climbing frame → σύστημα αναρρίχησης, πλατφόρμα αναρρίχησης, πλαίσιο αναρρίχησης, πλέγμα για σκαρφάλωμα σε παιδική χαρά

vanilia

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 166
    • Gender:Female
  • μιάου!
Γεια σας και χρόνια πολλά! Μεταφράζω ένα άθλιο πράγμα για την αποσυναρμολόγηση ενός πυργογερανού, όπου με τη βοήθεια του climbing frame ή climber, τον λύνουν κομμάτι-κομμάτι. Πρόκειται για ένα τμήμα που μπορεί και μετακινείται πάνω-κάτω στον ιστό ή πύργο του γερανού. 'Έχω ψάξει όσο γινόταν αλλά άκρη δεν βρίσκω, μήπως κάποιος από εσάς το έχει συναντήσει ποτέ;

The jungle gym, monkey bars, or climbing frame, is a piece of playground equipment made of many pieces of material, such as metal pipe or rope, on which children can climb, hang, or sit. The monkey bar designation refers to the rambunctious, climbing play of monkeys.
https://en.wikipedia.org/wiki/Jungle_gym
« Last Edit: 08 Jan, 2020, 08:07:44 by spiros »
Πίσω απ' τους λόφους, πίσω απ' τα βλέφαρα

υπάρχει τόπος και για σένα.

Χωρίς Βαστίλη, χωρίς ανάθεμα,

χωρίς τα χείλη τα σφιγμένα.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Αντιχαιρετώ (και από κοντά, καιρού επιτρέποντος).

Ακριβής μετάφραση: πλαίσιο αναρρίχησης
Ασφαλής μετάφραση: σύστημα αναρρίχησης

(Δεν το έχω συναντήσει, αλλά σχέσεις με πυργογερανούς δεν έχω – και η μοναδική καλοπληρωμένη μετάφραση στην οποία έχω πει όχι είχε σχέση με δαύτους).




banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Είχα στο μυαλό μου τις πλατφόρμες αναρρίχησης για εκείνες που έχουν οι παραθυροκαθαριστές και ετούτο εδώ

δεν μου καθόταν καλά για πλατφόρμα, αλλά αφού το χρησιμοποιούν οι ειδικοί...

Αυτό που δείχνουν μοιάζει μια χαρά για πλατφόρμα.



vanilia

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 166
    • Gender:Female
  • μιάου!
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Κι εγώ σκεφτόμουν κάτι σαν "αναρριχητής", το πλατφόρμα δεν μου πέρασε από το μυαλό, για να πω την αλήθεια, αλλά αφού το συναντήσατε έτσι, θα το υιοθετήσω. Και πάλι ευχαριστώ!
« Last Edit: 27 Dec, 2006, 14:35:49 by nickel »
Πίσω απ' τους λόφους, πίσω απ' τα βλέφαρα

υπάρχει τόπος και για σένα.

Χωρίς Βαστίλη, χωρίς ανάθεμα,

χωρίς τα χείλη τα σφιγμένα.


 

Search Tools