Δελτίο τύπου καύσωνα, Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας

Αλ. · 35 · 6383

Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Επειδή πολύς κόσμος φεύγει και έρχεται, ένα δελτίο τύπου της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας για τις μέρες του καύσωνα.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΑΥΣΩΝΑ ( 18-06-2007 15:11:27 )
Η Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας, έχοντας υπόψη τις προβλέψεις της ΕΜΥ εφιστά την προσοχή των πολιτών, καθώς άνοδο θα παρουσιάσει τις επόμενες ημέρες η θερμοκρασία στην χώρα. Πιο αναλυτικά σύμφωνα με ΄Εκτακτο Δελτίο Πρόγνωσης Επικiνδυνων Καιρικών Φαινομένων που εκδόθηκε σήμερα Δευτέρα 18/06/07 από την ΕΜΥ:
Α. Την Τρίτη και την Τετάρτη (19&20/06/07) η μέγιστη τιμή θα φθάσει τους 38 βαθμούς Κελσίου και τοπικά στην Δυτική Ελλάδα τους 39 βαθμούς Κελσίου.:
Β. Την Πέμπτη (21/06/07) η θερμοκρασία δεν θα μεταβληθεί σημαντικά αλλά από την Παρασκευή (22/06/07/) θα σημειώσει περαιτέρω άνοδο και το Σαββατοκύριακο (23/06/07 & 24/06/07) θα φθάσει στα Ηπειρωτικά τους 41 βαθμούς Κελσίου και πιθανώς κατά τόπους τους 42 βαθμούς Κελσίου.
Το παρόν δελτίο θα ανανεωθεί την Τετάρτη 20/06/07.

 Βάσει των οδηγιών του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης η Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας εκτιμώντας τις καιρικές συνθήκες που θα επικρατήσουν καλεί τους πολίτες να λάβουν τα απαραίτητα μέτρα αυτοπροστασίας από τις υψηλές θερμοκρασίες.
ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΑΥΤΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΑΠΟ ΥΨΗΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ
• Αποφυγή έκθεσης στο ηλιακό φώς. Αναζήτηση σκιερών και δροσερών μερών. Προτίμηση στα ανοικτόχρωμα ρούχα με ανοικτό λαιμό, κάλυψη κεφαλής (χρησιμοποίηση καπέλου ,ομπρέλας κλπ)
• Αποφυγή βαριάς σωματικής εργασίας ,ιδιαίτερα σε μέρη που συνυπάρχουν υψηλή θερμοκρασία με υγρασία, καθώς και κάτω από τον ήλιο.
• Να πίνουν άφθονα υγρά, κατά προτίμηση νερό και φυσικούς χυμούς.
• Να αποφεύγονται τα οινοπνευματώδη ποτά.
• Να διατρέφονται με ολιγοθερμική δίαιτα, που θα περιλαμβάνει κυρίως λαχανικά και φρούτα πάσης φύσεως, με περιορισμό των λιπαρών.
• Να γίνονται συχνά λουτρά με καταιωνιστήρες (ντους)
• Τα βρέφη και τα παιδιά να ντύνονται όσο γίνεται πιο ελαφρά. Ειδικά για τα βρέφη είναι προτιμότερο τα χέρια και τα πόδια τους να είναι ελεύθερα και να μην τυλίγονται σε πάνες. Όταν κάνει ζέστη να προσφέρονται συχνά εκτός από τα γάλα (μητρικό ή άλλο) και υγρά όπως νερό κλπ.
• Περισσότερη προσοχή να δοθεί στις καλούμενες ομάδες υψηλού κινδύνου του καύσωνα που είναι: 
όλα τα άτομα ηλικίας άνω των 65 ετών
Όλα τα άτομα που πάσχουν από χρόνια νοσήματα, όπως καρδιοπάθειες, νεφροπάθειες, πνευμονοπάθειες, σακχαρώδη διαβήτη κλπ.
Όλα τα άτομα που για καθαρά ιατρικούς λόγους παίρνουν φάρμακα για τα χρόνια νοσήματα τους, όπως είναι τα διουρητικά, τα αντιχολινεργικά, τα ψυχοφάρμακα, τα ορμονούχα (συμπεριλαμβανομένης και της ινσουλίνης και των αντιδιαβητικών δισκίων).
Ιδιαίτερα κατά την περίοδο των υψηλών θερμοκρασιών περιβάλλοντος θα πρέπει να συμβουλεύονται το γιατρό για την ενδεχόμενη ελάττωση της δοσολογίας.
« Last Edit: 21 Jun, 2007, 06:22:40 by w1|d t1g3rs |'ve kn0wn »
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


kapa18

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
Επειδή πολύς κόσμος φεύγει και έρχεται, ένα δελτίο τύπου της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας για τις μέρες του καύσωνα.


• Να γίνονται συχνά λουτρά με καταιωνιστήρες (ντους)


Εγώ προσωπικά λέω να πάρω αγκαλιά τον καταιωνιστήρα μου αυτές τις μέρες!



Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Εγώ προσωπικά λέω να πάρω αγκαλιά τον καταιωνιστήρα μου αυτές τις μέρες!
Εγώ πάλι λέω να πάρω αγκαλιά μια παραλία...στο πρώτο πόδι...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Επειδή πολύς κόσμος φεύγει και έρχεται, ένα δελτίο τύπου της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας για τις μέρες του καύσωνα.


• Να πίνουν άφθονα υγρά, κατά προτίμηση νερό και φυσικούς χυμούς.



Και όλο πίνω νερά, και όλο φουσκώνω...αλλά δεν βλέπω να κάνουν τίποτα!
Για τσάκω μία παραλιούλα στο δεύτερο πόδι (για να μην συνωστιστούμε...-καλέ, καλά το έγραψα αυτό;-)
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Η Γενική Γραμματεία Προστασίας της Ορθογραφίας συνιστά:

«το παρών δελτίο» να γίνει «το παρόν δελτίο»
και οι «καταιωνιστήρες» να γίνουν «καταιονιστήρες» ή, ακόμα καλύτερα, «καταιονητήρες».


Το «συνωστιστούμε» να μείνει ως έχει.




stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Η Γενική Γραμματεία Προαγωγής Νεολογισμών προτείνει:

καυσούρης:
ο υποφέρων από καύσωνα.


GinGin

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 311
καταιωνιστήρ όπως αμφίψωμον και κρεατοσφαιρίδιον; χιχιχιχι

GinGin


λinaπ

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
    • Gender:Female
  • Love my dog, love me
καταιωνιστήρ όπως αμφίψωμον και κρεατοσφαιρίδιον; χιχιχιχι

GinGin

Καταιονητήρ, χρυσό μου, καταιονητήρ!

(teacher's pet!)
Λίνα Παπαδοπούλου


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
H Γενική Γραμματεία Προαγωγής Νεολογισμών να μετονομαστεί πάραυτα σε Γενική Γραμματεία Προώθησης Κρυολογισμών για τους θερινούς δύσκολους μήνες και μέρες...
[size=08pt]Το παρόν εισηγήθηκε ένας άρτι αφιχθείς εκ πρώτου ποδιου...πόσο μ'αρέσει ο συνωστισμός...για το λιμάνι της Σμύρνης από πού πάνε;[/size]
« Last Edit: 21 Jun, 2007, 09:17:58 by w1|d t1g3rs |'ve kn0wn »
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


  • Guest
Απ'ότι φαίνεται η ζέστη μάς ερωτεύτηκε και δεν θα μας αφήσει τόσο εύκολα. Να τι λέει η ΕΜΥ για τις επόμενες μέρες

ΓΕΝΙΚΗ ΠΡΟΓΝΩΣΗ ΚΑΙΡΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ 3 ΕΩΣ 6 ΗΜΕΡΩΝ
ΠΟΥ ΕΚΔΟΘΗΚΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 24-06-2007 / 1300 C
ΚΑΙ ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 26-06-2007
ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29-06-2007


ΤΡΙΤΗ 26-06-2007
ΚΑΙΡΟΣ: ΑΙΘΡΙΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΟΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΑΠΟ ΔΥΤΙΚΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ 3 ΕΩΣ 4 ΜΠΟΦΟΡ. ΣΤΗ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΝΗΣΙΩΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 4 ΜΕ 5 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΧΩΡΙΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗ. ΘΑ ΚΥΜΑΝΘΕΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ. Η ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΙΜΗ ΘΑ ΦΘΑΣΕΙ ΣΤΑ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ ΤΟΥΣ 43 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 27-06-2007
ΚΑΙΡΟΣ: ΑΙΘΡΙΟΣ ΚΑΙ ΖΕΣΤΟΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 3 ΕΩΣ 5 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΣΤΗ ΔΥΤΙΚΗ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΠΤΩΣΗ. ΣΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΧΩΡΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ.

ΠΕΜΠΤΗ 28-06-2007
ΚΑΙΡΟΣ: ΓΕΝΙΚΑ ΑΙΘΡΙΟΣ. ΠΡΟΣΚΑΙΡΕΣ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΒΟΡΕΙΟΙ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 4 ΜΕ 5 ΜΠΟΦΟΡ ΚΑΙ ΤΟΠΙΚΑ ΣΤΟ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟ ΑΙΓΑΙΟ 6 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΠΤΩΣΗ. ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΝΟΤΙΑ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΣΕ ΥΨΗΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29-06-2007
ΚΑΙΡΟΣ: ΓΕΝΙΚΑ ΑΙΘΡΙΟΣ. ΠΡΟΣΚΑΙΡΕΣ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΒΟΡΕΙΟΙ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 4 ΜΕ 5 ΜΠΟΦΟΡ ΚΑΙ ΤΟΠΙΚΑ ΣΤΟ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟ ΑΙΓΑΙΟ 6 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΣΕ ΠΤΩΣΗ.


Παίδες, κουράγιο!


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Χθες στις 6 το απόγευμα, οδηγούσα στην Κηφισίας (ή επί το ορθότερον Κηφισιάς), στο ύψος του Υγεία.
Το θερμόμετρο του αυτοκινήτου που δείχνει την εξωτερική θερμοκρασία έδειχνε 45,5.

Στις 10 το βράδυ στη βεράντα μου, που είναι στην Αγία Παρασκευή, το θερμόμετρο έδειχνε 42.

Ξέρω φυσικά ότι αυτές οι θερμοκρασίες οφείλονται στην υπερθέρμανση της ασφάλτου και των εξωτερικών τοίχων των σπιτιών, αλλά δεν παύουν να είναι ασύλληπτες!


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Εδώ κάτω, παρά το γεγονός ότι βρίσκομαι σε αμιγώς αγροτική περιοχή και δεν υπάρχουν κτίσματα ή εκτάσεις με άσφαλτο, η χθεσινή μέρα ήταν σκέτη κόλαση. Φαντάζομαι στην Αθήνα τι γινόταν. Σήμερα, η κατάσταση έχει ήδη βελτιωθεί. Από το πρωί φυσά ένας όχι-και-τόσο-καυτός βορειοδυτικός, ο οποίος έχει διορθώσει πολύ τα πράγματα.
Nick Roussos


kapa18

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997


Μήπως πρέπει να κάνουμε κανένα βραδινό beach party λόγω των ημερών; Θα μου πεις τι να γιορτάσουμε... Δεν ξέρω, την υπέρβαση κάθε ορίου ζέστης ίσως;!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εδώ κάτω, παρά το γεγονός ότι βρίσκομαι σε αμιγώς αγροτική περιοχή και δεν υπάρχουν κτίσματα ή εκτάσεις με άσφαλτο, η χθεσινή μέρα ήταν σκέτη κόλαση. Φαντάζομαι στην Αθήνα τι γινόταν. Σήμερα, η κατάσταση έχει ήδη βελτιωθεί. Από το πρωί φυσά ένας όχι-και-τόσο-καυτός βορειοδυτικός, ο οποίος έχει διορθώσει πολύ τα πράγματα.

Αντιθέτως, εδώ στα χαμηλοβόρεια (και είμαι και πολύ κοντά στη θάλασσα και σε σημείο με μεγάλο άνοιγμα και πάρκα στα 100-300 μέτρα), η μέρα ξεκίνησε με πλήρη άπνοια, τώρα φυσάει αδιόρατα και η θερμοκρασία ήταν πολύ υψηλή από τις 10 που ξύπνησα.

Αυτή τη στιγμή στο μπαλκόνι μου στον 3ο όροφο, χωρίς να το χτυπάει ο ήλιος και ενώ το θερμόμετρο δεν αγγίζει τοίχους ή δάπεδο, δείχνει ήδη 35 βαθμούς. Μιλάμε για τον ζεστό μήνα Ιούνιο φέτος. Και να σκεφτείτε ότι ακόμα δεν μου έχει κάνει επίσκεψη ο nickel που δρα καταλυτικά επάνω στον καιρό της πόλης και φέρνει άλλοτε καύσωνες κι άλλοτε παγωνιές.
« Last Edit: 27 Jun, 2007, 11:35:44 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Θειούλη, δεν έρχεσαι βολτίτσα;; Μην ξεχάσεις να φέρεις την παγωνιά που κουβάλησες και τον περασμένο Νοέμβρη, σε παρακαλώ!!! ;-)))
"Only Love can leave such a... Mark!"


 

Search Tools