dancing-round-the-handbag → χορός γύρω από τις τσάντες, ξεσηκωτικό

aimigr · 35 · 7044

aimigr

  • Newbie
  • *
    • Posts: 54
    • Gender:Female
Jeff Beck was to take over Eric Clapton's role in the Yardbirds and enhance his reputation as one of the great blues rock guitarists, and as one who was also able to create that dancing-round-the-handbag party classic "Hi Ho Silver Lining".
« Last Edit: 14 Jul, 2013, 19:47:40 by spiros »


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Dancing around the handbag

"It’s a cliché that girls from a particular English county (εδώ εννοεί το Essex) like to dance around their handbags. The danger here isn’t the odd mistimed dance move that could lead to a nasty pile up if someone trips on a bag strap. No, the real danger is that if you have beautiful leather handbags or designer brands, somebody could spill their Bacardi and coke over it."


Δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει. Νομίζω ότι στα Αγγλικά κλαμπ στη δεκαετία του '80 κάνανε στην κυριολεξία αυτό (dancing around the handbag) κι η έκφραση έμεινε και σημαίνει μουσική και καταστάσεις ποπ, χαζοχαρούμενες (μεθυσμένα ή μαστουρωμένα χαζοχαρούμενες), κοριτσίστικες, ανάλαφρες.

Αλλά εδώ θέλει μάλλον κάποιον Άγγλο που να είναι 100% βέβαιος.
 




vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
This was an 80s phenomenon and is really easy to explain ... follow this thought process :)

Women go to clubs. > Women carry handbags. > Women are afraid their bag would be stolen (entirely or the contents) or ruined (by spilling drinks). > Women want to dance (I mean why else would you go to a club anyways?) > Women usually go to a club in groups.

Result : Women form sort of a circle around their handbags and start dancing. That way they can ensure their bag will be okay (unless if they trip over the straps). This phenomenon will usually happen when the DJ will play songs that are eternal hits (see "I will survive") or songs that one of them really likes. :)

Τώρα για το πώς θα το αποδώσεις στα ελληνικά ... Πιστεύω ότι στο κείμενό σου μπορεί να αποδοθεί ως ... "και ως ο μουσικός που κατάφερε να ξεσηκώνει τους πάντες με  τραγούδια που θεωρούνται must για κάθε πάρτι όπως το "Hi Ho Silver Lining".



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αυτό που μ' αρέσει σ' εσένα, ρε Βαλ, είναι που ώρες ώρες προτείνεις ΤΙΣ σύντομες αποδόσεις. Από τη Λακωνία κατάγεσαι; :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Αυτό που μ' αρέσει σ' εσένα, ρε Βαλ, είναι που ώρες ώρες προτείνεις ΤΙΣ σύντομες αποδόσεις. Από τη Λακωνία κατάγεσαι; :-)

Φτου μου να μη με ματιάσω έγραψα πάλι, no; :) ....


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ε, ναι. Αυτό λέω. Έγραψες κάτι παραπάνω, αλλά άξιος ο μισθός σου. Τα κατάφερες. Τρίζουν το κόκαλα των αρχαίων Λακώνων.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
"Hi Ho Silver Lining" is an iconic 1960s rock song, written by Scott English (born 10. Jan 1943 in Brooklyn, New York) and Larry Weiss, first released as a single in March 1967 by The Attack and a few days later by Jeff Beck[1], whilst Jeff Beck's version charted. It has been re-recorded many times (most recently in 2006) and retains its popularity on the dance-floor despite not being a big hit at the time of its original release, failing to even make the top 10 on the UK singles chart.

Other recorded versions exist by Black Lace, Slade, Hello. It is also used at football matches most notably by Sheffield Wednesday, Aston Villa, Bristol Rovers and Wolverhampton Wanderers who replace the words 'silver lining' to their team names respectively.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hi_Ho_Silver_Lining

Μάλλον θα το έλεγα "το σούπερ χορευτικό κλασικό χιτ (των κοριτσιών)"


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Αγαπημένε μου Μήτσε, τα τραγούδια δεν είναι gender specific. Η έκφραση επίσης δεν είναι ειδικά για γυναίκες ... όποια ομάδα ατόμων χορεύει σε γκρουπ (ουχί ως ballroom dancing) τότε λέμε ότι χορεύουν τριγύρω από τις τσάντες ... Εάν κοιτάξεις την έκφραση θα δεις ότι χρησιμοποιείται σε σελίδες τόσο για γυναίκες, άνδρες, γκέι, and everything in between! ...

Ανάλογα με το ύφος του κειμένου μπορεί να αποδοθεί και με πιο παιχνιδιάρικο τρόπο .... χορός της βροχής, χορός της φωτιάς κτλ κτλ :)

Αυτό που θέλει να δώσει το κείμενο είναι ότι ο μουσικός αυτός με τα τραγούδια του (covers or original) ξεσηκώνει τους πάντες να χορεύουν .....

Φτου φτου μου με την έμπνευση που έχω σήμερα :)
« Last Edit: 10 Jun, 2008, 14:33:36 by wings »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ναι, τώρα τρίζουν και τα κόκαλα του Τζιν Κέλι. Δεν έχεις αφήσει μακαρίτη για μακαρίτη ήσυχο σήμερα.

Και δεν τον λένε Μήτσο. Σοβαρός άνθρωπος είναι, Δημήτρη τόνε λένε.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Ναι, τώρα τρίζουν και τα κόκαλα του Τζιν Κέλι. Δεν έχεις αφήσει μακαρίτη για μακαρίτη ήσυχο σήμερα.

Και δεν τον λένε Μήτσο. Σοβαρός άνθρωπος είναι, Δημήτρη τόνε λένε.


Είμαι ακριβοδίκαιη .. ή τους παίρνει όλους η μπόρα ή κανένα ....

Και δε νομίζω να παρεξηγήθηκε ο Δημήτρης .... έτσι δεν είναι Μήτσε μου; :) (γούτσου γούτσου)


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Αγαπημένε μου Μήτσε, τα τραγούδια δεν είναι gender specific. Η έκφραση επίσης δεν είναι ειδικά για γυναίκες ... όποια ομάδα ατόμων χορεύει σε γκρουπ (ουχί ως ballroom dancing) τότε λέμε ότι χορεύουν τριγύρω από τις τσάντες ... Εάν κοιτάξεις την έκφραση θα δεις ότι χρησιμοποιείται σε σελίδες τόσο για γυναίκες, άνδρες, γκέι, and everything in between! ...


Αγαπητή μου Βαλεντίνη Καλφαδοπούλου-Μελλάς,

μ' αρέσει η βεβαιότητά σου.

Την έκφραση την είχα κοιτάξει από χθες που έδωσα την πρώτη απάντηση. Αναφέρεται ως επί το πλείστον σε κορίτσια και δη από το Έσεξ (φημισμένες tarts worldwide). Τώρα, αν έχει γενικευτεί τόσο ώστε να αναφέρεται στους πάντες, ίσως, δεν μπορώ να το πω με βεβαιότητα και γι' αυτό άλλωστε το έβαλα σε παρένθεση.

Εγώ πάντως άντρες, στρέητ ή γκέυ, δεν έχω δει να χορεύουν γύρω γύρω όλοι από το Γκούτσι ή το Φέντι τους.

Και τα πράγματα σήμερα έχουν γίνει gender-specific με ταινίες, βιβλία και τραγούδια που απευθύνονται πρωτίστως σε κορίτσια.

Αν δεις π.χ. μια εξαιρετική ταινία που λέγεται "Ξανθιές και Γκόμενοι" (που σατιρίζει την Πάρις Χίλτον και τον κύκλο της), θα καταλάβεις τι εννοώ...

Αυτά προς το παρόν.
« Last Edit: 10 Jun, 2008, 14:45:39 by Dimitris V. »


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Και κάτι ακόμα:

Η εικόνα που μου έρχεται στο μυαλό είναι να πέφτει το συγκεκριμένο κομμάτι και οι κυρίες να το ακούνε, να κάνουνε wow προς το ταβάνι, να πετάνε το τσαντάκι επιτόπου στο πάτωμα ακριβώς εκεί που βρίσκονται (που χρόνος να πάνε στην πίστα) και να ξεσαλώνουν...


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αυτό θα πει φαντασία. Δημήτρη, συνέχισε...
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Αυτό θα πει φαντασία. Δημήτρη, συνέχισε...

Από φαντασία, άλλο τίποτα...


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Αγαπητή μου Βαλεντίνη Καλφαδοπούλου-Μελλάς,


Σκέτο Βαλεντίνη φτάνει ... μία κοινότητα είμαστε εδώ, όλοι φίλοι (ελπίζω).

μ' αρέσει η βεβαιότητά σου.


κι εμένα ... :)

Την έκφραση την είχα κοιτάξει από χθες που έδωσα την πρώτη απάντηση. Αναφέρεται ως επί το πλείστον σε κορίτσια και δη από το Έσεξ (φημισμένες tarts worldwide). Τώρα, αν έχει γενικευτεί τόσο ώστε να αναφέρεται στους πάντες, ίσως, δεν μπορώ να το πω με βεβαιότητα και γι' αυτό άλλωστε το έβαλα σε παρένθεση.

Εγώ πάντως άντρες, στρέητ ή γκέυ, δεν έχω δει να χορεύουν γύρω γύρω όλοι από το Γκούτσι ή το Φέντι τους.

Να υποθέσω ότι έχεις χάσει επισόδεια από αυτό που λέγεται murse;

Κανείς δεν είπε ότι η έκφραση είναι τόσο literal πλέον. Όπως είπα και στο μήνυμά μου, πλέον μιλάμε για όταν άτομα χορεύουν ομαδικά.

Και τα πράγματα σήμερα έχουν γίνει gender-specific με ταινίες, βιβλία και τραγούδια που απευθύνονται πρωτίστως σε κορίτσια.

Αν δεις π.χ. μια εξαιρετική ταινία που λέγεται "Ξανθιές και Γκόμενοι" (που σατιρίζει την Πάρις Χίλτον και τον κύκλο της), θα καταλάβεις τι εννοώ...

Δηλαδή θες να μου πεις ότι ο Jeff Beck είναι κιθαρίστας που μόνο κορίτσια τον ακούνε; Γιατί αυτό λες ουσιαστικά.

Εν τέλει, καλή η συζήτηση για το ΤΙ είναι το dance around the handbags αλλά εσύ πώς θα το απέδιδες στα ελληνικά; ... για να βοηθήσουμε και τη συνάδελφο;


 

Search Tools