Εκμάθηση Σουηδικών, Νορβηγικών και Δανέζικων

hustle.punch

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 119
    • Gender:Female
Tack, Ineke!

Τα Νορβηγικά δε μου φαίνονται/ακούγονται τόσο εύκολα όσο τα Σουηδικά. Ο χρόνος θα δείξει. ;-)


Colorless green ideas sleep furiously.


athanas156

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 4
Καλημέρα σε όλους! Συγχωρέστε μου το περίεργο της ώρας, άλλα τις πρώτες πρωινές ώρες με πιάνει η λαχτάρα να σερφάρω!

Σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία, τα Νορβηγικά είναι όντως πιο κοντά στα Σουηδικά, από άποψη προφοράς (μιλάνε και οι δύο λαοί κάπως τραγουδιστά!). Κατά τ' άλλα στη γραμματική προσιδιάζουν στα Δανέζικα. Παρ' ολ' αυτά γραμματικά και συντακτικά και οι τρεις γλώσσες είναι πανομοιότυπες αλλά διαφέρουν εν μέρει λεξιλογικά. Λόγου χάριν, τα Σουηδικά έχουν πολλά δάνεια από τα Αγγλικά, περισσότερα από τις άλλες δύο γλώσσες.

Επίσης οι Σουηδοί στην προφορική γλώσσα δεν καταλαβαίνουν με τίποτα τους Δανούς ενώ οι Νορβηγοί με τους Σουηδούς μπορούν να επικοινωνήσουν μέχρι κάποιο επίπεδο.

 Τα Φιλανδικά ουδεμία σχέση έχουν με τις Γερμανικές γλώσσες.

Αυτά τα ολίγα.

Jag hoppas att de var hjälpsam för att börja med svenska läsning och skandinavisk i alla fall, förstås.



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Καλώς όρισες! (Αυτό το τελευταίο λίγο δυσκολεύτηκα να καταλάβω...) -:)


inneke

  • Newbie
  • *
    • Posts: 26
    • Gender:Female
Jaa, jag hoppas också det var hjälpsamt för tjejen som är intreserad i skandinaviska språken, men hon måste börja lära sej det ena efter det andra och ej alla på en gång, annars kommer hon å blanda språken med varandra, eller hur?
Ila hebbek l-qammer bi-kimatu waash 3ellik min ndjum ila malu...

Si la lune t'aime avec sa perfection, que t'importe si les etoiles s'eclipsent...



athanas156

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 4
Det stämmer, inneke. Skandinaviska språken lliknar varandra. Tack mycket för att korrigera mig, också! Du kommer från Sverige, eller hur?

Χαιρετώ τους πάντες! Συγνώμη για τη Σουηδική γραφή πιο πριν! Καλύτερα στα Ελληνικά για να συννενοούμαστε πλήρως!
Ελπίζω να βοήθησα κάπως. Επίσης, ελπίζω να μπορώ να βοηθήσω και στο μέλλον αν χρειαστεί, περί γερμανόφώνων γλωσσών, επειδή κι εγώ το ψάχνω.

Ave!


inneke

  • Newbie
  • *
    • Posts: 26
    • Gender:Female
Μα, δε σε διόρθωσα σε κάτι. Μιά χαρά τα ξέρεις...
Εγώ καμία σχέση ( σε επίπεδο DNA ) δεν έχω με Σουηδία. Απλά μεγάλωσα εκεί...Εγώ είμαι Ελληνίδα με μαμά βελγίδα...
Ila hebbek l-qammer bi-kimatu waash 3ellik min ndjum ila malu...

Si la lune t'aime avec sa perfection, que t'importe si les etoiles s'eclipsent...


inneke

  • Newbie
  • *
    • Posts: 26
    • Gender:Female
Ja, det är just det. Skan. språken liknar på varandra...tycker'ru om dem? Tyvärr fins det inte många här som kan eller lär sig skandinaviska.
kanske förbättras situationen i framtiden.
                                                        Ha det!
Ila hebbek l-qammer bi-kimatu waash 3ellik min ndjum ila malu...

Si la lune t'aime avec sa perfection, que t'importe si les etoiles s'eclipsent...


athanas156

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 4
Την πολλή καλημέρα μου! inneke εννοούσα ένα δύο ψιλολαθάκια που είχα κάνει... Τεσπά.

 Στη Σουηδία ε; Fantasiskt!
E

Jag lär mej hela enkelt svenska här, i Grekland, men jag hoppas jag ska fortsätta i Sverige eller Norge (för jag försöker att lära mej norska på nätet)... Jag tycker om skan/ska litteratur mycket, också.

En gång till: lycklig!!
Ska du ha!!


athanas156

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 4
O mr admin στο εν λόγω forum, γιορτάζει, έχει γενέθλια, ή κάτι παρεμφερές;
Αν ναι τις ευχές μου! Αλλιώς, και πάλι τις ευχές μου!!


jimmy_83

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 1
Epeidi ehw mathei kai tis treis glwsses, ofeilw na omologisw oti moiazoun poly metaksy tous. H vasiki diafora tous einai se shesi me tin profora (se aytes tis glwsses h profora paizei toso spoudaio rolo pou an den tin kateheis den ginesai katanoitos). Ta norvigika einai ta pio ksekathara stin profora, me efkoli grammatiki (h efkoloteri apo tis treis), ta souidika me poly dyskoli profora kai episis apli grammatiki, kai ta danezika me apli grammatiki kai ypervolika dyskoli profora (thewreitai shedon adynato na matheis na profereis tis lekseis an den eisai danos kata to hmisi). Padws, epeidi h diafora stis glwsses einai opws twn portogalikwn me ta ispanika, thewrw poly efkolo na matheis tis alles dyo glwsses an ksereis hdh mia apo aftes (opws einai efkolo kai na berdefteis)


chalkida

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 1
OSO AFORA TIN GRAMMATIKI MIPOS IPARXEI KAPOIO SAIT GIA NA TIN KATALAVOUME;
THANKS


zornitza

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 1
fb,

Θα ήθελα να μου στείλεις όνομα και τηλέφωνο της καθηγήτριας Νορβηγικών που είχες προτείνει τον Οκτώβριο του 2008.
Και γενικώς αν κάποιος έχει καμιά ιδέα για το που θα μπορούσα να βρω μαθήματα Νορβηγικών θα του ήμουν υπόχρεη αν γράψει εδώ!!!


FullMetalAlchem

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 2
Kαλησπέρα παιδιά!

Έχω κάποιεες απορίες έχω επειδή το google με έχει απογοητεύσει σε αυτό το θέμα:
Πόσο καιρό παίρνει -κατά μέσο όρο - για μάθεις νορβηγικά σε φροντιστήριο/ιδιαίτερα;
Επίσης τα πτυχία που παίρνεις είναι αντίστοιχα των αγγλικών lower/proficiency;
Τέλος (αν ξέρει κανείς μιας κ είναι ψιλό άλλο θέμα), για να δουλέψεις στη Νορβηγία πρέπει να έχεις το αντίστοιχο proficiency ή το lower είναι αρκετό;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας,
Δημήτρης.
« Last Edit: 07 Feb, 2012, 22:28:30 by spiros »


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Πόσο καιρό παίρνει -κατά μέσο όρο - για μάθεις νορβηγικά σε φροντιστήριο/ιδιαίτερα;

Αν κάνεις ταχύρρυθμα, σε έξι μήνες είσαι Ο.Κ.

Επίσης τα πτυχία που παίρνεις είναι αντίστοιχα των αγγλικών lower/proficiency;

Τα πτυχία του Παν/μίου του Oslo είναι: Trinn 1, 2, 3 και 4. Το 1 είναι μικρότερο του Lower, το 2 είναι αντίστοιχο του Lower, το 3 του proficiency, το 4 είναι για νορβηγική λογοτεχνία, περισσότερο για φιλολόγους.

Τέλος(αν ξέρει κανείς μιας κ είναι ψιλό άλλο θέμα), για να δουλέψεις στη Νορβηγία πρέπει να έχεις το αντίστοιχο proficiency ή το lower είναι αρκετό;

Πρέπει να έχεις το Trinn 3 (δηλαδή το proficiency).
« Last Edit: 07 Feb, 2012, 22:17:35 by Asdings »
In dubio pro reo


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Μήνυμα που έλαβα:

Μιλάω άπταιστα Αγγλικά και θα ήθελα, για ενασχόληση, να μάθω μία από τις 3 σκανδιναβικές γλώσσες (δηλ. Δανικά, Σουηδικά, Νορβηγικά)

Από όσο, οι γλώσσες αυτές είναι πανομοιότυπες μεταξύ τους και οι άνθρωποι στη σκανδιναβία αλληλοκαταλαβίνονται, άλλοτε πολύ, άλλοτε στοιχειωδώς.

Είδα ότι όλες έχουν εύκολη γραμματική, αλλά έκανα μόνος μου και μερικές συγκρίσεις:

π.χ.
ότι τα δανικά είναι τα πιο δύσκολα στην προφορά,

ότι τα σουηδικά είναι λίγο πιο εύκολα από τα δανικά στην προφορά, αλλά έχουν αρκετές καταλήξεις στο λεξιλόγιο

και ότι τα νορβηγικά είναι τα πιο ξεκάθαρα στην προφορά, με μία μόνο κατάληξη.

Εσείς ποια θεωρείτε από αυτές τις 3 ότι είναι η πιο εύκολη??
Από άποψη πάντα γραμματικής, λεξιλογίου και προφοράς??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


 

Search Tools