chevron blue -> ψαροκόκαλο σε μπλε χρώμα

Pink Panther

• Hero Member
  • Τσα!
Καλημέρα,

γνωρίζει κανείς πώς λέγεται αυτό το χρώμα (= chevron blue) στα ελληνικά; Εχω το "chevron" μπροστά από όλα τα χρώματα π.χ. chevron dark green, chevron brown, chevron dark gray, chevron turquoise, κλπ. Για το chevron blue βρήκα μόνο αυτό: http://www.baileybanksandbiddle.com/sm-diamond-chevron-blue-enamel-ring-in-18k-gold-by-hidalgo--pi-2090570.htm, αλλά και πάλι δεν ξέρω ποια η διαφορά του από το μπλε.

Μάλλον είναι κάποια ιδαίτερη απόχρωση των χρωμάτων; Ποια όμως; Ή δεν έχει καμία σχέση με χρώμα;

HELPPPPP!

« Last Edit: 18 Mar, 2006, 11:11:21 by wings »
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις

metafrastis

• Guest
Η πρώτη σκέψη του Παντελή μόλις ακούσει Chevron = λιπαντικά, αυτοκίνητα.

Πολλές φορές ένα χρώμα παίρνει το όνομα του χορηγού που το φέρει, π.χ., Marlboro red, Gulf blue ή και της χώρας (British Racing Green).

http://www.stockcarproducts.com/bodies9a.htm

Με κάθε επιφύλαξη, το μπλε χρώμα στο σήμα της Chevron ίσως είναι αυτό που ζητάς.

Όμως έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω να καταλάβουν και πολλά οι αναγνώστες της μετάφρασης.

Μήπως πρέπει να βάλεις ένα χαρακτηρισμό για το μπλε που έχουμε στην Ελλάδα;

metafrastis

• Guest
Για την περίπτωση που δεν μιλάμε για απόχρωση, μήπως εννοεί χρώματα διακριτικών;

Chevron blue -> blue chevron;

Ποιο είναι το context;

Pink Panther

• Hero Member
  • Τσα!
Δυστυχώς, όπως έχω πει και άλλες φορές, δεν έχω context. Είναι διάσπαρτες σειρές που δεν ξέρω καν πού εμφανίζονται. Κάνω localization στα προγράμματα μιας εταιρίας, δεν υπάρχει κανένας να ρωτήσω γιατί η εταιρία είναι γερμανική και ουδείς γνωρίζει γρι ελληνικό.Το συγκεκριμένο κομμάτι που ασχολούμαι τώρα έχει να κάνει με γραφήματα, διαγράμματα, κλπ, αναφέρει διάφορα χρώματα στο bacground (φόντο) και μεταξύ άλλων έχει και αυτά που αναφέρω. Μήπως να γράψω Μπλε chevron για να είμαστε μέσα;

metafrastis

• Guest
Βρήκα και αυτό:

http://www.jidesoft.com/images/action-chevron.png

Αναφέρεται στα χρώματα των μενού του Word.

Για ρίξε μια ματιά αν έχεις Ελληνικό Word να δεις πως αναγράφει τα διάφορα μπλε.

Πάντως το Μπλε chevron δεν το έχω ξανακούσει, και με μαμά ζωγράφο.

Pink Panther

• Hero Member
  • Τσα!
Πάντως το Μπλε chevron δεν το έχω ξανακούσει, και με μαμά ζωγράφο.

Και η δική μου ζωγράφος (ερασιτέχνης, βέβαια, αλλά καλή)! Και ήταν η πρώτη που ρώτησα αλλά ούτε που το'χε ξανακούσει! Δυστυχώς το Office το έχω αγγλικά οπότε μάλλον τζίφος, ε; Και by the way, εγώ καμία σχέση με το άθλημα (ζωγραφική) δεν ξέρω εσύ! Με το chevron μου λες τώρα τι θα κάνω; Ουφ...! Τι να μου πεις και εσύ. Ό,τι ήταν να μου πεις, μου το είπες. Αν σκεφτείς όμως και κάτι άλλο ή αν βρεις τίποτα άλλο... Προς το παρόν θα το αφήσω αμετάφραστο και βλέπουμε. Όταν όμως πλησιάζει το deadline, θα επανέλθω.

metafrastis

• Guest

Λοιπόν έχουμε:

Μπλε

Ανοιχτό μπλε

Παλ μπλε

Μπλε του ουρανού

Σκούρο μπλε

Λουλακί

Θαλασσί

Απο το μενού κρίνοντας μάλλον για ανοιχτό μπλε μου κάνει...

Εμένα είναι επαγγελματίας η μαμά και ζωγράφιζα κι εγώ κάποτε.

Pink Panther

• Hero Member
  • Τσα!
Να σου πω κάτι... πιο κάτω βρήκα και "light blue". Οπότε αυτά τα δύο έχουν κάποια διαφορά μάλλον. Αν το μεταγράψω; Όχι ε; Να βάλω παλ μπλε και εάν βρω το αντίστοιχο παρακάτω το αλλάζω πάλι!

metafrastis

• Guest
Το κακό είναι ότι στην εικόνα του link το τοξάκι δεν είναι πάνω στο επιλεγμένο χρώμα!

Pink Panther

• Hero Member
  • Τσα!
Κλαψ! Πονοκεφάλιασα με αυτά τα χρώματα! Έχω βρει και άλλα χρώματα σήμερα αλλά κακά ψυχρά είναι ένα χρώμα από μόνα τους όχι η απόχρωση της απόχρωσης ω απόχρωση!!!!!! Ευχαριστώ που πονοκεφάλιασες μαζί μου. Ελπίζω να μας έρθει μια καλή ιδέα αργότερα.
Από τη λίστα σου πάντως αυτά που δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω γιατί τα έχω ήδη βρει είναι: μπλε, ανοιχτό μπλε, σκούρο μπλε. Οπότε μας μένουν τα: παλ μπλε, μπλε του ουρανού (που καλό μεν αλλά μεγάλο και το space που έχω για να γράψω είναι 6 χαρακτήρες), λουλακί και θαλασσί.

metafrastis

• Guest
Χριστίνα ξέχασα πως έχω ελαφρά δυσχρωματοψία!

Επιμένω όμως και λέω: μήπως το μπλε του ουρανού να το έβαζες ουρανί;

Pink Panther

• Hero Member
  • Τσα!
6 χαρακτήρες ακριβώς!!!!! Super! Μήπως όμως το "γαλάζιο" είναι πιο σωστό;

banned13

• Hero Member
Χριστίνα, όπως βλέπεις εδώ, υπάρχει Chevron Blue και Pepsi Blue.
Αν κοιτάξεις τα σήματα των δύο εταιρειών Chevron και Pepsi, όντως έχουν μια διαφορετική απόχρωση του μπλε.

Νομίζω λοιπόν ότι είναι εντελώς θεμιτό να γράψεις ακριβώς αυτό: Μπλε της Chevron.

Aν το δεις εδώ, εμένα μου θυμίζει το μπλε που ονομάζουμε μπλε ρουαγιάλ.

Pink Panther

• Hero Member
  • Τσα!
Ναι, καλέ! Το μπλε ρουαγιάλ. Και ήξερα ότι κάποιο μπλε ξεχνούσαμε με τον Παντελή. Αυτό το link (με το κόσμημα) το βρήκα και εγώ αλλά δε μου ερχόταν το χρώμα με τίποτα. Αχ! Σας ευχαριστώ πολύ. Να'στε καλά! Πώς κολλάει καμιά φορά το μυαλό!

metafrastis

• Guest
Μπράβο βρε Αλεξάνδρα και πήγαινε να γίνει αχρωματοψία η δυσχρωματοψία!

Search Tools