throw me a bone → δώσε κάτι, δώσε μου κάτι, δώσε μου κάτι κι εμένα, πες κάτι, δώσε έστω και κάτι λίγο, δώσε μου ένα στοιχείο, ρίξε ένα κοκαλάκι, πέτα μου ένα κόκαλο, λίγο οίκτο, λυπήσου με λίγο, δείξε λίγο κατανόηση, κάνε μου τη χάρη, στο πηγάδι κατούρησα, στο πηγάδι κατούρησα εγώ, καλά εγώ δεν αξίζω τίποτα, καλά εγώ δεν αξίζω τίποτε, τόσο για την ξεφτίλα μ' έχεις, τόσο για την ξεφτίλα είμαι, τόσο για την ξεφτίλα είμαι εγώ, για πέταμα είμαι εγώ, τόσο του πεταματού με έχεις, τόσο του πεταματού μ' έχεις, δεν αξίζω τίποτα εγώ δηλαδή, δεν αξίζω τίποτε εγώ δηλαδή, κάνε μια παραχώρηση

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854577
    • Gender:Male
  • point d’amour
throw me a boneδώσε κάτι, δώσε μου κάτι, δώσε μου κάτι κι εμένα, πες κάτι, δώσε έστω και κάτι λίγο, δώσε μου ένα στοιχείο, ρίξε ένα κοκαλάκι, πέτα μου ένα κόκαλο, λίγο οίκτο, λυπήσου με λίγο, δείξε λίγο κατανόηση, κάνε μου τη χάρη, στο πηγάδι κατούρησα, στο πηγάδι κατούρησα εγώ, καλά εγώ δεν αξίζω τίποτα, καλά εγώ δεν αξίζω τίποτε, τόσο για την ξεφτίλα μ' έχεις, τόσο για την ξεφτίλα είμαι, τόσο για την ξεφτίλα είμαι εγώ, για πέταμα είμαι εγώ, τόσο του πεταματού με έχεις, τόσο του πεταματού μ' έχεις

throw someone a bone → πετάω ένα ξεροκόμματο, ρίχνω ένα ξεροκόμματο, ρίχνω ένα κόκαλο, δίνω τα αποφάγια, δίνω κάτι, δίνω έστω και κάτι λίγο

throw a bone to → ρίχνω ένα ξεροκόμματο, ρίχνω ένα κόκαλο, δίνω τα αποφάγια, πετάω ένα ξεροκόμματο, δίνω ένα ξεροκόμματο, δίνω κάτι, δίνω έστω και κάτι λίγο

(idiomatic) To provide support or assistance to, especially in one particular way or to a limited extent; to make a concession to
throw a bone to - Wiktionary

Throw me a bone here.Πες κάτι.
Throw me a bone.Δώσε μου κάτι.
Throw me a bone.Ρίξε ένα κοκαλάκι.
Throw me a bone here.Ξέσκισε τους.
Throw me a bone here.Δώσε μου κάτι.
I mean, throw me a bone!Λυπήσου με.
Throw me a bone.Πέτα μου ένα κόκκαλο.
Throw me a bone, God.Λίγο οίκτο, ρε Θεέ.
Throw me a bone here, Kev.Είναι δύσκολο.
Throw me a bone here.Δώσε μου ένα κόκαλο.
Throw me a bone here.Πέτα μου ένα κόκκαλο.
Then throw me a bone.Τότε, κάνε μου τη χάρη.
Just throw me a bone here.Δώσε μου κάτι κι εμένα.
Throw me a bone or somethin'?Δείξε λίγη γενναιοδωρία!
Come on, throw me a bone.Έλα! Πέταξέ μου ένα κόκκαλο.
You throw me a bone, for Christ's sake!Δώσε μου κάτι!
Hey! Throw me a bone here!E, πέτα μου ένα κόκαλο εδώ!
Honestly, throw me a bone here.Θέλω να με ενημερώσετε;
Throw me a bone here.Ρίξε μου ένα κόκαλο, τουλάχιστον.
Throw me a bone here? Um, oh...Τι θα έλεγες για γραβάτα;
Throw me a bone, brother!Πέταξε μου ένα κοκαλάκι, αδελφέ!
Hey, throw me a bone, baby girl.Δώσε κάτι καλό, κοριτσάκι.
Throw me a bone, will you?Ρίξε μου ένα κόκαλο, σε παρακαλώ.
When are you gonna throw me a bone?Πότε θα βγούμε εμείς οι δυο;
You throw me a bone in Parliament?Είπες για μένα στο Κοινοβούλιο;
Throw me a bone! Meet me at the door.Λίγα ψίχουλα αγάπης σου γυρεύω!
So I'm like some lovelorn puppy,you throw me a bone,Δηλαδή τι είμαι;
You couldn't throw me a bone?Δεν μπορούσες να δείξεις λίγη κατανόηση;
Come on, guys, throw me a bone, here.Ελάτε παιδιά, δώστε μου λίγη σημασία.
Could you throw me a bone here, man?Μπορείς απλά... να μου εξηγήσεις, ρε φίλε;
Can you at least throw me a bone?Μπορείς τουλάχιστον να μου δώσεις ένα στοιχείο;
Throw me a bone here. I mean, were you really gonna go off to LondonΘα έφευγες στο Λονδίνο...
I mean, if they're going to call me in, throw me a bone.Αφού με καλείτε, πέτα μου ένα κόκαλο.
This is the part where you throw me a bone.Σε αυτό το σημείο υποτίθεται ότι θα πεις κάτι καλό.
When I'm a good dog, they sometimes throw me a bone inΌταν είμαι καλό σκυλί, μερικές φορές μου ρίχνουν ένα κόκαλο
Next time throw me a bone and get me some info.Την επόμενη φορά πέτα μου ένα κόκαλο και φέρε μου μερικές πληροφορίες.
When I'm a good dog they sometimes throw me a bone inΌταν είμαι καλό σκυλάκι, μερικές φορές μου πετάνε κανένα κόκκαλο.
Come on, Jim, help me out. Throw me a bone. Off the record.Έλα Τζίμι, βοήθα με, δώσε μου ένα στοιχείο εκτός καταγραφής
Look, everybody's still hatin' on Chris Brown, so maybe they'll throw me a bone gettin' back at that fool.Ρίξε τη σκύλα κάτω...
Info. Always. I.T. Guy made me like a hooker in Sunday school, but he did throw me a bone.Ο τύπος μ' έκανε να μοιάζω με πόρνη αλλά μου έδωσε κάτι.
I'm sure that Caleb and Toby will throw me a bone and give me one dance.Σίγουρα ο Κέιλεμπ κι ο Τόμπι θα με καθυση- χάσουν και θα χορέψουν ένα χορό μαζί μου.
I get that I haven't exactly made a name for myself like the rest of you have, but... gosh, you'd just think after everything, someone would throw me a bone for once.Θα αφήσω ξεκλείδωτο το παράθυρο.
He could throw me a bone... start speaking in tongues, run a two-minute mile, predict a tsunami or something.Θα μπορούσε να μου ρίξει ένα κοκαλάκι! Να μιλήσει σε διάφορες γλώσσες, να τρέξει 1 χμ. σε δύο λεπτά, να προβλέψει ένα τσουνάμι ή τίποτα τέτοιο.
« Last Edit: 21 May, 2022, 18:55:37 by spiros »


 

Search Tools