Στείλτε όλοι τα παιδιά σας να μάθουν Αγγλικά!

banned13

• Hero Member
Όσοι μπαίνουν και στο Proz, θα το έχουν δει ήδη, αλλά δεν άντεξα να μην το αντιγράψω.
Το βάζω μεν στο Fun for Translators, αλλά καθόλου δεν γέλασα, μόνο εξοργίστηκα:

Από την αίτηση εγγραφής στον Εκπαιδευτικό Οργανισμό Ευρωγνώση:
Application Form  (Η σελίδα έχει, ευτυχώς, διορθωθεί πια. Το προηγούμενο τέρας βρίσκεται εδώ: https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=4959.msg32876#msg32876)
We request you supplement the Application of Registration and will come in contact with you.
Elements of Communication
You interest the does learning for or for some other?    
You interest the does learning one or more foreigner languages?    
In who level of learning you want to reach?    
What you interests more?    
If you does interest the learning of foreigner languages when you want to begin?    
Who way of learning you interests?    
How much total time you have in your disposal in order to you learn foreigner languages?    
How much hours the week you can dedicate for teaching and study of language?    
Who days of week you believe that they would be better in order to you do homework of foreigner languages?    
For who aim you it would interest to learn foreigner languages?    
You it would interest to learn foreigner languages via computer-multimedia?    
You it would interest to learn foreigner languages in the house or in the office, via Internet?    
You knew already European Educational Group EUROGNOSI?
Who Centre EUROGNOSI you would serve more?    

Σε άλλο σημείο του ίδιου ιστοχώρου:
Orchestra of Vienna: A legent interprets Betthoven at Irodio
« Last Edit: 15 Sep, 2006, 13:52:57 by nickel »

Pink Panther

• Hero Member
  • Τσα!
Μου φαίνεται αδιανόητο! Είναι ποτέ δυνατόν;

Και να φανταστείς, Αλεξάνδρα, όταν έψαχνα στα νιάτα μου για δουλειά και έστειλα στην Ευρωγνώση βιογραφικό μου είπαν ότι ήμουν μικρή και δεν είχα το κύρος που απαιτούνταν(;), και ότι οι γονείς των μαθητών πρέπει να έχουν μπροστά τους ένα άτομο που θα το υπολογίζουν και θα παίρνουν στα σοβαρά οτιδήποτε έχει να τους πουν για την πρόοδο του ή των παιδιού/ών τους. Είχα πέσει να πεθάνω τότε! Θυμάμαι ότι έκλαιγα μερόνυχτα! Περασμένα ξεχασμένα, όμως!!!!

Δεν κοιτάνε τα χάλια τους!!!!! 
« Last Edit: 14 Sep, 2006, 23:25:58 by alexandra_k »
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις

banned13

• Hero Member
Ναι, βρε παιδί μου, τι κύρος να έχεις εσύ;
"In who level of learning" ήσουν, για να μπορείς να διδάσκεις τα παιδιά Ε; Για πες μου.

dinomachi

• Sr. Member
  • The word is not enough...
Συγγνώμη για την αμάθειά μου στην αγγλική γλώσσα, αλλά μήπως θα είχε κάποιος την καλοσύνη να μου μεταφράσει τι λέει ...ο ποιητής;;;
Εν ανάγκη, να πληρώσω κάτι παραπάνω... δεν τίθεται θέμα!

;-)

banned13

• Hero Member
Eίναι απλό. Θα απευθυνθείς στο παράρτημα Ευρωγνώσης της γειτονιάς σου και θα πας να γράψεις την κόρη σου. Μόλις σου δώσουν την αίτηση, θα ζητήσεις να σου εξηγήσουν τι λέει, μια και εσύ δεν ξέρεις τόσο πολλά Αγγλικά!

FoReIgNeR

• Sr. Member
Ευρωγνώση ... αααααααααααααααχαχχαχααχχαχαχαχαχαχα!
Πήγα εκεί για Proficiency, ισχυρίζονταν ότι είχαν 100% επιτυχία στα σχετικά τμήματα. Στην πορεία της χρονιάς, δεν κάναμε τα βιβλία μέχρι τέλους παρά μας έβαζαν να αγοράζουμε άλλα και άλλα και άλλα, ανακαλύψαμε ότι δεν πήραν το πτυχίο οι μισοί της περσινής τάξης και ότι καθένας μας πλήρωνε διαφορετικά δίδακτρα συνολικά. Άλλος 1.300, άλλος 1.500 κ.ο.κ.

Συνέπεια, μεθοδικότητα, ποιότητα! (λέεεεεεμε τώρα)
And my heaven is wherever you are ...

progvamp

• Hero Member
Ήμαρτον! Καλά, δεν ντρέπονται λίγο; :s Εγώ θυμάμαι κάποτε που είχα συναντήσει μια παλιά συμμαθήτριά μου που δούλευε στην Ευρωγνώση και φανταζόμουν ότι είναι πολύ εύκολο να δουλέψει κανείς εκεί.

Πάντως το συγκεκριμένο παρατράγουδο είναι πολύ χοντρό και νομίζω ότι είναι φανερό πως δεν ασχολήθηκαν καθόλου οι ίδιοι με το σάιτ και τό'δωσαν να τους το φτιάξει κάποιος "ξύπνιος" κομπιουτεράς που θα είχε την φαεινή ιδέα να χρησιμοποιήσει μηχανική μετάφραση. Αλλιώς, ρε παιδιά, τα λάθη είναι πολύ χτυπητά για να μην τα πάρει χαμπάρι κανείς τους.

P.S. Εγώ είχα την ευκαιρία να συνεχίσω τα Αγγλικά μου στο Βρετανικό Συμβούλιο και ζήλευα τα παιδιά της διπλανής αίθουσας στο Μεταφραστικό (χε χε) και τελικά πέρασα κι εγώ μια βόλτα από'κεί και ό,τι ξέρω εκεί το έμαθα. :P

banned8

• Jr. Member
  • **
Συμφωνώ με την Κατερίνα ότι, δίπλα στα αγγλικά που έχουν εδώ, τα υπόλοιπα πρέπει να είναι προϊόν απάτης και, αντί να τους ξεφωνίζουμε, καλύτερα να τους ειδοποιήσουμε ότι γίνονται περίγελος.

banned8

• Jr. Member
  • **
Τους έστειλα σχετική υπόδειξη από τη σελίδα "Contact". Μου απάντησε η σελίδα με το μήνυμα "Thank you contact us".

progvamp

• Hero Member
"Ευχαριστώ, επικοινωνείς μαζί μας;" Τι είναι αυτό πάλι; Κι αυτό λάθος; :s

banned8

• Jr. Member
  • **
Το συγκεκριμένο κείμενο είναι τέτοιο, που με κάνει να πιστέψω ότι πρόκειται για άσκηση μαθητών.

Θα εξακολουθήσω να συμφωνώ με την Κατερίνα ότι πρόκειται για μετάφραση μηχανής από κουτοπόνηρο προγραμματιστή. Τα λάθη που περιέχει δεν είναι λάθη ανθρώπινου νου. Είναι θέμα patterns. Το "What you interests more?" για το "Τι σας ενδιαφέρει περισσότερο;" δεν είναι το είδος του λάθους που κάνουν οι μαθητές.

Άλλωστε, ποιος οργανισμός θα διαφήμιζε ότι μαθαίνει τέτοια αγγλικά στους μαθητές του;

Πρωτέαs

• Hero Member
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Να προσθέσω ένα ακόμη στη συλλογή του συγκεκριμένου ομίλου: εκτός όλων των άλλων, κάνουν και προετοιμασία για το μεταφραστικό της Κέρκυρας!! Νομίζω ότι το είχα δει και στο φυλλάδιο τους!

Πάω για ύπνο :-) Καληνύχτες :-)
« Last Edit: 15 Sep, 2006, 03:19:52 by Πρωτέας »
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.

banned13

• Hero Member
Θα εξακολουθήσω να συμφωνώ με την Κατερίνα ότι πρόκειται για μετάφραση μηχανής από κουτοπόνηρο προγραμματιστή.
Μα κι εγώ που το δημοσίευσα αυτό πιστεύω. Ότι η ξεφτίλα τους οφείλεται σε κάποιον κουτοπόνηρο προγραμματιστή. Αλλά δεν δέχομαι ότι δεν ευθύνονται. Δική τους είναι η επιχείρηση, αυτοί ευθύνονται και για ΟΛΑ  τα λάθη των υπαλλήλων τους ή των προμηθευτών τους.

mala

• Jr. Member
  • **
Πρόλαβαν κιόλας και τη διόρθωσαν;
Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light...

Search Tools