Ζητούνται Vista sites and tips: Βρήκατε πρόβλημα; Βρήκατε λύση; Μοιραστείτε το!

F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Ξέρει κανείς πού συχνάζουν τα καλά παιδιά που βοηθούν τα Vista να ενταχθούν ομαλά στην πραγματικότητα;

Φοβάμαι μην πέσω σε τσαρλατάνους, καταλαβαίνετε, οπότε αν ξέρετε κάτι αξιόπιστο, βοηθείστε την αόμμματη, παρακαλώ και ευχαριστώ :-)
« Last Edit: 15 Jun, 2007, 22:50:43 by F_idάνι »


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
α) Θέλεις κάποιον να σου εγκαταστήσει τα Vista;
β) Έχεις εγκαταστήσει τα Vista και θέλεις κάποιον να σου τα παραμετροποιήσει σωστά;
γ) Θέλεις τα ίδια τα Vista;
δ) Θέλεις άδεια;



F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Όχι σε όλα, εκτός από το β, το οποίο δεν ξέρω τι είναι.
Αλλά, ξέρεις, πράγματα σταματάνε να λειτουργούν, το pc σβήνει κατά βούληση, σκάνε και κάτι μπλε οθόνες και πριν έρθει ο τεχνικός θέλω να κάνω λίγο homework για νά 'χουμε κάτι να συζητάμε όσο δουλεύει :-)

Α! Και δεν είμαι σίγουρη για το αν πρέπει να κατεβάζω τα updates που προτείνει η microsoft, διάβασα από δω κι από κει ότι κάποια δημιουργούν προβλήματα.

Θέλω να δω αν υπάρχουν κι άλλοι συμπάσχοντες και τι πίνουν για να τη βγάλουν :-)
« Last Edit: 13 Jun, 2007, 17:30:50 by F_idάνι »


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Ούτε στο δ δεν σε έπιασα;
;)

Quote
Όχι σε όλα, εκτός από το β, το οποίο δεν ξέρω τι είναι.
Αλλά, ξέρεις, πράγματα σταματάνε να λειτουργούν, το pc σβήνει κατά βούληση, σκάνε και κάτι μπλε οθόνες και πριν έρθει ο τεχνικός θέλω να κάνω λίγο homework για νά 'χουμε κάτι να συζητάμε όσο δουλεύει :-)
Σίγουρα φταίνε τα Vista ή μήπως κάτι έχει χτυπήσει στον δίσκο σου; Σε ρωτάω γιατί αυτό ακριβώς συνέβη σε μένα (με τα ίδια συμπτώματα) και το έχω πολύ φρέσκο...
Όσον αφορά τα updates, γενική αρχή είναι ότι πρέπει να κατεβάζεις τα security updates.



F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Thank you, Stathis, κατεβάζω αμέσως :-)

Δεν ξέρω αν είναι ο δίσκος, ένα ''κλακ'' το ακούω, πάντως (για να χρησιμοποιήσω την ορολογία της νοικοκυράς) όταν το σβήνω, και δε μ' αρέσει καθόλου. Θα είναι ο δεύτερος δίσκος που καταστρέφω σε διάστημα 4- 5 μηνών :-(

Εσύ πώς το κατάλαβες ότι είναι ο δίσκος (χοντρά- χοντρά, έτσι κι αλλιώς τεχνικός θα μου το φτιάξει);
« Last Edit: 16 Jun, 2007, 13:49:36 by F_idάνι »


lpap

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 365
    • Gender:Male
Προσωπικά συνιστώ να βάλετε τα Windows XP (εφόσον έχετε κανονική άδεια για VISTA μπορείτε νόμιμα να εγκαταστήστε XP - υπάρχει διαδικασία που καθορίζει η microsoft για "downgrade", την οποία πρέπει να γνωρίζει ο τεχνικός που θα κάνει την εγκατάσταση).

Τα VISTA έχουν πολλά προβλήματα και κανένα όφελος, σε σχέση με τα XP.

ΖΩΗ είναι να ζείς τη ζωή των άλλων.


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Ευχαριστώ, lpap. Δεν ήξερα για το downgrade, νόμιζα ότι έπρεπε να αγοράσω καινούργιο λογισμικό. Μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου.


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
For future reference, αναφέρω ότι τα δικά μου προβλήματα με τα προγράμματα αναπαραγωγής βίντεο στα Vista, δε λύθηκαν όλα (μεν), πχ.
προγράμματα υποτίτλων, νάδα, εκτός από ένα που κάνει 3 ώρες να φορτώσει,
vlc, flv, δεν παίζουν, winamp με προβλήματα.

Το καλό νέο είναι ότι τα προβλήματα με το Windows Media Player 11 λύθηκαν με την εξής μετατροπή: Έναρξη, Έναρξη αναζήτησης, MSCONFIG, Εργαλεία, Απενεργοποίηση του Ελέγχου Λογαριασμού Χρήστη, Επανεκκίνηση.
« Last Edit: 15 Jun, 2007, 22:51:18 by F_idάνι »


 

Search Tools