Μετάφραση επιστημονικών κειμένων για χαρτζιλίκι

prazantrau?

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 245
    • Gender:Male

Μεταξύ τυρού και φραπεδιού, ρίξε και καμιά επιστημονική μετάφρα!
Θα κονομήσεις τα ευρά που σου χρειάζονται για ν' αγοράσεις το καινούργιο πλεϊστέισον.
Ρε τι πάθαμαν!

Quote
Ψάχνεις χαρτζιλίκι; Ψάχνω μεταφραστές.
Καλησπέρα σας,
Υπάρχει κανείς εκεί έξω που να ενδιαφέρεται να μεταφράσει επιστημονικά κείμενα από αγγλικά σε ελληνικά, για χαρτζιλίκι;;;
Προτείνετε μου και τιμή ανά σελίδα.
Όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει στο 6997247398.
Κάτια


http://www.fititis.gr/fititis2/index.php?option=com_fireboard&Itemid=33&func=view&id=255560&catid=19
Tarapia tapioco. Prematurata alla supercazzola o scherziamo? - Come se fosse antani anche per lei soltanto in due, oppure in quattro anche scribai con cofandina; come antifurto, per esempio.


Natassa

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1313
Καλημέρα!

Ιζ δέαρ ένιμπάντι άουτ δέαρ;

Δυστυχώς, γίνονται κι έτσι οι επιστημονικές -και όχι μόνο- μεταφράσεις...
« Last Edit: 25 Sep, 2008, 11:22:08 by Natassa »
Οπωσδήποτε παράθυρο
Να βλέπω έξω, να χαμογελώ



vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Έχω ουκ ολίγα παραδείγματα καθηγητών φιλοσοφικής που για εργασία εξαμήνου έδιναν μεταφράσεις άρθρων που ήθελαν να διαβάσουν .... κατάσταση φρίκη μιλάμε :)


hustle.punch

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 119
    • Gender:Female
Έχω ουκ ολίγα παραδείγματα καθηγητών φιλοσοφικής που για εργασία εξαμήνου έδιναν μεταφράσεις άρθρων που ήθελαν να διαβάσουν .... κατάσταση φρίκη μιλάμε :)


Ωχ, τι μου θυμίζεις τώρα... 3ο ή 4ο έτος στο Γλωσσολογικό του Αγγλικού στην Αθήνα, να ασχολούμαι (όπως και άλλοι/ες) με τη μετάφραση κεφαλαίων ενός βιβλίου για τα Παιδαγωγικά (το μάθημα ήταν ελληνικό, επιλογής).
Σημείωση: σιχαίνομαι τα παιδαγωγικά - μαζί με applied linguistics, ψυχολογία, και κάποιο ξεκάρφωτο μάθημα ελληνικής ιστορίας ήταν τα χειρότερά μου!
Colorless green ideas sleep furiously.



Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Εδώ έχουμε ένα ωραιότατο παράδειγμα της άποψης "Ξέρεις Αγγλικά, άρα μπορείς να μεταφράσεις και μάλιστα... ΤΑ ΠΑΝΤΑ!".

Εγώ που είμαι καλή στην πρόσθεση γιατί δεν έγινα μαθηματικός;;;;;!!!!! ;-)))
"Only Love can leave such a... Mark!"


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Ωχ, τι μου θυμίζεις τώρα... 3ο ή 4ο έτος στο Γλωσσολογικό του Αγγλικού στην Αθήνα, να ασχολούμαι (όπως και άλλοι/ες) με τη μετάφραση κεφαλαίων ενός βιβλίου για τα Παιδαγωγικά (το μάθημα ήταν ελληνικό, επιλογής).
Σημείωση: σιχαίνομαι τα παιδαγωγικά - μαζί με applied linguistics, ψυχολογία, και κάποιο ξεκάρφωτο μάθημα ελληνικής ιστορίας ήταν τα χειρότερά μου!

Επειδή ξέρω ποιός ήταν ο καθηγητής να σου πω ότι το κάνει πλέον σταθερά σε κάθε εξάμηνο ... [σκέψου ότι εγώ ως Φ.Π.Ψ. τον είχα σε περισσότερα μαθήματα] πόσα βιβλία έχει μεταφράσει έτσι κανείς δε ξέρει .. ελπίζω όμως (ή μάλλον φοβάμαι να κοιτάξω και να μάθω) ότι δεν τα έχει εκδώσει ως και καλά δικές του μεταφράσεις ....



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εγώ που είμαι καλή στην πρόσθεση γιατί δεν έγινα μαθηματικός;;;;;!!!!! ;-)))

Γιατί δεν είσαι καλή στην αφαίρεση και τον πολλαπλασιασμό. :Ρ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


hustle.punch

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 119
    • Gender:Female
Εδώ έχουμε ένα ωραιότατο παράδειγμα της άποψης "Ξέρεις Αγγλικά, άρα μπορείς να μεταφράσεις και μάλιστα... ΤΑ ΠΑΝΤΑ!".

Ας αφήσουμε τα συμπαθητικά αρκουδάκια στην ησυχία τους :ρ
Colorless green ideas sleep furiously.


socratisv

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 721
    • Gender:Male
Το ίδιο έργο το έχω δει και σε αγγελία του στιλ:
" We are a translation agency looking for students in translation or students in any discipline with qualifications in (γλώσσα) for low budget projects"
low budget<→ χαρτζιλίκι
(συνήθως πάει πακέτο με το poor quality, μπατ δις ις ενάδερ καπ οφ τίι:-))
Oculi plus vident quam oculus


 

Search Tools