Quotations index → Ευρετήριο αποφθεγμάτων

Frederique · 52 · 116237

Frederique

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!

ΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΨΩ


  • Ευρετήριο αποφθεγμάτων - Γ

  • Γαβριηλία (Γερόντισσα Γαβριηλία)
Η αλληλογραφία είναι ο μόνος τρόπος που συνδυάζει τη μοναξιά και τη συντροφιά
Το να είσαι ταπεινός ισοδυναμεί με το να μη θέλεις ποτέ να έχεις τύψεις συνειδήσεως.


  • Γερμανός Φρέντυ (για τα τανκς:)
[...]Ερώτηση: Τι διαφορά έχει ένα ελληνικό τανκς από ένα τούρκικο;
Απάντηση (από τον ίδιο): Το ελληνικό είναι πιο μορφωμένο. Έχει μπει και στο Πολυτεχνείο.

[...]Στη δημοσιογραφία, όπως και σε οποιαδήποτε άλλη δουλειά, δεν πρέπει να παίρνεις τον εαυτό σου στα σοβαρά. Τη δουλειά σου πρέπει να παίρνεις στα σοβαρά.


  • Γιάλομ Ίρβιν (Yalom, Irvin David)
Ποιος από μας δεν έχει γνωρίσει κάποιον άνθρωπο (ίσως τον ίδιο μας τον εαυτό) που να είναι τόσο στραμμένος προς τα έξω, τόσο απορροφημένος στη συσσώρευση αγαθών ή στο τι σκέφτονται οι άλλοι, ώστε να χάνει κάθε αίσθηση του εαυτού του;

  • Γιανναράς Χρήστος
Διακόσια χρόνια πασχίσαμε οι Nεοέλληνες να γίνουμε Eυρωπαίοι και δεν καταφέραμε παρά μόνο τον βυθισμό μας στη μειονεξία, στην ανημπόρια, στην καθυστέρηση.

  • Γιωσαφάτ Ματθαίος
Ο Έλληνας είναι για αρπαχτές και έρωτα. Στην αγάπη και τη μονιμότητα είναι ακόμα ανώριμος.
Ο Έλληνας δεν αγαπά παρά μόνο ερωτεύεται
Δεν μπορούμε να ταιριάξουμε με κάποιον ωριμότερο ψυχικά από εμάς


  • Γκαίτε Γιόχαν Βόλφγκανγκ (Johann Wolfgang Goethe)
Σε τι με βοηθάει το γεγονός ότι μπορώ σήμερα μαζί με το κάθε σχολιαρόπαιδο να επαναλαμβάνω ότι αυτή η γη είναι στρογγυλή; Ο άνθρωπος δεν χρειάζεται παρά μερικές χούφτες χώμα για να ευτυχήσει πάνω της κι ακόμα λιγότερες για να αναπαυθεί μέσα της.
Όλοι οι σοφοί όλων των εποχών χαμογελούν και γνέφουν και συμφωνούν: είναι τρέλα να περιμένεις να γίνουν καλά οι τρελοί.


  • Γκανάς Μιχάλης
Να ξεχάσουµε το άπληστο «εγώ» και να περάσουµε στο «εµείς»

  • Γκάτσος Νίκος
Το γαρ πολύ του έρωτος γεννά παραφροσύνη
Η προσευχή της παρθένου


  • Γκουρτζίεφ Γεώργιος
Για να μπορέσεις να ζήσεις αληθινά, πρέπει να ξαναγεννηθείς.
Για να είναι κανείς πραγματικός ηθοποιός πρέπει να είναι πραγματικός άνθρωπος
Αν θες κάτι δικό σου για πάντα, δώρισέ το


  • Γκράφιτι
Χιλιάδες κουτιά αναμμένα κρατούν χιλιάδες ανθρώπους σβηστούς
Ξύπνα, ήρθε η ώρα να ταΐσεις τις τράπεζες
Οι παππούδες μας πρόσφυγες, οι γονείς μας μετανάστες, εμείς ρατσιστές;
Τι ζούμε; Ζούμε μια νιρβάνα με λίγη μαριχουάνα.
(Γκράφιτι στην Πλάκα)
Μια του κλέφτη, δύο του κλέφτη, τρεις κι έγινε υπουργός



Επιστροφή στην αρχή


Πέμπτη, 26 Ιουλίου 2012
« Last Edit: 26 Jul, 2012, 13:15:33 by Frederique »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


Frederique

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!

ΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΨΩ




  • Ευρετήριο αποφθεγμάτων - Δ

  • Δέλτα Μιχάλης
Επιλέγω την αποδοχή αλλά και την ευελιξία. Με έναν τρόπο, απελευθερώνομαι από πεποιθήσεις και παρόμοιες πλάνες.
Όσο για τους πολιτικούς τους λυπάμαι επειδή η αγωνία τους για εξουσία τους οδηγεί στη σήψη, αργά-αργά, σα γάγγραινα στα μύχια της ψυχής.


  • Δημητριάδης Δημήτρης
Εγώ σνομπ; Η ίδια η γλώσσα είναι σνομπ.

  • Δήμου Νίκος
Υπάρχει λοιπόν πρόβλημα σε αυτό που ονομάζουμε ανεξαρτησία και ελευθερία.

  • Δημουλά Κική
Πώς γράφεται ένα ποίημα;[...] «Τώρα πώς γράφεται ένα καλό ποίημα, ε, αυτό πια πραγματικά μόνο ένας θεός το ξέρει. Πάντως με σκληρή δουλειά και εσωτερικές αιμορραγίες. Με άγρυπνη τη δυσπιστία του ποιητή απέναντι σ’ αυτό που γράφει. Με γενναιότητα αυτοκριτικής. Σκίζοντας. Τα καλά ποιήματα που γράφτηκαν ανεμπόδιστα από την αρχή ως το τέλος, μονορούφι, πιστεύω ότι είναι τόσο σπάνια, όσο η ευτυχία».
Δεν μου ήταν ποτέ εύκολο να συνεννοηθώ με άνθρωπο. Ούτε μπορούσα να καταλάβω γιατί οι άνθρωποι ήταν τόσο διαφορετικοί από εμένα. Αυτό βέβαια ήταν πολύ αφελές από τη μεριά μου, αλλά και πολύ χρήσιμο. Γιατί με είχε σε μια μόνιμη ταραχή, σε μια διαρκή διαμαρτυρία και σ' ένα πολύ γόνιμο παράπονο... Από την άλλη, είχα μια ευγένεια η οποία με κατέστρεψε απολύτως! Εμπόδισε δηλαδή τη ζωή μου να πάρει το δρόμο της. Υπέμεινα πράγματα τα οποία δεν έπρεπε να υπομείνω, με το αιτιολογικό μιας ευγένειας ότι θα πίκραινα, ότι θα πείραζα, ότι θ' αναστάτωνα των άλλων τη ζωή. Αυτό ήταν μία ήττα. Καθαρή ήττα....
(Μια ποιήτρια εξομολογείται)
[...]Με τι να «πάμε μπροστά»;  [...]Το επίδομα των ψευδαισθήσεων, όπως ξέρετε, κόπηκε κι αυτό. Εκτός πια αν μας δώσει κανένα δάνειο η ελπίδα. Αλλά κι αυτή έχει κατακλέψει την αλήθεια…


  • Διογένης
Ο Διογένης ζητούσε ελεημοσύνη από ένα άγαλμα. Όταν τον ρώτησαν γιατί κάνει κάτι τέτοιο, απάντησε: «Εξασκούμαι στο να μην απογοητεύομαι από την αναισθησία των ανθρώπων».
Ένας μοχθηρός άνθρωπος ήθελε να φυλάξει το σπίτι του από κάθε κακό. Έβαλε στην πόρτα μια επιγραφή που έλεγε: «Κανένα κακό να μην μπει στο σπίτι αυτό». Ο Διογένης διάβασε την επιγραφή και απόρησε: «Μα ο ιδιοκτήτης του σπιτιού από πού θα μπει;»


  • Δουκάκη Ολυμπία
[...]Μάλιστα, πρόσθεσε ότι «στην Αμερική δεν είχα συνειδητοποιήσει πως η Ελλάδα έχει δημοκρατία τις τελευταίες δεκαετίες» δήλωση την οποία έσπευσε να ερμηνεύσει η Μιμή Ντενίση λέγοντας πως δεν πρέπει να παρεξηγηθεί, αφού «είναι γνωστό ότι στην Αμερική οι άνθρωποι του θεάματoς ασχολούνται κυρίως με μπίζνες»

  • Δουκίδης Μανώλης
Είναι πάντα υπέροχο να κατακτάς το κορμί μιας γυναίκας. Είναι πολύ πιο συναρπαστικό όμως να κυριεύεις την ψυχή της.
Τελικά, η ιστορία γραφόταν ανέκαθεν από αυτούς που έχουν στα χέρια τους τα ΜΜΕ


Επιστροφή στην αρχή


Τρίτη, 27 Δεκεμβρίου 2011
« Last Edit: 27 Dec, 2011, 09:26:42 by Frederique »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.



Frederique

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!

ΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΨΩ



  • Ευρετήριο αποφθεγμάτων - Ε

  • Εγγονόπουλος Νίκος
Έλληνα! Ε, Έλληνα! Του κάμω, τι ζητάς εδώ; Είμαι νεκρός, μου κάμει.

  • Έλιοτ Τόμας Στερνς (Eliot, Thomas Stearns)
Ἡ παιδεία ἔχει γίνει μιὰ ἀφαίρεση.
Σημειώσεις γιὰ τὸν ὁρισμὸ τῆς κουλτούρας (μτφρ. Ν. Ἡσαΐα, Ἀθήνα 1980, ἀποσπάσματα ἀπὸ τὶς σελ. 125-6 καὶ 131-2)
Ἑπτὰ δοκίμια γιὰ τὴν ποίηση (μτφρ. Μ. Λαϊνᾶ, Ἀθήνα 1982, ἀπόσπασμα ἀπὸ τὴν σ. 67)


  • Ελλάδα
Εχουμε θάψει πολλές Ελλάδες μέχρι να φτάσουμε στη σημερινή που αργοπεθαίνει
Στην Ελλάδα κάνεις και είσαι (τ)η δουλειά που δηλώνεις ή δέχεσαι να κάνεις.


  • Έλληνες
Οι έλληνες δικαστικοί λειτουργοί δίνουν μεγάλη σημασία στον κοινωνικό απόηχο των αποφάσεων τους και έχουν τις ευαισθησίες εκείνες που χαρακτηρίζουν τις παραδόσεις της ελληνικής Δικαιοσύνης.
Όταν εμείς οι Έλληνες πουλούσαμε ουρές στο ΙΚΑ αυτοί ήταν ακόμα στα δέντρα!


  • Ελύτης Οδυσσέας
Όπου ανθεί ο μέσος όρος παύω να υπάρχω. Μου είναι αδύνατον να ευδοκιμήσω μέσα στη μάζα της εκάστοτε πλειοψηφίας
Ο Κήπος Με Τις Αυταπάτες, Δοκίμια
Έχουμε τόσο πολύ τριφτεί πάνω στην κοινωνία και το κοινωνικό ψεύδος που και η πιο σημαντική αλήθεια, ευθέως διατυπωμένη, φαίνεται παραδοξολογία
Ο Κήπος Με Τις Αυταπάτες, Δοκίμια
Χαράξου κάπου με οποιοδήποτε τρόπο και μετά σβήσου με γενναιοδωρία.
Μαρία Νεφέλη
Ό,τι αγαπώ γεννιέται αδιάκοπα
Ό,τι αγαπώ βρίσκεται στην αρχή του πάντα.
Ήλιος ο πρώτος, ΙΙΙ, 20-21. 1943. Ποιήματα. Ίκαρος, 2002. 79.
Πιάσε το ΠΡΕΠΕΙ από το ιώτα και γδάρε το ίσαμε το πι.
Aπόσπασμα από τον Μικρό Ναυτίλο


  • Ερντογάν Ρεσέπ Ταγίπ (Erdoğan, Recep Tayyip)
Αυτοί που καπνίζουν είναι όπως αυτοί που έχουν στο χέρι τους ένα όπλο και επιτίθενται δεξιά και αριστερά.
Είμαι εγώ υποχρεωμένος να δηλητηριάζομαι με τον καπνό σου;


  • Έρωτας
O έρωτας είναι θνητός. Η αγάπη είναι αθάνατη.
Ο έρωτας: Μια ανάρμοστη περιπέτεια του ματιού. Ένας εγκαταλειμμένος σιδηροδρομικός σταθμός που πάνω του κυλάνε τα χρόνια
Ο έρωτας είναι όλη η ζωή της γυναίκας.
Για τον άντρα, δεν είναι έτσι. Για τον άντρα, ο έρωτας είναι πολλά πράγματα, θέλει να γράψει ποιήματα, όχι επειδή είναι ερωτευμένος, θέλει να ζωγραφίσει, όχι επειδή είναι ερωτευμένος.[...]
Ο Έρωτας είναι σαν τα αγριολούλουδα, φυτρώνει παντού, ακόμα και στις σχισμές των χαλασμάτων.


  • Εφραίμ (Ηγούμενος Εφραίμ)
    Ο Αρχιμανδρίτης Εφραίμ Βατοπαιδινός, κατά κόσμον Βασίλειος Κουτσού, είναι ηγούμενος της Ιεράς Μονής Βατοπεδίου και πρωταγωνιστής στην υπόθεση της Μονής Βατοπεδίου.
Μετακινούμαι με το ελικόπτερο, γιατί έτσι εξοικονομώ χρόνο για την προσευχή
(«Απολογία» του ηγούμενου Εφραίμ στην Ιερά Επιστασία Αγίου Όρους)


Επιστροφή στην αρχή

Δευτέρα, 5 Μαρτίου 2012
« Last Edit: 05 Mar, 2012, 11:02:37 by Frederique »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


Frederique

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!


Frederique

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!

ΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΨΩ


  • Ευρετήριο αποφθεγμάτων - Η

  • Ηλιάδη Αμαλία Κ.
[...]ας πάψουμε τους νοερούς και “φυσικούς” εμφυλίους στους οποίους εμπλεκόμαστε,
ελαφρά τη καρδία, κι ας δουλέψουμε, ο καθένας εφ’ ω ετάχθη για την “ανάνηψη”, υλική και προπάντων ηθική και πνευματική πρόοδο της Ελλάδας.[...]


  • Ηράκλειτος
Τοις εγρηγορόσιν ένα και κοινόν κόσμον είναι, των δε κοιμωμένων έκαστος εις ίδιον αποστρέφεσθαι
(Για τους  ξύπνιους υπάρχει ένας και ο ίδιος κόσμος, ενώ οι κοιμισμένοι στρέφονται ο καθένας σε ένα δικό του, υποκειμενικό κόσμο).
Ἐὰν μὴ ἔλπηται ἀνέλπιστον οὐκ ἐξευρήσει, ἀνεξερεύνητον ἐὸν καὶ ἄπορον.
(Αν δεν ελπίζεις, δε θα βρεις το ανέλπιστο, που είναι ανεξερεύνητο και απλησίαστο.
If you do not expect the unexpected, you will not find it; for it is hard to be sought out and difficult.)


  • Ήρων
Ουδείς μέγας χώρος κενός εστί | Τίποτα δεν είναι κενό στο σύμπαν

  • 'Ηστγουντ, Κλιντ (Eastwood, Clint)
Στη ζωή δεν υπάρχουν εγγυήσεις. Αν θες εγγύηση, πήγαινε πάρε μια τοστιέρα.


Επιστροφή στην αρχή


Τρίτη, 1 Μαΐου 2012
« Last Edit: 01 May, 2012, 08:36:44 by Frederique »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


Frederique

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!

ΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΨΩ


  • Ευρετήριο αποφθεγμάτων - Θ

  • Θαλής ο Μιλήσιος
Η καλύτερη δημοκρατία είναι εκείνη που δεν έχει ούτε πολύ πλούσιους, ούτε πολύ φτωχούς πολίτες

  • Θεόκριτος
Όσο υπάρχει ζωή, υπάρχει και ελπίδα.
Θεοκρίτου εἰδύλλιον 4 (Νομεῖς), 41-43:
Θαρσεῖν χρή, φίλε Βάττε·  τάχ' αὔριον ἔσσετ' ἄμεινον.
ἐλπίδες ἐν ζωοῖσιν, ἀνέλπιστοι δὲ θανόντες,
χὠ Ζεὺς ἄλλοκα μὲν πέλει αἴθριος, ἄλλοκα δ' ὕει.


Επιστροφή στην αρχή

Πέμπτη, 12 Απριλίου 2012
« Last Edit: 12 Apr, 2012, 08:12:45 by Frederique »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


Frederique

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!

ΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΨΩ


  • Ευρετήριο αποφθεγμάτων - Ι

  • Ισοκράτης
Η δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.

  • Ιωάννου Οδυσσέας
Τώρα κλωτσάω φύλλα. Και σε περιμένω το βράδυ. Θα ξανάρθεις με τη Σμύρνη σου καμμένη και θα ξαναπροσφυγέψεις μπροστά από τον καθρέφτη, χτενίζοντας την κάπνα από τα μαλλιά σου. Ξέρεις τι θα 'θελα να σου πω; Πως ότι σου αρέσει, ότι αγαπάς, θα μπορούσα να είμαι εγώ. Απλά, δεν πρόλαβα να γίνω. Πως όσα σου έχουν πει διάφοροι ότι μπορούν να κάνουν για σένα, τα μπορώ κι εγώ. Απλά δεν τα σκέφτηκα πρώτη. Πως όποτε με περίμενες κι αργούσα, κλωτσούσα φύλλα. Και σ' αγαπούσα, ξερά και κίτρινα.
(Νοέμβριος 1997, Κέρματα)




Επιστροφή στην αρχή


Δευτέρα, 21 Μαΐου 2012
« Last Edit: 21 May, 2012, 07:20:08 by Frederique »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


Frederique

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!

ΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΨΩ


  • Ευρετήριο αποφθεγμάτων - Κ

  • Καββαδίας Νίκος
Το «ευχαριστώ» είναι πρόστυχη πληρωμή. Όταν δυο άνθρωποι ζούνε ο ένας με την ανάσα του άλλου, δεν χωράει πληρωμή.

  • Καζαντζάκης Νίκος
Δεν είμαι το φως, είμαι η νύχτα. Μα μια φλόγα λοχίζει ανάμεσα στα σωθικά μου και με τρώει. Είμαι η νύχτα που την τρώει το φως.
Να μην αρνιέσαι τη νιότη σου ως τα βαθιά γεράματα, να μάχεσαι σε όλη σου τη ζωή να μετουσιώσεις σε κατάκαρπο δέντρο την εφηβική σου άνθηση, αυτός, θαρρώ, είναι ο δρόμος του ολοκληρωμένου ανθρώπου.
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου! Να σπας τα σύνορα! Ν' αρνιέσαι ό,τι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: Θάνατος δεν υπάρχει!
Ποιος είναι ο τέλειος άνθρωπος; Αυτός που σμίγει αρμονικά καρδιά και νου.
Η στερνή, η πιο ιερή μορφή της θεωρίας είναι η πράξη.
Ν' αγαπάς την ευθύνη.
Να λες, εγώ μονάχος μου θα σώσω τη Γη.
Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
Εμάς οι λέξεις μυρίζουν ακόμα χώμα, χόρτο κι ανθρώπινο ιδρώτα οι γαλλικές λέξεις είναι πια πολύ εξευγενισμένες
Πού να βρω μια ψυχή σαρανταπληγιασμένη κι απροσκύνητη, σαν την ψυχή μου, να της ξομολογηθώ;


  • Κακριδής Ι. Θ.
Κάθε λέξη που χάνεται σε κάποιο χωριό σημαίνει έναν θάνατο το ίδιο θλιβερό, όσο και να πεθαίνει ένας άνθρωπος.

  • Κάλο Φρίντα (Kahlo, Frida de Rivera)
Δεν είμαι άρρωστη. Είμαι σπασμένη. Αλλά ευτυχισμένη όσο μπορώ να ζωγραφίζω.

  • Καμύ Αλμπέρ (Camus, Albert)
Πρέπει να έχει κανείς έναν έρωτα, έναν μεγάλο έρωτα, για να του εξασφαλίζει άλλοθι στις αδικαιολόγητες απελπισίες που κυριεύουν όλους μας.

  • Κανέλλη Λιάνα
Εσείς δεν είστε Πανάρετος, αλλά πανάρετα πανάθλιος (!)
Δεν υπάρχει πολιτισμός με χαμηλά λιπαρά.


  • Καντ Ιμμάνουελ (Kant, Immanuel)
Δύο πράγματα γεμίζουν την ψυχή μου με πάντοντε καινούργιο και αυξανόμενο δέος και σεβασμό, όσο συχνότερα και σταθερότερα ασχολείται μαζί τους ο στοχασμός: ο έναστρος ουρανός πάνω μου και ο ηθικός νόμος μέσα μου.

  • Καπλάνι Γκαζμέντ (Gazmend Kapllani)
Έχω εμμονή με τα σύνορα και τα τείχη.
Τόσες μέρες ακούω για τον φράκτη που προτίθεται να κατασκευάσει η κυβέρνηση στον Έβρο για να σταματήσει τους «λαθρομετανάστες».


  • Καρέλλη Ζωή
Η γλώσσα η Ελληνική στην αυστηρή ομορφιά και στην ορθή οξύτητά της,
η θαυμάσια γλώσσα αυτή είχε γοητέψει τους ιερείς Εβραίους και δέχτηκαν, περίπου τρεις αιώνες π.Χ. να φανερώσουν εκείνη την αναμονή, όπου, μοιραία πια, δεν θα επαληθεύονταν δική τους.


  • Καρπεντιέρ Αλέχο (Alejo Carpentier y Valmont)
Οι άνθρωποι μπορεί να προδώσουν ακόμα κι αυτό που κάποτε αγάπησαν, όμως οι ιδέες θα καρποφορήσουν

  • Καστανέντα Κάρλος (Castaneda, Carlos Cesar Salvador Arana)
Ο κόσμος είναι ένα μυστήριο. Αυτό που βλέπεις γύρω σου αυτή τη στιγμή, δεν είναι ολόκληρος ο κόσμος. Υπάρχουν πολύ περισσότερα πράγματα στον κόσμο, τόσα πολλά που, στην πραγματικότητα, είναι ατέλειωτα.

  • Κάφκα Φραντς (Kafka, Franz)
Ο άνθρωπος δεν έχει καταδικαστεί σε θάνατο, αλλά σε ζωή.

  • Κεντρωτής Γιώργος
Χωρίς τον παραγωγό της μετάφραση δεν υπάρχει.
Αυτός φράζει, δηλαδή αυτός παίρνει τα σε έναν γλωσσικό κώδικα ήδη υπαρκτά και γνωστά πράγματα και τα λέγει, και μάλιστα τα λέγει μετά, που σημαίνει: χρονικώς ύστερα και ως προς τον τρόπο αλλιώς, το δε όλον συντελείται στην επικράτεια άλλης γλώσσας από αυτήν του πρωτοτύπου.


  • Κλαρκ Άρθουρ (Clarke, Arthur Charles)
Ο μοναδικός τρόπος για να ανακαλύψουμε τα όρια του εφικτού είναι να επιχειρήσουμε ένα βήμα πέρα από αυτό, περνώντας στη σφαίρα του ανέφικτου.
(Ο β' Νόμος του Άρθουρ Κλαρκ)


  • Κλυν Χάρρυ
Το οργανωμένο έγκλημα έχει διαφορετικά ονόματα ανά τον κόσμο. Στην Ιταλία ονομάζεται «Kαμόρα», στην Αμερική «Μαφία» και στην Ελλάδα «κυβέρνηση».

  • Κολέτ (Colette, Sidonie-Gabrielle)
Όταν σε αγαπούν δεν αμφιβάλλεις για τίποτε. Όταν αγαπάς αμφιβάλλεις για όλα.

  • Κομφούκιος (Confucius)
Όταν παραπονιέσαι για το κακό, το διπλασιάζεις. Όταν το περιγελάς, το εξουδετερώνεις.
(孔夫子, Κονγκ Φούτζι ή Κ’ουνγκ-φου-τζου, κυρ. “Διδάσκαλος Κονγκ”)

  • Κοραής Αδαμάντιος
[…]τὸ νὰ δανείζεταί τις ἀπό τοὺς ξένους ἢ νὰ τὸ εἴπω καθαρώτερα, τὸ νὰ ψωμοζητεῖ λέξεις καὶ φράσεις ἀπό τὰς ὁποίας γέμουσιν αἱ ἀποθῆκαι τῆς γλώσσης του, σιμὰ τῆς ἀτιμίας δίδει καὶ ἀπαιδευσίας, ἢ καὶ ἠλιθιότητος, ὑπόληψιν

  • Κοροβέσης Περικλής
Η δικαιοσύνη είναι μέρος του συστήματος. Είναι ο τρόπος που νομιμοποιούμε την αδικία.

  • Κούγιας Αλέξης
Όλα δυστυχώς είναι μία παρεξήγηση.
Ο Θεός μας φέρνει και ο Θεός μας παίρνει, ποια άλλη εξήγηση μπορείτε να δώσετε εσείς;


  • Κούντερα Μίλαν (Kundera, Milan )
Ο Ποντεβέν κάνει μεγάλη παύση. Είναι μάστορας στις μεγάλες παύσεις.

  • Κουντρίν Αλεξέι (Kudrin, Alexei Leonidovich)
Αν καπνίζετε ένα πακέτο τσιγάρα την ημέρα, δίνετε περισσότερα για την επίλυση κοινωνικών προβλημάτων.

  • Κούτρας Πάνος
Η Ελλάδα είναι μια χώρα που βασίζεται σε υποκριτικές σχέσεις

  • Κρισναμούρτι Τζίντου (Krishnamurti, Jiddu)
Η αγάπη δεν είναι ούτε προσωπική, ούτε απρόσωπη.Η αγάπη είναι η αγάπη, δεν ορίζεται ούτε περιγράφεται από το νου σαν περιοριστική ή απεριόριστη. Η αγάπη είναι η ίδια της η αιωνιότητα. Είναι το πραγματικό, το υπέρτατο, το άπειρο.
Δεν υπάρχει αιτία γι' αυτήν την έκσταση — όταν υπάρχει αιτία για τη χαρά, τότε αυτή δεν είναι πια χαρά. Απλά βρισκόταν εκεί και η σκέψη δεν μπορούσε να τη συλλάβει και να τη μετατρέψει σε ανάμνηση. Ερχόταν κατά κύματα, ένα ζωντανό πράγμα, που δεν μπορούσε να περιέχεται μέσα σε τίποτα και με αυτή τη χαρά αποτελούσε ευλογία. Ήταν εντελώς έξω από κάθε σκέψη και απαίτηση.
Η δυστυχία του κόσμου οφείλεται στα κακά αποτελέσματα του εγωισμού, που γεννάει την απληστία, τη σκληρότητα, την αδικία, την εκμετάλλευση των άλλων.


  • Κρίτσλεϊ Σάιμον (Critchley, Simon)
Τι είναι ο έρωτας για σας;
— «Πράξη θάρρους. Σχετίζεται με την προσπάθεια ενός ατόμου να αδειάσει, να «αποξενωθεί», για να δοθεί σε κάποιον άλλο. Πολύ λίγοι είναι ικανοί γι' αυτό».


  • Κωνσταντάρας Νίκος
Τώρα ζούμε με την ήττα Νάρκισσοι που κοιτάζουν τον εαυτό τους σε ένα σπασμένο καθρέφτη.

Επιστροφή στην αρχή

Πέμπτη, 26 Ιουλίου 2012
« Last Edit: 26 Jul, 2012, 13:19:41 by Frederique »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


Frederique

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!

ΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΨΩ



  • Ευρετήριο αποφθεγμάτων - Λ


  • Λαϊνά Μαρία
Είχε μπλεχτεί στο νόημα μιάς άκαιρης λέξης

  • Λακαρριέρ Ζακ (Lacarrière, Jacques)
Ίλιγγος λέξεων,
που μόνον τα Ελληνικά μπορούν να προσφέρουν, γιατί μόνον αυτά εξερεύνησαν, κατέγραψαν, ανέλυσαν τις ενδότατες διαδικασίες της ομιλίας και της γλώσσης όσο καμιά άλλη γλώσσα.


  • Λάο Τσου
Συναρμολογούμε τριάντα ακτίνες σε μια πλήμνη κι έχουμε μία ρόδα αλλά η χρήση της εξαρτάται από το κενό στο κέντρο
Λύγισε για να μείνεις ολόκληρος. Ό,τι λυγίζει ισιώνει πάλι και δεν σπάζει, η λακκούβα γεμίζει νερό, και το παλιό τριμμένο φύλλωμα γίνεται νέο πάλι.


  • Λειβαδίτης Τάσος
Η αθάνατη αυτή θλίψη που συνοδεύει τους θνητούς.
Το ρόλο μας τον διαλέξαμε οι ίδιοι εμείς – την πρώτη μέρα που διστάσαμε να πάρουμε μιαν απόφαση ή που σταθήκαμε εύκολοι σε μιαν αναβολή.


  • Λένον Τζων (Lennon, John Winston Ono)
Ζούμε σε έναν κόσμο, όπου κρυβόμαστε για να κάνουμε έρωτα, αλλά η βία ασκείται ελεύθερα στο φως της ημέρας.

  • λέξεις
quotations

  • Λεοντάρης Βύρων
Τις λέξεις κουρταλώ και δε μου ανοίγουν .

  • Λεωτυχίδης
Ένα φίδι τυλίχθηκε γύρω από το κλειδί μιας πόρτας.
Οι μάντεις χαρακτήρισαν το γεγονός θαύμα. Ο Λεωτυχίδης όμως, βασιλιάς της Σπάρτης, θεώρησε αδικαιολόγητο τον χαρακτηρισμό.
«Για μένα θαύμα θα ήταν», είπε «αν τυλιγόταν το κλειδί γύρω από το φίδι και όχι το φίδι γύρω από το κλείδι».


  • Λοΐζου Μυρσίνη
Ο Ήλιος άλλωστε, είναι δικός μας, και όχι δικός σας. Δεν μπορεί κανείς να μας τον πάρει. Και δεν θα μας τον πάρει.

  • Λουντέμης Μενέλαος
Ανάστα η γη και πρόβαλε η αγάπη φλογισμένη!

Επιστροφή στην αρχή

Τετάρτη, 18 Ιουλίου 2012
« Last Edit: 18 Jul, 2012, 16:01:16 by Frederique »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


Frederique

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!

ΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΨΩ



  • Ευρετήριο αποφθεγμάτων - Μ

  • Μαλεβίτσης Χρῆστος
Τὰ ἴδια λόγια σὲ ἄλλα στόματα σημαίνουν διαφορετικὰ πράγματα.
Γιατὶ εἶναι ἄλλο τὸ ἐπίπεδο τῆς ἐμβίωσης, ἄλλος ὁ ἐσωτερικὸς φωτισμὸς ποὺ τὰ ὑποστηρίζει.


  • Μαντινάδα:
Εγώ τη λέξη σ' αγαπώ την έχω καταργήσει γιατί την είπα μια φορά κι έχω πληγές γεμίσει.

  • Μαραγκόπουλος Άρης
Είμαι πενήντα χρονώ. Δεν κατέβηκα ποτέ κάτω από την επιφάνεια των πραγμάτων.
Δεν μπήκα σ’ αυτό που λένε «ουσία», δεν αγάπησα ποτέ. Θέλω μια γυναίκα να μου μιλάει ήσυχα, να μην κάνει πολύ θόρυβο, να έχει ωραίο στήθος και σφιχτά μπούτια, να μην ενοχλείται που ποθώ τις άλλες γυναίκες, θέλω μια ανύπαρχτη γυναίκα. Ανύπαρχτη. Σκιά. Ζωγραφιά. Ξωτικό. Άγγελος.[…]
True Love, Στοιχεία από ένα έγκλημα, «Σάπιος Άντρας ΙΙΙ»


  • Μαργαριτάρια
Στην αρχαιότητα ήταν όλα ηθικά και γνήσια, ακόμα και οι πόρνες λεγόντουσαν ιέρειες.

  • Μάρκαρης Πέτρος
Το κακό με τα λεξικά είναι ότι δεν προβλέπουν το μέλλον.
Ζούμε όλοι στο δήθεν.


  • Μάρκος Αυρήλιος
Ένδον σκάπτε. Ένδον η πηγή του αγαθού και αεί δυναμένη αναβλύειν εάν αεί σκάπτης.

  • Μάρμπερι Ελίζαμπεθ (Marbury Elizabeth)
Ένα χάδι είναι καλύτερο από μια σταδιοδρομία,
Κάλλιο να χαϊδεύεις παρά να θριαμβεύεις

A caress is better than a career


  • Μαρτιάλης Μάρκος Βαλέριος (Marcus Valerius Martialis | Martial)
«Αύριο θα ζήσω»! Αύριο λες, συνέχεια, Πόστουμε!
Πες μου όμως, πότε θα έλθει αυτό το αύριο; Πόσο απέχει; Πού είναι; Που βρίσκεται; Μήπως κρύβεται στους Πάρθους και στους Αρμενίους; Το αύριο έχει ήδη τα χρόνια του Πριάμου, του Νέστωρα. Πες μου! Αγοράζεται το αύριο; Πόσο; Θα ζήσει αύριο, λέει... Ακόμη και σήμερα, αγαπητέ, είναι πολύ αργά για να αρχίσεις να ζεις. Σοφός είναι εκείνος που πρόλαβε να ζήσει χθες!
Επιγράμματα, Ε.58, μετάφραση Ρισσάκη Δέσποινα | Epigrams Book 5. Bohn's Classical Library (1897)

  • Μαρωνίτης Δημήτρης Ν.
Το ποιητικό χάρισμα ισοφαρίζεται εξαρχής με καίριο σωματικό αντιχάρισμα,
αντικαθιστώντας την εξωτερική όραση με εσωτερική ενόραση.


  • Μένανδρος
Πόσο ωραίο πράγμα είναι ο άνθρωπος όταν είναι άνθρωπος
Ὠς χαρίεν ἔστʹ ἄνθρωπος, ὅταν ἄνθρωπος ᾗ.


  • Μέρικε Έντουαρντ (Mörike, Eduard Friedrich)
Κι εσύ με προσκαλείς, κόρη αθώα, σ’ αυτό το νυχτωμένο βλέμμα σου να βυθιστώ να πυρπολήσω, μου ζητάς, εσένα κι εμένα στην παράφορη αγάπη.....
(In diese Nacht des Blickes mich zu tauchen, Unwissend Kind, du selber lädst mich ein Willst, ich soll kecklich mich und dich entzünden, Reichst lächelnd mir den Tod im Kelch der Sünden!)


  • Μικελάντζελο (Μιχαήλ Άγγελος)
Ελπίζω πάντα να μπορώ να επιθυμώ περισσότερα απ' όσα μπορώ να πετύχω.
(Μικελάντζελο ντι Λουντοβίκο Μπουοναρότι Σιμόνι | Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni)

  • Μίλερ Άρθουρ (Miller, Arthur Asher)
Ο Γάλλος προτιμά να συναναστρέφεται γυναίκες. Στην Αγγλία και την Αμερική οι άντρες δείχνουν να απολαμβάνουν την αντροπαρέα.

  • Μούζιλ Ρόμπερτ (Robert Musil)
Το χρήμα είναι εξαϋλωμένη βία.

  • Μπάκροουζ Τζ. E. (Buckrose, J. E.)
Το ν’ αγαπάς και να πληγώνεσαι συχνά και ν’ αγαπάς και πάλι – αυτή είναι αληθινά γενναία και ευτυχισμένη ζωή.
Η ευτυχία πηγάζει περισσότερο από το ν’ αγαπάς παρά από το ν’ αγαπιέσαι και πολλές φορές όταν η στοργική καρδιά μας μοιάζει λαβωμένη, είναι απλώς η ματαιοδοξία μας που αιμορραγεί.
Το ν’ αγαπάς και να πληγώνεσαι συχνά και ν’ αγαπάς και πάλι – αυτή είναι αληθινά γενναία και ευτυχισμένη ζωή.
Happiness comes more from loving than being loved; and often when our affection seems wounded it is only our vanity bleeding.
To love, and to be hurt often, and to love again—this is the brave and happy life.


  • Μπαμπούρης Βασίλης
Μην προσδοκάς «νεκρών ανάσταση». Σ' το λέω, δε θα 'ναι ωραία η κατάσταση.

  • Μπάουμαν Ζίγκμουντ (Bauman, Zygmunt)
Όσο ζει, ο έρωτας ισορροπεί στο χείλος της ήττας.

  • Μπάροου Τόνι (Barrow, Tony)
«Τα αγόρια ανακάλυψαν ότι συζητούν καλύτερα με τις κιθάρες τους, παρά με τα λόγια τους» λέει ο Τ.Μπάροου.
(Για τη μία και μοναδική συνάντηση μεταξύ Beatles και Elvis)


  • Μπαχ Ρίτσαρντ (Bach, Richard David)
Για να ζήσεις ελεύθερος και ευτυχισμένος πρέπει να θυσιάσεις την πλήξη. Και αυτή δεν είναι πάντα μια εύκολη θυσία.

  • Μπέζος Γιάννης
Το περιβάλλον πρέπει να περιβάλλεται με τον δέοντα σεβασμό.

  • Μπόγκαρτ Χάμφρεϊ (Bogart, Humphrey)
Γεννήθηκα όταν με φίλησες. Πέθανα όταν με άφησες. Έζησα για λίγες βδομάδες, όσο με αγαπούσες.
I was born when you kissed me. I died when you left me. I lived a few weeks while you loved me.
(Καζαμπλάνκα | Casablanca)


  • Μπόρχες Χόρχε Λουίς (Borges, Jorge Luis)
Είμαστε ο χρόνος. Η άυλη ροή του παρασέρνει λιοντάρια και όρη, δακρύβραχτους έρωτες, σποδό της ηδονής, ατέρμονη απατηλή ελπίδα, αυτοκρατορίες απέραντες που κατάντησαν στάχτη.
Προηγουμένως όμως, για να μην καταλάβει ποτέ πως ήταν πλάσμα ονείρου, και να θεωρεί τον εαυτό του άνθρωπο σαν τους άλλους, του εμφύσησε τη λήθη του χρόνου της μαθητείας του.


  • Μπουκάϊ Χόρχε (Bucay, Jorge)
Πριν πεθάνω, κόρη μου, θα’θελα να 'μαι σίγουρος ότι σου έμαθα

  • Μπουκόφσκι Χένρι Τσαρλς (Bukowski, Henry Charles)
Θα βάλουμε μπροστά μαζί το βιβλίο. Είσαι βέβαια κάθαρμα, αλλά μπορεί κανείς να συζητήσει μαζί σου. Οι άλλοι ποιητές δεν ξέρουν τίποτ’ άλλο από το να αυτοεπιδεικνύονται σαν παγόνια και να σε κοιτάζουν αφ’ υψηλού.
Βρώμικος κόσμος, Πώς να εκδώσετε βιβλίο, σελίδα 182, εκδόσεις Το Βήμα, 2012, μετάφραση Έφη Καλιφατίδη, Γιώργος Μπλάνας, Λουκάς Θεοδωρακόπουλος (επιλογή από αρχικές εκδόσεις της Απόπειρας).

  • Μπουσκάλια Λέο (Buscaglia, Felice Leonardo "Leo")
Πιστεύω πως οτιδήποτε κι αν είσαι στη ζωή,
όπως κι αν έμαθες κάτι, αν θέλεις να το μάθεις διαφορετικά, μπορείς να μάθεις, να ξεμάθεις και να ξαναμάθεις τα πάντα. Έτσι υπάρχει πάντα ελπίδα, υπάρχουν πάντα θαύματα, δεν έχεις κανένα λόγο να κάθεσαι και να κλαις, επειδή κάποιος σε κακομεταχειρίστηκε στο παρελθόν, ή επειδή δεν έμαθες την αγάπη σωστά ή επειδή πεθαίνεις από μοναξιά.
Να ζεις, ν’ αγαπάς και να μαθαίνεις
Θεωρούμε το «εγώ» μας σαν κάτι ουσιαστικό, τον εαυτό που κατασκευάσαμε.
Ο μοναδικός λόγος που έχεις κάτι είναι για να το δίνεις
Το όνειρο του σήμερα θα είναι η πραγματικότητα του αύριο.


  • Μπρεχτ Μπέρτολτ (Brecht, Bertolt)
Ποιος έχτισε τη Θήβα την εφτάπυλη;
Στα βιβλία δε βρίσκεις παρά των βασιλιάδων τα ονόματα.
Οι βασιλιάδες κουβαλήσαν τ' αγκωνάρια;



Επιστροφή στην αρχή

Κυριακή, 5 Αυγούστου 2012
« Last Edit: 28 May, 2023, 16:15:25 by spiros »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


Frederique

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!

ΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΨΩ



  • Ευρετήριο αποφθεγμάτων - Ν

  • Νίτσε Φρίντριχ Βίλχελμ (Nietzsche, Friedrich Wilhelm)
Για να ζει κάποιος μόνος πρέπει να είναι ή ζώο ή θεός
Και συνεχίζει λέγοντας: «ή και τα δύο, η περίπτωση του φιλοσόφου».
Επαινείται κανείς μόνο από τους ομοίους του.
Ναι, κι όποιος σε επαινεί σου λέει: είσαι όμοιός μου!
Εμείς οι Απάτριδες (Η χαρούμενη επιστήμη ΙΙ)
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος.
«Αγάπα τον πλησίον σου» καταρχήν σημαίνει: «Άφησε τον πλησίον σου στην ησυχία του».
Και ακριβώς αυτή η λεπτομέρεια της αρετής συνδέεται με τις μεγαλύτερες δυσκολίες.


  • ντ' Ενεζέλ Μαρί (de Hennezel, Marie)
Μετά από τόσα χρόνια που πέρασα κοντά σε ανθρώπους στις τελευταίες τους ώρες, δεν ξέρω τίποτα παραπάνω για το θάνατο,
αλλά έχω περισσότερη εμπιστοσύνη στη ζωή. Ζω πιο έντονα και πιο ουσιαστικά τις λύπες και τις χαρές που μου αναλογούν και εκτιμώ τα μικρά, καθημερινά, αντανακλαστικά πράγματα, όπως η αναπνοή και το περπάτημα.


  • Ντάιερ Γουέιν (Dyer, Wayne Walter)
Οι φίλοι είναι ο τρόπος με τον οποίο ο Θεός ζητά να τον συγχωρήσετε για τους συγγενείς σας.

  • ντε Μπαλζάκ Ονορέ (de Balzac, Honoré)
Όλα φτάνουν στην ώρα τους για εκείνους που ξέρουν να περιμένουν

  • ντε Ρομιγύ Ζακλίν (de Romilly, Jacqueline)
Η Ελληνική παρουσία βρίσκεται ακόμη παντού. Στο λεξιλόγιό μας, στην καθημερινή μας ζωή. Είναι απίστευτη η επίδραση που άσκησαν σε όλες τις εποχές και σε πολλές χώρες τα ελληνικά έργα, οι ελληνικές λέξεις.

  • Ντένωφ Πέτερ (Deunov, Peter Konstantinov)
Όσο περισσότερη αγάπη δώσεις στον κακό άνθρωπο, τόσο πιο κακός θα είναι

  • Ντίκενς Τσάρλς (Dickens, Charles John Huffam)
Δεν χρειάζεται να ντρεπόμαστε για τα δάκρυά μας.
Heaven knows we need never be ashamed of our tears, for they are rain upon the blinding dust of earth, overlying our hard hearts,
Great Expectations, 1860


Επιστροφή στην αρχή


Δευτέρα, 23 Ιανουαρίου 2012
« Last Edit: 23 Jan, 2012, 08:19:36 by Frederique »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


Frederique

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!

ΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΨΩ


  • Ευρετήριο αποφθεγμάτων - Ξ

  • Ξυδάκης Νίκος
Ενύσταξαν οι Ελληνες και εκάθευδον, σαν τις μωρές παρθένες του Ευαγγελίου, κρατώντας λαμπάδες χωρίς λάδι.
Απέμειναν καθεύδοντες, με αδειασμένο κράτος, αδειασμένο από νόημα, χωρίς δομή και ζωτικότητα, χωρίς αποτέλεσμα. Απέμειναν καθεύδοντες, μαλθακοί και φενακισμένοι κι οι ίδιοι, ανεχόμενοι αχρείους άρχοντες και αλληλοεξαχρειούμενοι.[...]
Το αβάσταχτο παρόν θα παρέλθει, θα περάσει μέσα απ' τις ζωές μας, ο πόνος θα τελειώσει, θα αρχίσει νέα ροή, καθαρτήρια, λυτρωτική, αναγεννητική.


Επιστροφή στην αρχή

Δευτέρα, 2 Ιανουαρίου 2012


« Last Edit: 02 Jan, 2012, 16:12:00 by Frederique »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


Frederique

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!

ΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΨΩ



  • Ευρετήριο αποφθεγμάτων - Ο

  • Οζ Άμος (Κλάουσνερ Άμος) Oz, Amos (Klausner, Amos)
Ιστορία αγάπης και σκότους
[...]Ο κακός αναγνώστης είναι ένα είδος ψυχοπαθούς εραστή που επιτίθεται και σκίζει τα ρούχα της γυναίκας που του έλαχε και όταν πια εκείνη είναι εντελώς γυμνή αυτός συνεχίζει να ξεφλουδίζει το δέρμα της, παραμερίζει με ανυπομονησία τη σάρκα της, ξεμοντάρει το σκελετό και στο τέλος -όταν πια τραγανίζει τα κόκκαλά της με τα κίτρινα χοντροκομμένα δόντια του- τότε μόνο νιώθει ικανοποίηση: αυτό ήτανε. Τώρα είμαι εντελώς μέσα. Έφτασα.[...]
(Περί «κακών αναγνωστών» απόσπασμα).


  • Οικονομία
Η οικονομία εξαρτάται από τους οικονομολόγους, όσο ο καιρός εξαρτάται από τους μετεωρολόγους
The economy depends on economists to the same degree, in which weather depends on meteorologists.


  • Οράτιος (Horatius), Carmina III, XXIX, 41-48, μετάφραση Δέσποινα Ρισσάκη
Αυτάρκης και χαρούμενος είναι αυτός που μπορεί να λέει καθημερινά «Έζησα!...»

  • Όσσο (Osho)
Το χρήμα είναι το πιο ανταγωνιστικό βασίλειο. Δεν χρειάζεται να έχεις μόρφωση, χρειάζεσαι να έχεις μόνο χρήμα.
Σώμα-Νους σε τέλεια αρμονία, εκδόσεις Έσοπτρον
Η γυναίκα είναι η μοναδική ελπίδα για την επιβίωση της ανθρωπότητας.
The woman is the only hope for humanity to survive.
Ο λόγος είναι ότι κατά βάθος αισθάνεται κατώτερος. Από κατωτερότητα, για αντιστάθμισμα, άρχισε να εξουσιάζει τη γυναίκα.
The reason is that deep down man feels inferior. Out of inferiority, just to compensate for it, he started dominating the woman.
Οι άνθρωποι πρέπει να είναι μαζί από αγάπη, από καθαρή αγάπη.
People should be together out of love, sheer love.
Υπάρχουν δύο τύποι ζωής. Η ζωή που είναι προσανατολισμένη στην αγάπη και η ζωή που είναι προσανατολισμένη στο φόβο.
There are two types of living: fear-oriented and love-oriented.


  • Όταν
Όταν δεν βάζουμε φρένο εμείς, το κάνει ο οργανισμός μας
Όταν έρχεται ο θάνατος, ο μεγάλος συμφιλιωτής, δεν είναι η τρυφερότητα για την οποία μετανιώνουμε, αλλά η αυστηρότητά μας
Όταν τελειώσει το παιχνίδι, ο βασιλιάς και το πιόνι μπαίνουν στο ίδιο κουτί
Όταν είμαστε νέοι αισθανόμαστε γέροι, όταν είμαστε γέροι θέλουμε να αισθανόμαστε νέοι• πεθαίνοντας, λύσαμε το πρόβλημα.


  • Όσκαρ Ουάιλντ (Oscar Wilde)
Όλοι οι τρόποι διακυβέρνησης είναι αποτυχημένοι


Επιστροφή στην αρχή


Δευτέρα, 21 Μαΐου 2012
« Last Edit: 21 May, 2012, 08:01:21 by Frederique »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


Frederique

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!

ΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΨΩ



  • Ευρετήριο αποφθεγμάτων - Π

  • Παβέζε Τσέζαρε (Pavese, Cesare)
Κάθε γυναίκα, εκτός κι αν είναι ηλίθια, αργά ή γρήγορα συναντάει κάποιον άντρα-ναυάγιο και προσπαθεί να τον σώσει. Ενίοτε το πετυχαίνει. Και κάθε γυναίκα, αργά ή γρήγορα, βρίσκει έναν υγιή, ολότελα λογικό άντρα και τον καταντάει ναυάγιο. Αυτό το πετυχαίνει πάντοτε.
(Una donna che non sia stupida presto o tardi incontra un rottame umano e prova a salvarlo. Qualche volta ci riesce. Ma una donna che non sia una stupida presto o tardi trova un uomo sano e lo riduce a rottame. Ci riesce sempre.)
Δεν αυτοκτονεί κανείς για τον έρωτα μιας γυναίκας. Αυτοκτονεί διότι ένας έρωτας, οποιοσδήποτε έρωτας, μας αποκαλύπτει τη γύμνια μας, την αθλιότητά μας, την τρωτότητά μας, το τίποτα.
(Non ci si uccide per amore di una donna. Ci si uccide perché un amore, qualunque amore, ci rivela nella nostra nudità, miseria, inermità, amore, disillusione, destino, morte.)


  • Παπαδιαμάντης Αλέξανδρος
Πάντοτε αμετάβλητοι οι σχοινοβάται ούτοι οι Αθίγγανοι, οι γελωτοποιοί ούτοι πίθηκοι (καλώ δε ούτω τους λεγομένους πολιτικούς).

  • Παπαργυρόπουλος Αργύρης
Να τα βάζεις με έναν επαγγελματία που σου λέει ότι καταστρέφεται για να γλυτώσεις τη δικιά σου την υγεία!

  • Παπούλιας Κάρολος
Χρειάζεται μια πανεθνική προσπάθεια. Θα προσθέσω, και μία πανεθνική συνεννόηση, για να ξεπεράσουμε αυτή την κρίση.

  • Παράκελσος
Εκείνος που δεν ξέρει τίποτε, δεν αγαπά τίποτε. Εκείνος που δε μπορεί να κάνει τίποτε, δεν καταλαβαίνει τίποτε.
Aπό το βιβλίο του Έριχ Φρομ, Η τέχνη της αγάπης, Μπουκουμάνης, 1978, μετάφραση Ευάγγελος Γραμμένος
He who knows nothing, loves nothing. He who can do nothing understands nothing
via Erich Fromm, The Art of Loving, Harper & Row, New York, 1956


  • Πας Οκτάβιο (Paz, Octavio)
Καθένας έχει τον Παράδεισο που του αξίζει

  • Πασκάλ Μπλεζ (Pascal, Blaise)
Η αλήθεια είναι τόσο σκοτεινή στην εποχή μας και το ψέμα τόσο καθιερωμένο, που μόνο όταν αγαπάμε την αλήθεια, μπορούμε να την συλλάβουμε.
La vérité est si obscurcie en ce temps, et le mensonge si établi, qu'à moins que d'aimer la vérité, on ne saurait la connaître.
Truth is so obscured in these times, and the lie so established, that, unless we love the truth, we cannot conceive it.


  • Απόστολος Παύλος
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων, αγάπην δε μη έχω, γέγονα χαλκός ηχών, ή κύμβαλον αλαλάζον.


  • Πιττακός ο Μυτιληναίος
Η πλήξη διαφθείρει το μυαλό.

  • Πλούταρχος (Ερωτικός 19, μετάφραση Δέσποινα Ρισσάκη)
Όπως ο ήλιος ξεπροβάλλει πιο καυτός μετά την συννεφιά και την ομίχλη, έτσι και ο Έρωτας είναι πιο γλυκός και δυνατός, όταν περάσει ο θυμός κι η ζήλια, κι οι εραστές φιλιώσουν.

  • Πόλιακ Άμπραμ (Abram Poljak)
Γνώση χωρίς αγάπη είναι ένα ψυχρό φως, ένα ψεύτικο φως, που οδηγεί στην άβυσσο.

  • Πολιτικός του κόμματος «Δημιουργία Ξανά»
Η αξιοπρέπεια δεν μπορεί να πολεμήσει τη χυδαιότητα μεταχειριζόμενη τα όπλα της χυδαιότητας

  • Πόρτσια Αντόνιο (Porchia, Antonio)
Αν αγαπάς τον ήλιο που σε φωτίζει, ίσως αγαπάς. Κι αν αγαπάς το έντομο που σε δαγκώνει, αγαπάς.




Επιστροφή στην αρχή

Τετάρτη, 18 Ιουλίου 2012
« Last Edit: 18 Jul, 2012, 16:30:12 by Frederique »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


Frederique

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!

ΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΨΩ



  • Ευρετήριο αποφθεγμάτων - Ρ

  • Ράμφος Στέλιος
Oι ρίζες του προβλήματος, κατά τη γνώμη μου, είναι ότι πήγαμε να φτιάξουμε ένα νεωτερικό κράτος κρατώντας τον παλιό μας εαυτό.

  • Ραγκαβής Αλέξανδρος Ρίζος
Τόλμην πολλήν και αρκετήν αναίδειαν, και μη σε μέλλει.
Λάλει ως να ήξευρες εις όσα δεν ηξεύρεις. Και δογμάτιζε εις όσα ούτε εννοείς. Και σούφρωνε τα φρύδια. Και φοβέριζε. Και ύβριζε και θα σε εκλάβουν υπουργόν εξαίσιον
Υπόκρισις και δόλος, και αλωπεκή και τέχνη, κ' αγυρτεία, και σοφίσματα...


  • Ραπτόπουλος Βαγγέλης
Μην παίρνεις τίποτε προσωπικά. Ή εν πάση περιπτώσει, προσπάθησε, όσο μπορείς.
Aκόμα και τα ημερολόγια, στο βάθος γράφονται με την ενδόμυχη ελπίδα ότι θα διαβαστούν και από κάποιον άλλον, εκτός από τον κάτοχό τους..


  • Ράσελ Γουίλιαμ (Russell, Bertrand Arthur William)
Τρία πάθη, απλά, αλλά κατακλυσμιαία, εξουσιάζουν τη ζωή μου: Η λαχτάρα για αγάπη, η αναζήτηση της γνώσης και η ανυπόφορη θλίψη για τα βάσανα του ανθρώπινου είδους

  • Ρασούλης Μανώλης
Είπα να µου βάλουν στην ταφόπετρα, όταν τα τινάξω, πως έφυγε πλήρης ιδεών.

  • Ρέμος Αντώνης
Τα τελευταία χρόνια η αγνωμοσύνη είναι πλέον προτέρημα

  • Ρίλκε Ράινερ Μαρία (Rilke, Rainer Maria)
Πολύ τρομάζω μπρος στον λόγο των ανθρώπων.
Ενώ σ’ εκείνη απονέμεται δίπλωμα στην τέχνη του έρωτα, αυτός κυκλοφορεί με μια γραμματική για αρχαρίους στην τσέπη…


  • Ρίτσος Γιάννης
Ο Θάνατος πλέει μέσα μας ή πλέουμε εμείς.
Έτσι περάσανε τα χρόνια – λύκοι, λέξεις και φεγγάρια
Άλλα του πήραν, άλλα τα ‘δωσε. Απ’ τις απώλειες
Θησαυρίζει τώρα.


  • Ροΐδης Εμμανουήλ
Οι Άγγλοι έχουσι δύο βουλάς, την άνω και την κάτω, ημείς μίαν μόνην ανωκάτω.
Πλατωνικός έρωτας ίσον μαλακόν παξιμάδιον διά τους μη έχοντας οδόντας.


  • Ρόουλαντ Χέλεν (Rowland, Helen)
Αληθινή αγάπη δεν είναι εκείνη που αντέχει το μακροχρόνιο χωρισμό, αλλά εκείνη που αντέχει τη μακροχρόνια οικειότητα.

  • Ρουσοπούλου (Μαρία Τσούλια Ρουσοπούλου)
Όποτε ανοίγω διάπλατη την αγκαλιά μου, χίλιες εκπλήξεις με επισκέπτονται


Επιστροφή στην αρχή

Πέμπτη, 26 Ιουλίου 2012

« Last Edit: 26 Jul, 2012, 13:47:54 by Frederique »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


 

Search Tools