Συνεργασία με συναδέλφους και σκέψεις για προβλήματα πληρωμής

vmelas · 13 · 5120

vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Καλημέρες,

Αν μπορεί ας μου απαντήσει κάποιος στην εξής ερώτηση που μου έχει συμβεί. Εάν λάβετε εργασία και δώσετε μέρος τις σε συνάδελφο (ή το ανάποδο) και ο τελικός πελάτης δεν πληρώσει τότε ποια θα πρέπει να είναι η αντιμετώπιση του συναδέλφου που ανέλαβε μέρος της εργασίας αυτής? Κατανοώ ότι όλοι είμαστε freelancers και προσπαθούμε να αναλαμβάνουμε το κίνδυνο μη πληρωμών από πελάτες αλλά θα ήθελα τις απόψεις σας στο θέμα αυτό. Θα απειλούσατε τον συνάδελφο να σας πληρώσει από τη τσέπη του ή θα γράφατε το project στις ζημιές του έτους? Το ποσό στο οποίο αναφέρομαι κυμαίνεται στα 1500 δολάρια.

Θα με ενδιέφερε η άποψη σας και τα φώτα σας για μια τέτοια περίπτωση.

Βαλεντίνη

[Έκανα αλλαγές στο μήνυμα γιατί όποιος το πέρασε από μετατροπέα το σκότωσε λίγο στην ορθογραφία και δε λέει .. μεταφραστές είμαστε .. :) ... μη μας πάρουν και για ανορθόγραφους)
« Last Edit: 27 Feb, 2006, 21:04:44 by VMelas »


metafrastis

  • Guest
Προσωπικά δεν θα μοιραζόμουν ποτέ μια δουλειά με άλλο συνάδελφο κυρίως για λόγους αποτελέσματος και δευτερευόντως για τα υπόλοιπα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν, συμπεριλαμβανομένων και των οικονομικών που αναφέρεις.



Υ. Γ.

Άλλαξε τα greenglish πριν σε κράξουν :)



vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Να αλλάξω γραμματοσειρά (δεν ήξερα ότι υπήρχε κανόνας μια και δεν πολυπαρακολουθώ τα πάντα)... :)

Μπορείς να συνεργαστείς με συναδέλφους όταν ξέρεις το στυλ και την εργασία τους (το έχω κάνει πάμπολες φορές άλλα όπως λέει και η μητέρα μου "η στάμνα πολλές φορές πάει στη βρύση μία φορά μόνο θα σπάσει").

 Το ζήτημα είναι τι γίνεται αν δεν πληρώσει ο τελικός πελάτης.... θα προσπαθούσες να κάνεις τον άλλο να σε πληρώσει τη στιγμή που ξέρεις ότι και οι δυο είστε στην ίδια κατάσταση (δηλ. δεν είναι ότι ένας εκ των δύο είναι εκατομμυριούχος ) :)

Β


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ο κανόνας ισχύει από την πρώτη μέρα του φόρουμ και μην μου το παίζεισ τουρίστας, βαλόπαιδο, γιατί γράφτηκες από την αρχή του φόρουμ, άλλο αν αλλού τυρβάζεις.:ΡΡΡΡ

Αν αναλάβω δουλειά και δώσω μέρος της σε άλλον, εν αγνοία του πελάτη, έχω αναλάβει και το κόστος της - άποψή μου. Αν είμαι εγώ στη θέση αυτού που πήρε μέρος της δουλειάς, εξαρτάται από την εν γένει αξιοπιστία του συναδέλφου που μου την ανέθεσε αν θα ζητήσω την πληρωμή μου. Από θέσεις προσωπικών αρχών, δεν θα πιέσω για τα χρήματα αλλά δεν είμαι πεισμένη ότι αυτό είναι και το σωστό γιατί ενδέχεται να πέφτω θύμα ψευτιάς ή κοροϊδίας. Με λίγα λόγια, πώς μπορώ να ελέγξω ότι όντως δεν πλήρωσε ο πελάτης;
« Last Edit: 27 Feb, 2006, 20:53:46 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Quote
Αν αναλάβω δουλειά και δώσω μέρος της σε άλλον, εν αγνοία του πελάτη, έχω αναλάβει και το κόστος της - άποψή μου. Αν είμαι εγώ στη θέση αυτού που πήρε μέρος της δουλειάς, εξαρτάται από την αξιοπιστία του συναδέλφου γενικά το αν θα ζητήσω την πληρωμή μου. Από θέσεις προσωπικών αρχών, δεν θα τη ζητήσω αλλά δεν είμαι πεισμένη ότι κάνω το σωστό έτσι.

Επειδή δε μου αρέσει να μιλάω γενικά και γιατί δε μου αρέσει το εν αγνοία του πελάτη να πω ότι εγώ έδωσα δουλειά σε τρίτο γιατί υπήρχαν προσωπικοί λόγοι και δεν ήθελα να κρεμάσω τον πελάτη (ο οποίος ως τότε ήταν άψογος στις πληρωμές). Έως τα τώρα η πλρωμή δεν έχει έρθει αλλά οι απειλές εκ μέρους συναδέλφου έχουν πέσει βροχή καίτοι γνωρίζει ότι δεν είναι δυνατόν να του δοθεί το ποσό μια και έξω, ας πούμε, και κάθε πρότασή μου για πως να αποπληρωθεί το ποσό έχουν πέσει στο κενό. (Και ως γνωστό δεν είμαι από τα άτομα που αντιδρούν καλά σε απειλές). Γιαυτό είπα να ζητήσω τα φώτα σας πριν κάνω κάτι που θα το μετανοιώσω μετά :)

Β
« Last Edit: 27 Feb, 2006, 20:58:23 by spiros »


metafrastis

  • Guest
Το ζήτημα είναι τι γίνεται αν δεν πληρώσει ο τελικός πελάτης.... θα προσπαθούσες να κάνεις τον άλλο να σε πληρώσει τη στιγμή που ξέρεις ότι και οι δυο είστε στην ίδια κατάσταση (δηλ. δεν είναι ότι ένας εκ των δύο είναι εκατομμυριούχος ) :)

Ειλικρινά δεν το έχω σκεφτεί αλλά όσον αφορά τη δουλειά μου δεν εμπιστεύομαι κανένα και κατά πάσα πιθανότητα θα είχα προσυμφωνήσει και καλύψει κάθε λεπτομέρεια, πόσο μάλλον το οικονομικό.

Μπορούμε να πούμε πως ο/η συνεργάτης σου είναι πρακτικά ο εργοδότης σου οπότε επιβάλλεται να σε καλύψει.

Δεν ξέρω...

Μη χαλάσετε τις καρδιές σας μόνο :)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Βαλούλι, οι απειλές δείχνουν απλώς την ποιότητα του χαρακτήρα αυτού που τις ξεστομίζει. Έτερον εκάτερον όμως αυτό. Θα σου πρότεινα να πληρώσεις το συνάδελφο και μετά να του πεις να χώσει τις απειλές του κάπου... και να πιέσεις τον πελάτη σου. Δυστυχώς, είναι δική σου απώλεια το project και κανείς δεν οφείλει να την μοιραστεί μαζί σου.

Δική μου συμβουλή και ξέρεις πόσο σε αγαπάω... να προσέχεις με ποιους συνεργάζεσαι είτε δίνεις είτε παίρνεις δουλειά. Αυτό εννοούσα μιλώντας για την εν γένει αξιοπιστία του συναδέλφου.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Μα ακόμα και οι προτάσεις μου για τη πληρωμή του έργου σε ας πούμε Χ δόσεις έπεσε στο κενό. Αν εγώ δεν έχω τα λεφτά σήμερα που τα "απαιτεί" "εδώ και τώρα" ο συνάδελφος τι άλλο να κάνω? Να βγω στα φανάρια να πλένω παρμπριζ? :) (Εσύ με ξέρεις καλά και ξέρεις πόσο κρατιέμαι να παραμείνω κόσμια χαχααχαα *σατανικό*)

Β
« Last Edit: 28 Feb, 2006, 12:55:21 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Τότε χώσε με Paypal ή άλλο τρόπο την πρώτη δόση που πρότεινες εσύ εδώ και τώρα, πες του συναδέλφου να take it or leave it και εξήγησέ του ότι οι απειλές δεν φτουράνε ούτε σε σένα ούτε σε κανέναν άλλο όταν βρεθεί σε τέτοια δεινή θέση.

Τον βρίζεις με την ησυχία σου όταν πληρώσεις την τελευταία δόση σύμφωνα με τον τρόπο που πρότεινες, τηρώντας το δικό σου πλάνο πληρωμής ευλαβικά.

Όσο για τα φανάρια, εκεί να σε δω και θα γίνω αλοιφή πάραυτα.:ΡΡΡΡΡΡ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Όσο για τα φανάρια, εκεί να σε δω και θα γίνω αλοιφή πάραυτα.:ΡΡΡΡΡΡ

Αυτό είχα σκεφτεί να κάνω (σχετικά με Paypal) ... για τα φανάρια .. θα σε ειδοποιήσω :Ρ γιατί έτσι που πάμε ... τεσπα ... σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας κυρίως γιατί καταφέρατε να με κάνετε να χαμογελάσω αντί να πάρω το δίκανο και να κάνω τρέλλες :) .....

Βίκυ : 16 Ιουνίου η κάθοδος των Μυρίων ;) ετοιμάσου :Ρ


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Καλά, θα ενημερώσω όλα τα παιδάκια στα φανάρια να εξαφανιστούν γιατί θα τα φάει ο ανταγωνισμός από 16/6.:ΡΡΡΡ

Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα της γνώμης του καθενός. Είναι θέμα καθαρώς νομικό. Και η νομική έχει δώσει απάντηση στο πώς επιλύονται τέτοιες διαφορές, που καλό θα είναι να λύνονται έξω από τα δικαστήρια (και μακριά από δικομανείς δικηγόρους που μόνο την αμοιβή έχουν στο νου τους).

Ένας δίκαιος Σολομών θα έλεγε ότι θα έπρεπε να επωμιστείς τη μισή χασούρα του συναδέλφου (και να συμπληρώσεις το υπόλοιπο μόλις φροντίσεις να πάρεις τα λεφτά από τον πελάτη). Έχεις τη μισή ευθύνη για τη χασούρα γιατί εσύ του έδωσες τη δουλειά αλλά και ο συνάδελφος τη δέχτηκε (θα μπορούσε δηλαδή να χάσει το σύνολο της αμοιβής του αν εσύ ήσουν αφερέγγυα). Αλλά εξαρτάται από τις σχέσεις σας, από την κατανόηση που έχει ο άλλος, πόσο υποχωρητικό άτομο είσαι η ίδια κ.λπ.

Και η συμβουλή μου δεν είναι νομική.


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Νίκο,

Δε διαφωνώ με τα όσα λες απλά ξέσπασα εδώ μέσα γιατί όποιες προτάσεις και να έκανα για την αποπληρωμή έπεσαν στο κενό και έλαβα απαντήσεις εντελώς απειλητικές. Δεν αποτάσσομαι της ευθύνης απέναντι στον συνάδελφο αλλά η αδιαλαξία είναι κάτι που με τσιγκλάει και φυσικά "ηθελέ στα και παθέ στα" και στο μέλλον δεν θα το αποτολμήσω ξανά.

Από νομικής άποψης κρούω ένα μικρό κώδωνα να βγάζετε τιμολόγια με το όνομά σας (αν πάνε στο εξωτερικό) γιατί αν τα στέλνετε με όνομα εταιρίας που υπάρχει ή δεν υπάρχει ή είναι προσωπική εταιρία και όχι ΑΕ τότε τη χάσατε από χέρι γιατί όποιος και να σας χρωστάει μπορεί να επικαλεστεί ότι έδωσε την εργασία σε εσάς ως άτομο και όχι ως εταιρία. Ας επισημάνω ότι δεν μιλάω από προσωπική εμπειρία γιατί αυτά τα ήξερα .. το λέω για να το έχουν υπόψη τους άλοι συνάδελφοι που ξεκινούν τώρα ή ίσως να νομίζουν ότι η χρήση ενός εταιρικού ονόματος είναι πιο "πιασάρικο"¨- sic-.

Επίσης μια και ξεκίνησα τα περί προσωπικής εταιρίας να σας επισημάνω ότι αν ξεκινήσετε προσωπική εταιρία να έχετε υπόψη σας ότι αν κάποιος σας πάει σε δικαστήριο μπορεί να ζητήσει να χρησιμοποιηθούν όλα τα περιουσιακά προσωπικά σας στοιχεία για αποπληρωμή χρέους. Και επισημαίνω ξανά ότι δεν μιλάω από προσωπική εμπειρία... απλά αναφέρω τι μπορεί να γίνει αν εκδώσετε τιμολόγιο με όνομα προσωπικής εταιρίας.

Φιλικά και αφού βούτηξα τρεις ασπιρίνες


Β
« Last Edit: 28 Feb, 2006, 12:49:28 by spiros »


 

Search Tools