γεια σας από τουρκομαθή!

tourkika

  • Newbie
  • *
    • Posts: 81
Χαιρετώ με τη σειρά μου το σύμπαν των μεταφραστών. Μόλις εγγράφηκα στο φόρουμ. Ονομάζομαι Γιώργος και δεν είμαι επαγγελματίας μεταφραστής (αν και έχω μεταφράσει ένα βιβλίο, το οποίο τελικά δεν εκδόθηκε). Έχω συνεργαστεί στη συγγραφή του τουρκοελληνικού λεξικού του Kέντρου Aνατολικών Γλωσσών και Πολιτισμού. Με έχουν προσλάβει για διερμηνέα μια φορά (πρώτη & τελευταία) σε πρωτοδικείο και αρκετές άλλες φορές σε λιγότερο επίσημους φορείς. Ασχολούμαι με τη διδασκαλία της τουρκικής γλώσσας από το 1997 και από το 2007 φτιάχνω σιγά σιγά τον σχετικό ιστότοπο. Εντέλει η κύρια μου δουλειά είναι ξεναγός (στην Κρήτη).
Για χόμπι έχω τη χορτοφαγική μαγειρική, τους Η/Υ (linux) και τις γλώσσες (μιλώ σε βασικό επίπεδο εβραϊκά & ΡΗΡ και σε βρεφικό πέρσικα). Με ιντριγκάρουν αφάνταστα τα διάφορα αλφάβητα.


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Καλώς ήρθες στο φόρουμ, Γιώργο.
Communicate. Explore potentials. Find solutions.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Καλώς μας ήρθες, Γιώργο.

Δεν μας είπες αν τελικά πήρες το μεγαλοποσό για τη διερμηνεία στο πρωτοδικείο. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


tourkika

  • Newbie
  • *
    • Posts: 81
ναι ναι πληρώθηκα μετά από 2 μήνες περίπου... με ενόχλησαν και πριν από λίγο καιρό για διερμηνεία και τους είπα απλά όχι!



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour
Χοντρή κονόμα, πόσα τόφου εξασφάλισες με αυτά τα λεφτά;


tourkika

  • Newbie
  • *
    • Posts: 81

Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Γιώργο, ανυπομονούμε για συνταγές: https://www.translatum.gr/forum/index.php?board=68.0
:)
Communicate. Explore potentials. Find solutions.



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour

 

Search Tools