Αρχαίες ελληνικές και λατινικές εκφράσεις

spiros · 24 · 143750

tsioutsiou

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 583
Lucem sequimur (Ακολουθούμε το φως), το οποίο, σύμφωνα με τη Wikipedia τουλάχιστον, είναι στο θυρεό του Πανεπιστημίου του Έξετερ.

Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση Nick. Για το Έξετερ δεν ξέρω αλλά η φράση αυτή αναγράφεται σίγουρα στο θυρεό του Πανεπιστημίου του Πόρτσμουθ, είναι πάνω στο Master μου γι' αυτό ρώτησα εξ αρχής.

Ωχ, πας να βάλεις ιδέες στον συλλέκτη της γνώσης να σαλπίσει κανένα νέο πρότζεκτ στο Τρανσλάτουμ, να συγκεντρωθούν στην ελληνική μετάφρασή τους οι λατινικές επιγραφές σε όλους τους θυρεούς των βρετανικών πανεπιστημίων. :)
Εμένα, στούρνο στα λτν. δεν με πιάνει βέβαια.
Wings, σου 'ρχεται νέα "Μικρασία"     


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Γιατί τέλειωσε η πρώτη Μικρασία θαρρείς; Λύσσαξε να αρχίσουμε τη δουλειά κι έμεινε στη μέση και απάντηση δεν μου έδωσε. Ρακοσυλλέκτης θα καταντήσει...
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Γιατί τέλειωσε η πρώτη Μικρασία θαρρείς; Λύσσαξε να αρχίσουμε τη δουλειά κι έμεινε στη μέση και απάντηση δεν μου έδωσε. Ρακοσυλλέκτης θα καταντήσει...

Μα δεν σκόπευα να την κάνω εγώ τη δουλειά! Απλώς πρέπει να ρίχνω μια τσοντούλα κάθε μέρα για να ξανάρχεται στην επιφάνεια (μπας και συγκινηθεί και κανείς άλλος).

Με όλα αυτά τα ημιτελή νήματα, έχω καταλάβει τι σημαίνει "loose ends".


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Με όλα αυτά τα ημιτελή νήματα, έχω καταλάβει τι σημαίνει "loose ends".

Kάλλιο αργά παρά ποτέ...
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Quote
μπας και συγκινηθεί και κανείς άλλος

Όντως, συμβαίνει και αυτό! Η Pink Panther προθυμοποιήθηκε να συμπληρώσει το γλωσσάρι νομισμάτων, η progvamp να δακτυλογραφήσει...

αυξάνονται εκείνοι που προσφέρουν, μολονότι παραμένουν σπάνιοι,
σαν διαμάντια.


metafrastis

  • Guest
Εμένα πάντως η ανεκτίμητη προσφορά μου στο φόρουμ φαίνεται στα δύσκολα. Όχι σας ρωτάω, ποιος βρήκε την "κλανιέρα" όταν όλοι είχαν πια απελπιστεί ;)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Χαχαχαχα... ομολογουμένως. :-)))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Quote

Όντως, συμβαίνει και αυτό! Η Pink Panther προθυμοποιήθηκε να συμπληρώσει το γλωσσάρι νομισμάτων, η progvamp να δακτυλογραφήσει...

Σημειώστε και μένα παρακαλώ στον κατάλογο των εθελοντών. Προς το παρόν, κυρίως για δακτυλογράφηση, αλλά αν κρίνετε ότι μπορώ να συνεισφέρω και πουθενά αλλού, feel free to ask. Τα στοιχεία μου είναι στη διάθεσή σας, φτάνει να μου προτείνετε έναν διακριτικό τρόπο για να το κάνω.
« Last Edit: 27 Aug, 2006, 21:00:37 by F_id »


Escobar’s Hippopotamus

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 3
    • Gender:Male
spiros
on: 05 Apr, 2006, 02:35:25
«Το 1821 αποτελεί εξ ορισμού terminus ante quem για τον «Ύμνο εις την Ελευθερίαν» του Διονυσίου Σολωμού».

Τς, τς, τς…

Η σωστή διατύπωση έχει ως εξής:
Το 1821 αποτελεί εξ ορισμού terminus post quem για τον «Ύμνον εις την Ελευθερίαν» του Διονυσίου Σολωμού.
« Last Edit: 25 Sep, 2016, 14:38:58 by Escobar’s Hippopotamus »
Ο πιστός Ιπποπόταμος του Λόρδου Εσκομπάρ.
Lord Escobar's loyal and trusted Hippopotamus.


 

Search Tools