Χουντογλέντια, κλοτσογλέντια, κτηνωδία και ασυλία

Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Ουτε η ηλιθιότητα δεν μπορεί να άρει τη μονιμότητα...δυστυχώς ή ευτυχώς
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Εντός των ημερών διαβιβάζεται στα αρχηγεία της ΕΛ.ΑΣ. η ΕΔΕ για τον Κύπριο φοιτητή

Εντός των ημερών θα διαβιβαστεί από τη Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Θεσσαλονίκης στο αρχηγείο της ΕΛ.ΑΣ. η Ένορκη Διοικητική Εξέταση για την υπόθεση του ξυλοδαρμού του Κύπριου φοιτητή Αυγουστίνου Δημητρίου από ομάδα αστυνομικών, που σημειώθηκε τον περασμένο Νοέμβριο, κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων για την επέτειο του Πολυτεχνείου.

Όπως δήλωσε ο γενικός αστυνομικός διευθυντής Θεσσαλονίκης, υποστράτηγος Αντώνιος Μπάμιατζης, σύμφωνα με το πόρισμα της ΕΔΕ, που διενήργησε ο ταξίαρχος Χρήστος Νικολόπουλος, στον ξυλοδαρμό φέρονται να συμμετείχαν συνολικά εννέα αξιωματικοί.

Κάποιοι από τους κατηγορουμένους παραπέμπονται με το ερώτημα της απόταξης, άλλοι με το ερώτημα της αργίας - απόταξης, ενώ σε ορισμένους προτείνεται να επιβληθούν χρηματικά πρόστιμα. Το αρχηγείο θα εξετάσει το πόρισμα και αναμένεται να επικυρώσει, να μετατρέψει ή να απορρίψει τις προτεινόμενες πειθαρχικές ποινές.

Σε ό,τι αφορά στο ποινικό μέρος της υπόθεσης εξάλλου, από την Εισαγγελία Θεσσαλονίκης έχουν ασκηθεί ήδη ποινικές διώξεις σε βάρος επτά αστυνομικών, οι οποίοι κατηγορούνται ότι συμμετείχαν στον ξυλοδαρμό.


http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=775640&lngDtrID=244



jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Μήπως θα έπρεπε να λέγεται Policeδωρας; Νομίζω αυτό που πραγματικά χρειαζόμαστε τη σήμερον είναι κάτι που οι ΑΜΑΝ είχαν ονομάσει «μπατσοστοπ» - αλλά που να το βρούμε...
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.


yumi

  • Newbie
  • *
    • Posts: 12
    • Gender:Female
Κάποτε έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλίο της σχολής αστυφυλάκων, το οποίο περιείχε διάφορες ενδιαφέρουσες ενότητες. Π.χ. λαβές που προκαλούν έντονο σωματικό πόνο (σε σημείο απώλειας των αισθήσεων), χτυπήματα στο σώμα που δεν αφήνουν σημάδια, χρηστικά βοηθήματα ανάκρισης και άλλα τέτοια όμορφα. Υπήρχαν δε και ωραιότατες φωτογραφίες που εξηγούσαν πώς να κάνεις όλα αυτά τα ανδραγαθήματα, στις οποίες 2-3 «ήρωες» αντιμετώπιζαν έναν «αντίπαλο», ο οποίος ήταν πάντα αξύριστος (προφανώς και άπλυτος), με άθλια ρούχα, με βλέμμα γεμάτο κακία και παραφροσύνη.
Προσωπικά, νομίζω ότι οι συμπεριφορές των «οργάνων της τάξης» είναι αυτές που τους έχουν πει (και διδάξει) ότι τους επιτρέπεται να έχουν. Μαθαίνουν να λειτουργούν σαν μικροί θεοί και αγνοούν το ότι είναι απλά υποχείρια. Κι ενώ οι τακτικές τους μας προκαλούν σοκ και αποστροφή, αυτοί  (όσο παράλογο και αν φαίνεται) πιστεύουν πραγματικά ότι επιτελούν ένα σημαντικότατο έργο με τον καλύτερο δυνατό τρόπο!

The difference between the right word and the almost right word is the difference between a lightning and a lightning bug



zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Quote
πάντα αξύριστος (προφανώς και άπλυτος), με άθλια ρούχα, με βλέμμα γεμάτο κακία και παραφροσύνη

Ο ιππότης της... Ασφάλειας;


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Quote
Ο ιππότης της... Ασφάλειας;

Μάλλον ο ιπποκόμος.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Παιδιά, σας παρακαλώ να μην αφορίζουμε και να μη γενικεύουμε.

Τα όργανα της τάξης εκτός από το να ξυλοφορτώνουν αθώους πολίτες, είναι αυτοί που καλούμε αν μας κλέψουν, αυτοί που συλλαμβάνουν το φονιά του διπλανού μας, αυτοί που διευθετούν τις ασυναρτησίες της οδικής μας συμπεριφοράς, αυτοί που προσπαθούν να περιορίσουν την κακοριζικιά της συμπεριφοράς μας στα γήπεδα και μια σειρά από άλλα θέματα που μας ζορίζουν καθημερινά. Επίσης, τα όργανα της τάξης μπορεί να είναι γονείς ή συγγενείς δικοί μας ή άλλων μελών του φόρουμ ή γείτονές μας.

Σας παρακαλώ πολύ να μη γινόμαστε ακραίοι στα μηνύματά μας σε τούτο το νήμα ή άλλα παρεμφερή. Το συγκεκριμένο θέμα είναι στα χέρια της δικαιοσύνης και αποκεί θα μάθουμε τα αποτελέσματα.

Όσο για κείνα τα όργανα της τάξης που πιστεύουν ότι έχουν πλήρη εξουσία στα χέρια τους και κάνουν ό,τι τους καπνίσει ή ασκούν κακώς εννοούμενη εξουσία κατόπιν διαταγής άνωθεν, θα σας θυμίσω ότι τέτοια άτομα υπάρχουν παντού - στην εταιρεία που δουλεύουμε, στο σπίτι μας, στο σχολείο μας, στα νοσοκομεία μας, ΠΑΝΤΟΥ.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Quote
θα σας θυμίσω ότι τέτοια άτομα υπάρχουν παντού - στην εταιρεία που δουλεύουμε, στο σπίτι μας, στο σχολείο μας, στα νοσοκομεία μας, ΠΑΝΤΟΥ.

Παντού, συμφωνώ, αλλά δεν κουβαλάνε όπλα (ευτυχώς, γιατί δεν θα ήθελα να δω ζωσμένη τη δική μου γυμνασιαρχίνα).
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ρώτα όσους είναι πάνω από 60 χρονών τι ξύλο έπεφτε στα σχολειά με τη βέργα ή τη βίτσα και τι ζημιές έχουν πάθει στο παρελθόν πολλοί μαθητές.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Quote
Ρώτα όσους είναι πάνω από 60 χρονών τι ξύλο έπεφτε στα σχολειά με τη βέργα ή τη βίτσα και τι ζημιές έχουν πάθει στο παρελθόν πολλοί μαθητές.

Ναι, τα έχω προλάβει κι εγώ. Η απαγόρευση του ξύλου στα σχολεία αν δεν κάνω λάθως νομοθετήθηκε το 1982 - ένα από τα καλά της Αλλαγής.
« Last Edit: 02 Feb, 2007, 16:16:27 by σα(ρε)μαλι »
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
POLICE, n. An armed force for protection and participation. (The Devil's Dictionary)
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εγώ φεύγω τώρα, αλλά θα σας περιποιηθώ τη νύχτα όσους έχετε εκτραπεί σε γενικεύσεις και υπεραπλουστεύσεις, που βρήκατε εύκολο στόχο και βαράτε. Θα βάλω και βαθμολογία για τα εύστοχα χτυπήματα.


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Πολύ λεπτά τα ethical issues. Αναμένουμε βαθμολογίες. ;)


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Quote
που βρήκατε εύκολο στόχο και βαράτε.

Ε, τι να βαράμε καμιά ζαρντινιέρα να μας σπάει το χέρι;
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


sopherina

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 512
    • Gender:Female
  • Η θάλασσα ήρθε ψαρεύοντας!
Εγώ φεύγω τώρα, αλλά θα σας περιποιηθώ τη νύχτα όσους έχετε εκτραπεί σε γενικεύσεις και υπεραπλουστεύσεις, που βρήκατε εύκολο στόχο και βαράτε. Θα βάλω και βαθμολογία για τα εύστοχα χτυπήματα.
Ναι, Νίκο, σε περιμένω εναγωνίως να με βαθμολογήσεις και γενικώς να με προσμετρήσεις με κριτήρια που μόνο εσύ μέχρι στιγμής κατέχεις, μια και στο συγκεκριμένο θέμα δεν μου έκανες την τιμή της έκφρασης της γνώμης σου. Μέχρι στιγμής, επαναλαμβάνω.
Όσο για τις "απλουστεύσεις" και τις "γενικεύσεις", τις λέξεις δηλαδή που πολύ εύκολα χρησιμοποιήθηκαν για να απαξιωθεί η άποψη πολλών αλλά και για να μειωθεί η σοβαρότητα γεγονότων που έγιναν και που τα είδαμε όλοι, θέλω να ρωτήσω μόνο: Και δεν είναι απλούστευση δηλαδή να κρίνεις τις γενικευμένες πρακτικές των αστυνομικών, τον ίδιο τον ρόλο τους εν τέλει, επειδή ο πατέρας/ ο σύζυγος/ ο ξάδερφος/ ο κουνιάδος/ ο γείτονας κλπ κλπ είναι αστυνομικός;
Ναι, πολλές φορές το σκέφτηκα, τι θα έκανα αν εμένα π.χ. ο πατέρας μου ήταν αστυνομικός. Νομίζω πως θα εξακολουθούσα να τον αγαπώ ως πατέρα. Τίποτα δεν μειώνει αυτού του είδους την αγάπη. Γιατί δηλαδή θα έπρεπε μέσα μου να ανακυρηχθεί άγιος;
ΥΓ: Περιμένω τα μπινελίκια σας! :-)
"Δεν χρειάζονται επιχειρήματα για ν' αλλάξει ο κόσμος!" Ν.Π.


 

Search Tools