Ο Κανόνας Αριθμός 6

spiros · 2 · 3758

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour

Ο Κανόνας Αριθμός 6

Δυο πρωθυπουργοί κάθονται σε μια αίθουσα και συζητούν διακρατικές υποθέσεις. Ξαφνικά, ένας άνδρας εισβάλει στην αίθουσα, έξαλλος από θυμό, φωνάζοντας, χτυπώντας δυνατά τα πόδια του στο πάτωμα και βαρώντας τη γροθιά του στο γραφείο. Ο φιλοξενών πρωθυπουργός τον επιπλήττει: «Πίτερ», του λέει, «θυμήσου, σε παρακαλώ, τον Κανόνα Αριθμός 6». Με τα λόγια αυτά, ο Πίτερ αποκτά στη στιγμή απόλυτη ηρεμία, ζητά συγγνώμη και αποσύρεται. Ο πολιτικός επιστρέφει στη συζήτηση, αλλά περίπου ένα εικοσάλεπτο αργότερα τον διακόπτει μία αναμαλλιασμένη γυναίκα σε κατάσταση υστερίας, που χειρονομεί άγρια. Και πάλι ο πρωθυπουργός απευθύνεται στη γυναίκα με τα ακόλουθα λόγια: «Μαρί, θυμήσου, σε παρακαλώ, τον Κανόνα Αριθμός 6». Και πάλι επικρατεί απόλυτη ηρεμία, και η γυναίκα αποσύρεται με μία βαθιά υπόκλιση και απολογούμενη για τη συμπεριφορά της. Όταν η σκηνή αυτή επαναλαμβάνεται για τρίτη φορά, ο επισκέπτης πρωθυπουργός απευθύνεται στον ομόλογο του: «Αγαπητέ φίλε έχω δει πολλά στη ζωή μου, όμως ποτέ δεν είδα κάτι τόσο αξιοσημείωτο σαν κι αυτό. Θα ήθελες να μοιραστείς μαζί μου τον Κανόνα Αριθμός 6: «Είναι πολύ απλό», απαντά ο φιλοξενών πρωθυπουργός. «Ο Κανόνας Αριθμός 6 λέει: Μην παίρνεις, διάολε, τον εαυτό σου τόσο στα σοβαρά». Α, λέει ο επισκέπτης, «αυτός είναι ένας θαυμάσιος κανόνας». Και μετά από μερικά δευτερόλεπτα σκέψης, ρωτά: «Και ποιοι είναι, παρακαλώ, οι υπόλοιποι κανόνες;»     

«Δεν υπάρχουν άλλοι κανόνες».


Dr Wayne Dyer, Η Δύναμη της Πρόθεσης, Εκδόσεις Έσοπτρον, σ. 204
Dr Wayne Dyer, The Power of Intention
« Last Edit: 19 Feb, 2008, 23:52:17 by spiros »


user3

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 663

Ναι, αλλά αφού τον "μοιράστηκε" με τον άλλο πρωθυπουργό, τώρα
θα είναι ο κανόνας αριθμός 3, ή όχι;




 

Search Tools