Πώς μπορώ να οργανωθώ σαν freelancer;

Pit · 25 · 11182

peacefulsunset

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 152
    • Gender:Female
Nαι, ναι. Να μπορούσαμε να γυρίζαμε πίσω στα χρόνια της αθωότητας.. Τι καλά που θα ήτανε. Άσε που θα είχα την ευκαιρία να κάνω τόσα πράγματα αλλιώς.( τυχεροί οι ηθοποιοί που μπορούν να ζούν τόσες διαφορετικές καταστάσεις και δεν έχουν απωθημένα).


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Η δική μου γνώμη είναι ότι δεν χρειάζεται να μάθεις δεύτερη γλώσσα για να είσαι επιτυχημένος μεταφραστής. Να μείνεις στα Αγγλικά, αλλά να μάθεις πολύ καλά ένα τομέα τεχνικών κειμένων (π.χ. ιατρικά, πληροφορική, νομικά) και φυσικά οπωσδήποτε κάποιο πρόγραμμα μεταφραστικής μνήμης.

Παράλληλα, παίρνεις λίστες με μεταφραστικά γραφεία (π.χ. από το προζ) και στέλνεις αβέρτα βιογραφικά και κάνεις όσο καλύτερα και όσο πιο γρήγορα μπορείς τα δοκιμαστικά που σου στέλνουν.

Επίσης, πολύ σημαντικό ρόλο παίζει το βιογραφικό και η παρουσίασή του. Δες σχετικούς συνδέσμους στο θέμα Φόρμα CV (το πρότυπο του europass είναι πολύ καλό) και διάβασε και το Οδηγίες σύνταξης βιογραφικού σημειώματος.
« Last Edit: 19 Mar, 2008, 00:41:32 by spiros »



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Διάβασε κι αυτό το νήμα, όπου θα βρεις χρήσιμες πληροφορίες, pit:

https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=2739.0
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Pit καλημέρα!

Συμφωνώ με τον Σπύρο για την ξένη γλώσσα. Μία και καλή. Πιστεύω στην εμβάθυνση, γιατί αυτό θα σου δώσει ανταγωνιστικό πλεονέκτημα. Όχι ότι μια δεύτερη και μια τρίτη δεν θα σε βοηθήσει, αλλά ποιά; Η βασική γλώσσα στην Ελληνική αγορά είναι τα Αγγλικά. Τώρα που οι Κινέζοι έχουν αρχίσει να κατακλύζουν (οικονομικά κι εμπορικά) τον πλανήτη, σε λίγα χρόνια και τα Κινέζικα (λέω εγώ...)

Αφού ξέρεις ότι σ' ενδιαφέρει η λογοτεχνία, τόσο το καλύτερο. Τα σχετικά νήματα θα τα έχεις δει φαντάζομαι. Τώρα από εκεί και πέρα, καλό θα ήταν να παρακολουθήσεις κάποια μαθήματα/σεμινάρια μετάφρασης όταν οι συνθήκες θα είναι κατάλληλες.

Από εκεί και πέρα, μπορείς να προσεγγίσεις μεταφραστικά γραφεία στην Ελλάδα και έξω (μέσω προζ, π.χ.) και σιγά σιγά... να δικτυωθείς.

Καλή τύχη.




Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!!! Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες και οι συμβουλές!!
Μαρία, συμφωνώ μαζί σου γι' αυτό που λες με τους ηθοποιούς!
Σπύρο, να' σαι καλά για όλα!!
Βίκυ, το έχω διαβάσει το νήμα και όντως είναι πολύ ενδιαφέρον! THX!
Δημήτρη, έχεις δίκιο! Αυτό θα κάνω!! Όσο για τα κινέζικα, μπήκα σε κάποια φάση να τα μάθω, αλλά δε μαθαίνονται τα άτιμα!!!!!!!!!!!!!!!!
Laughter translates into any language.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μωρέ, μαθαίνονται τα άτιμα, αλλά θαρρώ πως θα χάσεις πολύ χρόνο τον οποίο θα μπορούσες να αξιοποιήσεις καλύτερα βελτιώνοντας ακόμα περισσότερο τα Αγγλικά σου.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Στα λόγια μου έρχεσαι wings... Πού να κάθεσαι και να παλεύεις με τα τσιν-τσον-τσν και τα σχιστομάτικα!!! Άσε που έχω συνηθίσει το λατινικό, άρα ευρωπαϊκό αλφάβητο και δεν μπορώ να βλέπω αλαμπουρνέζικα... Και να φανταστείς ότι στη σχολή (σπουδάζω, μέσα σ' όλα και Κοινωνική Θεολογία) έχω "μάθει" Αρχαία Εβραϊκά... Εκεί να δεις!!!!!
Laughter translates into any language.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πολύ ενδιαφέρουσα σχολή. Ε, εκεί τα Εβραϊκά είναι μέσα στο παιχνίδι. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Και να φανταστείς ότι στη σχολή (σπουδάζω, μέσα σ' όλα και Κοινωνική Θεολογία) έχω "μάθει" Αρχαία Εβραϊκά... Εκεί να δεις!!!!!

Ζηλεύω. Θέλω κι εγώ να μάθω αρχαία εβραϊκά. Και αραμαϊκά.



Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Όντως είναι πολύ ενδιαφέρουσα η σχολή και, για να έρθουμε και στα δικά μας, έχει πολλή μετάφραση (ερμηνεία από το πρωτότυπο μασοριτικό κείμενο και τη μετάαφραση των Ο'). Όσο για τα εβραϊκά, είναι ο εφιάλτης κάθε φοιτητή της θεολογικής σχολής...  Να, πάρτε μια ιδέα: http://www.jewfaq.org/alephbet.htm
Laughter translates into any language.


 

Search Tools