Κάπνισμα και Ελλάδα

spiros · 715 · 121515

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854547
    • Gender:Male
  • point d’amour
«Βέτο στο κάπνισμα» με εθνικό σχέδιο δράσης του υπουργείου Υγείας

Απαγόρευση της πώλησης προϊόντων καπνού στους ανήλικους και μέτρα για την προστασία από το παθητικό κάπνισμα και προβλέπονται μεταξύ άλλων στο Εθνικό Σχέδιο Δράσης κατά του καπνίσματος που παρουσίασε τη Δευτέρα ο υπουργός Υγείας.

Κεντρικό σύνθημα, είπε ο Δημήτρης Αβραμόπουλος, θα είναι «Βέτο στο κάπνισμα».

Τα μέτρα κατά του καπνίσματος παρουσιάστηκαν σε συνέντευξη Τύπου σε συνδυασμό με το Εθνικό Σχέδιο Δράσης για τους περιβαλλοντικούς κινδύνους που απειλούν την υγεία και με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Υγείας.

http://www.nonsmokersclub.com
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=889056&lngDtrID=252
http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=247646
http://www.e-tipos.com/newsitem?id=31798
« Last Edit: 25 Jan, 2011, 14:08:42 by spiros »


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Εισακούστηκαν οι αιώνιες προσευχές μου! Πολύ ευχάριστο αυτό το νέο!! Να 'σαι καλά, αγγελιοφόρε!
Laughter translates into any language.



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854547
    • Gender:Male
  • point d’amour
pit, μη βιάζεσαι, έχουν βγει πολλές παρόμοιες εξαγγελίες, μέχρι (και εάν) εφαρμοστούν...
Μέχρι τότε, γράψου στο σχετικό φόρουμ (οργανώνουμε και εκδηλώσεις χωρίς καπνό).

http://www.nonsmokersclub.com/forum/index.php


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Φυσικά και θα γραφτώ! thx!
Laughter translates into any language.



mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Συμφωνώ στην απαγόρευση της πώλησης σε ανηλίκους και στην απαγόρευση του καπνίσματος σε κλειστούς χώρους συνάθροισης. Από κει και πέρα περνάμε στην υπερβολή και το ρατσισμό...
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)


user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Καλημέρα σε όλους!
Εγώ θα διαφωνήσω, mariapar.

Συμφωνώ στην απαγόρευση της πώλησης σε ανηλίκους και στην απαγόρευση του καπνίσματος σε κλειστούς χώρους συνάθροισης. Από κει και πέρα περνάμε στην υπερβολή και το ρατσισμό...

Σήμερα το πρωί έφαγα στη μάπα το τσιγάρο του διπλανού μου την ώρα που περίμενα το τραμ. Για περίπου ένα τέταρτο. Γιατί δεν απαγορεύεται το κάπνισμα στην αποβάθρα. Επομένως δε νομίζω ότι πρόκειται για υπερβολή αν (που δεν το βλέπω) απαγορευτεί το κάπνισμα και σε ανοιχτούς δημόσιους χώρους.

Όσο για τα μέτρα, καλά! Εντάξει! Είδατε εσείς να κοπεί ΕΝΤΕΛΩΣ το κάπνισμα στις δημόσιες υπηρεσίες από τους υπαλλήλους; Γιατί εγώ δεν είδα.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854547
    • Gender:Male
  • point d’amour
Συμφωνώ στην απαγόρευση της πώλησης σε ανηλίκους και στην απαγόρευση του καπνίσματος σε κλειστούς χώρους συνάθροισης. Από κει και πέρα περνάμε στην υπερβολή και το ρατσισμό...

Τι πιο ρατσιστικό (και απάνθρωπο θα προσθέσω εγώ) από γονείς που καπνίζουν μέσα στο σπίτι μπροστά σε – μωρά πολλές φορές – παιδιά; Για να μη μιλήσουμε για τις έγκυες γυναίκες που συνεχίζουν να καπνίζουν...

Ίσως θα έπρεπε να αναθεωρήσουμε τι σημαίνει ρατσιστικό και τι όχι, όχι με γνώμονα τις προσφιλείς μας συνήθειες (και τους προσφιλείς μας εθισμούς) αλλά με γνώμονα την υγεία των άλλων. Πολλές φορές, αυτό που έμμεσα «διδάσκει» ο «πολιτισμός» μας (και πολλές φορές προβάλλει ως «κουλ») ότι είναι φυσιολογικό και αποδεκτό, μπορεί κάλλιστα να είναι μια θεσμοθετημένη βαρβαρότητα.
« Last Edit: 08 Apr, 2008, 11:43:18 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Παιδιά, ξέρετε ότι δεν θέλω να σας πηγαίνω κόντρα για το θέμα αυτό, αλλά μη γίνεστε υπερβολικοί. Δηλαδή σε ανοιχτό χώρο, πρέπει να πάτε να σταθείτε πάνω από το αναμμένο τσιγάρο; Αν πάτε τρία βήματα πιο πέρα, θα είναι πολύ τραγικό;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Natassa

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1313
Καλημέρα!

Βίκυ μου, πολλές φορές το "αναμμένο τσιγάρο" έρχεται και μπαστακώνεται δίπλα σου ενώ κάθεσαι ήσυχος-ήσυχος στο παγκάκι. Και πρέπει, δηλαδή, να φύγεις σαν κυνηγημένος εσύ επειδή του θεριακλή του "καπνίζει" να καπνίζει μέσα στη μούρη σου; Να φύγει αυτός!

Είμαι από αυτούς που το κάνουν το τσιγαράκι τους που και που αλλά είμαι αντίθετη με το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους, κλειστούς οπωσδήποτε, όσο για τους ανοιχτούς, απαρατήτως σε σημεία όπου μαζεύεται κόσμος για κάποιο λόγο (στάσεις ΜΜΜ, για παράδειγμα). Άντε και στα πάρκα να το ανεχτώ και να απομακρυνθώ (εγώ πάλι) από το "αναμμένο τσιγάρο" αλλά στη στάση του τραμ/λεωφορείου/τρόλεϊ δε μπορεί κανείς να με υποχρεώσει να απομακρυνθώ από αυτή επειδή καπνίζει.

Τις περιπτώσεις γονιών που φουμάρουν μέσα στη μούρη των παιδιών τους τις αφήνω ασχολίαστες... Και οι δικοί μου γονείς υπήρξαν και παραμένουν καπνιστές αλλά μέχρι κάποια ηλικία δεν τους είδα ποτέ με τσιγάρο στο χέρι.
Οπωσδήποτε παράθυρο
Να βλέπω έξω, να χαμογελώ


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μα, άμα μπαστακωθεί ξαφνικά μπροστά σου αυτός που καπνίζει, του ζητάς ευγενικά να πάει λίγο πιο πέρα. Ακούστε κάτι, όσοι είστε αντικαπνιστές. Δεν το κάνει επίτηδες ο άλλος. Μπορεί να είναι χαμένος μες στις έγνοιες και τις σκέψεις του και μηχανικά ανάβει τσιγάρο χωρίς να προσέξει αν κάποιος είναι τόσο δίπλα του που να ενοχλείται. Αυτό το μένος σας να πιστεύετε ότι έχετε να κάνετε με στρατιά δολοφόνων που κυκλοφορούν ελεύθεροι ενώ θάπρεπε νάναι πίσω απ' τα κάγκελα δεν το καταλαβαίνω.

Ήδη η Νατάσα ανέφερε τους γονείς της που πρόσεχαν. Δηλαδή οι ίδιοι άνθρωποι αν κάποια στιγμή σήμερα ή αύριο δεν προσέξουν, αυτόματα γίνονται ανάγωγοι και σιχαμένοι;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854547
    • Gender:Male
  • point d’amour
Βίκυ, ο όρος αντικαπνιστές είναι εσφαλμένος. Δεν υπάρχουν αντικαπνιστές. Υπάρχουν καπνομανείς (εξ ου και η έκφραση καπνίζει αρειμανίως).

Το ότι κάποιος μηχανικά ανάβει δεν σημαίνει ότι δικαιολογείται. Και εγώ μπορεί μηχανικά να έχω αναπτύξει αντανακλαστικά δολοφόνου. Αυτό δεν με δικαιολογεί.

Όσον αφορά το «μένος» των αντικαπνιστών, εσύ πιστεύεις, ότι στην Ελλάδα, εκείνοι που υποφέρουν είναι οι καπνιστές ή οι μη καπνιστές; Το «μένος» των καπνιστών που καπνίζουν παντού αδιαφορώντας πλήρως εάν ενοχλούν, πού το βάζεις; Μια φορά ένας ταξιτζής με κατέβασε επειδή ζήτησα, ευγενικά παρακαλώ, να μη καπνίσει για τα 10 λεπτά της διαδρομής μου, βρίζοντάς με χυδαία μάλιστα. Εγώ δηλαδή τι πρέπει να κάνω, να τσακώνομαι συνέχεια για αυτό που δικαιούμαι; Για να πληρώνω κάποιον ο οποίος αφενός δεν σέβεται τη νομοθεσία, αφετέρου δεν σέβεται εμένα (που τον πληρώνω κιόλας!).

Διότι και αυτό για μένος πρόκειται. Καπνιστικό μένος.

Ο στόχος δεν είναι οι καπνιστές. Ο στόχος είναι το κάπνισμα, του οποίου θύματα είναι και οι καπνιστές. Θύματα μιας προπαγάνδας και μιας αδίστακτης προώθησης.

I rest my case.
« Last Edit: 08 Apr, 2008, 22:22:20 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Κάνεις λάθος, Σπύρο. Υπάρχουν καπνομανείς και αντικαπνιστές. Και είναι τα δύο άκρα.

Και μη μου συγκρίνεις ανόμοια πράγματα τώρα. Δεν πεθαίνει κανείς επειδή κάποιος δίπλα του σε ανοιχτό χώρο ξεχάστηκε και άναψε τσιγάρο.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Ναι, Βίκυ μου, δε θα πεθάνει, αλλά θα του έρθει αναγούλα. Γιατί να του έρθει αναγούλα; Εγώ προσωπικά δε θα επιβάλλω στους άλλους να μην καπνίζουν καθόλου. Να μην καπνίζουν όταν ενοχλούν θέλω. Μου βρωμάει, πώς να το πω αλλιώς; Δε θα ήθελες εσύ όταν σου βρωμάει κάτι να μην το κάνουν οι άλλοι μπροστά σου;


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854547
    • Gender:Male
  • point d’amour
Όχι, δεν πρόκειται για άκρα. Ξέρεις γιατί; Διότι η εμπειρία από τη ζωή σε χώρες του εξωτερικού όπου υπάρχει σεβασμός σε αυτό το θέμα διδάσκει ότι κανείς δεν έχει ανάγκη να γίνεται αντικαπνιστής, όταν οι καπνιστές, τα ήθη και τα έθιμα μιας χώρας, δείχνουν σεβασμό προς το αναφαίρετο δικαίωμα του διπλανού τους για καθαρό αέρα.


Natassa

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1313
Δυστυχώς, το τσιγάρο έχει μπει τόσο πολύ στη ζωή μας που οι καπνιστές το θεωρούν φυσικότατο να το ανάβουν όπου λάχει. Σκοτισμένος ή όχι, από τη στιγμή που βρίσκεσαι έξω από το χώρο σου -όπου είσαι ελεύθερος να κάνεις ό,τι θέλεις- οφείλεις να προσέχεις να μην ενοχλείς. Όπως δε ρεύεσαι/πέρδεσαι/φωνάζεις/μιλάς για τα προσωπικά σου/ωρύεσαι μιλώντας στο κινητό σου δημοσίως (για να μην ενοχλήσεις) έτσι πρέπει να προσέχεις και το τσιγάρο σου.

Εγώ όταν το ανάβω, απομακρύνω το χέρι με το οποίο το κρατάω ή κάνω το άλλο χέρι ανεμιστήρα ώστε ο καπνός μου να μη "λιβανίζει" τους υπολοίπους. Είμαι ιδιαίτερα ευαίσθητη σε αυτό το θέμα κι ας καπνίζω ενίοτε.
Οπωσδήποτε παράθυρο
Να βλέπω έξω, να χαμογελώ


 

Search Tools