Sondertatbestand → διακεκριμένο έγκλημα

spiros · 9 · 5088

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Sondertatbestand → διακεκριμένο έγκλημα, (εσφ.) ιδιώνυμο αδίκημα [delictum sui generis]
« Last Edit: 05 Oct, 2014, 23:05:06 by spiros »


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Όχι Σπύρο. Ο ορθός όρος είναι "διακεκριμένο έγκλημα", και θα σου πω γιατί: α) Tatbestand είναι η αντικειμενική υπόσταση (δηλαδή, χονδρικά, τα ιδεατά/τυπικά πραγματικά περιστατικά/συμπεριφορά που συνιστούν/συνιστά τον "εγκληματικό" χαρακτήρα μιας πράξης). Το Sonder- δηλώνει πάντοτε υποκατηγορία. Ορισμένα εγκλήματα (σε κάθε νομικό σύστημα) εμφανίζουν αντικειμενικές υποστάσεις που μπορούν περαιτέρω να διακριθούν σε ειδικότερες αντικειμενικές υποστάσεις. Τότε δεν κάνουμε λόγο ούτε για αυτοτελές έγκλημα, ούτε για ιδιώνυμο έγκλημα, αλλά για "διακεκριμένο έγκλημα". Π.χ. η "κλοπή εκκλησιαστικών σκευών" ως διακεκριμένη μορφή της "κλοπής".
In dubio pro reo



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Να σου πω την αλήθεια βασίστηκα στο γεγονός ότι στα Αγγλικά το αποδίδουν ως delictum sui generis.

Sondertatbestand delictum


nebula

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 173
    • Gender:Female
Εμένα μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε την διαφορά ιδιώνυμου και διακεκριμένου αδικήματος γιατί μπερδεύτηκα; :(



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Και πού να μπούμε και στο αυτοτελές... εκεί χάνει κανείς και τα αυγά και τα πασχάλια...

Θα περιμένεις όμως τον Δρα να σου εξηγήσει, διότι, όπως καταλαβαίνεις, εγώ αδυνατώ....
« Last Edit: 24 Mar, 2009, 23:00:42 by spiros »


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Όπως φαίνεται και στον σύνδεσμο που παραθέτεις, Σπύρο, έχεις απόλυτο δίκιο ότι όντως Sondertatbestand = delictum sui generis. Ωστόσο, το Γερμανικό δίκαιο αγνοεί τον θεσμό του "ιδιώνυμου" εγκλήματος με την έννοια με την οποία τον χρησιμοποιούμε εμείς εδώ και, κατά συνέπεια, στη γερμανική νομική ορολογία ταυτίζεται το "διακεκριμένο" έγκλημα με το "ιδιώνυμο" έγκλημα.

Τώρα, πάμε να διευκρινίσουμε έναν-έναν τους όρους που τόσο μπερδεύουν (και μας τους δικηγόρους, ομολογουμένως):

α) αυτοτελές έγκλημα = έγκλημα με ξεχωριστή αντικειμενική υπόσταση που διακρίνεται σαφώς από άλλα εγκλήματα (και από άλλες αντικειμενικές υποστάσεις). Π.χ. άλλο κλοπή, άλλο υπεξαίρεση, άλλο ληστεία (τρεις αντικειμενικές υποστάσεις)

β) διακεκριμένο έγκλημα = έγκλημα που εντάσσεται στην αντικειμενική υπόσταση άλλου εγκλήματος, αλλά εμφανίζει και κάποια ιδιαίτερα, πρόσθετα στοιχεία στην αντικειμενική του υπόσταση, χωρίς όμως να θεωρείται αυτοτελές, τ.έ. διαφορετικό, άλλο έγκλημα. Π.χ. κλοπή, κλοπή εκκλησιαστικών σκευών (το ίδιο γενικό έγκλημα, αλλά η έννοια του όρου κλοπή είναι υπερτασσόμενη στην έννοια του όρου κλοπή εκκλησιαστικών σκευών).

γ) ιδιώνυμο έγκλημα = έγκλημα που αποτελεί μεν παραλλαγή κάποιου βασικού εγκλήματος, αλλά η αντικειμενική του υπόσταση παρεκκλίνει από το βασικό κατά τέτοιο τρόπο ώστε πλέον να δημιουργείται ένα νέο έγκλημα, αυτοτελές και εξειδικευμένο σε σχέση με το βασικό.

Συνεπώς: το ιδιώνυμο έγκλημα είναι πάντοτε και αυτοτελές, το αυτοτελές έγκλημα δεν είναι πάντοτε ιδιώνυμο και, τέλος, το διακεκριμένο έγκλημα δεν είναι ποτέ αυτοτελές.

Ξεκαθαρίζει κάπως ο ορίζοντας;
In dubio pro reo


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Wow, και λογικό διάγραμμα να έφτιαχνες δεν θα ήταν τόσο ξεκάθαρο.
Ένας νομικός με μαθηματική σκέψη;


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Μεταξύ μας, είναι σχεδόν αδύνατον να είναι κανείς νομικός (μη σου πω και γενικά επιστήμονας) χωρίς μαθηματική σκέψη. Δεν είμαι αρμόδιος να ισχυριστώ ο ίδιος ότι την έχω ή ότι δεν την έχω, αλλά χαρά στον που την έχει
In dubio pro reo


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Σαφώς, φαντάζομαι απαιτείται πολύ ισχυρή λογική δομή του λόγου και των επιχειρημάτων, αντίστοιχη με αυτήν των μαθηματικών, για να συντάξει κανείς μια πειστική αγόρευση.


 

Search Tools