Εξαφανίστηκε το μενού του Trados στο Word

mala · 6 · 3362

mala

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 228
    • Gender:Female
Καλησπέρα σε όλους!
Χτες και ενώ δούλευα με Workbench, ξαφνικά εξαφανίστηκε το μενού και οι εντολές του Trados. Αφού εγκατέστησα ξανά το Trados και μετά εγκατέστησα ξανά Word και Trados, συνειδητοποίησα ότι το Trados υπάρχει και μπορώ να το τρέξω με μακροεντολές, απλά δεν εμφανίζονται μενού και εντολές. Any ideas? Α, έχω Trados 6.5 και Office 2003.

Mal
Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light...


Διδώ

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 148
    • Gender:Female
Γεια σου!

Για πήγαινε στο Word, View→ Toolbars και δες αν είναι τσεκαρισμένο το TW4Win. Αν όχι, κάνε κλικ για να το τσεκάρεις. Κανονικά θα πρέπει να εμφανιστεί, αν φυσικά είναι κάτι τόσο απλό.
« Last Edit: 05 Sep, 2006, 18:02:54 by didw »



mala

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 228
    • Gender:Female
Το δοκίμασα νωρίτερα και δεν υπάρχει το TW4Win στη λίστα!
Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light...


Διδώ

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 148
    • Gender:Female
Χμμμ... δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο! :-(
Θα πρέπει να περιμένεις τους ειδικούς...



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour

mala

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 228
    • Gender:Female
Σ' ευχαριστώ didw!

Σπύρο, δοκιμάζοντας διάφορα τελικά έβαλα ξανά το template του trados στο startup του word και νομίζω αντικατέστησα και το normal στα πρότυπα του microsoft. Ολα αυτά στα application data. Μετά από αυτό, επανήλθε το μενού. Το πρόβλημα όμως είναι ότι όταν ανοίγω το word εμφανίζεται "run-time error '91': object variable or with block variable not set". Δεν ξέρω τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει αυτό. Πατάω debug και μου εμφανίζει Microsoft visual basic του αρχείου normal και δείχνει πρόβλημα στην εντολή If Not TW4WinTemplate.Saved Then TW4WinTemplate.Save

Μήπως ξέρεις τι βλακεία έκανα;
Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light...


 

Search Tools