primary → πρώτος, αρχικός, πρωταρχικός, πρωτεύων, κύριος, πρωτογενής, στοιχειώδης, βασικός, αρχέγονος, αρχέτυπος, πρωτοπαθής, πρωτεύων, πρωτογενής, ηλεκτροπαραγωγός, πρωτογενής, αυτοθιγενής, παλαιοζωικός,, πρωτεύον, ερετικό φτερό, κωπαίο φτερό, προκριματική εκλογή, συγκέντρωση ψηφοφόρων πολιτικού κόμματος για εκλογή υποψηφίων, πρωτεύουσα περιέλιξη

paraskevi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 703
    • Gender:Female
Έχουμε να κάνουμε με μια υπαστυνόμο που έχει αναλάβει μια υπόθεση πολλαπλών ανθρωποκτονιών. Όταν βρίσκεται στον τόπο του εγκλήματος, οι δημοσιογράφοι τη ρωτούν: "Are you in charge of the case?" κι εκείνη απαντά: "I'm primary".
Αν υποθέσουμε ότι τη ρωτούν αν έχει αναλάβει την υπόθεση, αν είναι η υπεύθυνη αξιωματικός για την υπόθεση, τότε τι διαφορετικό τους απαντάει εκείνη; Αποκαλούμε κάπως αλλιώς τον αστυνομικό που αναλαμβάνει μια υπόθεση; Σε όλο το βιβλίο, σε σχέση με την υπόθεση, η αστυνομικός αναφέρεται ως primary. Π.χ. primary interviewed the suspect, primary has confiscated the discs, primary left the building..."
Never explain yourself to anyone. Because the person who likes you, doesn't need it, and the person who dislikes you, won't believe it.




paraskevi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 703
    • Gender:Female
Και να θεωρήσουμε ότι primary είναι ο αστυνομικός που φτάνει πρώτος στον τόπο του εγκλήματος, το θέμα είναι ότι η ηρωίδα του βιβλίου μου αναφέρεται ως primary σε όλο το υπόλοιπο βιβλίο.
Never explain yourself to anyone. Because the person who likes you, doesn't need it, and the person who dislikes you, won't believe it.


user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Και να θεωρήσουμε ότι primary είναι ο αστυνομικός που φτάνει πρώτος στον τόπο του εγκλήματος, το θέμα είναι ότι η ηρωίδα του βιβλίου μου αναφέρεται ως primary σε όλο το υπόλοιπο βιβλίο.

Ναι, είναι όρος που έχει κάποιο ρόλο  στις αναφορές τους. Αν αναφέρεται πάντα στο ίδιο έγκλημα, εννοείται ότι η ίδια παραμένει η πρώτη που έφτασε στον τόπο του έγκλήματος.



NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Εννοεί, ότι είναι η κύρια υπεύθυνη, διότι μάλλον υποστηρίζεται από μία ομάδα άλλων αστυνομικών. Τώρα, μπορείς να πεις "επικεφαλής των ερευνών" γιατί αυτό ακριβώς είναι.
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Νομίζω ότι έχουν primary unit και secondary unit, κύρια και δευτερεύουσα μονάδα/ομάδα (ερευνών, δίωξης κ.λπ.). Δηλαδή, η αστυνομικίνα σου, όταν λέει "I'm primary", δεν λέει «Εγώ είμαι η υπεύθυνη / η επικεφαλής», αλλά «Ανήκω στην κύρια ομάδα ερευνών». Επίσης στις συνοπτικές περιγραφές μπορεί να μην αναφέρεται σε ένα άτομο της μονάδας, αλλά σε ολόκληρη τη μονάδα.


paraskevi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 703
    • Gender:Female
Όταν γίνεται αναφορά στην υπαστυνόμο μου, είναι ξεκάθαρο ότι αναφέρεται σ' εκείνη και μόνο σ' εκείνη. Γι' αυτό έχω και το πρόβλημα. Όταν καταγράφει κάτι στο μαγνητοφωνάκι της, λέει: Primary secured the discs, primary secured the building. Ή σε άλλη φάση: Primary has no comment. Εκεί μπορώ να γράψω "η επικεφαλής αξιωματικός", ή "η υπεύθυνη αξιωματικός". Τώρα, όταν τη ρωτούν αν έχει αναλάβει την υπόθεση και τους απαντάει ότι είναι primary, θα δω τι θα γράψω.
Never explain yourself to anyone. Because the person who likes you, doesn't need it, and the person who dislikes you, won't believe it.


user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Τώρα, όταν τη ρωτούν αν έχει αναλάβει την υπόθεση και τους απαντάει ότι είναι primary, θα δω τι θα γράψω.

Αν γράψεις κάτι περιφραστικό ούτως ώστε να αποφύγεις και τις υποσημειώσεις; Π.χ. "είμαι η επικεφαλής, (επειδή) ήμουν η πρώτη που έφτασε στον τόπο του εγκλήματος". Επίσης, θα μπορούσες να αποφύγεις εντελώς το σκόπελο γράφοντας κάτι σαν:
"Είσαι η επικεφαλής;"
"Ναι".

Δε νομίζω δηλαδή ότι παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο εφόσον δεν υπάρχει αντιστοιχία στα ελληνικά.


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Νομίζω ότι έχουν primary unit και secondary unit, κύρια και δευτερεύουσα μονάδα/ομάδα (ερευνών, δίωξης κ.λπ.). Δηλαδή, η αστυνομικίνα σου, όταν λέει "I'm primary", δεν λέει «Εγώ είμαι η υπεύθυνη / η επικεφαλής», αλλά «Ανήκω στην κύρια ομάδα ερευνών». Επίσης στις συνοπτικές περιγραφές μπορεί να μην αναφέρεται σε ένα άτομο της μονάδας, αλλά σε ολόκληρη τη μονάδα.

Νίκο μου, με όλο τον δέοντα σεβασμό, στις αστυνομικές έρευνες υπάρχει μόνο μία ομάδα που ερευνά το κάθε έγκλημα και σ' αυτή την ομάδα υπάρχει ένας επικεφαλής (primary). Τα άπειρα ντοκυμαντέρ με αστυνομικό θέμα που έχω δει στο Nova, αυτό λένε (και το ίδιο μου επιβεβαίωσαν τρεις αστυνομικοί που μένουν στην πολυκατοικία μου).

Ο πρώτος που φτάνει στη σκηνή του εγκλήματος είναι χωρίς μονολεκτική απόδοση σ' αγγλικά "first officer on the scene".
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male

NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Δεν επιμένω στα units (οπωσδήποτε δεν έχω τρεις αστυνομικούς ούτε στον ίδιο δρόμο), απλώς προσπαθώ να βρω την παρέα του primary, αφού πάντα σ' αυτές τις περιπτώσεις σύνταξης εννοείται κάποιο ουσιαστικό. Να θεωρήσουμε ότι πρόκειται για primary investigator;

Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι. Αν θέλεις αστυνομικούς, μου περισσεύει ένας από την απέναντι πολυκατοικία, ένας στο επόμενο τετράγωνο και δύο συνταξιούχοι (απέναντι & διπλανή πολυκατοικία). Πες το, και στους έστειλα πακέτο :-))

Τι να πω τώρα;

Πρέπει να πεις οπωσδήποτε κάτι; Και αν, ναι, θα είναι καλό ή κακό; Για να ξέρω δηλαδή :-Ρ
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


paraskevi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 703
    • Gender:Female
Δεν επιμένω στα units (οπωσδήποτε δεν έχω τρεις αστυνομικούς ούτε στον ίδιο δρόμο), απλώς προσπαθώ να βρω την παρέα του primary, αφού πάντα σ' αυτές τις περιπτώσεις σύνταξης εννοείται κάποιο ουσιαστικό. Να θεωρήσουμε ότι πρόκειται για primary investigator;
Νομίζω ότι ναι. Primary investigator. Αν και στο βιβλίο δεν το συντάσσει ούτε ΜΙΑ φορά με ουσιαστικό.
Never explain yourself to anyone. Because the person who likes you, doesn't need it, and the person who dislikes you, won't believe it.




 

Search Tools