When did you use a computer for the first time? What hardware and operating system?

spiros · 55 · 16535

Poll

When did you use a computer for the first time? What hardware and operating system?

1970s
1 (5.6%)
1980s
9 (50%)
1990s
7 (38.9%)
after 2000
1 (5.6%)

Total Members Voted: 18

Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Eυχαριστούμε Σπύρο, αλλά βλέπεις, τότε δεν είχα πρόσβαση στο ίντερνετ, δεν υπήρχε Google... Τα χρόνια περάσανε. Μπήκα δυναμικά στο παιχνίδι με τα Windows 95...
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854561
    • Gender:Male
  • point d’amour


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Κράτησα μια ή δυο δισκέττες για συναισθηματικούς λόγους και μόνο. Αν ποτέ τις εντοπίσω στο πατάρι όπου βρίσκονται, θα το κάνω. Αν και τότε, είχα το κακό συνήθειο να εκτυπώνω τα πάντα. Τώρα δεν εκτυπώνω τίποτα. Με έχει πιάσει το οικολογικό μου.
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854561
    • Gender:Male
  • point d’amour
Εγώ ποτέ δεν εκτύπωνα, ούτε και τώρα (το οικολογικό μου δεν με έχει αφήσει).



Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Εύγε! Έτσι πρέπει να κάνουμε όλοι μας.
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


Speedyclick

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 6
    • Gender:Male
  • Πέτρος Βαρότσης
Με την ευκαιρία της πρώτης μου εμφάνισης στη παρέα, απονέμω σε όλους εγκάρδιους μεταφραστικούς χαιρετισμούς...

Λοιπόν χρησιμοποίησα computer για πρώτη φορά το 1973! Ναι, ναι υπήρχανε από τότε! Και βέβαια δεν ήτανε PC ούτε home. Ήτανε Mainframe CDC 3300 (Control Data) και ανήκε στο Δημόκριτο. Ξέρετε μιλάμε για έναν ολόκληρο όροφο με 4-5 δωμάτια. Στο κεντρικό δωμάτιο ήτανε η κονσόλα χειρισμού με μια γραφομηχανή τύπου IBM με μπαλλάκι, από όπου ο χειριστής έδινε εντολές (τύπου "Load Tape" ή "Spin Disk Pack"). Οθόνη και τέτοια ούτε τα ξέραμε τότε. Πίσω από τον χειριστή ήτανε 2 μεγάλα Card Readers που διαβάζανε πακέτα των 2000 καρτών που ήτανε τα προγράμματά μας (σε Fortran έγραφα εγώ τότε και κάποιοι άλλοι σε Cobol), και ένας Card Puncher που έκανε δαιμονικό θόρυβο όταν παρήγαγε τα "αποτελέσματα" κάποιου προγράμματος τυπωμένα σε κάρτες, έτοιμα για να διαβαστούν σε επόμενο πρόγραμμα.

Δεξιά και αριστερά 2 γαϊδουρινοί line-printers που προετοιμάζανε όλη τη γραμμή με στοιχεία όπως στη παλιά λινοτυπία και την τυπώνανε με ένα άγριο "χρατςςς". Ταχύτητα? 200 γραμμές το λεπτό παρακαλώ! Καταλαβαίνετε τι σαματάς γινότανε όταν έκανες το 8ωρό σου σαν χειριστής και βαράγανε όλα αυτά μαζί!

Στο βάθος ήτανε οι αναγνώστες των δίσκων. Disk Packs τα λέγαμε τότε και το καθένα ήτανε 50 δίσκοι σε ένα κοινό άξονα, ο ένας πάνω από τον άλλο με ένα πλαστικό κάλυμμα και λαβή. Το κάθε disc pack ζύγιζε 10 κιλά και ο χειριστής έπρεπε να βάλει το κατάλληλο και την κατάλληλη ταινία για να τρέξει ένα πρόγραμμα όταν ήτανε η σειρά του. Είχε πολή γυμναστική η ιστορία.

Για τις περιπέτειες εκείνης της εποχής έχω πολλά να σας πω. Να γράψω ολόκληρο βιβλίο μπορώ. Άλλη στιγμή ίσως και να το κάνω.

Όσο για το πότε απόκτησα το πρώτο μου υπολογιστή, νομίζω ήτανε το 1979 ένα Commodore PET με ένα εξωτερικό Disk Drive Deck που έπαιρνε 2 δισκέττες (η Commodore είχε τότε δισκέττες του 1 ΜΒ ! Φοβερή χωρητικότητα για τα χρονικά. Σκεφθείτε πως όταν βγήκανε τα πρώτα PC της IBM μετά το 1981, με τον INTEL 8080 είχανε δισκέττες των 360 Κb)

Για να κλείσω την πολυλογία μου, νομίζω πως ανήκω σε εκείνη τη κατηγορία των παλιοσειρών που μπορούν να πουν πως έχουνε δουλέψει πρακτικά σε πάνω από 15 μηχανήματα. Πάρτε μια μικρή ιδέα:

Mainframes: CDC 3300, CDC Cyber 7000, IBM 370, IBM System 32, IBM AS 400, Digital VAX
Mini Computers: Digital PDP11, ICL
Super Micro: Fortunes Systems
Home Computers: Commodore PET, Apple II & III, Commodore VIC & 64, Commodore Amiga 1000

PC: Άρχισα με το IBM PPC (Portable Personal Computer) Ο Θεός να το κάνει portable! 14 κιλά ζύγιζε το άτιμο. Ε μετά πέρασα από όλα τα PCs και AT's όπως τα λέγαμε τότε :) 286, 386, 486, Pentium ... κλπ μέχρι τα σημερινά λαπτοπάκια, notebooks κλπ

Αυτά από έναν κομπιουτερά μέχρι κόκκαλο
« Last Edit: 15 Oct, 2008, 15:53:37 by Speedyclick »
Μη θαυμάζεις το παγώνι. Έχει πλουμιστά φτερά αλλά νιαουρίζει σα γάτα. Προτίμα τη γάτα που δε μιμείται κανέναν.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854561
    • Gender:Male
  • point d’amour
Καλώς τον Πέτρο!

Από τα εντυπωσιακότερα πρώτα μηνύματα που είδα ποτέ.

Χρησιμοποίησες υπολογιστή για πρώτη φορά όταν εγώ ήμουν 2 χρονών. Θα έπρεπε να περάσουν περίπου άλλα 10 για να ανακαλύψω την ύπαρξή τους...

Θα σε πείραζε να σου απονείμω επισήμως τον τίτλο του κομπιουτεροπατέρα του φόρουμ; :)
« Last Edit: 15 Oct, 2008, 15:17:33 by spiros »


Speedyclick

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 6
    • Gender:Male
  • Πέτρος Βαρότσης
Καλώς τον Πέτρο!

Από τα εντυπωσιακότερα πρώτα μηνύματα που είδα ποτέ.

Χρησιμοποίησες υπολογιστή για πρώτη φορά όταν εγώ ήμουν 2 χρονών. Θα έπρεπε να περάσουν περίπου άλλα 10 για να ανακαλύψω την ύπαρξή τους...

Θα σε πείραζε να σου απονείμω επισήμως τον τίτλο του κομπιουτεροπατέρα του φόρουμ; :)

Thanx Σπύρο και καλώς σας βρήκα όλους. Το φόρουμ σας είναι πολύ cozy και επικρατεί ευθυμία, χιούμορ και καλή καρδιά. Κατά συνέπεια θα είμαι τακτικός θαμώνας.

Όσο για τον τίτλο αποδεκτός πάραυτα. Με την παρατήρηση ότι χρονολογικά μεν είμαι κομπιουτεροπατέρας αλλά συμπεριφέρομαι αιωνίως σαν κομπιουτερο-πιτσιρικάς. Άλλωστε και πάνω από τη φωτό μου τη σκεπτικιστική newbιe δε λέει; :)
« Last Edit: 15 Oct, 2008, 15:35:59 by Speedyclick »
Μη θαυμάζεις το παγώνι. Έχει πλουμιστά φτερά αλλά νιαουρίζει σα γάτα. Προτίμα τη γάτα που δε μιμείται κανέναν.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854561
    • Gender:Male
  • point d’amour
Όσο για τον τίτλο αποδεκτός πάραυτα. Με την παρατήρηση ότι χρονολογικά μεν είμαι κομπιουτεροπατέρας αλλά συμπεριφέρομαι αιωνίως σαν κομπιουτερο-πιτσιρικάς. Άλλωστε και πάνω από τη φωτό μου τη σκεπτικιστική newbιe δε λέει; :)

Αυτός θα έλεγα ότι είναι και ο μόνος αποδεκτός συνδυασμός :)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Καλώς ήρθες, Πέτρο. Έχουμε πάντα ανάγκη από «πιτσιρικάδες». :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools