Λάος ή Λαός (το κόμμα «ΛΑ.Ο.Σ.»);

spiros · 37 · 3155

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Λάος ή Λαός (το κόμμα «ΛΑ.Ο.Σ.»);

Οι ίδιοι επιμένουν να το προφέρουν Λαός. Κατά τη γνώμη μου είναι αθέμιτο ένα ακρωνύμιο να συγχέεται με μια κοινή λέξη της ελληνικής γλώσσας όταν υπάρχει η δυνατότητα να μη συμβαίνει αυτό. Φαντάζομαι, βέβαια, ότι δεν υπάρχει σχετικός κανόνας...
http://www.laos.gr

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Δεν είναι θέμα κανόνα. Είναι θέμα επιθυμίας και σκεπτικού του ιδρυτή του κόμματος και τα σκυλιά δεμένα. Αφού το θέλει «Λαός», τι να κάνουμε τώρα; Άλλωστε να το τονίσουμε στην παραλήγουσα, θα το μπερδέψουμε με την ομώνυμή του ασιατική χώρα. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Η σύγχυση είναι πιο πιθανή με τη λέξη λαός παρά με τη χώρα Λάος ένεκα συχνότητας χρήσης ;)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ναι, αλλά θαρρώ πως δεν λογαριάζεις καθόλου τη σύγχυση του κ. Καρατζαφέρη αν υπάρξει σύγχυση με το Λάος. :-)

valeon

• Hero Member
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>
Για, να μιλήσει και λίγο η Ορολογία :-)

- Η συντομομορφή ΛΑΟΣ (ΛΑϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός) είναι ακρώνυμο και - ως ακρώνυμο - προφέρεται σαν κανονική λέξη
- Τα ακρώνυμα όσο και τα αρκτικόλεξα , κανονικά, δεν γράφονται με τελείες (με τελείες γράφονται οι συντομογραφίες, που όμως: γράφονται σύντομα, αλλά προφέρονται στην πλήρη μορφή).
- Ο τονισμός των ακρωνύμων συχνότατα είναι στη λήγουσα αλλά όχι πάντοτε: (ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΟΗΕ, ΕΛΤΑ, ΕΛΕΤΟ, ΝΑΤΟ, UNESCO). Στην προκειμένη περίπτωση έχει επιλεγεί (από τον ιδρυτή και ονοματοθέτη) ο τονισμός στη λήγουσα: [λα-ός].
- Ως ακρώνυμο παραμένει αμετάβλητο σε όλες τις πτώσεις.
- Τα ακρώνυμα (και οι συντομομορφές γενικά) διατηρούν το γένος της πλήρους μορφής. Επομένως, κανονικά, είναι: ο ΛΑΟΣ, του ΛΑΟΣ, τον ΛΑΟΣ , κλητική: ΛΑΟΣ
- Τώρα, όταν χρησιμοποιούμε τον διλεκτικό όρο: κόμμα ΛΑΟΣ, ο όρος αυτός είναι ιδιώνυμο και κλίνεται ως ουδέτερο: το κόμμα ΛΑΟΣ, του κόμματος ΛΑΟΣ, το κόμμα ΛΑΟΣ, κόμμα ΛΑΟΣ (Εδώ, βέβαια, μπορεί να πει κανένας ότι το «κόμμα» μπορεί να εννοείται και ως εκ τούτου να παραλείπεται, οπότε να το κλίνει ως ουδέτερο. Προσωπικά, είμαι επιφυλακτικός σχετικά με αυτόν τον τρόπο. Όπως λέμε το ΠΑΣΟΚ, ο ΣΥΡΙΖΑ, το ΚΚΕ έτσι πρέπει να λέμε και: ο ΛΑΟΣ).

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Έτσι πρέπει να τον λέμε, Κώστα, αλλά έλα που έχει πρόβλημα ο Σπύρος. Αν πάλι το πούμε αλλιώς, θα έχει πρόβλημα ο κ. Καρατζαφέρης. Κοινώς, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. :-))

vmelas

• Hero Member
Μα νομίζω το ίδιο πρόβλημα ισχύει και με τον ΣΥΡΙΖΑ.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Θαρρώ πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μόνοι μας θέλουμε να το δημιουργούμε.

Τα στελέχη των δύο κομμάτων έχουν κατ' επανάληψη διευκρινίσει πώς θέλουν να διαβάζουμε τα ονόματά τους.

Μήπως τελικά κάνουμε πολλή φασαρία για το τίποτα;

vmelas

• Hero Member
Φόρουμ είναι εδώ, συζητάμε για τα πάντα :)... Άσε που όπως λέει το ανέκδοτο: «Εγώ ξέρω ότι δεν είμαι καλαμπόκι, εσύ ξέρεις ότι δεν είμαι καλαμπόκι, οι κότες όμως το ξέρουν;»... Κοινώς, εμείς ξέρουμε πώς θέλουν να τα προφέρουμε αλλά οι γλωσσικοπολιτικές περιπλοκές είναι σαφώς περισσότερες :)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Να σου πω. Είναι από τις ελάχιστες έως σπάνιες περιπτώσεις που συμπαρατάσσομαι πλήρως και ανενδοίαστα με τα στελέχη των δύο αυτών κομμάτων. Ενώ ξεκαθάρισαν το θέμα του τονισμού των ονομάτων τους, κάθε τρεις και λίγο οι άλλοι κάνουν λογοπαίγνια σε βάρος τους με πρόσχημα αυτήν ακριβώς την κουβέντα που κάνουμε κι εμείς τώρα. Οπότε, καταλαβαίνεις τις απόψεις μου.

valeon

• Hero Member
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>
Έτσι πρέπει να τον λέμε, Κώστα, αλλά έλα που έχει πρόβλημα ο Σπύρος. Αν πάλι το πούμε αλλιώς, θα έχει πρόβλημα ο κ. Καρατζαφέρης. Κοινώς, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. :-))

Εμείς, γιατί να έχουμε πρόβλημα, αφού τον Σπύρο τον έχουμε του ...χεριού μας! :-)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Σωστά. Ας είναι καλά η εξάσκησή μας στη δαχτυλοπάλη. :-))

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour

Asdings

• Hero Member
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Ορολογικώς έχουν δίκιο οι Κώστας, Βαλεντίνη και Βίκυ. Ιδεολογικοπολιτικώς έχει μάλλον δίκιο ο Σπύρος... Αλλά δεν νομίζω, πάλι, ότι το να προφέρει κανείς "Λαός" σημαίνει και ότι αναγνωρίζει ότι το συγκεκριμένο κόμμα ταυτίζεται με τον (ελληνικό) λαό. Μπορεί κάλλιστα να ταυτίζεται με οποιονδήποτε λαό (π.χ. του Ιράν) ή με τον δικό του "λαό"...
In dubio pro reo

Search Tools