Καθρέφτης της ψυχής ή απλώς καθρέφτης;

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εγώ λέω να κοιταχτείτε σε κάνα καθρέφτη και να συγχρονίσετε τα ρολόγια σας αμέσως μετά.
« Last Edit: 02 May, 2008, 21:46:27 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Με προσβάλλεις όταν λες για εφέ! Τα λιοντάρια ποτέ δεν κάνουν εφέ! Σείεται η γη ολόκληρη σαν τα δει!!!
Όσο για τον Λακάν διαβάζω βιβλία, παρακολουθώ σεμινάρια ψυχολογίας και ασχολούμαι γενικότερα με την ψυχολογία εδώ και χρόνια. Θα γίνει και ένα σεμινάριο την άλλη Παρασκευή. Θα σας πω περισσότερα το βραδάκι. Μπήκα για λίγο να σας πω ένα "γεια". Δεν αντέχω χωρίς εσάς...



Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Γειά σου Λεοντόψυχη! Εδώ παλεύω μόνη μου υποστηρίζοντας εμάς τα λιοντάρια!Καλά έκανες και ήρθες να μας πεις ένα "γεια". Και γω θα επανέλθω σε λιγάκι...
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Γι' αυτό κουνιέται η πολυκατοικία εδώ και ώρα; :-))) Χεχε... για να σε προσβάλω το είπα. Εσένα και τα ομόσταβλά σου λιοντάρια.

Να μας τα πεις όλα το βράδυ. Τώρα έχω δουλειά.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Τα λιοντάρια ποτέ δεν κάνουν εφέ! Σείεται η γη ολόκληρη σαν τα δει!!!.
Συμφωνώ και επαυξάνω σαν λιονταράκι και γω.
Που είσαι λεοντόψυχη; Όταν λες βραδάκι μήπως εννοείς νύχτα; Εάν δε τα καταφέρω απόψε. Θα επανέλθω νωρίς το πρωί. Η μέρα ήταν δύσκολη για μένα σήμερα. Πριν κοιμηθώ θα με κοιτάξω στον καθρέφτη και θα σου πω τι έγινε το πρωί.
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Με χαρά μου βλέπω ότι κανένας δεν έγραψε «καθρέπτης», κι ας φιγουράρει στον τίτλο.

Εκτός αν το «απλώς» σημαίνει και επιστροφή σε παλιά συμπλέγματα φθόγγων (π.χ. Απαγορεύεται το πτύειν ή και Πτου σου ίνα μη σε βασκάνω).


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Υπάρχουν και τα εκ παραδρομής λάθη, nickel, if you don't mind. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Υπάρχουν και τα εκ παραδρομής λάθη, nickel, if you don't mind. :-)
Αυτό επισημαίνω, ότι ευτυχώς κανένας δεν έκανε την ίδια παραδρομή.


mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female

Εκτός αν το «απλώς» σημαίνει και επιστροφή σε παλιά συμπλέγματα φθόγγων (π.χ. Απαγορεύεται το πτύειν ή και Πτου σου ίνα μη σε βασκάνω).

Ξέχασες το στυλάτο Μη πτύετε χαμαί :-)
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Όπως είδες nickel, έγραψα καθρέφτης στην αρχή και όπως είπε η Βίκυ, εκ παραδρομής έγραψα μετά καθρέπτης. Βιαζόμουν λιγάκι. Sorry, έχεις δίκιο που το επισημαίνεις. Είπαμε να μάθουμε καλά και τα Ελληνικά. Ευχαριστούμε, λοιπόν!

Lionpsyche is back! Τι να κάνω που έπρεπε να πάω να ελέγξω πάλι κάτι βιολογικά προϊόντα και να πω και δυο κουβέντες για να βοηθήσω;
Anyway, ο Λακάν, λοιπόν, παρατήρησε πως τα βρέφη είχαν μια περίεργη συμπεριφορά κοιτώντας τον εαυτό τους στον καθρέφτη. Το εκπληκτικό, όμως, ήταν όταν κοιτούσαν τη μητέρα τους στον καθρέφτη. Παρατήρησε πως προσπαθούσαν να τη μιμηθούν. Το ίδιο έκαναν, φυσικά, και όταν απλά την κοιτούσαν. Προσπαθούσαν να τη μιμηθούν! Σαν να ήταν η μητέρα τους ο ίδιος ο καθρέφτης! Κοιτάζοντας τον εαυτό τους τον ίδιο στον καθρέφτη, προσπαθούσαν να τον αγγίξουν. Τους φαινόταν περίεργο. Προσπαθούσαν να εξοικιωθούν με τον ίδιο τους τον εαυτό. Πιστεύω πως το ίδιο κάνει και κάθε άνθρωπος. Προσπαθεί να εξοικιωθεί με τον ίδιο του τον εαυτό... Κι όταν αυτό το καταφέρει, τότε έχει γνωρίσει πραγματικά τον εαυτό του.
Είναι πολλές οι φορές που πιάνω τον εαυτό μου να μην κοιτάγεται στον καθρέφτη... Σαν να με φοβίζει κάτι. Πολλές φορές, μας φοβίζει και ο ίδιος μας ο εαυτός...
Πολλές φορές, μας φοβίζει να δούμε την πραγματικότητα και να αγγίξουμε την ίδια μας την ψυχή.
Ένα σεμινάριο που γίνεται την άλλη Παρασκευή έχει θέμα "Γιατί μισούμε τόσο πολύ αυτό που αγαπάμε". Πιστεύω πως αυτός ο τίτλος φτιάχτηκε για μένα. Το πιστεύετε; Είναι αμέτρητες οι φορές που έχω κάνει τον εαυτό μου να μισεί αυτό που πραγματικά αγαπά. Κι αυτό γιατί με την τελειομανία μου δεν κοιτάζω το Λιοντάρι μέσα μου, αλλά το τέλειο που προσπαθώ να φτάσω, ενώ ξέρω πως τέλειο δεν υπάρχει... Κι όμως, εγώ συνεχίζω να παλεύω... Πολλοί είναι αυτοί που μπερδεύουν το άριστο με το καλό...
Προσπαθώντας να πιάσουμε το άπιαστο, χάνουμε τον εαυτό μας και παύουμε να μπορούμε να κοιτάξουμε τον εαυτό μας, να δούμε βαθιά μέσα μας, γιατί απλά τον έχουμε χάσει...


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Frederique, περιμένω τα αποτελέσματα από το κοίταγμα στον καθρέφτη το πρωί. Νομίζω πως έχεις πολλά να δώσεις σ'αυτό το νήμα...


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Καθρέφτη, καθρεφτάκι μου, ... :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Τι σου λέει; Ότι είσαι όμορφη; Αλήθεια λέει!!!
Frederique, ξέχασα να σ'ευχαριστήσω για την υποστήριξη των Λιονταριών!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ναι, πάντα την αλήθεια μού έλεγε, αλλά όχι αυτό που ανέφερες.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Έλα τώρα, όλοι ξέρουμε πόσο κούκλα είσαι!


 

Search Tools