ΕΝΝΟΙΟΛΕΞΟ - Εννοιολογική ταξινόμηση λέξεων, φράσεων, ρητών κ.λπ. της Ελληνικής

diceman · 4 · 10597

diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Επιτέλους, ο πρώτος ηλεκτρονικός θησαυρός συνωνύμων και αντωνύμων είναι γεγονός! Ύστερα από πολυετή προσπάθεια, ο Γιώργος Μαλακός και η Lexigram προσθέτουν ένα χρησιμότατο εργαλείο στην εργαλειοθήκη του σύγχρονου μεταφραστή. Το Εννοιόλεξο ενσωματώνεται στο Word και είναι απλούστατο στη χρήση του: Με ένα κλικ στη λέξη που σας ενδιαφέρει και με το πάτημα ενός κουμπιού, το πρόγραμμα σας παρουσιάζει μια λίστα με τις συνήθεις σημασίες της λέξης. Επιλέγετε τη σημασία που σας ενδιαφέρει και στο κάτω μέρος της οθόνης εμφανίζονται τα συνώνυμα (με ή χωρίς τις ερμηνείες τους). Ιδιαίτερα χρήσιμη είναι η επιλογή «Σχετικές Λέξεις», με την οποία το Εννοιόλεξο διευρύνει το σημασιολογικό πεδίο της αρχικής λέξης και σας παρουσιάζει συναφή ουσιαστικά, ρήματα, επίθετα, επιρρήματα κ.λπ. Η δε λίστα των αντωνύμων βρίσκεται μόνο ένα κλικ μακριά.

Από πλευράς ανάπτυξης σε επίπεδο λογισμικού, το Εννοιόλεξο πάσχει από διάφορες παιδικές ασθένειες του ελληνικού λογισμικού. Έτσι, στην επόμενη έκδοση θα θέλαμε να μπορούμε:


  • να ξεκινάμε το πρόγραμμα και εκτός του περιβάλλοντος του Word
  • να προσθέτουμε συνώνυμα που λείπουν
  • να κάνουμε αναζήτηση στη βάση δεδομένων του προγράμματος
  • να αλλάζουμε έστω το μέγεθος της γραμματοσειράς που χρησιμοποιεί το πρόγραμμα για την απεικόνιση των συνωνύμων.

Όπως γράφει και στο κουτί του, το Εννοιόλεξο περιέχει 142.533 συνώνυμα, αριθμός εντυπωσιακά μεγάλος, αλλά πεπερασμένος. Αναπόφευκτα, λοιπόν, ο χρήστης δε θα αργήσει να εντοπίσει κάποιες ελλείψεις, οι οποίες όμως ελάχιστα μειώνουν την αξία του προγράμματος. Το Εννοιόλεξο θα επιταχύνει σημαντικά την εργασία σας και θα σας βγάλει από τη δύσκολη θέση κάθε φορά που είστε σίγουροι ότι ξέρετε την κατάλληλη λέξη, αλλά δεν μπορείτε να την ανακαλέσετε από τη μνήμη σας!
« Last Edit: 06 Aug, 2008, 19:53:46 by spiros »
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


bettyrevelioti

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 254
    • Gender:Female
Βασίλη, έχεις περισσότερες πληροφορίες για το Εννοιόλεξο; Π.χ. εταιρία, τιμή, σημεία πώλησης;
Ευχαριστώ πολύ,
Μπέττυ
Betty Revelioti
Dreaming in a kind of way that a dream is always born



diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Μπέττυ,

Η εταιρεία λέγεται Lexigram. Έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για εταιρεία που έχει δημιουργήσει ο ίδιος ο κ. Μαλακός, γιατί η Ελληνομάθεια (η προηγούμενη δημιουργία του) είχε βγει από τα Ελληνικά Γράμματα.

Τιμή: Νομίζω γύρω στα €45. Δεν είμαι σίγουρος, γιατί οι μαθητές μας την προμηθεύονται στα €29, κατόπιν συμφωνίας της σχολής με τη Lexigram.

Σημεία πώλησης: Το έχω σίγουρα δει στον Παπασωτηρίου, αλλά φαντάζομαι ότι θα υπάρχει και αλλού.
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


bettyrevelioti

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 254
    • Gender:Female
Ευχαριστώ πολύ Βασίλη!

Μπέττυ
Betty Revelioti
Dreaming in a kind of way that a dream is always born



 

Search Tools