Αποδείξεις για παροχή υπηρεσιών στο εξωτερικό

hologram · 28 · 23814

hologram

  • Newbie
  • *
    • Posts: 34
Χαιρετίζω τα μέλη του φόρουμ μια και είναι η πρώτη φορά που γράφω.
Θα ήθελα να κάνω  μια ερώτηση σχετικά με τις αποδείξεις για παροχή υπηρεσιών στο εξωτερικό. Εργάζομαι χρόνια στο εξωτερικό με μη Ελληνικό Α.Φ.Μ. Κάποιοι συνάδερφοι που γνώρισα πρόσφατα και που μετακόμισαν από Ελλάδα για τον κλασσικό ένα χρόνο εργασίας ως εκπαιδευτικοί εξωτερικού, ταυτόχρονα κάνουν και μεταφράσεις. Έχουν Ελληνικό Α.Φ.Μ και όπως διάβασα εδώ στο φόρουμ από την συνάδερφο SELENIA, κόβουν αυτοσχέδιες αποδείξεις και όχι κανονικού δελτίου.

Η ερώτησή μου είναι απλή. Δεν υπάρχει έλεγχος για αυτές τις αποδείξεις; Το υπουργείο οικονομικών δεν μπορεί να κάνει έλεγχο σε τιμολόγια εξωτερικού; Ακόμα πιο απλά... Κάποιος που κόβει τέτοιου είδους αποδείξεις, μπορεί να μην πληρώνει ούτε φόρο ούτε φ.π.α. για παροχές υπηρεσιών εξωτερικού χωρίς κυρώσεις;

Ευχαριστώ για την προσοχή σας και εύχομαι σε όλους καλά Χριστούγεννα.

Γιάννης

« Last Edit: 24 Oct, 2012, 19:10:05 by wings »


hologram

  • Newbie
  • *
    • Posts: 34
Ευχαριστώ για τις αναλυτικές σας απαντήσεις. ......



banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Καλημέρα, Γιάννη, και καλή χρονιά,

Δεν υπάρχει λόγος σαρκασμού. Αν δεν πήρες καμιά απάντηση, αυτό απλούστατα σημαίνει ότι κανένας από αυτούς που έτυχε να δουν την ερώτηση δεν ήθελε να απαντήσει. Αν υπήρχαν κάποιοι που θα ήθελαν, μπορεί να μην είδαν καν την ερώτηση, λόγω των εορτών.

Καταλαβαίνω ότι το ερώτημά σου είναι "γιατί οι συνάδελφοι παίρνουν μαύρα λεφτά, ενώ εγώ φορολογούμαι κανονικά. Κανένας δεν τους ελέγχει;"

Δεν νομίζεις ότι η απάντηση είναι αυτονόητη; Όχι, κανένας δεν τους ελέγχει, εφόσον δεν υπάρχει καμιά καταγγελία. Ξέρεις να έχει το ελληνικό (ή οποιοδήποτε άλλο) κράτος μηχανισμούς για να ελέγχει κάποια (λίγα) χρήματα που έβγαλε ο υπήκοός του ενώ βρισκόταν στο εξωτερικό; Όχι, δεν έχουν. Αν κάνει κάποιος καταγγελία, μπορεί να ασχοληθούν οι ελεγκτικές υπηρεσίες, αλλά μόνο αν η καταγγελία αφορά μεγάλα ποσά.

Πες μου σοβαρά πιστεύεις, αν καταγγείλει κάποιος ότι ο συνάδελφός του έβγαλε 1000 ή 2000 ευρώ κάνοντας μεταφράσεις και κόβοντας αυτοσχέδιες αποδείξεις, ότι θα ασχοληθεί καμιά υπηρεσία μ' αυτό; Θεωρητικά θα μπορούσαν να υπάρξουν κυρώσεις, αλλά φτιάξε με το μυαλό σου το πραγματικό σενάριο "καταγγελία, συλλογή στοιχείων από τους πελάτες που έδωσαν χρήματα στον μεταφραστή, ακλόνητη θεμελίωση του αδικήματος της φοροδιοφυγής και κυρώσεις στον παραβάτη". Μάλλον εξωπραγματικό.


selenia

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 336
    • Gender:Female
Χαιρετίζω τα μέλη του φόρουμ μια και είναι η πρώτη φορά που γράφω.
Θα ήθελα να κάνω  μια ερώτηση σχετικά με τις αποδείξεις για παροχή υπηρεσιών στο εξωτερικό. Εργάζομαι χρόνια στο εξωτερικό με μη Ελληνικό Α.Φ.Μ. Κάποιοι συνάδερφοι που γνώρισα πρόσφατα και που μετακόμισαν από Ελλάδα για τον κλασσικό ένα χρόνο εργασίας ως εκπαιδευτικοί εξωτερικού, ταυτόχρονα κάνουν και μεταφράσεις. Έχουν Ελληνικό Α.Φ.Μ και όπως διάβασα εδώ στο φόρουμ από την συνάδερφο SELENIA, κόβουν αυτοσχέδιες αποδείξεις και όχι κανονικού δελτίου.

Η ερώτησή μου είναι απλή. Δεν υπάρχει έλεγχος για αυτές τις αποδείξεις; Το υπουργείο οικονομικών δεν μπορεί να κάνει έλεγχο σε τιμολόγια εξωτερικού; Ακόμα πιο απλά... Κάποιος που κόβει τέτοιου είδους αποδείξεις, μπορεί να μην πληρώνει ούτε φόρο ούτε φ.π.α. για παροχές υπηρεσιών εξωτερικού χωρίς κυρώσεις;

Ευχαριστώ για την προσοχή σας και εύχομαι σε όλους καλά Χριστούγεννα.

Γιάννης



Καλησπέρα Γιάννη,


'Οπως συμπέρανε πολύ απλά η Αλεξάνδρα (ευχαριστώ), μερικοί (εγώ τουλάχιστον) έλειπαν λόγω εορτών. (Δεν έχω καν εκφράσει τις ευχές μου !!).

'Οσον αφορά το προηγούμενο μου σχετικό σχόλιο για το θέμα (αλήθεια που πήγε;) μάλλον δεν έγινα κατανοητή πλήρως. Αυτό που εξηγούσα σε απάντηση συναδέλφου είναι ότι οι πελάτες του εξωτερικού δεν ενδιαφέρονται για τις αποδείξεις μας. Εκείνοι φροντίζουν να είναι εντάξει νομικά και φορολογικά και σου ζητούν να συμπληρώσεις αυτοσχέδιες δικές τους αποδείξεις. Εφόσον εκείνοι είναι καλυμμένοι, θεωρούν (και έτσι είναι) ότι εσύ είσαι υπεύθυνος απέναντι στη νομοθεσία και την φορολογία της χώρας σου.

Τώρα για τα υπόλοιπα...νομίζω ότι η Αλεξάνδρα απάντησε σαφέστατα.
Si les points de suspension pouvaient parler, ils pourraient en dire des choses et des choses !
Pierre Dac




selenia

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 336
    • Gender:Female
Εδώ είναι ακόμα: https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=243.msg104773#msg104773

Ευχαριστώ Νίκο και καλή χρονιά !!

εε....ξέρω ότι μπορεί να ακουστεί σαν ερώτηση αρχάριας..αλλά πως τα βρίσκεις έτσι εύκολα; ψάχνω άλλη συζήτηση όπου η frederique ζητά κάποιον να επιμεληθεί ένα κείμενο αγγλικά προς γαλλικά και...κολυμπάω....
αν δεν έχεις το κουράγιο να μου απαντήσεις, δεν πειράζει θα μελετήσω το θέμα κάποια στιγμή πιο ήρεμα...
Si les points de suspension pouvaient parler, ils pourraient en dire des choses et des choses !
Pierre Dac


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Απλό. Ή πας και βλέπεις τα παλιά σου μηνύματα όλα μαζί ή ρίχνεις στο Γκουγκλ: selenia αποδείξεις site:translatum.gr

Το δεύτερο προτείνω σαν λύση για την άλλη απορία σου (με τις απαραίτητες προσαρμογές).


hologram

  • Newbie
  • *
    • Posts: 34
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και για το χρόνο που μου αφιερώσατε. Ζητώ συγνώμη για τον άγονο καυτηριασμό.Δεν τον άξιζε τελικά το φόρουμ.Εύχομαι σε όλους καλή χρονιά, υγεία και πολλές καρτέλες.


peacefulsunset

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 152
    • Gender:Female
Καλημέρα, Γιάννη, και καλή χρονιά,

Δεν υπάρχει λόγος σαρκασμού. Αν δεν πήρες καμιά απάντηση, αυτό απλούστατα σημαίνει ότι κανένας από αυτούς που έτυχε να δουν την ερώτηση δεν ήθελε να απαντήσει. Αν υπήρχαν κάποιοι που θα ήθελαν, μπορεί να μην είδαν καν την ερώτηση, λόγω των εορτών.

Καταλαβαίνω ότι το ερώτημά σου είναι "γιατί οι συνάδελφοι παίρνουν μαύρα λεφτά, ενώ εγώ φορολογούμαι κανονικά. Κανένας δεν τους ελέγχει;"

Δεν νομίζεις ότι η απάντηση είναι αυτονόητη; Όχι, κανένας δεν τους ελέγχει, εφόσον δεν υπάρχει καμιά καταγγελία. Ξέρεις να έχει το ελληνικό (ή οποιοδήποτε άλλο) κράτος μηχανισμούς για να ελέγχει κάποια (λίγα) χρήματα που έβγαλε ο υπήκοός του ενώ βρισκόταν στο εξωτερικό; Όχι, δεν έχουν. Αν κάνει κάποιος καταγγελία, μπορεί να ασχοληθούν οι ελεγκτικές υπηρεσίες, αλλά μόνο αν η καταγγελία αφορά μεγάλα ποσά.

Πες μου σοβαρά πιστεύεις, αν καταγγείλει κάποιος ότι ο συνάδελφός του έβγαλε 1000 ή 2000 ευρώ κάνοντας μεταφράσεις και κόβοντας αυτοσχέδιες αποδείξεις, ότι θα ασχοληθεί καμιά υπηρεσία μ' αυτό; Θεωρητικά θα μπορούσαν να υπάρξουν κυρώσεις, αλλά φτιάξε με το μυαλό σου το πραγματικό σενάριο "καταγγελία, συλλογή στοιχείων από τους πελάτες που έδωσαν χρήματα στον μεταφραστή, ακλόνητη θεμελίωση του αδικήματος της φοροδιοφυγής και κυρώσεις στον παραβάτη". Μάλλον εξωπραγματικό.



Συμφωνώ.

Δεν ξέρω όμως τι γίνεται στις περιπτώσεις όπου κάποιος συνεργάζεται συστηματικά με εταιρείες στο εξωτερικό και κερδίζει μεγάλα ποσά ετησίως. Στην περίπτωση αυτή εμπλέκεται ή όχι η εφορία;


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female

Συμφωνώ.

Δεν ξέρω όμως τι γίνεται στις περιπτώσεις όπου κάποιος συνεργάζεται συστηματικά με εταιρείες στο εξωτερικό και κερδίζει μεγάλα ποσά ετησίως. Στην περίπτωση αυτή εμπλέκεται ή όχι η εφορία;

Ας πω κι εγώ την άποψή μου. Πρώτον, όταν μιλάμε για εξωτερικό έχουμε δύο περιπτώσεις: τα της Ευρώπης και τα της Αμερικής/Κίνας κτλ. Για την Ευρώπη ισχύει ότι πρέπει να αποσταλλούν αποδείξεις ωσάν ήταν ελληνικές εταιρείες. Είμαστε όλοι στην ΕΕ και περνάμε τα ίδια σχεδόν φορολογικά συστήματα. Για την Αμερική, δεν είναι ότι δεν χρειάζεται η απόδειξη αλλά ότι το εκεί σύστημα είναι διαφορετικό. Στην Αμερική οι εταιρείες που πληρώνουν "εργολάβους" εκτός χώρας δεν είναι ανάγκη να έχουν το ΑΦΜ του ατόμου. Το δηλώνουν υπό το W9 (business expenses) και από εκεί και πέρα - όπως ήδη αναφέρθηκε - περιμένουν ότι στο τέλος του χρόνου όταν σου στείλουν το "εκκαθαριστικό" ότι εσύ ή το χρησιμοποιείς ή εάν το σύστημα της χώρας είναι διαφορετικό ότι έχεις αποδώσει το φόρο.

Στις περιπτώσεις δε Αμερικής δε ζητούν "απόδειξη" αλλά "τιμολόγιο". Όπως γνωρίζετε τα τιμολόγια δεν είναι κατ' ανάγκη διάτρητα. Υπάρχει νόμος που επιτρέπει τις μη διάτρητες αποδείξεις με την αναγραφή της πρότασης "αθεώρητο βάσει της ΑΥΟ ΠΟΛ 1083/2-5-2003". Άρα μην κάνουμε τον συνειρμό ότι εφόσον δεν εκδίδουν διάτρητες αποδείξεις σημαίνει ότι δε δηλώνουν έσοδα.

Δεν θα μπω στο θέμα που θίγεται ελαφρά (αυτό σχετικά με τους αποσπασμένους διδασκάλους στο εξωτερικό που ξαφνικά κάνουν μεταφράσεις και μετά εμείς τραβάμε τα μαλλιά μας). Θα σημειώσω για ίσως πολλοστή φορά ότι κάπου κάπου καλό θα ήταν να λένε "έκαστος στο είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες". - Δε το λένε βέβαια και εγώ μετά διορθώνω κείμενα με λάθη ενεργητικής-παθητικής φωνής που φυσικά δεν θα έπιανε ο διορθωτής κειμένου αλλά που βγάζουν μάτι.

Επίσης, για τη συγκεκριμένη περίπτωση των εκπαιδευτικών και άλλων συμβασιούχων εξωτερικού, ας σημειωθεί ότι όσο βρίσκονται Αμερική έχουν ΤΙΝ (ΑΦΜ) εκεί και παρακρατούνται φόροι και κάνουν και φορολογική δήλωση. Στις περιπτώσεις αυτές είτε το τιμολόγιο είναι "διάτρητο" είτε όχι, θα λάβουν στο τέλος της χρονιάς εκκαθαριστικό από τις συνεργαζόμενες με αυτούς εταιρείες και υποχρεούνται να δηλώσουν τα έσοδα στην εκεί εφορία και κατά συνέπεια είτε να πληρώσουν το φόρο που αντιστοιχεί είτε να λάβουν επιστροφή φόρου σύμφωνα με την εκάστοτε ισχύουσα νομοθεσία.

Ελπίζω να βοήθησα.

Β - η επαναπατρισμένη εξ Αμερικής


sososgr

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 10
Καλησπέρα σε όλους τους χρήστες του φόρουμ. Είμαι φοιτητής ιατρικής στην Ιταλία κι εδώ και 2 χρόνια ασχολούμαι συστηματικά με τις μεταφράσεις και την διερμηνεία. Είναι κάτι το οποίο μου άρεσε πάντα να κάνω, παρόλο που δεν έχω εξειδικευμένες σπουδές στο αντικείμενο αλλά λόγω συνθηκών είχα την τύχη να αποκτήσω εμπειρία στο "πεδίο της μάχης". Ελπίζω οι χρήστες του φόρουμ να μην με θεωρήσουν παρείσακτο και να δείξουν κατανόηση στις δυσκολίες που αντιμετωπίζει ένας φοιτητής.

Η ερώτησή μου είναι η εξής. Για το έτος 2007 με τα συνεργαζόμενα γραφεία στην Ιταλία έκοψα τα αντίστοιχα δελτία επαγγελματικής δαπάνης στα οποία υπάρχει η αντίστοιχη με τα ελληνικά δεδομένα παρακράτηση του 20%. Έτσι έκανα δήλωση εισοδήματος στην Ιταλία για τα συγκεκριμένα εισοδήματα για να έχω την ανάλογη επιστροφή φόρου.

Σήμερα είχα μια πρόταση συνεργασίας από ένα γραφείο στην Ελλάδα. Αν και εφόσον όλα πάνε καλά, τα εισοδήματα που θα έχω από την συνεργασία μου με αυτούς θα πρέπει κατά την γνώμη σας να τα δηλώσω στην φορολογική δήλωση που συμπληρώνω στην Ιταλία ή στην αντίστοιχη ελληνική με βάση την αρχή που έχω στο μυαλό μου "όπου έχει την έδρα της η επιχείρηση που μου δίνει την εργασία εκεί θα πρέπει να δηλώσω και τα αντίστοιχα εισοδήματα";

Καταλαβαίνω ότι είναι κομματάκι εξειδικευμένο το ερώτημα αλλά ευελπιστώ ότι όλο και κάποιος πιο καταρτισμένος θα βρεθεί να με ενημερώσει, έτσι ώστε να είμαι νόμιμος σε όλα. Ευχαριστώ

Σημειωτέον ότι έχω και ελληνικό ΑΦΜ και ιταλικό ΑΦΜ το οποίο έβγαλα με το που είχα φτάσει στην Ιταλία γιατι χρειάζεται σε όλες τις συναλλάγες εδώ ακόμη και για το πανεπιστήμιο.
« Last Edit: 29 May, 2008, 22:46:45 by spiros »


Zazula

  • Λεξιλάγνος λογοπαίκτης
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1337
    • Gender:Male
  • Αθεράπευτος πομφολυγτόπιξ
Αν και εφόσον όλα πάνε καλά, τα εισοδήματα που θα έχω από την συνεργασία μου με αυτούς θα πρέπει κατά την γνώμη σας να τα δηλώσω στην φορολογική δήλωση που συμπληρώνω στην Ιταλία ή στην αντίστοιχη ελληνική με βάση την αρχή που έχω στο μυαλό μου "όπου έχει την έδρα της η επιχείρηση που μου δίνει την εργασία εκεί θα πρέπει να δηλώσω και τα αντίστοιχα εισοδήματα";
Χωρίς να είμαι και ο πλέον ειδικός, να πω ότι τα εισοδήματα δηλώνονται εκεί όπου βρίσκεται ο τόπος της μόνιμης κατοικίας σου, όχι εκεί όπου εδρεύει η επιχείρηση που σε πλήρωσε. Και υπάρχουν και διμερείς διακρατικές συμφωνίες για την αποφυγή της διπλής φορολογίας (κι εντός ΕΕ ακόμη απλούστερα). Αρχή "όπου έχει την έδρα της η επιχείρηση που μου δίνει την εργασία εκεί θα πρέπει να δηλώσω και τα αντίστοιχα εισοδήματα" δεν υφίσταται - διότι αν αύριο σου δώσει δουλειά μια νορβηγική εταιρεία θα τρέχεις στο Όσλο να βγάλεις ΑΦΜ; :-)
Zazula: γλυφός και τσαγανός σαν κουτσουκέλα

WRITING STYLE GUIDELINES
1. Be more or less specific.
2. It's not O.K. to use ampersands & abbreviations.
3. Exaggeration is a million times worse than understatement.
4. Parenthetical remarks (however relevant) are to be avoided.


sososgr

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 10
Έχεις δίκιο σε αυτό, απλά επειδή ήδη συμπληρώνω 2 φορολογικές δηλώσεις ήθελα να μάθω αν είναι νόμιμο και σωστό, έστω και αν υπάρχει η ταλαιπωρία διπλής συμπλήρωσης.


naverde

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 9
    • Gender:Female
Χωρίς να είμαι και ο πλέον ειδικός, να πω ότι τα εισοδήματα δηλώνονται εκεί όπου βρίσκεται ο τόπος της μόνιμης κατοικίας σου, όχι εκεί όπου εδρεύει η επιχείρηση που σε πλήρωσε. Και υπάρχουν και διμερείς διακρατικές συμφωνίες για την αποφυγή της διπλής φορολογίας (κι εντός ΕΕ ακόμη απλούστερα). Αρχή "όπου έχει την έδρα της η επιχείρηση που μου δίνει την εργασία εκεί θα πρέπει να δηλώσω και τα αντίστοιχα εισοδήματα" δεν υφίσταται - διότι αν αύριο σου δώσει δουλειά μια νορβηγική εταιρεία θα τρέχεις στο Όσλο να βγάλεις ΑΦΜ; :-)

Μήπως ξέρετε πού μπορούμε να βρούμε αυτές τις διμερείς συμφωνίες; Θέλω να δηλώσω κάποια στιγμή έναρξη επαγγέλματος σε άλλη χώρα της ΕΕ όπου είναι η μόνιμη κατοικία μου. Προς το παρόν συνεργάζομαι με μεταφραστικό γραφείο στην Ελλάδα με συμβόλαιο που απαιτεί απόδειξη παροχής υπηρεσιών ή επαγγελματικής δαπάνης (διάλεξα το δεύτερο). Με προβληματίζει το γεγονός ότι το ΦΠΑ εδώ δεν είναι το ίδιο με της Ελλάδας.
Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι.


hologram

  • Newbie
  • *
    • Posts: 34
Αγαπητέ/ή Naverde

Πέρασε ένας χρόνος σχεδόν από τότε που άνοιξα αυτό το thread και μετά από χίλιες περιπέτειες και ερωτηματικά που βρήκαν λύση, πιστεύω πως είμαι έτοιμος να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς.

Απόδειξη δαπάνης μπορείς να κόψεις από το κράτος στο οποίο βρίσκεσαι πάρα πολύ άνετα. Το εδώ γραφείο πολύ πιθανό θα σου ζητήσει ένα χαρτί σαν υπεύθυνη δήλωση που να αναφέρει ότι δεν ξεπερνάς το φορολογικό όριο του κράτους που έχεις κατοικία , ή όντας Έλληνας πολίτης μπορεί να μην το λάβει καν υπόψη του αν για παράδειγμα βρίσκεσαι στην Γερμανία και να σου πει πως σε λαμβάνει υπόψη του σαν κάτοικο Ελλάδας. Για αυτό σε συμφέρει να πεις πως γεννήθηκες και κατοικείς Γερμανία για παράδειγμα και όχι πως πήγες εκεί για σπουδές ή κάτι άλλο (μετοικία).

Το Φ.Π.Α της ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΔΑΠΑΝΗΣ

Μετά από ΠΟΛΥ επαναλαμβάνω ΠΟΛΥ ψάξιμο από τον αρκετά έμπειρο λογιστή μου και από άλλους λογιστές, γνωστούς σε φόρουμ κλπ, κατάλαβα πως δεν ξέρουν ακριβώς τι γίνεται και για αυτό το λόγο υπέβαλα ερώτημα στο υπουργείο οικονομικών. Αυτό που τους ρώτησα ήταν αν όντας φορολογικός κάτοικος Εξωτερικού, ακόμα και αν κάποιος δεν έχει κάνει έναρξη επαγγέλματος θα πρέπει να καταβάλω στην απόδειξη δαπάνης το ΦΠΑ στην Ελλάδα. Αν έχεις Ιταλικό Α.Φ.Μ και δουλέψεις με Ελλάδα, ο εργοδότης σου δεν καταβάλει το ΦΠΑ εξαιτίας ενδοκοινοτικής παροχής υπηρεσίας. Το ίδιο ακριβώς ισχύει με την απόδειξη δαπάνης, σύμφωνα με το υπουργείο. Αυτό σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις και καλύτερες τιμές και να πάρεις πιο πολλές δουλειές σε σχέση με κάποιον που κατοικεί στην Ελλάδα και θα πρέπει από την τιμή να αφαιρέσει ΙΚΑ, ΣΙΚΑ, ΜΙΚΑ, ΤΕΒΕ, ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΑΡΙΤΩΜΕΝΟΥΣ συντελεστές όπου οι αξιαγάπητοι εκάστοτε πολιτικοί από αριστερά και δεξιά αφού φάγαν, ήπιαν και θα μου συγχωρήσετε την έκφραση μάμησαν ανακαλύπτουν ότι  για να ‘λύσουν’ τα προβλήματα που οι ίδιοι δημιούργησαν εν μέσω βατοπεδίων, ζίμενς και άλλα καλούδια που δεν βγήκαν ποτέ στην φόρα πρέπει να δώσεις κάτι παραπάνω.

Είναι οι ίδιοι κύριοι που όταν τελειώνεις μια σχολή ή προσπαθείς να αρχίσεις μια δουλειά για να βγάλεις το ψωμί σου δεν σε ξέρουν ποιος είσαι. (Ποιος είσαι εσύ ρε φίλε που θέλεις και διορισμό! / Μας συγχωρείτε κύριε σαν εσάς υπάρχουν χιλιάδες!). Αυτοί που όταν η δουλειά που ξεκίνησες σαν ελεύθερος επαγγελματίας χωρίς την παραμικρή βοήθεια από το Υπέροχο κράτος της Μπανανίας που γεννηθήκαμε δεν πάει καλά, δεν τους ενδιαφέρει, δεν τους αφορά, δεν σε ξέρουν και ταυτόχρονα θα πρέπει να πληρώσεις μεγάλε τα κέρατα σου σε ΤΕΒΕ και άλλα κόπρανα — (για περίθαλψη που όταν την χρειαστείς σαν εμένα, βρίσκεσαι σε κτήρια που θυμίζουν βομβαρδισμένη ΟΥΓΚΑΝΤΑ με ένα μεθυσμένο γελοίο κοιλαρά γιατρό που να προσπαθεί να χουφτώσει μπροστά στα μάτια σου την γυναίκα σου και τελικά να καταλήγει αυτός στον κατ και εσύ με μήνυση) - και όταν καταφέρνεις δουλεύοντας σαν μλκς 17 ώρες την ημέρα μπροστά σε έναν υπολογιστής να μαζέψεις ικανοποιητικά ποσά να έρχεται σαν τον Ταβατζή της γειτονιάς να σου παίρνει το 40%. Συνεταιράκι στην τσέπη σου δηλαδή.

Φορολογική συνείδηση και μαλακίες. Εγώ φορολογική συνείδηση και εσύ φαγοπότι. Κάτι δεν πάει καλά. Στο εξωτερικό, φορολογική συνείδηση ναι, αλλά υπηρεσίες και πόλεις με πρεστίζ, όχι καρόδρομοι και υπάλληλοι στις δημόσιες υπηρεσίες που σου μιλάνε λες μιλάνε στα @@ τους.

Ίσως πλάτιασα λιγάκι αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. Έχω να σου πω και κάτι άλλο σαν φιλική συμβουλή. Ξεκίνα έναρξη και άσε τις αποδείξεις δαπάνης. Φαίνεται βουνό τώρα, αλλά εν καιρώ είναι σημάδι επαγγελματισμού και θα σου δεκαπλασιάσει τα έσοδα.       

Φιλικά Γιάννης
« Last Edit: 03 May, 2009, 14:47:14 by spiros »


 

Search Tools