deer slugs → Βόλια για ελάφια

user10 · 7 · 2385

user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Σκέφτηκα "φυσίγγια για ελάφια", όμως δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο (δεν το βρήκα πουθενά, τουλάχιστον) και επειδή δεν έχω ιδέα για το αντικείμενο, μήπως μπορεί να βοηθήσει κανείς;

Σας μερσώ προκαταβολικά και ανεπιστρεπτί.
« Last Edit: 06 Sep, 2007, 10:13:46 by palavra »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
«Σκάγια» θα προτιμούσα εγώ.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



mortal69

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 404
    • Gender:Male
Σκάγια όμως είναι το γέμισμα των φυσιγίων... [ξέρω πως υπάρχουν μονόβολα, και άλλα με διαφορετικών αριθμό σφαιριδίων (σκαγιών)] Μήπως: Σφαίρα (έτσι απλά), βόλι (αν και κάπως παλιό); Τα αναφέρει και στο Μαgenta.
Μέσα από στράτα απόμονη κι απόσκια
Με αγγέλους του ʼδη μόνο στοιχειωμένη
Που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
Κάτω στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...


user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female

Με ενδιαφέρει το μέγεθος. Ο ήρωάς μου, ένας μπαρουτοκαπνισμένος Ανατολικοευρωπαίος... keeps a sawn-off shotgun loaded with deer slugs in the lining of his coat, δηλαδή έχει μια πριονισμένη καραμπίνα γεμισμένη με φυσίγγια για ελάφια (;) στη φόδρα της καμπαρτίνας του. Δεν μπορώ να βάλω σκέτο "σκάγια", ούτε σκέτο "φυσίγγια". Επειδή διάβαζα τη συζήτηση του Νίκου και της Νάντιας στο νήμα για τα φυσίγγια για αγριογούρουνα, σκέφτηκα μήπως υπάρχει και κάτι για ελάφια. Αλλιώς θα βάλω φυσίγγια μεγάλου διαμετρήματος ή κάτι ανάλογο. Και πάλι δεν ξέρω όμως...



mortal69

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 404
    • Gender:Male
Χμμ... Το deer slugs μου έφερε πρώτο-πρώτο ήταν διαφήμιση. Από ό,τι είδα πρόκεται όντως για μονόβολο. Για κυνήγι με αναφορά στα φυσίγγια βρήκα αυτό. Τώρα έτσι όπως τον περιγράφης τι να πω, να μιλήσουμε για "(ε)'λαφόβολα" (κάτι που θα μου πήγαινε να το πει κάποιος απλός καθημερινός κυνηγός σε κάποιο φίλο του που ξέραν τον κώδικα μεταξύ τους. Το μονόβολο πάλι είναι για μεγάλο θήραμα αλλά αποτελεί γνώση των κυνηγών (και το 'χω ακούσει μόνο για βόρεια Ελλάδα κι αγριογούρουνα). Επίσης το άκουσα στο ξεκάρφωτο σε κάποια παλιά κουβέντα, και δεν ξέρω πόσοι θα έχουν ακούσει την συγκεκριμένη λέξη, κι αν το μυαλό τους θα πάει εκεί. Κυνηγετική βολίδα (όπως το λέει εδώ κάτω κάτω) πάλι είναι χοντρό. Να πεις "φυσίγγια για μεγάλο θήραμα;"

έχει μια πριονισμένη/κομμένη/"φτιαγμένη" καραμπίνα γεμισμένη με μονόβολα/(ε)λαφόβολα/φυσίγγια μεγάλου θηράματος/κυνηγιού/φυσίγγια για ελάφια (;) στη φόδρα της καμπαρτίνας του.

Σύγχρονη εποχή ή τον περασμένο αιώνα;
Μέσα από στράτα απόμονη κι απόσκια
Με αγγέλους του ʼδη μόνο στοιχειωμένη
Που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
Κάτω στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...


user4

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 609
  • think again!

Συνάδελφος που είναι και κυνηγός -δυστυχώς- μου είπε πως όταν μιλάνε μεταξύ τους οι κυνηγοί για "βλήμα κατάλληλο γα μεγάλα ζώα" λένε βόλια ή και σφαίρες και ανάλογα το μέγεθος του ζώου, λένε βόλι των 2,2 χιλιοστών (το μικρότερο) μέχρι βόλι των 8 χιλιοστών για ένα πολύ μεγάλο ζώο.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Βόλι δίνουν και τα λεξικά. «Βόλια για ελάφια», μου ακούγεται σωστό.
https://en.wikipedia.org/wiki/Shotgun_slug


 

Search Tools