Προστηθέντες, προστεθέντες, προστιθέντες... προστήσαντες!

eleftheria

  • IMAGINE...
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 415
    • Gender:Female
συνήθεις φθορές ή ζημίες που έχουν προκληθεί στο Μίσθιο από την ίδια, τους προστηθέντες της ή τρίτο

Φίλοι μου έχω την εντύπωση πως αν επρόκειτο για μετοχή του προσθέτω θα έπρεπε να γράφεται "προστιθέντες" ή κάνω λάθος; Πάνε χρόνια που έχω ν΄ ασχοληθώ με αρχαία, αν μπορείτε βοηθήστε με.
Σας ευχαριστώ
« Last Edit: 26 Oct, 2022, 16:49:48 by spiros »
The poet is rather an old book
The poet is missing
The poet is a liar
The poet is you


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854548
    • Gender:Male
  • point d’amour
Για αυτά υπάρχει η Αρχαιομάθεια - και στο web
http://www.eaglenet.gr

προστιθέντες   προστίθημι   μετοχή   ενεργητική   ενεστώτας   αρσενικό   ονομαστική   πληθυντικό

προστιθέντες   προστίθημι   μετοχή   ενεργητική   ενεστώτας   αρσενικό   κλητική   πληθυντικός



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Και επειδή, φαντάζομαι, είναι παθητική (persons added), προστεθέντες.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854548
    • Gender:Male
  • point d’amour
Όντως, από την Ελληνομάθεια αυτή τη φορά...

Λέξη   Λήμμα   μέρος   φωνή   χρόνος   γένος   πτώση   αριθμός
προστεθέντες   προσθέτω   μετοχή   παθητική   αόριστος   αρσενικό   ονομαστική   πληθυντικός
Λέξη   Λήμμα   μέρος   φωνή   χρόνος   γένος   πτώση   αριθμός
προστεθέντες   προσθέτω   μετοχή   παθητική   αόριστος   αρσενικό   αιτιατική   πληθυντικός
Λέξη   Λήμμα   μέρος   φωνή   χρόνος   γένος   πτώση   αριθμός
προστεθέντες   προσθέτω   μετοχή   παθητική   αόριστος   αρσενικό   κλητική   πληθυντικός



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πολύ σωστά.

"Προστεθείς, προστεθείσα, προστεθέν" η μετοχή παθητικού αορίστου, "προστεθέντες" ο πληθυντικός των αγορακίων, "προστεθείσες" των κοριτσακίων και, για να μην μαλώνουν τα δύο φύλα, άντε και "προστεθέντα" των ουδέτερων.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


eleftheria

  • IMAGINE...
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 415
    • Gender:Female
Παιδιά,
προστηθέντες δεν υπάρχει, μόνο προστιθέντες και προστεθέντες.  Αυτό λέω μήπως είναι λάθος ορθογραφίαςο στο κείμενο που έχω
The poet is rather an old book
The poet is missing
The poet is a liar
The poet is you


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854548
    • Gender:Male
  • point d’amour
Πιστεύω ότι από τα παραπάνω θα είναι πασιφανές αυτό - εκτός κι αν θες και ειδική βούλα από το υπουργείο παιδείας!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Λευτέρη,

Μόνο "προστεθέντες" υπάρχει και σίγουρα το κείμενό σου έχει τη λέξη λάθος γραμμένη. Προφανέστατα το κείμενό σου είναι νομικό και φοβού τους συγγραφείς των κειμένων αυτών, γιατί προσπαθώντας να δείξουν πως κατέχουν την αρχαία και την καθαρεύουσα κάνουν πολύ συχνά τέτοια λάθη.

Ωστόσο, στα νομικά κείμενα χρησιμοποιείται κι η λέξη "προστήσαντες" και ίσως αυτήν ήθελε να πει ο ποιητής.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854548
    • Gender:Male
  • point d’amour
Ουάου, τι λέξη (αν και παραπέμπει σε διάφορα άλλα)!

Μόνο που είναι μετοχή του προΐστημι


Λέξη   Λήμμα   μέρος   φωνή   χρόνος   γένος   πτώση   αριθμός
προστήσαντες   προΐστημι   μετοχή   ενεργητική   αόριστος   αρσενικό   ονομαστική   πληθυντικός
Λέξη   Λήμμα   μέρος   φωνή   χρόνος   γένος   πτώση   αριθμός
προστήσαντες   προΐστημι   μετοχή   ενεργητική   αόριστος   αρσενικό   κλητική   πληθυντικός

Μόνο μία εύρεση στο Γκούγκλη:

ως κύριοι του άνω αυτοκινήτου και προστήσαντες εν τη οδηγήσει αυτού τον άνω οδηγόν, η δε τέταρτη εξ αυτών ασφαλιστική εταιρία ως έχουσα ασφαλίσει το αυτοκίνητον διά τας έναντι τρίτων σωματικάς βλάβας και θάνατον μέχρι του ποσού των 400.000 δραχμών
www.elinyae.gr/search/Greek/Case-Law/Case-Law.asp?ID=197
« Last Edit: 21 May, 2005, 14:45:17 by spiros »


eleftheria

  • IMAGINE...
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 415
    • Gender:Female
Οκ, κατάλαβα, μεσημέρι είναι βρισκόμαστε σε προ-σιέστας κατάσταση.  Τελικά είναι λάθος το προστηθεντες;!  Μάλλον, ναι.  
Καλά εσείς δε δουλεύετε και σπεύδετε να βοηθήσετε ημάς (μ΄ έπιασε το αρχαίο μου, somebody stop me), οκνηρούς σας βρίσκω!
Για εξηγείστε μου και πάλι, το προστηθέντες είναι ορθογραφικό;  Πού είναι το άμοιρο το υπουργείο παιδείας;

Ευχαριστώ Βίκυ.  Αν συνεχίσεις να με αποκαλείς Λευτέρη θ΄ αρχίσω να ψάχνομαι καλύτερα!  Τα πονηρά αστεία που καταχωρούνται Μάστερ Σπύρος;
The poet is rather an old book
The poet is missing
The poet is a liar
The poet is you


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854548
    • Gender:Male
  • point d’amour
Δεν υπάρχει προστηθέντες, μόνο προστεθέντες στα νέα ως παθητική και προστιθέντες στα αρχαία ως ενεργητική. Σαφές;


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Κι αρκετές σε χαζοκείμενα που έτυχε να κάνω εγώ... αυτό κι αν δεν είναι κακοτυχία, βρε Σπύρο. Τα νομικά δεν είναι η καλύτερή μου, τα αποφεύγω όσο κι εκείνα εμένα αλλά άμα πω ότι θα κάνω τέτοια κείμενα, το μπελά μου βρίσκω.

Εν πάση περιπτώσει, το "προστήσας" τα αποδίδουμε στα ξένικα ως "agent", κι ας είναι καλά η Νάντια που με ξελάσπωσε όταν το πρωτοβρήκα γιατί ήμουν έτοιμη να βάλω τις φωνές και τα κλάματα λόγω της "σπανιότητάς" του...
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Τα πονηρά αστεία σε μάραναν τώρα. Κοίτα βρε τη μετοχή σου που μας αναστάτωσε μεσημεριάτικα...

Εξάλλου εμείς είμαστε τύποι νυχτερινοί και τώρα μόλις ξυπνήσαμε... και θα πιάσουμε τη δουλειά μας μόλις εμπεδώσεις το "προστεθέντες" γιατί αλλιώς θα τόχουμε κρίμα στη συνείδησή μας. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


eleftheria

  • IMAGINE...
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 415
    • Gender:Female
Απόλυτα σαφές Μάστερ, Captain my Captain!  (έχει κανείς δίπλωμα ιστιοπλοϊας;  Με το δικό μου δεύτερο πάμε για Αίγινα! Μπάφιασα πια)

Συγγνώμη αλλά πρέπει να χω χτυπήσει καρμπυρατέρ!  ή μπιέλα!  Έχετε διάθεση που διαβάζετε αυτά που γράφω ή τρώω τον χαιρετισμό της ανοιχτής παλάμης;  Τελικά, ναι το εμπέδωσα, είναι ορθογραφικό λάθος και όταν σταματήσω να καταχωρώ σχόλια θα γράψω την τιμωρία μου 100 φορές.
Ξαναρωτάω, κάνετε διάλειμμα και ακούτε τα δικά μου;
The poet is rather an old book
The poet is missing
The poet is a liar
The poet is you


 

Search Tools