Οι ποιητές της Θεσσαλονίκης τον 20ό αιώνα και ως σήμερα: Καλή χρονιά! (2008)

wings · 4 · 5873

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Η προτελευταία δημοσίευση του 2007:

Μανόλης Αναγνωστάκης, Ο στόχος

[Πρόλογος]

Το θέμα είναι τώρα τι λες
Καλά φάγαμε καλά ήπιαμε
Καλά τη φέραμε τη ζωή μας ως εδώ
Μικροζημιές και μικροκέρδη συμψηφίζοντας

Το θέμα είναι τώρα τι λες.

Από τη συλλογή Ο στόχος (1970)


Μανόλης Αναγνωστάκης: ο πρώτος ποιητής του αφιερώματός μας που «έσπασε το φράγμα» των 8.000 προβολών των σελίδων του.

Μανόλη Αναγνωστάκη, το θέμα είναι ότι τώρα ένα μόνο μπορώ να πω: καλά γράψατε, καλά τα είπατε, καλά το φέραμε το αφιέρωμά μας ως εδώ, μικρογκρίνιες και μικροπαινέματα συμψηφίζοντας. Και οι 80 ποιητές τoυ είστε υπέροχοι και σας ευχαριστώ μέσα απ' την καρδιά μου για τη συγκίνηση που μας προσφέρατε με την ποίησή σας όλο το 2007!

Η τελευταία δημοσίευση του 2007: 

Αυτός ο μικρός θεός που μιλά

Ο ποιητής
Αυτός ο αθώος
Αυτός ο μάγος
Ο θαυματοποιός
Ο μυστηριώδης δαμαστής των λέξεων
Που λατρεύει την ομορφιά
Αυτός ο μικρός θεός που μιλά
Και με το λόγο του γίνεται φως

Από τη συλλογή Όμως το χιόνι πάντα μένει (2002)


Τάκης Βαρβιτσιώτης: ο γηραιότερος από τους εν ζωή ποιητές του αφιερώματός μας, γεννημένος το 1916.

Τάκη Βαρβιτσιώτη, να τα εκατοστήσεις! Και μαζί σου να εκατοστήσει και το αφιέρωμά μας τους ποιητές του μέσα στο 2008. Χρωστάμε πολλά σε όλους εσάς τους μυστηριώδεις δαμαστές των λέξεων. Δίπλα σας μάθαμε να λατρεύουμε την ομορφιά και να φωτιζόμαστε από το λόγο σας.

Και τώρα τι λες;

Τώρα λέω τους στίχους του Γιώργου Θέμελη από την πρώτη δημοσίευση του 2008:

[Από την ενότητα Στα ίχνη των πουλιών]

Οραματίζομαι

Οραματίζομαι έναν άλλο ήλιο που θάρθη
Μιαν ατέλειωτη άνοιξη την ειρήνη των κάμπων

Πέτρα την πέτρα καρδιά την καρδιά θα τρυπάη ο άνεμος
Η μουσική που στρώνει στις ακτές της τρικυμίας τη χλώρη
Η μουσική που μιλάει τη γλώσσα των πουλιών επάνω στα δέντρα

Και θάχη μέσα η καρδιά μας τόσο φως
Τόση γαλήνη απ' τ' ουρανού θα πέφτη τα παράθυρα
Που τα μεγάλα μας φτερά θα μπλέκονται στα πόδια μας

Και τα χαμόγελά μας θα φτερουγίζουν στα ματόκλαδα σαν πεταλούδες

Από τη συλλογή Άνθρωποι και πουλιά (1947)


Καλή χρονιά!

Το 8 δείχνει να 'ναι το σημαδιακό νούμερο αυτού του αφιερώματος που μόλις έκλεισε τον πρώτο του χρόνο κι έχει άτυπα γενέθλια σήμερα:

80 οι ποιητές του!
8.880 οι προβολές των σελίδων με τα ποιήματα του Μανόλη Αναγνωστάκη στο ξεκίνημα του 2008!
2 ποιητές, ο Τόλης Νικηφόρου και ο Ντίνος Χριστιανόπουλος, μια ανάσα πριν από τις 8.000 προβολές των σελίδων τους!
1.428 τα δημοσιευμένα ποιήματα το 2007!
Από 38 τα δημοσιευμένα ποιήματα για τους: Μανόλη Αναγνωστάκη, Τάκη Βαρβιτσιώτη, Ζωή Καρέλλη, Τόλη Νικηφόρου, Ντίνο Χριστιανόπουλο!

Ελπίζω το 2008 να 'ναι αντίστοιχα σημαδιακή χρονιά για όλους μας και να μας φέρει όσα οραματίζεται ο Γιώργος Θέμελης κι ακόμα περισσότερα!


[ Επιστροφή στο ευρετήριο του αφιερώματος στους ποιητές της Θεσσαλονίκης ]
« Last Edit: 12 Oct, 2013, 17:05:32 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Αυτή η ανθολογία είναι έργο ενός ανθρώπου. Ένα έργο αγάπης. Δημιουργήθηκε από συγκίνηση, πάθος, εργατικότητα και αφοσίωση. Αυτό λέμε εμείς, οι ποιητές και οι αναγνώστες της ανθολογίας, και αποδίδουμε την τιμή και την ευγνωμοσύνη εκεί που πρέπει. Στο φλογισμένο ξωτικό που εμπνεύστηκε και πραγματοποίησε αυτό το ήδη μοναδικό σε πληρότητα και ποιότητα έργο. 

Σ' ευχαριστούμε, Βίκυ, και σου ευχόμαστε καλή δύναμη για τη συνέχεια το 2008. Μπορείς να βασίζεσαι σ' εμάς για όποια βοήθεια χρειαστείς. 
« Last Edit: 11 Jan, 2008, 21:41:08 by wings »



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Τόλη, σου απάντησα ήδη με προσωπικό μήνυμα αλλά οφείλω να επαναλάβω τα ίδια λόγια κι εδώ, δημόσια.

Εγώ σας ευχαριστώ όλους και για όλον αυτό τον ψυχικό πλούτο που μου προσφέρετε καθημερινά - ακόμα και στις πιο δύσκολες στιγμές. Νιώθω πως μέσα στο 2007 έχω γίνει καλύτερος και σοφότερος άνθρωπος μέσα από την ποίησή σας. Και πολύ πιο ευσυγκίνητη και «ευάλωτη» σε κάθε μορφή τέχνης υψηλού επιπέδου. Πολύ πιο τακτικά απ' όσο στο παρελθόν δακρύζω με κάποιους στίχους που διαβάζω στα βιβλία σας, με κάποιες αράδες στα πεζογραφήματά σας, με κάποια ωραία τραγούδια, με κάποιους ωραίους πίνακες ζωγραφικής. Κι αυτό το χρωστώ στους ποιητές της Θεσσαλονίκης. Πίστεψέ με, αυτό που λέω δεν έχει το παραμικρό ίχνος υπερβολής.

Όχι πως είχα ποτέ πρόβλημα στη γραφή και την ανάγνωση, αλλά τώρα πια αλλιώς διαβάζω τα κείμενα που έχω για μετάφραση, αλλιώς τα μεταφράζω - συχνά με σκανδαλώδη άνεση στη διατύπωση, γεγονός που εκπλήσσει ακόμα κι εμένα την ίδια. Κι όλα αυτά δεν μπορώ παρά να τα αποδώσω στη συνεχή τριβή με την εντυπωσιακότερη μορφή του γραπτού λόγου, την ποίηση.

Η ανθολογία αυτή δεν θα υπήρχε καν αν δεν υπήρχατε εσείς. Το δικό σας έργο θα υπηρετεί πιστά όσο περνάει από το χέρι μου. Θέλω να ευχαριστήσω όλους εσάς τους ποιητές της πόλης που έχω γνωρίσει ως τώρα, τόσο για την ενθουσιώδη ανταπόκρισή σας από την πρώτη στιγμή που μάθατε για την ανθολογία του Translatum όσο και για τη στήριξη που μου προσφέρετε απλόχερα με την αγάπη και τη ζεστασιά σας. Και, πρωτίστως, γι' αυτή καθεαυτή την ποίησή σας που είναι πηγή χαράς, έως και ευδαιμονίας, για όλους εμάς τους αναγνώστες σας. Να είστε πάντα γεροί, γεμάτοι έμπνευση και ζωντάνια, όπως όταν σας πρωτογνώρισα, ώστε να μπορείτε το 2008 να προσθέτετε συνεχώς θησαυρούς στο σεντούκι της ανθολογίας μας! Έτσι τα χαμόγελά μας θα φτερουγίζουν στα ματόκλαδα σαν πεταλούδες!
« Last Edit: 01 Jan, 2008, 12:01:43 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Καλημέρα.

Αγαπητή Βίκυ, το έργο που επιτελείς με την ανθολογία της ποίησης της Θεσσαλονίκης είναι μοναδικό. Μας αποκαλύπτεις πράγματα που δε γνωρίζαμε και μας γνώρισες με θαυμάσιους και ευαίσθητους δαμαστές των λέξεων της πόλης μας. Συγχαρητήρια και ευχαριστίες οφείλονται σε σένα και στο φόρουμ! Καλή δύναμη σε σένα και έμπνευση στους ποιητές!
« Last Edit: 11 Jan, 2008, 21:41:35 by wings »



 

Search Tools