Mozilla Firefox Tabs

Pit · 25 · 3721

Pit

• Sr. Member
  • Panagiotis Stamatelos
Λοιπόν, έχω ένα θέμα. Επειδή έκανα χθες φορμάτ, λόγω ενός προβλήματος στο laptop, σήμερα εγκατέστησα όλα τα προγράμματα από την αρχή. Όντας φανατικός του Firefox, αποφάσισα να μην το εγκαταστήσω από το αρχικό του προγράμματος που είχα εγώ, αλλά πήγα και κατέβασα την τελευταία έκδοση (3.0.8 ή κάτι τέτοιο). Το θέμα τώρα είναι ότι υπολειτουργούν οι καρτέλες. Ενώ πριν, όταν έκλεινα το παράθυρο, είχα κάνει κάποιες ρυθμίσεις και έκλεινε το παράθυρο, αλλά την επόμενη φορά που το άνοιγα, άνοιγε τις καρτέλες από την προηγούμενη φορά που δούλευα. Δεν ξέρω αν το καταλάβατε. Ας πούμε ότι έχω ανοιχτές το in.gr, ένα wikipedia και το answers. Κλείνω το παράθυρο (κλείνει χωρίς να πει τίποτα-έτσι το είχα ρυθμίσει) και την επόμενη φορά που το ανοίγω, ανοίγει αυτόματα τις τρεις παραπάνω σελίδες (χωρίς να με ρωτήσει τίποτα).

Τώρα, προσπαθώ να βρω στις επιλογές καρτελών κάτι σχετικό να ρυθμίσω και δεν έχει τίποτα. Αφήστε που άλλοτε με ρωτάει αν θέλω να αποθηκευτούν οι καρτέλες για την επόμενη φορά, όταν πάνω να κλείσω το παράθυρο, και άλλοτε όχι.

Τι να κάνω; Θα χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο!
Laughter translates into any language.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Μέθοδος 1

Άνοιξε τις καρτέλες που θες.

Bookmarks → Bookmark all tabs

Μέθοδος 2 - Για έναρξη

Σύνδεσμο με διαχωριστικό τύπου “|” στο Tools → Options → Main → Homepage

Π.χ.:
https://www.translatum.gr/forum/index.php|http://google.com
« Last Edit: 29 Mar, 2009, 14:27:14 by spiros »

elmak

• Full Member
  • Eleni Makantani
Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ από τότε που εγκατέστησα το FF 3. Απ' ό,τι διάβασα στο φόρουμ του FF, το πρόβλημα αυτό είναι συνηθισμένο. Εγώ κάνω το εξής: δεν κλείνω καθόλου το FF, κάνω τερματισμό του υπολογιστή με ανοιχτό το πρόγραμμα. Την επόμενη φορά που ανοίγω τον υπολογιστή και το FF, επανέρχονται οι καρτέλες από την προηγούμενη φορά.

Pit

• Sr. Member
  • Panagiotis Stamatelos
Σπύρο, το πρώτο που λες το ξέρω (δεν είναι καθόλου βολικό). Ας πούμε, το Opera κάνει όλα αυτά που είπα χωρίς να κάνεις τίποτα. Το δεύτερο που λες δεν το καταλαβαίνω.

elmak, μάλλον θα σε προτιμήσω. Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό. Ας περιμένουμε, λοιπόν, να βγει η επόμενη, βελτιωμένη έκδοση. Μήπως να κατεβάσω τη 2 ή θα σούρνεται;

elmak

• Full Member
  • Eleni Makantani
Μήπως να κατεβάσω τη 2 ή θα σούρνεται;

Μια χαρά είναι το 2 από άποψη ταχύτητας. Απλά εγώ προτίμησα το 3 επειδή ανακοίνωσαν ότι δεν δίνουν πλέον ενημερώσεις ασφαλείας για το 2.

Μπορώ να πω ότι τώρα πια το συνήθισα να δουλεύει έτσι και δεν με ενοχλεί. Απλά, προσέχω μήπως πατήσω καμιά φορά κατά λάθος το χ και κλείσει το παράθυρο, γιατί πρώτον δεν με ρωτάει αν θέλω να κλείσω τις καρτέλες και δεύτερον, όπως γνωρίζεις, με το νέο άνοιγμα δεν επανέρχεται τίποτα...

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Το δεύτερο που λες δεν το καταλαβαίνω.

Το έκανες;

Pit

• Sr. Member
  • Panagiotis Stamatelos
Το έκανες;

Όχι. Για να είμαι ειλικρινής, δεν καταλαβαίνω καν τι εννοείς ή πώς ακριβώς γίνεται...

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Πάμε ξανά:

Πας
Tools → Options → Main και στο πεδίο Homepage

γράφεις:
https://www.translatum.gr/forum/index.php|http://google.com

Κλείνεις το πρόγραμμα. Το ανοίγεις ξανά. Ως δια μαγείας εμφανίζονται 2 ιστότοποι.

Pit

• Sr. Member
  • Panagiotis Stamatelos
To κατάλαβα, αλλά και πάλι δε με εξυπηρετεί γιατί αυτό είναι για να αποθηκεύσω δύο homepages. Εγώ ουσιαστικά ήθελα κάτι για να αποθηκεύω τις σελίδες που βρήκα με τόσο κόπο, και να συνεχίσω πιο μετά τη δουλειά μου.
Ήδη έχω υιοθετήσει τη συμβουλή της elmak και κλείνω τον υπολογιστή με το firefox ανοιχτό. Είναι κι αυτό μια λύση.

Αν βρω λύση, θα επανέλθω.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Τότε μιλάς για Bookmarking – εγώ χρησιμοποιώ το http://delicious.com/home.

Vion

• Sr. Member
  • Creative, Hardworking and Able!
Γεια σου Πιτ,
-λοιπόν, δοκίμασες τις επιλογές συμπεριφοράς από «tools → options → tabs»;

elmak

• Full Member
  • Eleni Makantani
-λοιπόν, δοκίμασες τις επιλογές συμπεριφοράς από «tools → options → tabs»;

Είναι λοιπόν αυτό ένα θέμα με τον FF3, το οποίο παρατηρείται σε πολλούς χρήστες "επιλεκτικά" (είναι, δηλαδή, να μη σου τύχει): αν ρίξεις μια ματιά στις δικές μου επιλογές, θα δεις ότι έχω τέσσερις καρτέλες για homepage, επιλογή να ανοίγουν οι καρτέλες που είχα ανοιχτές την τελευταία φορά, να με ρωτάει πριν τις κλείσει και πριν τις επαναφέρει. Ε, λοιπόν, τίποτα από αυτά δεν συμβαίνει! Έτσι και κάνω το λάθος και κλείσω τον FF και τον ξανανοίξω, θα μου εμφανίσει μια κενή καρτέλα και τίποτα παραπάνω!

Επίσης, ένα θέμα είναι τα cookies: εδώ και καιρό, όσο κι αν ήθελα να "θυμάται" π.χ. ότι θέλω να εμφανίζονται 100 αποτελέσματα στην αναζήτηση του google, δεν μπορούσε να το "χωνέψει" και μου εμφάνιζε μόνο 10. Μετά, ως δια μαγείας, το πήρε απόφαση και εμφάνιζε 100. Τις τελευταίες 2-3 μέρες, εμφανίζει ξανά 10!!

Στο δεύτερο υπολογιστή μου, όπου εγκατέστησα το FF3 από το ίδιο αρχείο εγκατάστασης (δηλ. δεν το κατέβασα ξανά, το μετέφερα από τον άλλο υπολογιστή) λειτουργούν όλα στην εντέλεια!

Από μια έρευνα που είχα κάνει στο φόρουμ του FF είχα διαπιστώσει ότι το πρόβλημα αυτό το έχουν πάρα πολλοί χρήστες. Πρότειναν εκεί κάτι λύσεις, αλλά μου είχαν φανεί πολύ περίπλοκες και ακαταλαβίστικες και δεν μπήκα στον κόπο. Ελπίζω κάποια στιγμή, με κάποια ενημέρωση, να βρεθεί η μαγική λύση και να σταματήσουν όλα αυτά. Μέχρι τότε, όμως, ο FF θα παραμένει μόνιμα ανοιχτός!

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μήπως να απεγκαταστήσεις το Firefox και να εγκαταστήσεις ξανά; Το δοκίμασες;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

Pit

• Sr. Member
  • Panagiotis Stamatelos
Μήπως να απεγκαταστήσεις το Firefox και να εγκαταστήσεις ξανά; Το δοκίμασες;

Τώρα είδα το μήνυμα. Ναι, το έκανα αλλά τίποτα. Θα δοκιμάσω μήπως κατεβάσω την έκδοση 2. Μπας και...

Ευχαριστώ σας όλους!

elmak

• Full Member
  • Eleni Makantani
Θα δοκιμάσω μήπως κατεβάσω την έκδοση 2. Μπας και...

Σε περίπτωση που δυσκολευτείς να βρεις το 2 για κατέβασμα, στείλε ένα PM για να σου το στείλω.

Search Tools