Αρχικά ονόματος στο τέλος μηνύματος και αλλαγή γραμμής

spiros · 12 · 3989

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
ΥΓ Σπύρο, αν προσθέσω τ'αρχικά μου στην "υπογραφή" μου, θα'ναι σα να υπογράφω το απόσπασμα του Εξιπερί. Ενοχλούν εκεί που τα προσθέτω, στο κείμενό μου;

Δεν είναι ακριβώς ότι ενοχλούν αλλά επηρεάζουν την αισθητική των μηνυμάτων και προσθέτουν επιπλέον όγκο χωρίς να χρειάζεται. Προφανώς, όλοι γνωρίζουν το όνομά σου και δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνεις τα αρχικά, ή μήπως κάνω λάθος (άλλωστε, τα αρχικά δεν δίνουν και κάποια ιδιαίτερη πληροφορία); Επίσης, κανείς άλλος δεν χρησιμοποιεί αυτήν την τακτική και δεν υπάρχει στο εθιμοτυπικό των φόρουμ να γίνεται έτσι. Όσον αφορά το να μπερδευτεί με την υπογραφή σου (με το κείμενο του Εξιπερί) μπορείς να αλλάξεις χρώμα ή γραμματοσειρά ή απλά να το βάλεις από πάνω από το χωρίο του Εξιπερί.

Αλλαγές γραμμής (αφορά άλλο μέλος).

Πάλι επηρεάζουν την αισθητική των μηνυμάτων. Όταν γίνεται αυτόματη αλλαγή γραμμής αυτή προσαρμόζεται ανάλογα με την ανάλυση οθόνης που χρησιμοποιεί κανείς. Επίσης, κανείς άλλος δεν χρησιμοποιεί αυτήν την τακτική και δεν υπάρχει στο εθιμοτυπικό των φόρουμ να γίνεται έτσι. Και απ' ό,τι βλέπω στις ιστοσελίδες του συγκεκριμένου φίλτατου μέλους, οι αλλαγές γραμμών
είναι κανονικές και όχι αυτού
του τύπου. Η δικαιολογία "έτσι έχω συνηθίσει"
δεν ευσταθεί ιδιαίτερα αφενός διότι μάλλον χρειάζεται λιγότερη προσπάθεια
για να γράψει κανείς χωρίς δικές του αλλαγές γραμμών και αφετέρου,
χμμ... το είπα ήδη, πώς και αυτή η συνήθεια δεν εμφανίζεται στις δικές του ιστοσελίδες;
« Last Edit: 21 May, 2006, 18:09:35 by spiros »

dinomachi

• Sr. Member
  • The word is not enough...
Σπύρο,

δεν το είχα διαβάσει αυτό το νήμα, η αλήθεια είναι. Μέσα στο φόρτο εργασίας που αντιμετώπισα τις τελευταίες μέρες... έριχνα κλεφτές ματιές στο forum μας και φαίνεται πως μου διέφυγε.

Η αισθητική των κειμένων που αναρτώνται στο forum μας έχει δεχθεί πλήγματα το τελευταίο διάστημα (βλ. διάφορα .gifάκια), από άλλου είδους εικόνες και δεν πιστεύω ότι τα αρχικά μου είναι πια τόσο αντιαισθητικά... αν και "περί ορέξεως"...

Το γεγονός ότι δεν χρησιμοποιεί κανείς άλλος αρχικά ως "υπογραφή" δεν είναι αιτιολογία για να πάψω να τα χρησιμοποιώ εγώ. Δεν είναι όλα τα δάκτυλα του χεριού μας ίδια, εξάλλου. Αλίμονο αν ήταν!!! Όσον αφορά στο "εθυμοτυπικό", φαντάζομαι ότι διαμορφώνεται από τα μέλη που συμμετέχουν σ'έναν ελεύθερο (?) χώρο έκφρασης και ανταλλαγής πληροφοριών και γνώσεων.

Το μόνο επιχείρημά σου που σέβομαι και θα συμμορφωθώ προς αυτό, γιατί είναι προς το συμφέρον όλων μας, είναι το γεγονός ότι "βαραίνει" τα κείμενά μου (με ό,τι έννοια προσδίδει ο όρος).

Ευχαριστώ για την επισήμανση και ζητώ συγγνώμη αν προκάλεσα -άθελά μου- οποιοδήποτε πρόβλημα στην ιστοσελίδα.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Κανένα πρόβλημα δεν προκάλεσες, Δεινομάχη αλλά σε μάθαμε πια και σε αναγνωρίζουμε και χωρίς το Δ.Δ. και είναι και πιο όμορφο οπτικά το μήνυμά σου έτσι σκέτο.

Άντε μην αρχίσω να βάζω εγώ τα αρχικά μου οπότε θα καταλάβετε ότι είμαι γεννημένη vip (καθότι ο πατέρας μου Ιωάννης).:-))))))))))))))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

banned8

• Jr. Member
  • **
τα αρχικά μου οπότε θα καταλάβετε ότι είμαι γεννημένη vip (καθότι ο πατέρας μου Ιωάννης).:-))))))))))))))))

Και ο δικός μου, αλλά εγώ είμαι ένα τίποτε (Ν.Ι.Λ.).

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Είμαστε τα δύο άκρα αντίθετα, θείοοοοοοοοοοο. :-))))))))))

progvamp

• Hero Member

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ένας κι ένας είμαστε όλοι μας, να μη μας βασκάνω.:-)))))))))

banned8

• Jr. Member
  • **
Είμαστε τα δύο άκρα αντίθετα, θείοοοοοοοοοοο. :-))))))))))

Κι εγώ κάποτε ήμουν a Very Important Name, αλλά τελευταίως μ' έχουν πιάσει οι ... αναποδιές μου (VIN - ΝΙΛ, nudge-nudge).
« Last Edit: 23 May, 2006, 21:03:56 by nickel »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ό,τι ανεβαίνει, κατεβαίνει... που έλεγε παλιά κι ο Γιώργος Μαρίνος, θειουλίνι μου.:-))))))))))))

elena petelos

• Hero Member
  • Qui ne dit mot consent.

Και ο δικός μου, αλλά εγώ είμαι ένα τίποτε (Ν.Ι.Λ.).

Νίκο μου, το "NIL by mouth" το έχεις δει;;
:)
Eπίσης, τώρα που τα χρόνια περνάνε.... contemplate...

btw: Bίκυ, μην πειράζεις το Νίκο.
΄-)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Κι έλεγα κι εγώ, δεν θα φανεί η Ελένη;

Λενάκι μου, επειδή το ζητάς εσύ και μόνο για 'σένα, δεν θα τον ξαναπειράξω (σήμερα).:-)))))))))))))))))))

elena petelos

• Hero Member
  • Qui ne dit mot consent.

Λενάκι μου... επειδή το ζητάς εσύ και μόνο για 'σένα

Ναι...

... επειδή το ζητάς εσύ.....
Σωστό και θεϊκό συνάμα...

...και μόνο για 'σένα...

Πάντα τέτοια!!
¨-))

Search Tools