editorial director → υπεύθυνος επιλογής σεναρίων

Guest · 7 · 4059

  • Guest
PJ spent a lot of time in L.A as an editorial director for Paramount pictures.

Τι επάγγελμα είναι αυτό;

σημείωση.
Ο κύριος ήταν παλαιότερα εκδότης βιογραφιών.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Περίεργα πράγματα...

Σε εφημερίδες και περιοδικά, είναι ο διευθυντής σύνταξης. Στους εκδοτικούς οίκους, κάτι σαν γενικός επιμελητής.

Η Παραμάουντ δεν έχει κάποιο τέτοιο αξίωμα μεταξύ των στελεχών της. Στα επιτελεία ταινιών εμφανίζεται ενίοτε αυτός ο ρόλος, αλλά πουθενά δεν βρήκα κάποια εξήγηση που να λέει τι κάνει. Δεν φαντάζομαι να έχει σχέση με το μοντάζ (θα έλεγε editing), και αναρωτιέμαι μήπως έχει κάποιο ρόλο σε σχέση με το περιεχόμενο, τα κείμενα.

Αν δεν σε πειράζει, μπορείς να μας δώσεις ολόκληρο το όνομά του μήπως και απ' αυτό βγει κάποιο νόημα;



  • Guest
Είδες; Και εγώ δεν μπόρεσα να πολυκαταλάβω.
Δεν ξέρω αν θα βρεις κάτι γιατί ήταν την εποχή του μεσοπολέμου.
Είναι ο άντρας της Αμέλια Ερχαρτ, George Palmer Putnum.
(όσο για το αρχικό PJ που αναφέρεται το πρώτο κείμενο ήταν μεταφραστική παραλλαγή επηρεασμένη από την PJ Harvey ;) )


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Σε κινηματογραφικό στούντιο και καθώς έχει συγγραφικό παρελθόν, όπως αναφέρεις, αυτή η θέση  ίσως νά'χει και κάποια σχέση με σενάρια, π.χ. επιμελητής, διορθωτής ή ακόμα και σεναριογράφος ή επικεφαλής ομάδας σεναριογράφων, γιατί καμιά φορά συντελούν πολλά άτομα για τη συγγραφή τους.



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ο George P. Putnam, εγγονός του συνονόματού του ιδρυτή του γνωστού εκδοτικού οίκου (που τα τελευταία 10 χρόνια ανήκει στο συγκρότημα των Penguin / Pearson), είχε δουλέψει στην Paramount Pictures ως "story editor" και για την ακρίβεια ως υπεύθυνος επιλογής σεναρίων.

Πηγή το παρακάτω κείμενο:
At around this same time, George Putnam was also employed in Hollywood. From what I have read, he worked for Paramount Pictures as a story editor, reviewing scripts to determine which ones should be produced as feature films. In this capacity, he undoubtedly knew many Hollywood writers and would also have been familiar with the various scripts that were being developed and marketed around town.


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
There you go! :P

BTW, Μαρία, μήπως γνωριζόμαστε? Εχω την εντύπωση ότι δουλεύουμε στην ίδια εταιρία... (για να μην πω ότι καθόμασταν στο ίδιο τραπέζι στην περσινή κοπή πίτας :P). Ισως κάνω και λάθος!
« Last Edit: 04 Dec, 2005, 02:06:28 by progvamp »


  • Guest
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Και ναι, είμαστε συνάδελφοι! Τώρα προσπαθώ εδώ και καιρό να θυμηθώ ποια είσαι αλλά άνθρακες. Εγώ είμαι η αδερφή της Βάσως. Αντε θα τα πούμε μάλλον σύντομα γιατί οι γιορτές πλησιάζουν.
:)


 

Search Tools