How to hide or apply external style to strings where the translatable text starts after the equals sign

vmelas · 8 · 2695

vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Καλησπέρα... ξέρεις κανείς πώς μπορούμε να κάνουμε μαζικά τμήματα κειμένου hide; Έχω ένα κείμενο από strings και θέλω να «κρύψω» οτιδήποτε είναι αριστερά από το «=». Π.χ.: ID_CUSTOMER_UI= Enter customer name. Θέλω να «εξαφανίσω» το κείμενο πριν το «=». Η μετατροπή σε πίνακα δεν παίζει καλά γιατί ορισμένα strings έχουν linefeeds και έτσι μου σπάει το κείμενο στα δεξιά σε πολλαπλά κελιά και μετά θα πάρει ώρα να πάω να κάνω ένα-ένα merge.

Any ideas most welcomed with gratitude.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854561
    • Gender:Male
  • point d’amour
This is a much more amenable solution than hide for translation memory tools processing.

Firstly, copy the tw4winExternal style to your document. To do that you must open the attached file and then copy/paste the grey formatting with the shortcuts CTRL+Shift+C, CTRL+Shift+V to your text. That means you click on grey text in attached file, press CTRL+Shift+C then go to your document, select a non-translatable chunk of text, and press CTRL+Shift+V. Congratulations! The style has been added to your document and you can move to the next stage.

Press Ctrl+H.

Find what: (checked Use Wildcards)
^13*=

Replace with: (From Format button bellow, select Style, scroll to the bottom of the list and then click on tw4winExternal)
^&

Click Replace All.





« Last Edit: 04 Mar, 2010, 16:22:40 by spiros »



vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Μάλλον δεν το εξήγησα καλά. Το κείμενό μου δεν είναι περασμένο από CAT Tools άρα δεν έχει κανένα στιλ. Για να κάνω την μετάφραση πρέπει να χρησιμοποιήσω Trados αλλά μεταφράζοντας μόνο ό,τι υπάρχει στα δεξιά του «=». Από το να πηγαίνω ένα-ένα (που είναι πολλά - μιλάμε για 40+ σελίδες) θα μου φάει πολύ περισσότερο χρόνο. Προσπαθώ λοιπόν με κάποιον τρόπο να «εξαφανίσω» το κείμενο πριν το «=» που ούτως ή άλλως δεν θέλει μετάφραση. Ο πίνακας δεν παίζει, ειδάλλως είναι πολύ καλή λύση. Κάποια άλλη ιδέα;


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854561
    • Gender:Male
  • point d’amour
Δεν κατάλαβες καλά, δεν χρειάζεται να είναι περασμένο από εργαλείο, για να υπάρχει το στιλ πρέπει να το αντιγράψεις ακολουθώντας τις οδηγίες στο σύνδεσμο που επικόλλησα παραπάνω.

Για πιο σίγουρη λύση πρέπει να στείλεις το κείμενο μήπως έχει περαιτέρω ιδιοτροπίες.



vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Μα δεν έχει στο Format > Style >tw4winInternal όταν το ανοίγω. Ούτε στο 2003 ούτε στο 2007 Office. Κατέβασα το αρχείο από το άλλο νήμα, το άνοιξα αλλά εκεί πρέπει να παθαίνω μια blonde moment μια και δεν αντιγράφεται τίποτε με CTRL+Shift+C, CTRL+Shift+V. Το ξέρω ότι η εύκολη λύση θα ήταν να στείλω το κείμενο αλλά θέλω να μάθω πώς να το κάνω μόνη μου. Μεθαύριο μπορεί να μην σε έχω τριγύρω όταν χρειαστεί, don't get me wrong...


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854561
    • Gender:Male
  • point d’amour

vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Ευχαριστώ για τις επιπλέον διευκρινίσεις. Το λάθος που έκανα ήταν ότι εφάρμοζα το στιλ στο find αντί για το replace και γιαυτό έτρωγα πόρτα. Λύθηκε το πρόβλημα. Και πάλι ευχαριστώ.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854561
    • Gender:Male
  • point d’amour
Οι διαδικασίες με κανονικές εκφράσεις (regular expressions) στο Word μπορεί πολύ εύκολα να μπερδέψουν με την πληθώρα επιλογών. Αν πάρεις το κολάι όμως σου λύνουν τα χέρια σε ιδιαίτερα πολύπλοκες δομές εγγράφων.

By the way, I wrote tw4winInternal, I meant tw4winExternal.
« Last Edit: 27 Feb, 2010, 17:33:19 by spiros »


 

Search Tools