Τι σημαίνει να είναι κανείς βασιλικός;

auditor · 57 · 9137

jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Με όλο το σεβασμό, είναι επίσης και να μη μπορείς (το οποίο δεν είναι έγκλημα) αλλά ταυτόχρονα να προσποιείσαι ότι κατέχεις γνώση που για οποιοδήποτε λόγο δεν κατέχεις (το οποίο είναι). Κατ'εμέ, ημιμάθεια είναι κυρίως αυτή η προσποίηση. Να μη θέλεις να μάθεις έχει να κάνει περισσότερο με τη μισαλλοδοξία πιστεύω.
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.


Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
Καλημέρα Γιάννη,
Καταρχάς συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά έμπλεξα... (ευτυχώς όχι με βασιλικούς ;-))
Κι εγώ πιστεύω ότι γενικά συμφωνούμε απλά αποδίδουμε σε διαφορετικά αίτια αυτήν την "πολιτική" επιλογή και ερμηνεύουμε διαφορετικά ορισμένες λέξεις... The rest is History....
Όσο για τις συστάσεις, θα προτιμούσα να τις κάνουμε κάποτε από κοντά, εκτός αν το θεωρείς απαραίτητο!! ;-))
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson



jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Καλημέρα κι από μένα! Never mind the delay, ο χρόνος είναι κάτι τόσο σχετικό άλλωστε... Όχι, οι συστάσεις δεν είναι απαραίτητες, απλώς χρησιμεύουν όταν πρέπει να απευθυνθούμε σε κάποιον – τουλάχιστον στην προκειμένη περίπτωση. Αλλά καθόλου δεν τις χρειάζομαι γενικώς. Η απουσία τους μάλλον δίνει μια ευχάριστη νότα μυστηρίου. Και, βέβαια, θα μπορούσαν να γίνουν από κοντά σε μια από τις επόμενες συναντήσεις του translatum στην Αθήνα (μια έχει ήδη οριστεί) ή στη Θεσσαλονίκη, που έχω νοσταλγήσει...
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
μια από τις επόμενες συναντήσεις του translatum στην Αθήνα (μια έχει ήδη οριστεί)
θα είμαι στη δεύτερη! εσύ θα είσαι;
ή στη Θεσσαλονίκη, που έχω νοσταλγήσει...
you're not alone... sniff...



jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Παρεμπιπτόντως, μπορεί να είμαι Κεφαλλονιά το επόμενο Σαββατοκύριακο! Αργοστόλι. Οι πιθανότητες είναι 40-60, αλλά αν ο καιρός είναι όπως ήταν αυτό το Σαββατοκύριακο, θα είναι δύσκολο να κρατηθώ. Θα προσπαθήσω να πάρω το μαγιό μου και να έρθω.

Quote
θα είμαι στη δεύτερη! εσύ θα είσαι;

It's a promise!

Και για Θεσσαλονίκη, όλο και κάτι θα κάνουμε...
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Παρεμπιπτόντως, μπορεί να είμαι Κεφαλλονιά το επόμενο Σαββατοκύριακο! Αργοστόλι. Οι πιθανότητες είναι 40-60, αλλά αν ο καιρός είναι όπως ήταν αυτό το Σαββατοκύριακο, θα είναι δύσκολο να κρατηθώ. Θα προσπαθήσω να πάρω το μαγιό μου και να έρθω.

αυτό που έρχεται, δλδ 10/11; τότε θα προλάβεις και το κέρασμα που θα κάνω για τα γενέθλιά μου!!! Όσο για μπάνιο, χμμμ... πολλοί πάνε από τώρα, εγώ ξεκινάω κατά το Μάιο:-))))


jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Quote
αυτό που έρχεται, δλδ 10/11; τότε θα προλάβεις και το κέρασμα που θα κάνω για τα γενέθλιά μου!!!

Ναι, ναι αυτό. Ωραία θα ήταν! Θα δούμε...
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Λοιπόν, Μουσαφίρη, you're gonna love this:

Το Μέγα Σάββατο το βράδυ, στην εκκλησία των Αγίων Αναργύρων έξω απ' την Ερμιόνη, η Ανάσταση αργούσε. Και αργούσε... Βρε και αργούσε. Και είχε πάει δωδεκάμισι κι Ανάσταση δεν γινόταν... Γιατί;

Έπειδή εκεί, γύρω στις δωδεκάμισι, έσκασε μύτη... ο Κοκός!

Α, ναι, και κατά την αποχώρησή του τον έραναν με ροδοπέταλα...
« Last Edit: 18 Apr, 2007, 19:57:23 by auditor »
Nick Roussos


mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Λοιπόν, Μουσαφίρη, you're gonna love this:

Το Μέγα Σάββατο το βράδυ, στην εκκλησία των Αγίων Αναργύρων έξω απ' την Ερμιόνη, η Ανάσταση αργούσε. Και αργούσε... Βρε και αργούσε. Και είχε πάει δωδεκάμισι κι Ανάσταση δεν γινόταν... Γιατί;

Έπειδή εκεί, γύρω στις δωδεκάμισι, έσκασε μύτη... ο Κοκός!

Α, ναι, και κατά την αποχώρησή του τον έραναν με ροδοπέταλα...

Καλά ρε Οντίν, γι αυτό με κάλεσες ανήμερα το Πάσχα; Τον είχες σπίτι και ήθελες να μου κάνεις σουρπρίζ; Κάτι μ' έτρωγε το Πάσχα και δεν ήξερα τι ήταν. Έπρεπε να περάσει μιάμιση βδομάδα για να μου το εξομολογηθείς άτιμε....
Με την ευκαιρία αυτή, ήθελα να σου πω πως πολύ λίγο πριν διαβάσω το ποστ σου, μου τηλεφώνησε μια γριά φίλη (γύρω στα 80) να με ρωτήσει απού που προέρχεται το blue blood. Το έψαξα στη Wik και παραθέτω την απάντηση μπας και κάποιος βρεθεί σε quiz show, τον/την ρωτήσουν και χάσει το 1.000.000 €.

Blue blood is an English expression recorded since 1834 for noble birth or descent; it is a translation of the Spanish phrase sangre azul, which described the Spanish royal family and other high nobility who claimed to be 'pure', free of Moorish or Jewish blood. There is no connection between the phrase and the actual blood color of nobility; however, in the ancient agricultural societies of Europe the whole upper class had superficial veins that might be more visible and appear bluish by comparison to the rest of the pale-pinkish skin, as the skin itself was not tanned. In contrast with the working class of the time (mainly peasants), nobility and in general upper class people did not have to work outdoors, and mostly lived sheltered from the sun by dwellings and attire. The same contrast could be observed between untanned upper class Europeans - especially of northern stock whose skin tends to be less pigmented - and all social strata of Mediterranean populations with higher levels of genetically determined skin pigmentation. An alternative traditional explanation, argyria (a disease causing a blue-grey skin tone after digestion of silver), is considered less valid as table silverware was not massively and regularly used by much of the nobility.

                                   
Τα μισά δικά μου   Τα μισά δικά μου   Τα μισά δικά μου
« Last Edit: 18 Apr, 2007, 21:30:16 by mousafiris »
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Το Μέγα Σάββατο το βράδυ, στην εκκλησία των Αγίων Αναργύρων έξω απ' την Ερμιόνη, η Ανάσταση αργούσε. Και αργούσε... Βρε και αργούσε. Και είχε πάει δωδεκάμισι κι Ανάσταση δεν γινόταν... Γιατί;

Έπειδή εκεί, γύρω στις δωδεκάμισι, έσκασε μύτη... ο Κοκός!

Α, ναι, και κατά την αποχώρησή του τον έραναν με ροδοπέταλα...


Αφού δεν τον έραναν με βάγια, υπάρχει ελπίδα.


user4

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 609
  • think again!
Δηλαδή τον βασιλιά τον ραίνουν ενώ τον βασιλικό τον ξε-ραίνουν!


mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Λοιπόν, Μουσαφίρη, you're gonna love this:
Έπειδή εκεί, γύρω στις δωδεκάμισι, έσκασε μύτη... ο Κοκός!

Λες συντοπίτη η ετεροχρονισμέμη άφιξη να έγινε επίτηδες; Να γιορτάζονται από φέτος δυο αναστάσεις, μια στις 12 και μια στις 12.30. Έτσι μου πέρασε απ' το μυαλό η αντίστοιχη σκηνή στην Αγ. Λαύρα και σκέφτηκα την Πετροθάλασσα σαν  καινούργιο ορμητήριο για τον απευλευθερωτικό αγώνα κατά της ξενοκίνητης δημοκρατίας και μ' έπιασε κρύος ιδρώτας. Φτου, φτου, φτου, κουνήσου από τη θέση σου.
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.


 

Search Tools