Κι όμως, υπάρχουν και συμπαθητικές ιστορίες κακοποιών, που σε κάνουν να μπαίνεις στη θέση τους

Asdings · 12 · 1035

Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Προσωπικά, είμαι σταθερός υπέρμαχος της ασφάλειας, του νόμου και της τάξης -πάντοτε όμως με τήρηση των δημοκρατικών διαδικασιών και με ευγένεια από τα όργανα της τάξης (εκτός από ακραίες περιπτώσεις αποτρόπαιων εγκληματιών που πιάστηκαν επ' αυτοφόρω).

Όμως, διαβάζοντας αυτή την ιστορία, για τους γνωστούς Μπόνι και Κλάιντ: https://tvxs.gr/news/prosopa/mponi-kai-klaint-o-mythos-kai-i-pragmatikotita νιώθω ότι, τελικά, υπήρξαν και κακοποιοί που τους έφερε η πουτ@ν@ η μοίρα στον κακό το δρόμο... Άνθρωποι με ταλέντα, όμορφοι, που θα μπορούσαν να ήταν εσύ ή εγώ, που θα μπορούσαν να είχαν καταξιωθεί στην κοινωνία υπό άλλες συνθήκες...

Τι καλύτερο θα είχαμε κάνει εμείς, αν είχαμε υπάρξει στη θέση τους;

Φυσικά, οι περισσότεροι κακοποιοί δεν είναι τέτοιες περιπτώσεις. Αυτό θα πρέπει να το θυμόμαστε.
In dubio pro reo


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Για την περίπτωση αυτή που οι δημοκρατικές διαδικασίες έχουν πάει περίπατο ανεπιστρεπτί τι έχεις να πεις;

https://tvxs.gr/news/ellada/ypothesi-dimaki-mia-ypothesi-bgalmeni-apo-mythistorima-toy-kafka
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Το διάβασα κι εγώ, ασφαλώς και θα έπρεπε να αντιμετωπίζουν εντελώς διαφορετικά κρατουμένους που δείχνουν τόσο καλή διαγωγή και, μάλιστα, συμβάλλουν στη διάδοση της παιδείας στις φυλακές. Αλήθεια, ο Δημάκης για ποιο λόγο είναι "μέσα"; Τι είχε διαπράξει; Δεν έχω παρακολουθήσει την ιστορία του...
In dubio pro reo




Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Χμμ... Τώρα που διαβάζω, καταλαβαίνω ότι πρέπει να ήταν μεγάλη μαφία ο τύπος (και φυσιογνωμικά μου φαίνεται λίγο τρομακτικός!)... Δεν ξέρω αν αξίζουν ευκαιρίες σε τόσο βαριές περιπτώσεις -αν είναι όπως το λέω... Νομίζω ότι υπάρχουν και περιπτώσεις όπου δεν θα πρέπει να υπάρχει καμία άλλη ευκαιρία, πέραν του δικαιώματος στις εξ αποστάσεως σπουδές. Δεν είναι ανάγκη να πάρει άδεια κάποιος σήμερα για να σπουδάσει. Ας του παράσχουν τη δυνατότητα να σπουδάζει στη φυλακή εξ αποστάσεως.

Δεν ξέρω αν οι φυλακές έχουν αίθουσες υπολογιστών και τηλεδιάσκεψης -στην Ελλάδα υποθέτω δεν έχουν- αλλά αυτό θα ήταν η ορθή λύση στη συγκεκριμένη περίπτωση, κατά τη γνώμη μου.

Αν επρόκειτο μόνο για κλοπές ή οικονομικά αδικήματα, θα συμφωνούσα απολύτως να βγαίνει κανονικά με άδειες, και γενικότερα να ελαφρυνθεί η ποινή του μέχρι και αποφυλάκιση.
In dubio pro reo


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Παναγιώτη, παιδί ήταν τότε. Σήμερα είναι γύρω στα 40 και έχει κάνει 22 χρόνια φυλακή ήδη χωρίς κανένα παράπτωμα. Έχει δικαίωμα στη μόρφωση όπως όλοι μας και, όπως είδες, συμφωνούν οι δάσκαλοί του πρώτοι και καλύτεροι.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Καταλαβαίνω τι λες, γι' αυτό το εξέφρασα με επιφύλαξη παραπάνω, γι' αυτό έγραψα "αν είναι όπως το λέω". Άρα έχει καταδικαστεί μόνο για εκείνο το αδίκημα που έκανε όταν ήταν μικρός (για την τιμή της αδερφής του); Από τότε δεν έχει βγει και διαπράξει κάτι άλλο; Είναι από τότε μέσα μόνο για αυτό το ένα αδίκημα; Αν είναι έτσι, τότε ασφαλώς και θα πρέπει να εισακουστούν τα αιτήματά του, όντως ήταν μικρός τότε. Αν όμως, από τότε, έκανε κι άλλα... Γιατί εγώ κατάλαβα ότι μπήκε αναμορφωτήριο για κείνο το αδίκημα, και μετά έκανε πολλά άλλα και τελικά κατέληξε φυλακή.
In dubio pro reo


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ναι, σωστά κατάλαβες αλλά όλα αυτά έγιναν σε πολύ νεανική ηλικία. Η ποινή των 44 (αν δεν κάνω λάθος) χρόνων αφορά το σύνολο των αδικημάτων και έχει ήδη εκτίσει τη μισή.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Το ερώτημα είναι: πόσα απ' αυτά τα αδικήματα ήταν φόνοι; Και τι είδους φόνοι; Διότι άλλο οι φόνοι μεταξύ κακοποιών, και άλλο οι φόνοι αθώων από κακοποιούς. Δεν ξέρω, σκότωνε αβέρτα ο τύπος; Είναι πολύ σύνθετο το ζήτημα. Ήδη, βέβαια, διαπίστωσα ότι έγινε δεκτό το αίτημά του, αλλά εμένα αυτό από μόνο του δεν μου λέει κάτι... Η φάτσα του πάντως δεν μου αρέσει, αν και αυτό δεν μπορώ να το αποδείξω επιστημονικά... Τα μάτια του έχουν κάτι αιμοβόρο και σαδιστικό... Φυσικά ίσως κάνω λάθος, μια φωτογραφία είδα μόνο...
In dubio pro reo


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ένας φόνος, έγκλημα τιμής, όταν ήταν ανήλικος για να υπερασπιστεί την επίσης ανήλικη αδελφή του. Περισσότερες πληροφορίες δεν ξέρουμε προφανώς λόγω προστασίας δεδομένων. Μετά το έσκασε και έκανε κάτι ένοπλες ληστείες χωρίς να κινδυνεύσει ή να τραυματιστεί κανείς και πλαστογραφίες. Τον έπιασαν ύστερα από λίγους μήνες και έκτοτε είναι στη φυλακή εδώ και περισσότερα από 20 χρόνια. Νομίζω ότι συνολικά έχει ήδη εκτίσει τη μισή ποινή του.

Για την πορεία του ως μαθητή/φοιτητή τα εξηγεί πολύ καλά αυτό το άρθρο στο Βήμα:

Ο Βασίλης Δημάκης, είναι φοιτητής στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του ΕΚΠΑ από το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018, ο οποίος όντας κρατούμενος, συνέχισε τη δευτεροβάθμια εκπαίδευσή του και αποφοίτησε με 19,9 ως αριστούχος μαθητής, έδωσε πανελλαδικές εξετάσεις και πέτυχε την εισαγωγή του στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) και μάλιστα δεύτερος σε κατάταξη ανάμεσα σε όλους τους μαθητές των εσπερινών λυκείων της χώρας. Πράγμα που τον καθιστά παράδειγμα σωφρονισμού.
https://www.tovima.gr/2020/05/27/society/dekto-to-aitima-tou-vasili-dimaki-gia-metafora-stis-fylakes-korydallou/

Και μετά ρίξε μια ματιά και σ' αυτό το άρθρο:
https://www.in.gr/2020/05/26/greece/sygklonizei-dieythyntria-tou-esperinou-gel-patron-giati-pethainei-o-vasilis-dimakis/
« Last Edit: 27 May, 2020, 14:25:25 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Αν είναι έτσι όπως τα λες, τότε πράγματι δεν είναι και κα'να κάθαρμα! Συμφωνώ ότι ο πρώτος φόνος, όταν ήταν ανήλικος, δεν θα πρέπει να τον "κυνηγάει" σε όλη του τη ζωή. Και αφού, όπως λες, από τότε έκανε μεν παρανομίες, αλλά δεν σκότωσε ούτε τραυμάτισε κανέναν, σίγουρα αξίζει καλύτερη μεταχείριση από πολύ χειρότερους, οι οποίοι "έπεσαν στα μαλακά". Με βάση αυτές τις πληροφορίες, συντάσσομαι ανεπιφύλακτα με την άποψή σου!
In dubio pro reo


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ευτυχώς, το θέμα λύθηκε. Αλλά αυτές οι απεργίας πείνας και δίψας καταβάλλουν και τον πιο δυνατό οργανισμό, ξέρεις.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools