Military translation blunder: antipersonnel mines → αντιεπιτελειακές νάρκες (αντί για: νάρκες κατά προσωπικού)

banned13 · 36 · 10515

elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.

Committed suicide, εννοείς. Δεν έβλεπε ελληνικά κανάλια...

Λέτε για αυτό;;;
:(

Τον δε Ζαμπούνη, τον ζηλεύω, όπως και τις χαρούμενες οικογένειες της τιβί που αλείφουν με τις ώρες βούτυρο στα τόστ τους κάθε πρωί.

Nτρέπομαι που το λέω... αλλά... ποιος είναι αυτός;
:((


Καλά, ντε, είναι σκούρα τα πράγματα :(

Kαι κάτι σε chiaroscuro για να κλείσουμε. :-)


The Denial of Saint Peter, c. 1610. Oil on canvas, 94 x 125 cm.
Metropolitan Museum of Art, New York


Tenebroso από αύριο... (να ανοίξουμε ένα νηματάκι για αυτούς τους όρους πρέπει, αλλά ναι...)
:-))
« Last Edit: 17 May, 2006, 17:33:46 by epetelos »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ωραιότατες όλες αυτές οι αναφορές στην τέχνη και ευχαριστώ την Ελένη γιατί ομόρφυνε ένα "μαύρο" νήμα, που ξεκίνησε από νάρκες για να περάσει σε ελληνική τηλεόραση και Ζαμπούνη. Και για να παντρέψουμε σωστά τα ενδιαφέροντα της τηλεόρασης αυτή τη βδομάδα, ορίστε (θέλω να πω "πάρτε") και το σωστό πάντρεμα της τέχνης με την επικαιρότητα.



metafrastis

  • Guest
...ορίστε (θέλω να πω "πάρτε") και το σωστό πάντρεμα της τέχνης με την επικαιρότητα.

Μάλλον πάρτε τα ρε άρρωστοι ήθελες να πεις!






P.S. Ewwww!


user3

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 663
btw: βασίζομαι σε άλλα μέλη του φόρoυμ -κατοίκους εξωτερικού, επίσης- για ενημέρωση ως προς τα εξης:
α. τι έγινε με την VHS κασετούλα στο "Βέρα στο δεξί"
και
β. τι έγινε μετά την κηδεία/μνημόσυνο/whatever στο "Παρά πέντε" (Νίκο Σ., μ'ακούς;)
:-)
Aυτά τα είχα δει μέσω δορυφορικής στο πλαίσιο (ματα-επανα-)προσαρμογής μου πριν έρθω Αθήνα.

Ελένη,
η μεν κασετούλα είχε τον Στράτο (πιθανώς σε μοντάζ, λέω εγώ με το μυαλό μου) να σκοτώνει τον ιδιοκτήτη του κέντρου οπου δούλευε η Ελσα (βλ. πρώτο επεισόδιο της σειράς) και δρομολογησε, που θα έλεγε κι ένας διανοούμενος, ραγδαίες εξελίξεις, όπου Ρεγγίνα χώρισε Στράτο και πήγε σε Αγγελο και μετά πήρε πιστόλι για να σκοτώσει Αγγελο, αλλά δεν τα παρακολούθησα. Νομίζω επίσης ότι η Αλίκη είναι κόρη του Αγγελου, αλλά να μη σε πάρω στο λαιμό μου με εικασίες.

Στο Παραπέντε, πάνε να νοικιάσουν το παλιό διαμέρισμα του Σταυριανίδη, που το έχει τώρα ένας παπούλης 89 ετών (ο Βαγγέλης Τσάγκλος) αλλά το έχει νοικιάσει ο κακός ήδη. Για να μπορέσουν να πάρουν ένα μπαούλο με την αλληλογραφία του μακαρίτη που είναι στο πατάρι, η Ζουμπουλία την πέφτει στον παπού. Τελικά, το παίρνουν.
« Last Edit: 24 May, 2006, 17:13:59 by spiros »



elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.

ChristinaVS

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 126
    • Gender:Female
Πάντως - για να επανέρθουμε :) - εμένα τα αγγλικά κανάλια με κάνουν να χασμουριέεεεεεεεεμαι... δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει από τότε που έφυγα, αλλά στο να βλέπεις κάθε μα κάθε μέρα στο channel four να επαναλαμβάνουν τις ίδιες φράσεις ("so lets go through the keyhole!" "and now for our house and studio audience, but NOT for our panel, let's see whose house it is!!" "vowel please carol!", big brother no 17 κ.α) μου φαίνεται σαν κάτι που βγήκε από κακό εφιάλτη.. και πότε βάλαν μια καλή ταινία; μία τη βδομάδα και με το σταγονόμετρο.. κι εδώ υπάρχουν αξιόλογα πράγματα, ας είμαστε λίγο πιο θετικοί
Enjoy life's tiny pleasures!


 

Search Tools