δακτυλογράφηση με τυφλό σύστημα → touch typing

joanna · 18 · 31229

joanna

  • Newbie
  • *
    • Posts: 69
    • Gender:Female
  • La vita è bella
Αναφορικά με συζήτηση άλλου νήματος, υπάρχει η φράση "the quick brown fox jumps over the lazy dog" ως κόλπο για την εκμάθηση δακτυλογράφησης με τυφλό σύστημα, καθώς περιέχει όλα τα γράμματα του λατινικού αλφαβήτου. Αν μπορείτε να τη δακτυλογραφήσετε γρήγορα και χωρίς να κοιτάζετε τα δάκτυλά σας, είστε έτοιμοι!

https://en.wikipedia.org/wiki/The_quick_brown_fox_jumps_over_the_lazy_dog

Ερώτηση: υπάρχει τέτοια φράση για το ελληνικό αλφάβητο;
« Last Edit: 31 Jan, 2011, 13:54:18 by spiros »
You know you're never fully dressed without a smile!


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Καλημέρα Ιωάννα,

Μακάρι να έφτανε να μπορείς να δακτυλογραφείς μόνο αυτή την πρόταση γρήγορα και χωρίς να κοιτάς το πληκτρολόγιο... Θα ήμουν ευτυχής... 9 μήνες μαθήματα αυτό μου δίδαξαν.

Τελικά, δεν αρκεί να γνωρίζεις μόνο που βρίσκονται τα πλήκτρα, πρέπει να ξέρεις και ποια δάκτυλα αντιστοιχούν στο κάθε πλήκτρο. Πολλά πλήκτρα "μοιράζονται" το ίδιο δάκτυλο και τελικά, η δακτυλογράφηση με τυφλό σύστημα είναι μία ολόκληρη νοητική διεργασία. Μετά από 35 χρόνια συλλαμβάνω ακόμα τον εαυτό μου να κοιτάζει τα πλήκτρα ορισμένες φορές (όταν "σταματάει το μυαλό" μου).

Επίσης, πρέπει ν' αναπτύξεις το "ένστικτο" αυτό που σε προειδοποιεί ότι πληκτρολόγησες κάτι λάθος. Υπάρχουν όμως βιβλία που σε διδάσκουν τυφλό σύστημα. Αν δεν με απατά η μνήμη μου, στο διαδίκτυο προσφέρονται δωρεάν προγράμματα εκμάθησης δακτυλογράφησης με τυφλό σύστημα. Ένα από αυτά είναο το "Πρόγραμμα εκμάθησης Πληκτρολόγησης μέσω Υπολογιστή" του ΔΟΛ.

Επιστημονικά η εκμάθηση του τυφλού συστήματος ελέγχεται από ένα κέντρο του εγκεφάλου (δεν είναι της παρούσης να το αναφέρουμε εδώ) και αρκεί μία μόνο φορά να μαθευτεί για να μας μείνει στο μυαλό. Είναι σαν την οδήγηση, την μαθαίνεις μια φορά και την ξέρεις για μια ζωή.

Δες εδώ http://www.gnu.org/software/gtypist/
« Last Edit: 12 Jan, 2007, 11:14:24 by NadiaF »
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi



joanna

  • Newbie
  • *
    • Posts: 69
    • Gender:Female
  • La vita è bella
Kαλημέρα Νάντια,

Έχεις δίκιο, δεν είναι αρκετό να ξέρεις πού βρίσκονται τα πλήκτρα, και ίσως δεν εκφράστηκα σωστά. Αυτό που εννοούσα είναι ότι, τοποθετώντας τα δάκτυλα στη σωστή αρχική θέση, προσπαθώντας να δακτυλογραφήσει κανείς τη φράση "the brown fox..." και επαναφέροντας τα δάκτυλα στην αρχική θέση μετά από τη χρήση οποιουδήποτε πλήκτρου, πρέπει να μπορεί (με εξάσκηση βέβαια) να μάθει το τυφλό σύστημα. Όταν έμαθα να δακτυλογραφώ τυφλά, δεν χρησιμοποίησα κανένα πρόγραμμα, αν και υπάρχουν και προγράμματα που σου δίνουν στατιστικά στοιχεία (αριθμός λέξεων το λεπτό, λάθη, κλπ). Αλλά μου πήρε καιρό να μάθω (όπως η οδήγηση, όντως, θέλει πείσμα!)

Συμφωνώ ότι είναι μία νοητική διεργασία, και σίγουρα παίρνει χρόνο για να αισθανθεί άνετα κανείς. Και σίγουρα, γι'αυτούς που έχουν πλήρη απασχόληση και έτη καριέρας ως μεταφραστές, ίσως δεν είναι εύκολο να αλλάξουν τρόπο δακτυλογράφησης από την μια μέρα στην άλλη. Από την άλλη, όμως, νομίζω ότι η γρήγορη δακτυλογράφηση σημαίνει εξοικονόμηση χρόνου και χρήματος, γι'αυτό αξίζει τον κόπο!
You know you're never fully dressed without a smile!


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Γεια σε όλους,

θα καταθέσω τη δική μου εμπειρία. Ξεκίνησα να μαθαίνω μόνος μου τυφλό με ένα απλό προγραμματάκι σε mac όταν δούλευα ορκωτός. Με βάση εκείνη την  εμπειρία, ανέπτυξα σιγά-σιγά ένα δικό μου ιδιότυπο σύστημα, το οποίο βασίζεται μεν στο τυφλό, αλλά με σημαντικές διαφορές. Συχνά πυκνά πιάνω τον αριστερό δείκτη να εκτοξεύεται στην πάνω δεξιά πλευρά του πληκτρολογίου! Το σίγουρο είναι ένα: ΜΑΘΕΤΕ ΤΥΦΛΟ ή τέλος πάντων, ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΤΕ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ. Δεν χρωστάτε σε κανέναν να σπαταλάτε τον χρόνο σας πληκτρολογώντας. Θα τελειώνετε τη δουλειά σας πολύ νωρίτερα και θα μπορείτε να πηγαίνετε για καφέ, τσίπουρο, βόλτα, κλπ ή να πάρετε κι άλλες δουλειές!
Και κάτι ακόμα: χρησιμοποιήστε όσο περισσότερα keybord shortcuts μπορείτε.

Μιλ φιλιά
Nick Roussos



NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Από την άλλη, όμως, νομίζω ότι η γρήγορη δακτυλογράφηση χρησιμοποιώντας τυφλό σύστημα (προσθέτω εγώ) σημαίνει εξοικονόμηση χρόνου και χρήματος, γι'αυτό αξίζει τον κόπο!

Συμφωνώ απόλυτα, κι όχι μόνο για τους μεταφραστές. Εγώ έχω τελειώσει σχολή γραμματέων (την παλιά καλή εποχή που οι σχολές σε μάθαιναν να είσαι επαγγελματίας γραμματέα) και δεν το έχω μετανοιώσει ποτέ.

Συχνά πυκνά πιάνω τον αριστερό δείκτη να εκτοξεύεται στην πάνω δεξιά πλευρά του πληκτρολογίου! Το σίγουρο είναι ένα: ΜΑΘΕΤΕ ΤΥΦΛΟ ή τέλος πάντων, ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΤΕ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ. Δεν χρωστάτε σε κανέναν να σπαταλάτε τον χρόνο σας πληκτρολογώντας. Θα τελειώνετε τη δουλειά σας πολύ νωρίτερα και θα μπορείτε να πηγαίνετε για καφέ, τσίπουρο, βόλτα, κλπ ή να πάρετε κι άλλες δουλειές!
Και κάτι ακόμα: χρησιμοποιήστε όσο περισσότερα keybord shortcuts μπορείτε.

Προσπάθησα να φανταστώ και μετά να αναπαραγάγω αυτή την κίνηση... Εφιάλτης... το γνωστό χίασμα που θεωρείται "θανάσιμη αμαρτία" στις σχολές :-))) Το σίγουρο είναι ότι η δουλειά μας απαιτεί όσο το δυνατόν ταχύτερη πληκτρολόγηση και κατά προτίμηση με τυφλό σύστημα. Όποιος το επιτυγχάνει, έχει μειώσει το χρόνο εργασίας κατά το 1/3 τουλάχιστον.

Όσο για τη χρήση των πλήκτρων συντόμευσης... ούτε συζήτηση να γίνεται... απαραίτητη η γνώση τους!!!

Μπονζούρια σας :-))
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!

Και κάτι ακόμα: χρησιμοποιήστε όσο περισσότερα keybord shortcuts μπορείτε.

Μιλ φιλιά

Καλημερο-σπέρα,

εγώ θεωρώ ότι να θυμάμαι όλα αυτά τα shortcuts είναι πολύ πιο δύσκολο και χρονοβόρο απ'ότι να γράφω.
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854561
    • Gender:Male
  • point d’amour

NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Διαφωνώ, και διαφωνώ για το καλό σου!
Ρίξε μια ματιά εδώ: https://www.translatum.gr/journal/2/keyboard-shortcuts.htm

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, Σπύρο μας, και συμφωνώ για το καλό της... :-))
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Διαφωνώ, και διαφωνώ για το καλό σου!
Ρίξε μια ματιά εδώ: https://www.translatum.gr/journal/2/keyboard-shortcuts.htm

Στο περιβάλλον που μεταφράζω και στο οποίο μεταφράζω κάθε μέρα τα shortcuts μου είναι πολύ χρήσιμα. Δεν το διατύπωσα σωστά και περίμενα να μαντέψετε ότι εννοούσα τα shortcuts στο Word, το οποίο δεν χρησιμοποιώ τόσο συχνά ή μάλλον δεν το χρησιμοποιώ καθημερινά. Τα βασικά shortcuts (κάτι Ctrl+S, Ctrl+C, Ctrl+V, κλπ) τα γνωρίζω και τα χρησιμοποιώ αλλά κάποια άλλα εάν κάνω καιρό να χρησιμοποιήσω το word τα ξεχνάω. Οπότε εκείνη τη στιγμή είναι πιο εύκολο και πιο γρήγορο να χρησιμοποιήσω μενού ή ποντίκι από το να θυμηθώ το shortcut.
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854561
    • Gender:Male
  • point d’amour
Χρησιμοποιείς συντομεύσεις πλοήγησης και επιλογής (συνδυασμούς πλήκτρων Shift, Ctrl και βελάκια); Οι σημαντικότερες...


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Εδώ:
https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=6261.msg42908#msg42908
στο μήνυμα της Αλεξάνδρας, έχει ένα σύνδεσμο για το RAM Type. Κι εγώ με αυτό έμαθα να πληκτρολογώ στα τυφλά, και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Όσο για τα keyboard shortcuts, φαίνεται όντως πολύ δουλειά, όμως τι κάνεις αν σου τύχει ποντίκι- Σπάρτακος σαν της Τέσσυ, Σάββατο βράδυ την ώρα που πνίγεσαι στη δουλειά; Εεεε;;;
Μάθε τέχνη, κι άστηνε δε λένε;


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Χρησιμοποιείς συντομεύσεις πλοήγησης και επιλογής (συνδυασμούς πλήκτρων Shift, Ctrl και βελάκια); Οι σημαντικότερες...

Όχι, δεν χρησιμοποιώ. Στο τσακίρ κέφι όμως ένα Ctrl+Α θα το πατήσω! ;-)))
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Προσπάθησα να φανταστώ και μετά να αναπαραγάγω αυτή την κίνηση... Εφιάλτης... το γνωστό χίασμα που θεωρείται "θανάσιμη αμαρτία" στις σχολές :-)))

Don't try this at home!

Όσο για τα keyboard shortcuts, φαίνεται όντως πολύ δουλειά, όμως τι κάνεις αν σου τύχει ποντίκι- Σπάρτακος σαν της Τέσσυ, Σάββατο βράδυ την ώρα που πνίγεσαι στη δουλειά; Εεεε;;;
Μάθε τέχνη, κι άστηνε δε λένε;

Κάπως έτσι αναγκάστηκα να μάθω όλα τα shortcut του TRADOS. Εξαιτίας αυτού εδώ του προβλήματος.
Nick Roussos


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Όχι, δεν χρησιμοποιώ. Στο τσακίρ κέφι όμως ένα Ctrl+Α θα το πατήσω! ;-)))

Χαχαχαχαχα... Χριστινάκι, τις μύχιες σκέψεις μου εκφράζεις.:-))))))))))))))))))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



 

Search Tools