τμηματάρχης ΓΕΝ → Head of Section - Hellenic Navy General Staff

spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
ακυρο γιατί τελικά εννοούσε equipment (ο ύπνος μου έλειπε για να το καταλάβω, κοιμήθηκα μια ώρα και συνήλθα) έφυγε κι αυτό, τώρα γίνομαι "η κυρία Μίνα" :-)))))))))))


lycos

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 218
    • Gender:Male
Πες το ότι είσαι συνάδελφος:-))))))
Ναι, κι εγώ με την παλιά εντύπωση είχα μείνει...
(Τώρα θα μου πεις ότι και το TETRA, το GPRS - που πολλοί συνάδελφοί μας το μπερδεύουν με το GPS btw - κλπ. εγιναν εταιρίες και θα τρελαθούμε τελείως: πλάκα κάνω:-)))))))
Με τα δορυφορικά συστήματα έχω ασχοληθεί μόνο επιφανειακά (όταν ήταν στην ύλη Τηλεπικοινωνίες που δίδαξα ένα εξάμηνο σε ΙΕΚ), θυμάμαι όμως από αναζητήσεις σε αμερικάνικα white papers (γιατί ελληνικό υλικό βρήκα ελάχιστο, και έπρεπε να γράψω σημειώσεις) ότι ήταν πανάκριβα, άλλαζαν όντως χέρια συνέχεια, ασύμφορα και γενικά προβληματικά... Το Ευρωπαϊκό GALILEO υπάρχει ποτέ περίπτωση να το δούμε να γίνεται; Ή μήπως το προωθούν κι αυτό για εταιρία; για να φύγουν και τα caps lock;-)

Πονεμένη ιστορία οι δορυφορικές επικοινωνίες. Πράγματι λόγω των τεράστιων απαιτήσεων σε αρχικό κεφάλαιο και το γενικά χαμηλό ROI είναι δύσκολο να χρηματοδοτηθούν νέα projects. Αυτό συνεπάγεται αργή ανάπτυξη της τεχνολογίας και βέβαια χαμηλή διείσδυση στο ευρύ αγοραστικό κοινό, που δε θα πάρει δορυφορικό τηλέφωνο όταν το ολοκαίνουργιο κινητό του πιάνει σχεδόν παντού. Κι έτσι μένουν οι εταιρικοί πελάτες και οι οργανισμοί που χρειάζονται αδιάλειπτη επικοινωνία σε απόμακρα μέρη του κόσμου και βέβαια οι θαλάσσιες και αεροναυτικές επικοινωνίες. Έχεις δίκιο ότι οι εταιρείες βολοδέρνουν ανάμεσα σε διάφορα venture capitals που τις κρατάνε για καμια τριετία και μετά τις πουλάνε με καπέλο (κάνοντας και τις απαραίτητες απολύσεις). Ελπιδοφόρα περίπτωση για κέρδη είναι η ενοποίηση κινητών και δορυφορικών επικοινωνιών, ώστε να μπορούμε να μιλάμε στο κινητό μας μέσα στο αεροπλάνο. Λογικά από φέτος θα διαδοθεί. Για το φίλο μας το Γαλιλαίο υπάρχει στρατηγική απόφαση να προχωρήσει, επειδή δε μπορεί ολόκληρος ο υπόλοιπος κόσμος να εξαρτάται από το Πεντάγωνο που όποτε θέλει κατεβάζει τους διακόπτες του GPS.



spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα: έχει γεμίσει όλη η κοινωνία από εφαρμογές που βρίσκονται στη διακριτική ευχέρεια του Θείου Σαμ... για το να μιλάμε σε κινητό από το αεροπλάνο, χμμμ μετά το άρθρο που διάβασα πέρσι στο Spectrum (IEEE, είμαι μέλος, το spectrum το λατρεύω αλλά δυστυχώς δεν έχω χρόνο πια να το διαβάζω όπως παλιότερα) διατηρώ τις επιφυλάξεις μου... πάντως το fleet management που έγραψα στο άλλο θέμα λειτουργεί σι'αυτή τη λογική: ενοποίηση ασύρματων τεχνολογιών... και είναι το μέλλον, π.χ. συναρπαστικό ακούγεται το WiMAX, εδώ Κεφαλονιά υπάρχουν πολλές περιοχές που θα αποκτούσαν επιτέλους "επικοινωνία" με την τεχνολογία αυτή... εδώ Αργοστόλι καλά είναι (μόνο μου παράπονο που δεν έχω UMTS για το 3G κινητό μου), αλλά στα χωριά γύρω από τον Αίνο είναι δράμα η κατάσταση, άσε που οι ενσύρματες γραμμές είναι ή ανύπαρκτες ή άχρηστες και πολύ δύσκολο να εγκατασταθούν νέες...
άντε, να σταματήσουμε με την τεχνολογία (I love it:-)))) γιατί θα τραβήξει μακριά το νήμα, και θα μας βαρεθούνε...:-)


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
τι χαρά, τι χαρά, πουλ-μουρ, πουλ-μουρ...
[είμαι και περνάω όλα τα στρατιωτικά κρυπτογραφημένα... στην πρώτη σελίδα μετά τα γνωστά (πλέον) ΓΕΝ, Ε2, ΙΙ κλπ. και τηλέφωνα/φαξ, έχει ένα Φ. 659/ 8 /06 και από κάτω ένα Σ. 54339, και αυτά έχουν σχέση με τη διακήρυξη... υπάρχει καμιά ιδέα εδώ, ή θα τα βάλω αφελώς F. και S.; και δεν μου πάει, τώρα που βρέθηκαν όλα τα υπόλοιπα... σόρρυ που προσθέτω συνέχεια καινούργιες απορίες στο ίδιο νήμα, αλλά το να ανοίξω νήμα Φ.659/ 8 /06 δεν νομίζω να συνδράμει σε κανέναν από τους σκοπούς μας ως γλωσσάρι)



auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male

spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Φάκελλος (;)
Συνημμένο (;)

Λογική σκέψη:-)
Ο Λουμίδης που είναι απόψε;


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εδώ είμαι και μάλλον συμφωνώ για το Φ. = Φάκελος, αλλά με τούτα τα γραφειοκρατικά δεν τα πάω πολύ καλά. Έκαστος εις το είδος του.:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Ευχαριστώ Λουμίδη των τροφίμων:-)))))
Ο Λουμίδης των στρατιωτικών πουθενά;;;


vkorkas

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 124
    • Gender:Male
Ο έτερος... Λουμίδης μόλις επέστρεψε από Λουξεμβούργο (με πολλά ενδιαφέροντα νέα) και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να επιβεβαιώσω αυτά που ήδη κατέθεσε ο φίλος Ελεγκτής: Φ. = Φάκελος/Folder, Σ. = Συνημμένο (έγγραφο)/Attached (document).

Αυτά και καλή συνέχεια.

« Last Edit: 31 Jan, 2007, 17:00:05 by vkorkas »
Terminology is a bit like snoring: everybody's doing it but very few people *know* they're doing it! (MR)


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
welcome back and thank you, Loumidis of the Military Ranks:-)))
Το κείμενο έχει φύγει από τη Δευτέρα και για τη βδομάδα αυτή διατελώ εν μεταφραστική νάρκη, αλλά με πολλές δραστηριότητες και ιδέες στο εκπαιδευτικό σκέλος (της διχασμένης μου προσωπικότητας)


 

Search Tools