Έγγραφα PDF και χειρόγραφες υπογραφές

giannis34y

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 738
    • Gender:Male
Kαλημέρα παιδιά. Εχω κάποια έντυπα PDF τα οποία πρέπει να συμπληρώσω χειρόγραφα. Λόγω όμως του εκτυπωτή μου, που παρουσίασε κάποια προβλήματα, δεν μπορώ να τα σκανάρω. Μπορώ να μετατράψω τα έγγραφα προσωρινά σε κάποια άλλη μορφή ώστε να κάνω copy paste απο παρόμοια έγγραφα που έχω συμπληρώσει στο παρελθόν; Όπως καταλαβαίνετε βέβαια τα νέα PDF έγγραφα είναι κλειδωμένα, εξού και τα προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί.
« Last Edit: 01 Oct, 2018, 01:54:52 by giannis34y »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Αν είναι κλειδωμένα πρέπει να κατεβάσεις κάποιο ξεκλειδωτικό πρόγραμμα. Αν έχεις το Adobe Acrobat, λογικά αν το έγγραφο είναι ξεκλείδωτο επιτρέπει αποθήκευση ως εικόνα ή και να προσθέσεις από πάνω του σκαναρισμένη υπογραφή (αποθηκευμένη σε αρχείο εικόνας). Αν θες, στείλε σε εμένα (στο εμαιλ ειδοποιήσεων του φόρουμ) να δω αν μπορώ να σ' το φτιάξω.



giannis34y

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 738
    • Gender:Male
Ευχαριστώ πολύ Σπύρο. Θα ήθελα όμως να δοκιμάσω ο ίδιος, πριν σε βάλω σε κόπο. Αν υπάρχει κάποιο προγραμματάκι ξεκλειδώματος που μπορείς να μου προτείνεις θα σου ήμουν υπόχρεος.




giannis34y

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 738
    • Gender:Male
Tο ξεκλείδωσα τελικά το έγγραφο, αλλά ενώ μπορώ να συμπληρώσω τα στοιχεία, δεν μπορώ να τα αποθηκεύσω. Έχεις καμμία ιδέα ως προς το τι μπορεί να μην πάει καλά;


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Υπάρχουν πολλά επίπεδα κλειδώματος, μεταξύ αυτού και της επεξεργασίας. Εξαρτάται και τι πρόγραμμα χρησιμοποιείς, αν δεν έχεις το πλήρες Acrobat (όχι Reader), λίγο δύσκολο. Δοκίμασε και με ονλάιν συστήματα μετατροπής από pdf σε άλλη μορφή.


 

Search Tools