τροφικές αλλοιώσεις κάτω άκρων → trophic lesions of the lower limbs

Rebecca

  • Newbie
  • *
    • Posts: 93
    • Gender:Female
  • Wherever I go, I meet myself.
Επειδή έχει κολλήσει το μυαλό μου ... anyone?
« Last Edit: 20 Aug, 2008, 13:45:32 by wings »
One of the conditions of being human is, even if we're surrounded by others, we essentially live our lives alone. Real life takes place inside us.
— Paul Auster


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Μπορείς να μας δώσεις λίγο παραπάνω κείμενο για να δούμε εάν αναφέρεται σε κύτταρα ή σε κάτι άλλο; Πάντα βοηθάει το συγκείμενο ...

Ευχαριστώ.



Rebecca

  • Newbie
  • *
    • Posts: 93
    • Gender:Female
  • Wherever I go, I meet myself.
Μπορείς να μας δώσεις λίγο παραπάνω κείμενο για να δούμε εάν αναφέρεται σε κύτταρα ή σε κάτι άλλο; Πάντα βοηθάει το συγκείμενο ...

Ευχαριστώ.

Ο ασθενής πάσχει από κίρρωση του ήπατος και στα ευρήματα κάτω άκρων γράφει μόνο τροφικές αλλοιώσεις. Σκέφτομαι κάτι σε αλλοιώσεις του δέρματος, αλλά είναι πληγές ή απλά discoloration? (ή κάτι τελείως διαφορετικό;)
One of the conditions of being human is, even if we're surrounded by others, we essentially live our lives alone. Real life takes place inside us.
— Paul Auster


Rebecca

  • Newbie
  • *
    • Posts: 93
    • Gender:Female
  • Wherever I go, I meet myself.
Βλέπω πως υπάρχουν και λεγόμενα τροφικά έλκη. Τι είναι αυτό το "τροφικά";
One of the conditions of being human is, even if we're surrounded by others, we essentially live our lives alone. Real life takes place inside us.
— Paul Auster



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Για την αρχική σου ερώτηση δες το: trophic lesions of the lower limbs.

Και, να χαρείτε ό,τι αγαπάτε, μη μου μπερδεύετε διαφορετικούς όρους στο κάθε νήμα. Αν θέλουμε και τα «τροφικά έλκη», πρέπει να μπει χωριστή ερώτηση.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Rebecca

  • Newbie
  • *
    • Posts: 93
    • Gender:Female
  • Wherever I go, I meet myself.
Για την αρχική σου ερώτηση δες το: trophic lesions of the lower limbs.

Και, να χαρείτε ό,τι αγαπάτε, μη μου μπερδεύετε διαφορετικούς όρους στο κάθε νήμα. Αν θέλουμε και τα «τροφικά έλκη», πρέπει να μπει χωριστή ερώτηση.

Vicky μου καλημέρα και ευχαριστώ.
 Τα «τροφικά έλκη» δεν τα χρειάζομαι γι' αυτό δεν άνοιξα νέο νήμα.Το έβαλα μόνο ως ένα επιπλέον παράδειγμα πώς χρησιμοποιείται ο όρος «τροφικό» στην ιατρική μπας και βοηθήσει ...

Βρήκα κι εγώ πως
trophic: due to impaired nutrition of the part

Τώρα απομένει μόνο να βρω και τον σουηδικό όρο ...

Καλημέρα και καλό κουράγιο.
One of the conditions of being human is, even if we're surrounded by others, we essentially live our lives alone. Real life takes place inside us.
— Paul Auster


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Καλή συνέχεια, κορίτσι μου.

Με βάση τον αγγλικό όρο, φαντάζομαι ότι θα μπορέσεις εύκολα να βρεις τον σουηδικό, όχι;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Rebecca

  • Newbie
  • *
    • Posts: 93
    • Gender:Female
  • Wherever I go, I meet myself.
Καλή συνέχεια, κορίτσι μου.

Με βάση τον αγγλικό όρο, φαντάζομαι ότι θα μπορέσεις εύκολα να βρεις τον σουηδικό, όχι;

ΕΥΡΗΚΑ!
One of the conditions of being human is, even if we're surrounded by others, we essentially live our lives alone. Real life takes place inside us.
— Paul Auster


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou

 

Search Tools