DuPont return on assets → εξίσωση DuPont για την απόδοση επί των περιουσιακών στοιχείων

nora84 · 10 · 6754

nora84

  • Newbie
  • *
    • Posts: 23
    • Gender:Female
DuPont Return on Assets
The net profit margin, the total asset turnover, and the return on assets are usually reviewed together because of the direct influence that the net profit margin and the total asset turnover have on return on assets. This book reviews these ratios together. When these ratios are reviewed together, it is called the DuPont return on assets.

Γνωρίζει κάποιος πως ονομάζεται αυτός ο αριθμοδείκτης στα ελληνικά; Ο όρος return on assets αποδίδεται στα ελληνικά ως απόδοση επί των περιουσιακών στοιχείων, αλλά ο ζητούμενος ορισμός μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικός.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Υ.Γ.: Παραθέτω και τον τρόπο υπολογισμού του, μήπως και μπορεί να βοηθήσει κάποιον.

Καθαρό εισόδημα προ κερδών της μειοψηφίας και εκτάκτων εξόδων / Συνολικός μέσος περιουσιακών στοιχείων = ( Καθαρό εισόδημα προ κερδών της μειοψηφίας και εκτάκτων εξόδων / καθαρές πωλήσεις)*(καθαρές πωλήσεις /συνολικός μέσος περιουσιακών στοιχείων)
« Last Edit: 17 Feb, 2020, 13:02:18 by spiros »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Δες εδώ: http://tovima.dolnet.gr/print.php?e=B&f=13319&m=D06&aa=1

Η εξίσωση DuPont, δηλαδή ο δείκτης απόδοσης των επενδύσεων, παρουσίασε οριακή πτώση στο ­1,17% από 0,94% που ήταν το 1999. Παράλληλα αναλύοντας το Cashflow του κλάδου η ταμειακή ροή προήλθε από τις χρηματοοικονομικές δραστηριότητες κυρίως λόγω της αύξησης των βραχυπρόθεσμων υποχρεώσεων.



user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Στον Χρυσοβιτσιώτη, ο ROA ορίζεται ως η απόδοση των επενδεδυμένων κεφαλαίων ή των στοιχείων του ενεργητικού / δείκτης της αποδοτικότητας των κερδών. Δεν αναφέρεται καθόλου το DuPont. Αυτό, κάτι μου θυμίζει, αλλά δεν έχω εδώ τα βιβλία της σχολής.


nora84

  • Newbie
  • *
    • Posts: 23
    • Gender:Female
O δείκτης ROI return on investement (ή return on invested capital) από το IATE δίνεται ως απόδοση επενδύσεων (ή σύμφωνα με την βιβλιογραφία μου "απόδοση επί του επενδυόμενου κεφαλαίου"). Επιπροσθέτως, ο δείκτης ROI αναλύεται λίγο πιο μετά στο κείμενο μου, επομένως δεν πιστεύω ότι πρέπει να αποδώσω τον ζητούμενο ορό όπως αναφέρεται παραπάνω.

http://iate.europa.eu/iatediff/SearchByQuery.do

Ως Roa έχω return on assets, δηλαδή απόδοση επι των περιουσιακών στοιχείων. Μάλλον τα έχεις ξεχάσει λιγο φίλτατε!! Με όλο το θάρρος...
« Last Edit: 10 May, 2007, 23:32:07 by nora84 »



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Αν κοιτάξεις το DuPont equation (εξίσωση DuPont), θα δεις ότι και στα αγγλικά τη δίνουν με διαφορετική παρέα: on equity, on investment, on assets. Άρα το βασικό είναι η «εξίσωση DuPont» – και κοτσάρεις κάτι στη συνέχεια.


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Δεν ήμουν αρκετά σαφής ότι αντιγράφω τον ορισμό του Χρυσοβιτσιώτη; Ας γίνω τώρα.


nora84

  • Newbie
  • *
    • Posts: 23
    • Gender:Female
Αν κοιτάξεις το DuPont equation (εξίσωση DuPont), θα δεις ότι και στα αγγλικά τη δίνουν με διαφορετική παρέα: on equity, on investment, on assets. Άρα το βασικό είναι η «εξίσωση DuPont» – και κοτσάρεις κάτι στη συνέχεια.

Ναι, αυτό μου φαίνεται ότι είναι και το πιο σωστό. Ίσως το DuPont είναι κάποιο όνομα και το έβαλε στην εξίσωση, όπως είναι τα διάφορα θεωρήματα στα μαθηματικά. Αλλά και πάλι εντύπωση μου κάνει, καθώς δεν έχω ξαναδει κάτι τέτοιο στα οικονομικά, γιατί συνήθως κάτι βρίσκουμε για να το μεταφράσουμε. Δεν ξέρω θα ψάξω λίγο ακόμα. Επίσης, το να βάζουμε το όνομα αυτού του τύπου και μετά να "κοτσάρουμε" ότι θέλουμε από πίσω με παραξενεύει! Τι δηλαδή; Πήρε τα πνευματικά δικαίωματα για όλους τους τύπους που κυκλοφορούν; Κάτι δεν μου κολλάει.

yannismark σ'ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Προφανώς, δεν εννοούσα να κοτσάρεις οτιδήποτε (π.χ. εξίσωση για τον επιτυχημένο γάμο). Όπως θα δεις κι εδώ:
We aren't just doing random algebra for fun here. Rather, this highlights the two different ways a company can create high returns for itself. Companies can either use their assets more efficiently to generate sales, or they can have higher profit margins, or both.
Οπότε στο Βήμα το απλοποίησε σε «απόδοση των επενδύσεων», αντί να μπλέξει σε στοιχεία του ενεργητικού και κέρδη.


nora84

  • Newbie
  • *
    • Posts: 23
    • Gender:Female
Κατοχυρώθηκε λοιπόν! Το γράφω έτσι και ότι γίνει.

Ευχαριστώ πολύ


nora84

  • Newbie
  • *
    • Posts: 23
    • Gender:Female
E. I. DuPont de Nemours and Company developed this method of separating the rate of return ratio into its component parts. Απο βιβλιογραφία. Η απορία μου λύθηκε.

Συγγνώμη για το διπλό post, αλλά δεν ξέρω πως να το σβήσω.
« Last Edit: 11 May, 2007, 01:13:21 by nora84 »


 

Search Tools