Tag Editor_Retrieving the COM class factory [...] error 8007007e

veroniki

  • Newbie
  • *
    • Posts: 79
Καλημέρα,
Πρόβλημα με το Tag Editor.
Ανοίγω το ttx αρχείο και με το που πάω να αλλάξω segment μου βγάζει το μήνυμα
"Retrieving the COM class factory for component with CLSID {μια σειρά από αριθμούς} failed due to the following error: 8007007e"

Το αποτέλεσμα είναι ότι το segment που πήγα να κλείσω μένει ανοιχτό, αλλά η μεταφραστική μνήμη έχει προχωρήσει στο επόμενο segment...Με λίγα λόγια απλά παθαίνει βραχυκύκλωμα.

Καμιά ιδέα;;...


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Τι έκδοση Trados/Windows έχεις;
Τι μνήμη έχει το μηχάνημα;
Εμφανίζεται το ίδιο σφάλμα χρησιμοποιώντας άλλη μεταφραστική μνήμη;
Ποια είναι η αρχική μορφή του αρχείου ttx;

Ακούγεται σαν σφάλμα .NET (ίσως λείπουν κάποια αρχεία).



veroniki

  • Newbie
  • *
    • Posts: 79
Η αλήθεια είναι ότι δουλεύω σε ένα σχετικά παλιό laptop επειδή είμαι εκτός έδρας (SDRAM 2*256MB, HDD 40GB)
Το ttx αρχείο είναι από excel.
Αυτές τις μέρες που δούλευα με αυτό το laptop δεν μου έχει εμφανίσει κάτι τέτοιο. Με καμία μνήμη και ούτε με τη συγκεκριμένη μνήμη.

Τώρα δοκίμασα να το ανοίξω σε μια κενή μνήμη και μου ξαναβγάζει το ίδιο μήνυμα χωρίς καν να ανοίξει το αρχείο.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
1. Επανεκκίνηση.

Δεν λύθηκε;

2. Επανεγκατάσταση Trados.

Λειτουργεί κανονικά σε Word αλλά έχεις προβλήματα γενικά με TagEditor;

3. Αντιγραφή-επικόλληση αρχείου από Excel σε Word (αρκεί να μην περιέχουν πολλές αλλαγές γραμμών τα κελιά, γιατί τότε στην επαναφορά θα χαθεί η αντιστοιχία).
« Last Edit: 21 Oct, 2008, 11:46:32 by spiros »



diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Μήπως βοηθάει κάπως αυτό, Σπύρο;
http://blog.crowe.co.nz/archive/2006/03/02/589.aspx

Το αρχικό αρχείο είναι Excel; Μήπως έχει comments;
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Τώρα δοκίμασα να το ανοίξω σε μια κενή μνήμη και μου ξαναβγάζει το ίδιο μήνυμα χωρίς καν να ανοίξει το αρχείο.

Μακάρι να τη βοηθήσει :)

Αλλά δεν μας έχει πει ούτε έκδοση Trados, και φαντάζομαι είναι πολύ παλιά και πιθανώς δεν είναι σωστά εγκατεστημένα και «δηλωμένα» κάποια αρχεία .NET (μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ) που απαιτούνται για να παίξουν οι βάσεις του Trados. Για να έχει το σφάλμα ακόμη κι όταν απλά ανοίγει μια μνήμη, μάλλον υποδηλώνει ότι είναι γενικευμένο το πρόβλημα, παρά εστιασμένο σ' ένα αρχείο excel...

Προσωπικά, εάν έπαιζα Trados σε τέτοιο hardware configuration θα έτρεμα...
« Last Edit: 21 Oct, 2008, 11:44:53 by spiros »


veroniki

  • Newbie
  • *
    • Posts: 79
Η επανεκκίνηση δεν έκανε τίποτα.
Να αντιγράψω το excel σε word δε γίνεται. Δεν έχει τόσο απλή μορφοποίηση το excel.

Το trados που έχω είναι το 7.0 Freelance. Και εδώ και 2 βδομάδες που δουλεύω συστηματικά σε αυτό δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι γενικευμένο το πρόβλημα.

Η αλήθεια είναι ότι όλα αυτά για τα ΝΕΤ αρχεία δεν τα καταλαβαίνω [Βασίλη περίμενε ερώτηση το απόγευμα :-) ]

Αλλά βιάζομαι τρελά, οπότε μάλλον απλά θα δανειστώ τον υπολογιστή του "συγκάτοικου" ελπίζοντας ότι θα λύσω το πρόβλημα έτσι και ότι δε θα ξαναεμφανιστεί μέχρι το τέλος της βδομάδας.

Γκρρ…Όταν καίγεσαι συμβαίνουν αυτά!
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Εύχομαι να λυθεί στον διπλανό υπολογιστή



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Το Trados απαιτεί κάποια αρχεία του .NET (πλατφόρμα ανάπτυξης λογισμικού της Microsoft) για τη σωστή λειτουργία του. Εξ ου και η μοναδική συμβουλή μου είναι 1) απεγκατάσταση, 2) επανεγκατάσταση Trados και αρχείων  .NET.
http://www.proz.com/forum/sdl_trados_support/116237-trados_installation_error:microsoftnet_framework_doesnt_work.html

Όλα τα προγράμματα (και όχι μόνο) λειτουργούν μια χαρά, μέχρι κάτι να συμβεί και να μη λειτουργούν. Έχεις ακούσει για το νόμο του Μέρφι;

Τώρα, σε περίπτωση που το αρχείο Excel έχει περίεργα πράγματα που κολλάνε το σύστημα, μπορείς να το αποθηκεύσεις ως csv, να το ανοίξεις μετά με Excel και να το αποθηκεύσεις ως xls. Τα περίεργα θα έχουν φύγει.

The Microsoft .NET Framework is a software technology that is available with several Microsoft Windows operating systems. It includes a large library of pre-coded solutions to common programming problems and a virtual machine that manages the execution of programs written specifically for the framework. The .NET Framework is a key Microsoft offering and is intended to be used by most new applications created for the Windows platform.
https://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_.NET_Framework

« Last Edit: 21 Oct, 2008, 12:19:03 by spiros »


veroniki

  • Newbie
  • *
    • Posts: 79
Ευχαριστώ ξανά για τις συμβουλές.
Τελικά, απλά δούλεψα για λίγο στον υπολογιστή του "συγκατοίκου", τελείωσα το συγκεκριμένο αρχείο εκεί κι έτσι «λύθηκε» το πρόβλημα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το γιατί σε άλλα αρχεία ttx της ίδιας φύσης, από τον ίδιο πελάτη, πάλι από excel να μην εμφανίζεται αυτό το μήνυμα;
Και γενικότερα να μην εμφανίζεται πουθενά αλλού, ούτε και στο project που δουλεύω τώρα;
Αν υπήρχε πρόβλημα με αυτά τα αρχεία ΝΕΤ δε θα έπρεπε να εμφανίζεται και αλλού;

Anyway…Συνεχίζω τη δουλειά μου στο παλιό μου λαπτοπάκι κι ελπίζω να μην συναντήσω άλλα προβλήματα


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Τώρα δοκίμασα να το ανοίξω σε μια κενή μνήμη και μου ξαναβγάζει το ίδιο μήνυμα χωρίς καν να ανοίξει το αρχείο.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το γιατί σε άλλα αρχεία ttx της ίδιας φύσης, από τον ίδιο πελάτη, πάλι από excel να μην εμφανίζεται αυτό το μήνυμα;
Και γενικότερα να μην εμφανίζεται πουθενά αλλού, ούτε και στο project που δουλεύω τώρα;
Αν υπήρχε πρόβλημα με αυτά τα αρχεία ΝΕΤ δε θα έπρεπε να εμφανίζεται και αλλού;

Τώρα με μπέρδεψες, ποιο από τα δύο ισχύει;


veroniki

  • Newbie
  • *
    • Posts: 79
Και τα δυο :-)

Εννοώ ότι το μήνυμα δεν εμφανίζεται πουθενά αλλού πέρα από το συγκεκριμένο αρχείο excel/ttx


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Εν τοιαύτη περίπτωση μπορείς να στείλεις το αρχείο excel και το ttx για να τους ρίξω ένα βλέφαρο
https://www.translatum.gr/contact.htm



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Εμένα δεν μου έβγαλε κανένα τέτοιο πρόβλημα. Ούτε το ttx, ούτε το xls όταν το έκανα εισαγωγή σε TagEditor, μετάφραση και μετά Save as Target.

Το ttx ίσως δημιουργήθηκε με μεταγενέστερη έκδοση Trados:

CreationTool="SDL TRADOS TagEditor" CreationToolVersion="8.2.0.835"/>

Το μόνο περίεργο, ήταν ότι δεν έβαζε τόνο σε κεφαλαία!


 

Search Tools