Πόσες ώρες αφιερώνετε στον υπολογιστή σας; [Εργασία και διασκέδαση]

spiros · 25 · 7289

Poll

Πόσες ώρες αφιερώνετε στον υπολογιστή σας; [Εργασία και διασκέδαση]

3-5 ώρες ημερησίως
3 (17.6%)
5-7 ώρες ημερησίως
1 (5.9%)
8-9 ώρες ημερησίως
3 (17.6%)
10-12 ώρες ημερησίως
4 (23.5%)
12-14 ώρες ημερησίως
5 (29.4%)
15 και πλέον ώρες ημερησίως
1 (5.9%)
Άλλο (σχολιάστε)
0 (0%)

Total Members Voted: 17


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!


mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Δεν βλέπω πουθενά την επιλογή "πονάει-άστο..."
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Είσαι γκρινιάρα κι απαιτητική. :Ρ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Δεν βλέπω πουθενά την επιλογή "πονάει-άστο..."

Συμπλήρωσε στο Άλλο: σχολιάστε για να μας πεις τον πόνο σου -:(
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Καλημέρα σας.

Ψήφισα 8-9 ώρες ημερησίως, αλλά πρέπει να σημειώσω πως αυτό το μέγεθος άντε να περιλαμβάνει κανά μισάωρο "διασκέδαση" (όπου διασκέδαση βλέπε: μια γρήγορη περιήγηση σε ενδιαφέρουσες ιστοσελίδες, άντε κάνα φλιπεράκι και --σε εξαιρετικές περιπτώσεις-- κάνα βιντεάκι που μου έχουν στείλει). Όταν δεν υπάρχει δουλειά, ο υπολογιστής κλείνει. Έχω ήδη φροντίσει, άλλωστε, να βρίσκεται σε διαφορετικό --εξωτερικό-- χώρο του σπιτιού, όπου για να φτάσεις πρέπει να ανεβοκατέβεις εξωτερική σκάλα και άλλα τέτοια ωραία.

Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα: πέρυσι το καλοκαίρι, εκεί γύρω στο δεκαπενταύγουστο, κατέβασα ρολά. Δεν πήγα πουθενά. Σπίτι έμεινα. Αλλά για εφτά μέρες ο υπολογιστής δεν άνοιξε ούτε πέντε λεπτά.
« Last Edit: 21 Apr, 2008, 08:24:06 by auditor »
Nick Roussos


Vion

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 635
    • Gender:Male
  • Creative, Hardworking and Able!
Και πόσες ώρες δεν αφιερώνω στον υπολογιστή μου - νομίζω ότι έχει γίνει... part of my body.


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Και πόσες ώρες δεν αφιερώνω στον υπολογιστή μου - νομίζω ότι έχει γίνει... part of my body.

Προέκταση του εαυτού σου ή εθισμός;
Ούτε γω μπορώ χωρίς τον υπολογιστή μου. Έλα να τώρα να τελειώσουμε το πακέτο που μεταφράζουμε για να μπορέσουμε να μην αφιερώσουμε περισσότερο χρόνο στον υπολογιστή μας και να αντιληφθούμε πως έφθασε το Πάσχα. -:)
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Μου αρέσουν πολύ οι συζητήσεις της Frederique με τον Vion (το σκότωσα συγγνώμη δε ξέρω το όνομα) ... μου θυμίζουν λίγο το Me, myself and Irene ;) ....

Ας προσθέσω ότι ο μοναχικός καουμπόης που ψήφισε 15 ώρες είμαι εγώ γιατί έτσι έχει καταντήσει το πράγμα ... 8 ώρες εργασία στο γραφείο, άλλες 4 στο γραφείο στο σπίτι και τις υπόλοιπες "πριζωμένη" στο World of Warcraft παρέα με τον σύζυγο να σκοτώνουμε δράκους και καλικαντζαράκια :)

Με ηρωικούς χαιρετισμούς,
Βαλεντίνη a.k.a. Iereia - lvl 70 shaman
              a.k.a. Kleftra - lvl 28 rogue

:)
« Last Edit: 21 Apr, 2008, 14:54:22 by wings »


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Μου αρέσουν πολύ οι συζητήσεις της Frederique με τον Vion (το σκότωσα συγγνώμη δε ξέρω το όνομα) ... μου θυμίζουν λίγο το Me, myself and Irene ;) ....

Ας προσθέσω ότι ο μοναχικός καουμπόης που ψήφισε 15 ώρες είμαι εγώ γιατί έτσι έχει καταντήσει το πράγμα ... 8 ώρες εργασία στο γραφείο, άλλες 4 στο γραφείο στο σπίτι και τις υπόλοιπες "πριζωμένη" στο World of Warcraft παρέα με τον σύζυγοι να σκοτώνουμε δράκους και καλλικαντζαράκια :)

Με ηρωϊκούς χαιρετισμούς,
Βαλεντίνη a.k.a. Iereia - lvl 70 shaman
              a.k.a. Kleftra - lvl 28 rogue

:)
Και who told you ότι είσαι ο μοναχικός καουμπόης; Εμείς μια φορά συμπληρώσαμε 36 ώρες συνεχόμενες...και μια άλλη 48. Αλλά φυσικά αυτές ήταν ειδικές περιπτώσεις λόγω προθεσμιών!
Όχι δε σκότωσες το όνομα. Βλέπε εδώ:
https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=14496.0
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Και who told you ότι είσαι ο μοναχικός καουμπόης; Εμείς μια φορά συμπληρώσαμε 36 ώρες συνεχόμενες...και μια άλλη 48. Αλλά φυσικά αυτές ήταν ειδικές περιπτώσεις λόγω προθεσμιών!
Όχι δε σκότωσες το όνομα. Βλέπε εδώ:
https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=14496.0

Και πάνω που έλεγα ότι πέρασες 36 ώρες πάνω από το World of warcraft :) .... Για ειδικές περιπτώσεις συμφωνώ μόνο που τελευταία αυτές οι ειδικές περιπτώσεις έχουν γίνει καθημερινό φαινόμενο πλέον ...

 


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Βαλ, πότε θα ξανάρθεις να παίξουμε με τους υπολογιστές μας;

Για θυμήσου κι εκείνα τα φοβερά χρόνια μας, όταν ακόμα ήσουν στην Τουσόν.:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Βαλ, πότε θα ξανάρθεις να παίξουμε με τους υπολογιστές μας;

Για θυμήσου κι εκείνα τα φοβερά χρόνια μας, όταν ακόμα ήσουν στην Τουσόν.:-)

Θυμάμαι κάτι για δικτύωση ΠιΣι, κάτι για μία οθόνη σε φουαγιέ που θα δείχνει τις αναζητήσεις λέξεων, κάτι για πλεξίματα και "στολίσματα" .....  αξέχαστες εποχές να σέρνομαι από τον υπολογιστή στο κρεββάτι και να με παίρνεις τηλέφωνο από Θεσ/κη για να με ξυπνήσεις μετά από δίωρο για παραδόσεις ! .....

Ο δε Θωμάς εδώ αναπολεί τα βράδια που χοροπηδάγαμε όταν πετυχαίναμε νέο γλωσσάρι (καθένας με τον πόνο του χαχαχαχα) :)

Έχω ένα όνειρο .. (με φωνή α λα Κινγκ): Να τελειώσει το σπίτι (επιτέλους!), για να αρχίσω με το γραφείο από κάτω! ... Τότε να δεις για πότε θα σε αλυσοδέσω να κατέβεις Αθήνα :)
« Last Edit: 21 Apr, 2008, 16:07:54 by wings »


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!

... Έχω ένα όνειρο .. (με φωνή α λα Κινγκ): Να τελειώσει το σπίτι (επιτέλους!), για να αρχίσω με το γραφείο από κάτω! ... Τότε να δεις για πότε θα σε αλυσοδέσω να κατέβεις Αθήνα :)

Ωραίο όνειρο! Και σου εύχομαι καλή επιτυχία από καρδιάς. Θα σε βλέπει το σπίτι σου τότε; Ή θα κοιμάσαι στο γραφείο;
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Ωραίο όνειρο! Και σου εύχομαι καλή επιτυχία από καρδιάς. Θα σε βλέπει το σπίτι σου τότε; Ή θα κοιμάσαι στο γραφείο;

Το γραφείο είναι ακριβώς κάτω από το σπίτι με σκάλα από πίσω να συνδέεει τα δύο οπότε η καλύτερη ερώτηση είναι πότε θα με βλέπει ο άντρας μου και η οικογένειά μου :) ... Οι σκύλοι πάντως θα με βλέπουν συνέχεια μια και με ακολουθούν όπου πάω, ειδικά ο Λύκειος :) :)


 

Search Tools