Διασκευές vs. originals

stathis · 68 · 15468

Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Wild world από Mr. Big και Maxie Priest :-)
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.


mortal69

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 404
    • Gender:Male
Πάντως, εμένα, το Running up that hill μου αρέσει πολύ περισσότερο από την Kate Bush. Ούτε από Placebo ούτε από Within Temptation.

Placebo δεν έχω ακούσει, αλλά, δεν ξέρω, στους Within Temptation
(παρότι είναι goth/gothic ή όπως αλλιώς λένε την υποκατηγορία αυτή) βρίσκω πως το κομμάτι είναι κάπως πιο ζωντανό. Απλά είναι διαφορετική η απόδοση τους από το αρχικό.
Ούτως ή άλλως, απλά δυναμώνει ο ήχος και η φωνή της Sharon Den Adel έχει μια άλλη "γλύκα" σε σχέση με την φωνή της Kate, και δεν διαφέρει τρομακτικά (και μπορώ να σου πω ότι υπάρχουν πολλά κομμάτια που με έχουν τρομάξει πραγματικά (και ίσως απογοητεύσει) τα τελευταία χρόνια με τις διασκευές τους (περισσότερο από τον pop/beat/remix χώρο παρά από τους υπόλοιπους) :-( ). 
« Last Edit: 12 May, 2009, 00:12:20 by Ion »
Μέσα από στράτα απόμονη κι απόσκια
Με αγγέλους του ʼδη μόνο στοιχειωμένη
Που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
Κάτω στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...



mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Sweet dreams από Marilyn Manson.

Τα σέβη μου!!! Τώρα άνοιξα το topic κι ετοιμαζόμουν να το γράψω...
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)


Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Take a chance on me(Abba) σε διασκευή Erasure :-)
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.



auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Παρότι δεν με πιάνει τόσο το συγκεκριμένο (έτσι είναι ή το χαλάει το live;)
https://www.youtube.com/watch?v=1GSpbuFSr2o]
Δεν μπορώ να δω το βιντεάκι, καθότι ως γνωστόν είμαι νταϊαλαπατζής και θα κάνει γύρω στις τέσσερις ώρες να κατέβει, αλλά όχι, αναφέρομαι στη στούντιο εκτέλεση από το άλμπουμ "Couldn't stand the weather".

Tainted Love - Soft Cell

Ω, ναι! Και έχοντας μεγαλώσει με αυτό το κομμάτι, ξεχνώ συνεχώς ότι είναι διασκευή.
« Last Edit: 24 May, 2009, 18:13:46 by Ion »
Nick Roussos


mortal69

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 404
    • Gender:Male
Δεν μπορώ να δω το βιντεάκι, καθότι ως γνωστόν είμαι νταϊαλαπατζής και θα κάνει γύρω στις τέσσερις ώρες να κατέβει, αλλά όχι, αναφέρομαι στη στούντιο εκτέλεση από το άλμπουμ "Couldn't stand the weather".

A! Ok, sorry αλλά έχω καλομάθει με την αμεσότητα του youtube, και έχω φτάσει να θεωρώ αυτονόητο το να προσφέρω το link. Θα το κοιτάξω πάντως μιας και ο υπό συζήτηση κιθαρίστας θεωρείται ως ένας από τους κορυφαίους του είδους του.

Άλλη μια διασκευή σύγχρονη [σε metal (σχεδόν)] που θυμήθηκα είναι το I surrender των Rainbow
(αν δεν με απατά η μνήμη μου) τραγουδισμένο από τον Timo Kotipelto των Stratovarius.
Αρκετά καλή φωνή, και ένταση στο κομμάτι.
« Last Edit: 24 May, 2009, 18:44:48 by Ion »
Μέσα από στράτα απόμονη κι απόσκια
Με αγγέλους του ʼδη μόνο στοιχειωμένη
Που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
Κάτω στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Άλλη μια διασκευή σύγχρονη [σε metal (σχεδόν)] που θυμήθηκα είναι το I surrender των Rainbow (αν δεν με απατά η μνήμη μου) τραγουδισμένο από τον Timo Kotipelto των Stratovarius. Αρκετά καλή φωνή, και ένταση στο κομμάτι.

Όταν λες ''ένταση'', εννοείς ότι
Ούτως ή άλλως, απλά δυναμώνει ο ήχος
;
Μπερδεύτηκα.

Εδώ για τους placebo.
https://www.youtube.com/watch?v=M66xAPy7El8&mode=related&search=
« Last Edit: 12 Nov, 2008, 19:17:13 by Ion »


mortal69

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 404
    • Gender:Male
Όταν λες ''ένταση'', εννοείς ότι ;

Συγνώμη, εννοώ ψυχή, δύναμη, μελωδία, ζωή, συναίσθημα συνδυασμένα. Γενικά έτσι σκέφτομαι το metal ως μουσική. :-)

Μπερδεύτηκα.

Αλλάζει (με την φωνή της Sharon στο μυαλό μου) πολύ και συγχρόνως παραμένει το ίδιο. Ίσως και ο ίδιος να μην το καταλαβαίνω απόλυτα (συνεπώς και η σχετική αντίφαση στην αναφορά μου), αλλά απλά χαίρομαι να το ακούω. Ίδιο δίχως να είναι το ίδιο και διαφορετικό δίχως ωστόσο να είναι διαφορετικό. Αλλόκοτο μάλλον;

Εδώ για τους placebo.

Thanks! (Παρότι έχω αφιερώσει εβδομάδες ολόκληρες στο youtube δεν έχω ψάξει (ακόμη) μουσική εκτός των ιδιαίτερων ενδιαφερόντων μου.)
Τελικά δεν είναι κακό, αν και είναι πολύ πολύ αργό... αλλά πάλι δεν αλλάζω ποτέ μια εξαιρετική γυναικεία φωνή εύκολα. :-)

Επίσης, (ένα-ένα έρχονται) είναι εξαιρετικές οι διασκευές των Apocalyptica σε ορισμένα κομμάτια των Metallica όπως το https://www.youtube.com/watch?v=rbTozgoj9OQ Nothing Else Matters
https://www.youtube.com/watch?v=erPnyi90cIc&mode=related&search= (αρχικό)
(από το Inquisition Symphony του 1998) ή το
https://www.youtube.com/watch?v=xqUXDdJ3C-c The Unforgiven
https://www.youtube.com/watch?v=5cGvzApDZKI (αρχικό)
(Apocalyptica Plays Metallica in 4 Cellos ?).

Και ας μην ξεχνάμε και τους Gregorian(δεν πρέπει να έχουν και πολλά δικά τους κομμάτια αλλά δεν έχω ακούσει όλα όσα έχουν βγάλει) τόσο στο https://www.youtube.com/watch?v=H7csvgL-G3E
Nothing Else Matters όσο και στο The Unforgiven (δεν βρήκα video, εκτός κι αν το έχω μπλέξει με κάποιο άλλο).
« Last Edit: 24 May, 2009, 18:30:55 by Ion »
Μέσα από στράτα απόμονη κι απόσκια
Με αγγέλους του ʼδη μόνο στοιχειωμένη
Που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
Κάτω στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...


Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Respect-Aretha Franklin
Last Kiss-Pearl Jam (απ' τα αγαπημένα μου των Pearl)
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;




Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Respect-Aretha Franklin

Ω, ναι!!!
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Ολόκληρο το CD "Jazz and '80s" (από Culture Club μέχρι Duran Duran και Madonna και βάλε...)

Δεν μπορώ να τα πω "καλύτερα" σε καμία περίπτωση, απλά για κάποιον που μεγάλωσε στα 80s είναι εξίσου γνώριμα όσο και διαφορετικά... πολύ καλές εκτελέσεις.

Με χαρά ή απογοήτευση (δεν ξέρω), διαπίστωσα πρόσφατα ότι έχουν γίνει "τρεντ" οι διασκευές του είδους αυτού, αφού σε σταθμό  lounge μουσικής στο Ίντερνετ επί μια ώρα έπαιζαν διασκευές που έφταναν και στα 90s και ίσως παραπέρα...


inertia

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 822
    • Gender:Female
If you go away από Patricia Kaas*... (Προσοχή στις απομιμήσεις)

*μόνο αφού έχετε ακούσει 1234 φορές τον Μπρελ

edit: Τώρα τελευταίο ακούω πολύ αυτό που είναι διασκευή ετούτου
« Last Edit: 06 Sep, 2007, 23:15:13 by inertia »
Nobody puts Baby in a corner!


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
edit: Τώρα τελευταίο ακούω πολύ αυτό που είναι διασκευή ετούτου
Νατασάκι, το αυτό δεν έχει έγκυρο url, το ετούτο όμως χάρμα.
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


 

Search Tools