SDL Trados Studio - Comments?

vmelas · 4 · 1000

vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Έχει δοκιμάσει κανείς το SDL Studio;  Αν ναι, προτιμάτε να χρησιμοποιήσετε το Studio ή το Trados 2007;

Το Studio εμένα μου θυμίζει πολύ Catalyst και ολίγον DejaVuX. Θέλει διάβασμα για να σεταριστεί πάντως και έχω ακόμα κενά στα σχετικά με τις μνήμες, πώς τις ενημερώνει, πώς μπορείς να παίξεις μαζί τους κτλ κτλ.




elmak

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Female
  • Eleni Makantani
Το ίδιο ερώτημα με απασχολούσε κι εμένα σήμερα. Έχει δοκιμάσει κανείς τη νέα έκδοση και ποιες είναι οι εντυπώσεις του; Στο προζ πάντως οι συνάδελφοι όλο παράπονα κάνουν για μπαγκς και τεχνικά προβλήματα. Λογικό μου φαίνεται αυτό, κάθε νέο προϊόν είναι αναμενόμενο να έχει ατέλειες, οι οποίες "βγαίνουν" κατά τη χρήση. Το ερώτημα είναι γιατί δεν δίνουνε trial version. Να σας πω την αλήθεια, μου αρέσει να είμαι ενημερωμένη όσον αφορά τα εργαλεία της δουλειάς μου, αλλά θέλω πρώτα να τα δοκιμάζω, για να βλέπω περί τίνος πρόκειται. Εδώ αυτοκίνητο παίρνεις και του κάνεις πρώτα τεστ ντράιβ (που θα τσουλάει έτσι κι αλλιώς...). Με όλα αυτά που έχω διαβάσει για το Studio το 'χει φοβηθεί το μάτι μου...

Από τα screenshots που έχω δει (τα δύο που διαθέτει η SDL στο σάιτ της) μου φέρνει λίγο προς SDLX και λίγο προς DejaVuX (η παράθεση πρωτότυπου - μετάφρασης κατά στήλες μάλλον). Αλλά άντε κρίνε τώρα από τα screenshots...

Με ενδιαφέρει κι εμένα πολύ να δω τι λένε οι συνάδελφοι που το 'χουν δοκιμάσει.



Χρυσαλλίδα

  • Newbie
  • *
    • Posts: 18
    • Gender:Female
Αν θέλετε τη γνώμη μιας αρχάριας, μου φαίνεται καταπληκτικό. Μου αρέσει ιδιαίτερα που μπορείς να δουλεύεις ταυτόχρονα με πολλές μνήμες, το quickplace και το autosuggest δουλεύουν τέλεια και όλα γίνονται με ταχύτητα και ακρίβεια. Εντάξει, κατά διαστήματα τρώει τα κολληματάκια του, αλλά...κανείς δεν είναι τέλειος!
« Last Edit: 07 Aug, 2009, 18:38:39 by Χρυσαλλίδα »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854551
    • Gender:Male
  • point d’amour
Το μόνο σίγουρο είναι ότι για αρκετό καιρό κανείς δεν θα απεγκαταστήσει την προηγούμενη έκδοση λόγω πολλών θεμάτων συμβατότητας...



 

Search Tools