Χιόνι στην πόλη (;)

valevi · 72 · 10024

Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Quote
Μα, σοβαρά χιονίζει «επαγγελματικά» στην Αθήνα;
Τουλάχιστον έτσι ισχυρίστηκε το ΣΚΑΙ όταν έλεγε τη πρόγνωση του καιρού...

http://www.skai.gr/master_story.php?id=73736
http://www.skai.gr/master_avod.php?id=49121&ad=0&cid=0&bc=1012&lsc=1 (χθεσινά νέα)

Εγώ βρίσκομαι στη Κηφισιά Αττικής.. για το κέντρο της Αθήνας δε γνωρίζω..
Μου άρεσε η έκφραση «επαγγελματικά» που χρησιμοποίησες. Εύχομαι λοιπόν σε όσους αγαπάν το χιόνι να το ευχαριστηθούν έστω και «ερασιτεχνικά»
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Να σου πω, Φρειδερίκη. Εμένα μου αρέσει το χιόνι όταν χιονίζει πολύ και για μέρες και δίνει αυτό το ονειρεμένο λευκό που «κουκουλώνει» όλες τις ασχήμιες των σύγχρονων ελληνικών πόλεων και μας φέρνει πιο κοντά στα παραμύθια. Κι αυτό σπανίζει στις μέρες μας.

Αν το χιόνι είναι για λίγο, δεν καλύψει τίποτα και μετά αφήσει εκείνη τη λασπούρα και το χάλι μιας σιγανής βροχής, μου είναι εντελώς αδιάφορο. Το αστείο είναι ότι, όταν ήμουν μικρή, θυμάμαι πολύ χιόνι μέσα στη Θεσσαλονίκη σχεδόν κάθε χειμώνα και μερικές φορές έφτανε και το μισό μέτρο. Από τότε τόσο πολύ χιόνι μέσα στην πόλη είδαμε γύρω στο 1988-89 (μάλιστα η πόλη είχε αποκλειστεί για μια μέρα και για μια βδομάδα είχαμε πολύ χιόνι σε όλο το κέντρο της) και κάτι μονοήμερα «ασπρίσματα» σποραδικά στις επόμενες δεκαετίες.

Το θέμα είναι ότι αγαπώ πολύ τον ήλιο και τον καθαρό ουρανό και τη λάμψη τους, δεν μου αρέσει η συννεφιά κι η βροχή, οπότε το χειμώνα προτιμώ το χιόνι γιατί, όπως καταλαβαίνεις, μεγαλύτερη λάμψη από αυτή που δίνει το απόλυτο λευκό δεν υπάρχει. :-)
« Last Edit: 16 Feb, 2008, 17:35:24 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Evmorfia

  • My Website
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 638
    • Gender:Female
Reporting from Volos, ή για να είμαστε πιο ακριβείς, 10km έξω από τον Βόλο και παραλιακά:

Ναι, ναι, χιονίζει και αρχίζει να το στρώνει. Είναι πραγματικά ονειρεμένα γιατί μένω σε έναν καθαρά "καλοκαιρινό", παραλιακό, συνοικισμό (δηλαδή 3 οικογένειες είμαστε τώρα όλες κι όλες) που σημαίνει ότι η όμορφη "απομόνωσή" μας, γίνεται ακόμα ωραιότερη ντυμένη στα λευκά. Και φυσικά, το να βλέπεις το χιόνι να καλύπτει την παραλία και να φτάνει μέχρι εκεί που σκάει το κύμα, είναι κάτι που δεν το βλέπουμε συχνά.

Με άλλα λόγια, είδαμε επιτέλους άσπρη μέρα ;-)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μπράβο, λοιπόν, στο Βόλο. Να το χαίρεστε το χιόνι σας, Ευούλι.

Η Θεσσαλονίκη συνεχίζει να ανθίσταται σθεναρά, αλλά κάνει φαρμακερό κρύο αυτή τη στιγμή.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Quote
Να σου πω, Φρειδερίκη. Εμένα μου αρέσει το χιόνι όταν χιονίζει πολύ και για μέρες και δίνει αυτό το ονειρεμένο λευκό που «κουκουλώνει» όλες τις ασχήμιες των σύγχρονων ελληνικών πόλεων και μας φέρνει πιο κοντά στα παραμύθια. Κι αυτό σπανίζει στις μέρες μας.
Όντως πρόκειται ονειρεμένο τοπίο που μας φέρνει πιο κοντά στα παραμύθια καλύπτοντας όλες τις ασχήμιες.. Θα συμφωνήσει η καλλιτεχνική, ρομαντική μου πλευρά μαζί σας.
Η λύση «ασπιρίνη» όμως δεν κρατά πολύ.

Πειράζει που πρέπει να προσγειωθούμε λιγάκι;
Είναι άραγε ο «κρατικός μηχανισμός» μας έτοιμος να αντιμετωπίσει «ακραίες καταστάσεις»; Διερωτώμαι.
Στα σουπερμάρκετ σήμερα ο κόσμος τρελάθηκε λες και έπρεπε να αγοράσει προμήθειες για έναν χρόνο!

Οι λόγοι που δεν μου αρέσει το χιόνι είναι οι εξής:
Αποκλεισμός στο σπίτι. Δεν μπορείς να βγεις. Άρα μένουν οι δουλειές και οι επαγγελματικές επαφές «πίσω».
Δεν μπορείς να βγάλεις τον σκύλο σου βόλτα! Έχει και αυτό «φυσικές ανάγκες»
Χαμηλές θερμοκρασίες! Πολύ κρύο σημαίνει κατανάλωση πετρελαίου! Αύξηση λογαριασμού κοινοχρήστων.
Να βγεις βόλτα και να παίξεις χιονοπόλεμο; Να ζωγραφίσεις «αγγέλους» στο χιόνι; Να φτιάξεις «χιονάνθρωπο»; Πώς; Κατ’ αρχήν δεν μπορείς να περπατήσεις μέχρι το δρόμο...λόγω έλλειψης ενδυματολογικού εξοπλισμού! Άσε που το χιόνι δεν είναι πάντα καθαρό.

Μερικοί εργάζονται ως υπάλληλοι σε κάποιες επιχειρήσεις! Πώς θα πάνε;  Όσοι διαθέτουν μεταφορικό μέσο, πρέπει να ζεστάνουν το αυτοκίνητο, να καθαρίσουν τα τζάμια από το χιόνι και όλα αυτά στις επτά το πρωί!... (Δεν ανήκω σε αυτούς, όμως τους σκέφτομαι). Ευτυχώς είναι Σαββατοκύριακο...

Όσοι δεν έχουν μεταφορικό μέσο και πρέπει να μεταβούν στην εργασία τους για να περνάμε εμείς καλά και να ζεσταινόμαστε στο σπίτι μας ..Για σκεφτείτε τους λιγάκι;
Οι άστεγοι;
Τα αδέσποτα;

Εκπαίδευση; Κι άλλη ευκαιρία να μην πάνε σχολείο τα παιδιά!

Συνήθως έχουμε διακοπές ηλεκτρικού ρεύματος. Κακό και αυτό. Όσοι «ζούμε» μέσω του ηλεκτρονικού μας υπολογιστή...συνήθως εκνευριζόμαστε.

Υπάρχουν και άλλοι λόγοι.. Αλλά προτιμώ να μην σας ζαλίσω άλλο.
Και μια θερμή παράκληση: Ονομάζομαι Frédérique και όχι «Φρειδερίκη» :-) LoL.

Communicate. Explore potentials. Find solutions.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Βουνό το δίκιο σου για το όνομά σου, αλλά έλα που δεν έμαθα ποτέ να βάζω σωστά τους τόνους στα γαλλικά ονόματα και στις γαλλικές λέξεις, οπότε τα αποφεύγω, Frédérique. Τώρα πήρα το όνομά σου με αντιγραφή από το δικό σου μήνυμα. Αν δεν σε πειράζει να μη βάζω τους τόνους, δεν θα ξαναγράψω ποτέ την ελληνική εκδοχή του. :-)

Κοίτα, ο κρατικός μας μηχανισμός δεν φταίει για το πόσο ανοργάνωτοι είμαστε ως μεμονωμένα άτομα. Θα πρέπει να έχουμε υπόψη ότι αφού είναι χειμώνας κάποιες μέρες μπορεί να έχουμε χιόνι, οπότε και να προσαρμοστούμε ανάλογα στις συνθήκες. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και το καλοκαίρι τις λιγοστές συνολικά μέρες με καύσωνα. Και ασφαλώς δεν είναι μέρες πολέμου που να μας κάνουν να σηκώνουμε τα πάντα από τα ράφια των σούπερ μάρκετ, εκτός βέβαια αν τα ράφια της κουζίνας μας έχουν πιάσει νυχτερίδες κι αράχνες και τώρα το θυμηθήκαμε. :-)

Οι μαθητές δικαιούνται να χαρούν το χιόνι και οι μέρες που μπορεί να κλείσουν τα σχολειά λόγω χιονιού είναι το μικρότερο κακό για την παιδεία μας.

Όσο για τη μετακίνησή μας, δεν χάλασε δα ο κόσμος αν μείνουμε λίγες μέρες στο σπίτι. Ούτε θα μείνει πίσω η οικονομία της χώρας άμα πέσει χιόνι. Εδώ διπλώνει στα δύο η Ελλάδα όταν κάποιοι απεργοί (όπως καλή ώρα κάποτε οι αγρότες) βγαίνουν στην εθνική οδό Αθήνας-Θεσσαλονίκης και την κλείνουν ό,τι ώρα θέλουν.

Υ.Γ.: Δεν πιστεύω να μου μιλάς στον πληθυντικό;;;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Not to worry my dear… To όνομά μου είναι okay και χωρίς τόνους!
Το είπες και μόνη σου: «Κοίτα, ο κρατικός μας μηχανισμός δεν φταιει για το πόσο ανοργάνωτοι είμαστε ως μεμονωμένα άτομα»
Ποιος αποτελεί τον κρατικό μηχανισμό; Για σκέψου λιγάκι;
Όμως το παρόν νήμα αφορά το χιόνι...Κάποια στιγμή θα μιλήσουμε και για αυτά τα θέματα σε έτερο νήμα...Ας μην λοξοδρομήσουμε πολύ :-)

Σου εύχομαι καλό ΣαββατοχιονισμένοΚύριακο..
Πρέπει να βγάλω την Crissy βόλτα (προσωρινά υιοθετημένη) βλέπε νήμα. https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=14696.0
Ελπίζω να μην πέσω κάτω και να βρω μέρος να περπατήσουμε. Είναι όλα σκεπασμένα, γλιστράει στον δρόμο και έχει αρκετόν αέρα. Χμ νευράκια έχω; Μάλλον
Όχι δεν σου μιλάω στον ενικό. Από που προέκυψε αυτό;
Φιλικά,
Frederique
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Καλή σας βόλτα. Ναι, έχω διαβάσει το νήμα για την υιοθεσία της. :-)

Κάπου είδα κάτι μαζεμένους πληθυντικούς νωρίτερα και νόμιζα ότι μου μιλούσες στον πληθυντικό.

Καλό βράδυ και μη μουρμουρίζεις για το χιόνι.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Το χιόνι μπορεί να προκαλεί προβλήματα σε κάποιους, όμως είναι η χαρά των παιδιών και πολύ χρήσιμο στη γεωργία και στον εμπλουτισμό των υπογείων υδάτων. Τα παλιά χρόνια χιόνιζε αρκετές φορές στις πόλεις. Τον περασμένο χειμώνα "στέγνωσαν" από χιόνι ακόμη και τα χιονοδρομικά κέντρα στις Άλπεις. Φέτος δεν είδαμε ακόμη χιόνι στη Θεσσαλονίκη. Μακάρι να το "ρίξει" σήμερα το βράδυ και το πρωί να δούμε ένα λευκό σάβανο να καλύπτει την απερίγραπτη βρωμιά και ακαταστασία που χαρακτηρίζει τους δημόσιους χώρους στις κακοποιημένες πόλεις της ταλαίπωρης χώρας μας.


valevi

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 502
    • Gender:Female
Αυτή τη στιγμή στο Χαλάνδρι έχει πέσει η "σιωπή του χιονιού"... Ακόμη και στην άσφαλτο το έχει στρώσει, στην πίσω βεράντα που βλέπει κήπους (απίστευτο κι όμως αληθινό) η εικόνα θυμίζει καρτ ποστάλ: χιονισμένα δέντρα, κήποι και κεραμίδια...

Αυτές οι εικόνες είναι που κερδίζουν την ψυχή μου Frederique και αδημονώ να δω χιόνι στην πόλη. Μια μικρή ανάπαυλα, μια απόδραση, κάτι διαφορετικό από την (πεζή) καθημερινότητα.

Εύχομαι σε όλους μας να το χαρούμε αύριο πετώντας χιονόμπαλες και κάνοντας μεγάλες βόλτες στα χιονισμένα δρομάκια μας. Δεν έχουμε συχνά τέτοιες ευκαιρίες!

Υ.Γ. Θα ήθελα όμως όταν το χιόνι αρχίσει να γίνεται λάσπη να εξαφανιστεί μαγικά. Να μη χαλάσει η φθορά του την εικόνα της άσπιλης γοητείας που έχω στο μυαλό μου. Φευ όμως...


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Αγαπητή valevi 

Τα είπες τόσο ποιητικά! Δυστυχώς ακόμη δεν το έριξε το μαγικό πέπλο ο νεφοσκεπής, παγωμένος ουρανός στην πόλη μου. Ελπίζω να το κάνει για να χαρούν τα εγγόνια μου αύριο.
Όσο για τις λάσπες, αυτές θα έλθουν ως φυσική συνέπεια. Αυτά έχει πάντα η ζωή. Είναι η αποκλιμάκωση μετά από έντονες απολαύσεις.

 
 
 


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Quote
Εύχομαι σε όλους μας να το χαρούμε αύριο πετώντας χιονόμπαλες και κάνοντας μεγάλες βόλτες στα χιονισμένα δρομάκια μας. Δεν έχουμε συχνά τέτοιες ευκαιρίες!

Καλημέρα..τώρα ρίξε μια ματιά έξω (αν δεν κοιμάσαι). Μοιάζει με το φεγγάρι. Για τις βόλτες αμφιβάλω. Παιδιά έχει μπλοκάρει η πόρτα και δεν ανοίγει..
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


valevi

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 502
    • Gender:Female
Χαμός! Η δεύτερη φάση στην κορύφωσή της (;) και το καινούριο χιονάκι καλύπτει τα κενά που δημιούργησαν τα παιδιά φτιάχνοντας χιονόμπαλες και βροχή από χιόνι!

Αύριο δεν μας βλέπω να πηγαίνουμε σχολείο και η κόρη μου λέει πως είμαι άτυχη που δουλεύω στο σπίτι γιατί δεν έχω δικαιολογία να μη δουλέψω! (Ναι, καλά, θα ανοίγω υπολογιστή μόνο για να βλέπω τον καιρό και τις κουβεντούλες μας).

Καλά χιονοπαιχνίδια και μην ανησυχείτε οι νότιοι, θα έρθει και σε σας!



mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Ούτε στη Θεσσαλονίκη δε χιόνισε! Από το πρωί λάμπει ο ήλιος. Έχει κρύο και φυσάει. 


selenia

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 336
    • Gender:Female
Το χιόνι μπορεί να προκαλεί προβλήματα σε κάποιους, όμως είναι η χαρά των παιδιών

Εκτός από το δικό μου παιδάκι που τον βγάλαμε σηκωτό !! Ο μόνος στην οικογένεια που το απολαμβάνει είναι........ο σκύλος !!!
Πρέπει να ομολογήσω ότι είναι πανέμορφα :) (από το παράθυρο). Πότε θα λιώσει είπαμε; 

Πάντως αύριο χλωμό το σχολείο.....
Si les points de suspension pouvaient parler, ils pourraient en dire des choses et des choses !
Pierre Dac


 

Search Tools