designated → ορισμένος, καθορισμένος, προσδιορισμένος, διορισμένος, σημειωμένος, επισημασμένος, που του έχει ανατεθεί, εντεταλμένος, χαρακτηρισμένος

observer

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 604
    • Gender:Female
designated person

Δεν βάζω συγκείμενο γιατί θα χρειαζόταν να γράψω πολλά, αλλά θα σας περιγράψω το ζουμί: στο ολλανδικό δίκαιο, πρόκειται για στελέχη εισηγμένων εταιριών που λόγω της θέσης τους κατέχουν εσωτερικές πληροφορίες και έτσι υπόκεινται σε κάποιες απαγορεύσεις όσον αφορά τις συναλλαγές τους σε μετοχές της εταιρίας τους, π.χ. αγορά και μετά πώληση μετοχών σε σύντομο χρονικό διάστημα ή το αντίστροφο, υποχρεούνται δε να γνωστοποιούν στις αρχές (Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς) τις συναλλαγές τους σε μετοχές της εταιρίας τους.

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο στα ελληνικά;

« Last Edit: 15 Mar, 2024, 18:59:22 by spiros »


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Χωρίς συγκείμενο (όσο κουραστικό κι αν είναι), μάλλον εννοεί τα "πρόσωπα που ορίζονται / καθορίζονται".

Εναλλακτικά και "εξουσιοδοτημένα πρόσωπα", αν και από την εξήγηση που δίνεις δεν ταιριάζει, αλλά και πάλι μόνο εσύ ξέρεις.
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi




NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Για τα designated persons μπορείς να δεις εδώ. Είναι ακριβώς αυτό που ψάχνω.

Τότε Εντεταλμένα πρόσωπα

Ωστόσο το "designated" κάποια από τα σημεία είναι "που καθορίζονται"
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi



vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Πιστεύω ότι ο όρος που ζητάς είναι συνώνυμος του όρου "insider". Με αυτή τη λογική παραθέτω από το Biz Analyst: (as always underlining, bolding etc are my own)

" Insider
Στη σελίδα αυτή θα βρείτε όλες τις συναλλαγές βασικών μετόχων και ατόμων με ειδική πληροφόρηση που έχουν υποχρέωση να γνωστοποιούν τις συναλλαγές τους. Τα άτομα αυτά έχουν σαφώς καλύτερη πληροφόρηση από τον εξωτερικό αναλυτή οπότε έχουν μεγάλη σημασία. Γνωρίζουν αν η κατάσταση της εταιρίας τους βελτιώνεται ή χειροτερεύει προτού εμείς το δούμε στις οικονομικές καταστάσεις που δημοσιεύουν. Επίσης είναι δυνατόν να σπεύδουν να επωφεληθούν από μια μεγάλη σύμβαση προτού αυτή δημοσιοποιηθεί ή από μια αρνητική εξέλιξη. Οι συναλλαγές αποκτούν αυξημένη σημασία όταν είναι επαναλαμβανόμενες οπότε υποδεικνύουν συσσώρευση ή διανομή μετοχών της εταιρίας τους.
Δεν πρέπει να παραβλέπουμε ότι αρκετές συναλλαγές αφορούν ενδοοικογενειακές μεταβιβάσεις ή συναλλαγές πχ για απόκτηση ρευστότητας για άλλες δραστηριότητες, κατανάλωση κλπ.
Το δελτίο περιέχει τις εταιρείες με τις συχνότερες αγορές και πωλήσεις από insiders τους τις τελευταίες τριάντα ημέρες καθώς και όλες τις αγοραπωλησίες που έχουν γίνει από 27/10/2005 ανά εταιρεία.
"

And here are some definitions for "insider"
# Anyone who is either an officer, director or key employee of a corporation, a person owning 10% of the company's stock (and their families ...
http://pershing-cib.ibanking-services.com/mellon/invest_glosry_IneIns.htm
# An insider has a fiduciary relationship with the issuer of securities being traded. Traditional insiders include directors, officers, persons who own more than 10% of a company's stock, employees of the issuing entity, and the issuer itself. See "Fiduciary Relationship."
http://biz.kgw.findlaw.com/banking_financing/source/business_events/be22_8glossary.html
# A director, officer, or person in control of the debtor; a partnership in which the debtor is a general partner; a general partner of the debtor; or a relative of a general partner, director, officer, or person in control of the debtor.
http://www.bankruptcyaction.com/bankruptcydictionary.htm

Last but not least a comprehensive description of what is a designated person from the site of a company called ArcelorMittal. Click here for the whole page with more useful information.
Designated Person(s): (1) persons discharging managerial responsibilities within ArcelorMittal and where applicable (2) persons closely associated with them.
(1) A person discharging managerial responsibilities is:

   1. A person that is member of the Board of directors or the group management board of ArcelorMittal; or
   2. A person occupying a management position, who is not member of the corporate bodies as referred to in item (1) i above, having regular access to Inside Information relating, directly or indirectly, to ArcelorMittal and having the authority to make managerial decision likely to affect the future developments and business prospects of ArcelorMittal.

(2) a person closely associated with a person discharging managerial responsibilities is:

   1. the spouse of the person discharging managerial responsibilities, or any partner of that person considered by national law as equivalent to the spouse;
   2. according to national law, dependent children of the person discharging managerial responsibilities (including children for whom such person has parental responsibility, legal custody or who share permanently or in alternation the same household);
   3. other relatives of the person discharging managerial responsibilities, who have shared the same household as that person for at least one year on the date of the concerned transaction;
   4. any legal person, trust or partnership, whose managerial responsibilities are discharged by a person referred to in item 1.7 (1) above or in sub items (2) i, (2) ii and (2) iii of this point, or which is directly or indirectly controlled by such a person, or that is set up for the benefit of such a person, or whose economic interests are substantially equivalent to those of such person (which shall be deemed to be the case if such person benefits from the majority of such economic interest).
« Last Edit: 07 May, 2008, 11:35:13 by Valentini »


observer

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 604
    • Gender:Female
Νομίζω ότι τα «εντεταλμένα πρόσωπα» είναι καλή απόδοση. Θα το ξανασκεφτώ και στην τελική αναθεώρηση του κειμένου. Χίλια ευχαριστώ, Νάντια.

Βαλεντίνη, σ' ευχαριστώ πολύ και σένα. Πολύ καλή η πηγή σου για το insider και σίγουρα υπάρχει σχέση insider και designated person, αλλά δεν ξέρω αν ταυτίζονται.


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Πιστεύω ότι ο όρος που ζητάς είναι συνώνυμος του όρου "insider". Με αυτή τη λογική παραθέτω από το Biz Analyst: (as always underlining, bolding etc are my own)

Oύτε για αστείο, Βαλεντίνη, στη συγκεκριμένη περίπτωση. Είναι κάποια πρόσωπα που καθορίζονται ειδικώς ότι απαγορεύεται να συμμετέχουν σε κάποιες δραστηριότητες λόγω ιδιότητας, κατοχής εμπιστευτικών πληροφοριών κ.λπ.
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Oύτε για αστείο, Βαλεντίνη, στη συγκεκριμένη περίπτωση. Είναι κάποια πρόσωπα που καθορίζονται ειδικώς ότι απαγορεύεται να συμμετέχουν σε κάποιες δραστηριότητες λόγω ιδιότητας, κατοχής εμπιστευτικών πληροφοριών κ.λπ.

Μέχρι να μου παραθέσεις πηγές που να μου δείχνουν ότι κάνω λάθος, εγώ θα παραμείνω στην άποψή μου που βασίζεται σε ό,τι έχω παραθέσει. Εξάλλου φαίνεται και από τις παραθέσεις ότι ο insider και ο designated person είναι άτομα "εκ των έσω".

Εξάλλου και η Βικιπαίδεια φαίνεται ότι συμφωνεί με την ιδέα μου αφού λέει για τον όρο: "An insider is a member of any group of people of limited number and generally restricted access. The term is used in the context of secret, privileged, hidden or otherwise esoteric information or knowledge: an insider is a "member of the gang" and as such knows things only people in the gang know." - Wikipedia - Entry: insider


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Μέχρι να μου παραθέσεις πηγές που να μου δείχνουν ότι κάνω λάθος, εγώ θα παραμείνω στην άποψή μου που βασίζεται σε ό,τι έχω παραθέσει. Εξάλλου φαίνεται και από τις παραθέσεις ότι ο insider και ο designated person είναι άτομα "εκ των έσω".

Εξάλλου και η Βικιπαίδεια φαίνεται ότι συμφωνεί με την ιδέα μου αφού λέει για τον όρο: "An insider is a member of any group of people of limited number and generally restricted access. The term is used in the context of secret, privileged, hidden or otherwise esoteric information or knowledge: an insider is a "member of the gang" and as such knows things only people in the gang know." - Wikipedia - Entry: insider

O insider, Βαλεντίνη, είναι ένα από αυτά τα πρόσωπα που καθορίζονται στη σελίδα που μας έδωσε η observer και όλοι αυτοί δεν είναι απαραίτητητα insiders, ούτε κατέχουν απαρίτητα εμπιστευτικές πληροφορίες της εταιρείας.

For the purposes of these rules, the following persons shall be deemed Designated Persons:
a. members of the Supervisory Board of Euronext N.V., hereafter “the Company”;
b. members of the Managing Board of the Company;
c. managing directors and supervisory directors of legal entities or companies which have been designated as a Group Company by the Managing Board to the extent that they are not covered by sub-article a or b;
d. members of a works council, group works council or central works council of the Company or a Group Company,
e. other employees who are designated by the Compliance Officer.

Άλλωστε το προσδιορίζει ξεκάθαρα στο σημείο d της επόμενης παραγράφου

d. Executing a Transaction in Other Securities, if the Compliance Officer has so determined in accordance with the provisions of article 12 and has notified the relevant Designated Person thereof, irrespective of whether he or she has Inside Information.

Δεν έχω χρόνο να παραθέσω πηγές, βασίζομαι σ' αυτά που ξέρω και τα παραπάνω από την πηγή αναφοράς που μας έδωσε η observer.
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


observer

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 604
    • Gender:Female
Τελικά στο κείμενό μου βρήκα τον εξής ορισμό:

Designated person: persons who are (pursuant to Section 47a subparagraph1 under (a) up to (c) of the Securities Act) obliged to notify their transactions in X Company shares - or securities whose value is determined in part by the value of these shares - to the AFM [δηλ. την ολλανδική αρχή κεφαλαιαγοράς], as further referred to in paragraph 8 of this document.

Βρήκα επίσης την αντίστοιχη ελληνική νομοθεσία, το νόμο 3340/2005 για την προστασία της Κεφαλαιαγοράς από πράξεις προσώπων που κατέχουν προνομιακές πληροφορίες και πράξεις χειραγώγησης της αγοράς, που αναφέρει τα εξής στο άρθρο 13:

«1. Τα πρόσωπα που ασκούν διευθυντικά καθήκοντα σε εκδότη και οι έχοντες στενό δεσμό με αυτά τα πρόσωπα οφείλουν να γνωστοποιούν στον εκδότη τις συναλλαγές που διενεργούνται για δικό τους λογαριασμό και αφορούν μετοχές που εκδίδονται από τον ανωτέρω εκδότη ή παράγωγα ή άλλα χρηματοπιστωτικά μέσα που είναι συνδεδεμένα με αυτές.

2. Ο εκδότης οφείλει να διαβιβάζει τη γνωστοποίηση της παραπάνω παραγράφου στο επενδυτικό κοινό και την Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς.

3. Ο εκδότης οφείλει να καταρτίζει κατάλογο των υπόχρεων προσώπων της παραγράφου 1 και να τον υποβάλλει στην Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς. Ο εκδότης ενημερώνει τον κατάλογο σε κάθε περίπτωση μεταβολής των στοιχείων που περιλαμβάνει και τον υποβάλλει στην Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς.»

Έτσι, απέδωσα τον όρο Υπόχρεα Πρόσωπα, που δίνει και πολλά ευρήματα στο Google.

Δεν το βάζω στο γλωσσάρι, γιατί δεν νομίζω ότι είναι καθιερωμένος όρος στα αγγλικά.


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Άρα αν διαβάσω το κείμενό σου - και σε συνδυασμό με τη πρώτη πηγή που παρέθεσα-, δεικνύεται η εγγύτητα / σύγκλιση των όρων designated person και insider.


observer

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 604
    • Gender:Female
Πιστεύω ότι υπάρχει σχέση, αλλά αυτό που τα καθιστά designated persons είναι το γεγονός ότι είναι τα πρόσωπα που ορίζει ο νόμος ότι υποχρεούνται να γνωστοποιούν τις συναλλαγές τους σε κινητές αξίες της εταιρίας τους. Είναι εύλογο το συμπέρασμα ότι έχουν αυτή την υποχρέωση γιατί κατά τεκμήριο έχουν πρόσβαση σε προνομιακές πληροφορίες.


 

Search Tools