sustainability → διατηρησιμότητα, αειφορία, βιωσιμότητα

Chris · 22 · 5499

Chris

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 366
    • Gender:Female
Τίτλος της παρακάτω παραγράφου:

With ΧΧΧ, ΧΧ ensures business continuity by delivering all the functionality available in previous core Χ software and ensures legal compliance and system security through the continuous delivery of support packages, patches, and “hot-fixes.”
(Note: The mainstream maintenance period for Χ ends on December 31, 2006; extended maintenance is offered until December 2009 for an additional fee.)
In addition, ΧΧΧ helps your business comply with an increasing number of national and international legal requirements for financial reporting and corporate governance. It provides comprehensive functions that reduce the overall cost of managing internal controls and ensures adherence to regulations issued in statutes such as Basel II (the Revised International Capital Framework) and the Sarbanes-Oxley Act – regulations that increase workloads and operational costs in financial organizations.

Μπορεί να είναι η "βιωσιμότητα της λύσης"; Ή "διατηρησιμότητα" όπως βρήκα κάπου;

Ευχαριστώ!

1: capable of being sustained
2 a: of, relating to, or being a method of harvesting or using a resource so that the resource is not depleted or permanently damaged
       sustainable techniques
       sustainable agriculture
   b: of or relating to a lifestyle involving the use of sustainable methods
       sustainable society


Merriam-Webster: Definition of sustainable

αειφορία (η) {χωρ. πληθ.} 1. (κ. αρχή τής αειφορίας) η σκόπιμη παραγωγή ενός προϊόντος από ένα δάσος με τρόπο που να μη μειώνεται αλλά, αν είναι δυνατόν, να βελτιώνεται η παραγωγική ικανότητα του και να μη θίγονται οι θετικές περιβαλλοντικές επιδράσεις - λειτουργίες του 2. η διαχείριση των φυσικών οικοσυστημάτων και των ανανεώσιμων πηγών ενεργείας με τρόπο που να εξασφαλίζεται η περιβαλλοντική ποιότητα και ισορροπία για το μέλλον (βλ. κ. αειφόρα ανάπτυξη) 3. (συνεκδ.) άνθηση, διαρκής πρόοδος, ανάπτυξη: «η ~ τής
ελληνικής γεωργίας εξαρτάται από τη μείωση τού κόστους παραγωγής των αγροτικών προϊόντων» (εφημ.).
[ΕΤΥΜ. < αεί «πάντοτε» + -φορία < φέρω, απόδ. ξέν. όρου, πβ. γαλλ.
rapport soutenu].
Λεξικό Μπαμπινιώτη

βιωσιμότητα (η) {χωρ. πληθ.} 1. ΒΙΟΛ. η εκτίμηση των δυνατοτήτων ή πιθανοτήτων (υψηλών ή χαμηλών) επιβίωσης ζωντανών οργανισμών (π.χ. είδους ζώων, κατηγορίας πληθυσμού, παιδιών, πασχόντων από ασθένεια κ.λπ.) ANT. θνησιμότητα 2. (μτφ.) η δυνατότητα ή οι μεγάλες πιθανότητες επιβίωσης: η βιωσιμότητα τής επιχείρησης | τού κυβερνητικού σχήματος | ενός οργανισμού.
[ΕΤΥΜ. Μετάφρ. δάνειο από αγγλ. viability].
Λεξικό Μπαμπινιώτη
« Last Edit: 02 Jan, 2018, 12:14:11 by spiros »
supergirls don't cry


Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
Εμένα πάντως η βιωσιμότητα μια χαρά μου ακούγεται!!
Το sustainability τον τελευταίο καιρό ή βιωσιμότητα το βλέπω ή αειφορία και στην προκειμένη περίπτωση μου ταιριάζει καλύτερα το πρώτο!!!
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson



zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Έχει επικρατήσει το βιωσιμότητα. Για το sustainable, είναι αρκετά διαδεδομένο το "αειφόρος". Το "αειφορία" εμφανίζεται μερικές φορές, αλλά προσωπικά δεν μου αρέσει.


Chris

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 366
    • Gender:Female
Νομίζω οτι το βιωσιμότητα είναι μια χαρά για τη συγκεκριμένη περίπτωση.

Σας ευχαριστώ όλους
supergirls don't cry



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Να καταθέσω τον μικρό μου και γενικότερο προβληματισμό.

Όταν μπήκε στη ζωή μας η sustainability σε σχέση με το περιβάλλον, μου άρεσε που ξέθαψαν τον αειφόρο και φτιάξανε την αειφορία, για τον πολύ απλό λόγο ότι η «βιωσιμότητα» μεταφράζει κυρίως το viability, δηλαδή τη δυνατότητα επιβίωσης.

Ακόμα και σε σχέση με ένα πλάνο, για παράδειγμα, άλλο είναι η βιωσιμότητά του (αν θα μπορέσει να επιβιώσει, στην αρχή κυρίως, σε αντίξοες συνθήκες) και άλλο η διατηρησιμότητά του (αν θα μπορεί να είναι πάντοτε επίκαιρο και να συνεχίζει να επιβιώνει).


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Συμφωνώ απολύτως, φίλτατε Νίκελ. Μου αρέσει και εμένα πολύ η "αειφορία" και πιστεύω ότι είναι ό,τι καλύτερο όταν έχουμε κείμενο που αναφέρεται σε οικονομική θεωρία ή, γενικά, σε "μακροοικονομικά" πράγματα. Υπάρχουν, όμως, μερικές περιπτωσούλες που είναι καλύτερο να αποδοθεί ως βιωσιμότητα, επειδή αυτό εννοεί (ενδεχομένως κακώς) το sustainability. Νομίζω ότι το συγκεκριμένο παράδειγμα είναι μία από αυτές.
Nick Roussos


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Quote
Όταν μπήκε στη ζωή μας η sustainability σε σχέση με το περιβάλλον, μου άρεσε που ξέθαψαν τον αειφόρο και φτιάξανε την αειφορία, για τον πολύ απλό λόγο ότι η «βιωσιμότητα» μεταφράζει κυρίως το viability, δηλαδή τη δυνατότητα επιβίωσης.

Quote
Συμφωνώ απολύτως, φίλτατε Νίκελ. Μου αρέσει και εμένα πολύ η "αειφορία" και πιστεύω ότι είναι ό,τι καλύτερο όταν έχουμε κείμενο που αναφέρεται σε οικονομική θεωρία ή, γενικά, σε "μακροοικονομικά" πράγματα. Υπάρχουν, όμως, μερικές περιπτωσούλες που είναι καλύτερο να αποδοθεί ως βιωσιμότητα, επειδή αυτό εννοεί (ενδεχομένως κακώς) το sustainability. Νομίζω ότι το συγκεκριμένο παράδειγμα είναι μία από αυτές.

Με τρομάζετε, γλωσσαμύντορες. Άσε που στην οικονομική θεωρία, είναι μια απλή μεταφορά η ίσως Ιδέα. Αν κάνω λάθος, ας μου καταθέσει κάποιος μια περίπτωση αειφόρου ανάπτυξης σε πραγματικό χωροχρόνο. 
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
ας μου καταθέσει κάποιος μια περίπτωση αειφόρου ανάπτυξης σε πραγματικό χωροχρόνο. 

Νομίζω ότι εγώ είμαι ένα ζωντανό παράδειγμα. Ξεζουμίζομαι στο τρανσλάτουμ καθημερινά, την άλλη μέρα το πρωί (το μεσημέρι) είμαι πάλι γεμάτος χυμούς.


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Είσαι, δηλαδή, αειχυμώδης;
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Είσαι, δηλαδή, αειχυμώδης;

Αείχυμος ή, για να μη νεολογίζουμε, αειθαλής.


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
(Ποιος άνοιξε το νήμα; Συγγνώμη για το παρακάτω:)

Αεί, αεί και τρισαεί... :-)


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Με τρομάζετε, γλωσσαμύντορες. Άσε που στην οικονομική θεωρία, είναι μια απλή μεταφορά η ίσως Ιδέα. Αν κάνω λάθος, ας μου καταθέσει κάποιος μια περίπτωση αειφόρου ανάπτυξης σε πραγματικό χωροχρόνο. 

Δεύτερη φορά με βγάζουν γλωσσαμύντορα σε τούτο το φόρουμ. Δεν έχω και κανέναν για να τρίζουν τα κόκαλά του.

Άσε που το είπαμε: Οικονομική θεωρία. Η οποία ως γνωστόν μόνο με πραγματικά παραδείγματα ΔΕΝ καταπιάνεται.
« Last Edit: 06 Feb, 2007, 18:13:18 by auditor »
Nick Roussos


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Ήταν εκείνο με τους μπάκακες, δεν ξεχνιέται, δεν ξεχνιέται... Πάει το όνομα... :-)


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Ήταν εκείνο με τους μπάκακες, δεν ξεχνιέται, δεν ξεχνιέται... Πάει το όνομα... :-)

Τα ΄παμαν αυτά, ζουζούνα* μ'.

*με τέτοια πεταλούδα πώς αλλιώς να σας αποκαλέσω, φιλτάτη.
Nick Roussos


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Quote
Αείχυμος ή, για να μη νεολογίζουμε, αειθαλής.

Ένα κοπλιμάν είπαμε να σου κάνουμε κι εσύ μας το γύρισες "...επιστροφή στη φύση". Ε, ρε πώς φαίνονται αυτοί από τα σίξτις.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


 

Search Tools