No Sex Please, We're Brutish!

spiros · 15 · 16283

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
No Sex Please, We’re Brutish!
The exploits of a Greek student in Britain
by Spiros Doikas

This is a book about the exploits of a Greek student in Britain. It explores notions of Britishness and Englishness. Take a Greek with a wicked sense of humour and plant him in the UK. Let him live and study English Literature in one of its universities; let him mingle with British students and become fully immersed in British culture. The result: you get this totally and utterly irreverent satire about sex, drugs, (no rock’n'roll but booze galore), food, education and all the other cultural appurtenances that give a people their identity. It will take you by the hand (oh horror of horrors!) and guide you in such fundamental notions as the taboo on public displays of affection, the obsession with one-night-stands and, should you feel like an intellectual (hey, I know, if you are British this is most likely NOT your cup of tea), give you plentiful allusions to and parodies of such literary masters as Nietzsche, Dante, Beckett, Swift and T.S. Eliot.

Read 24 pages for free online:
No sex please we're Brutish!
Like the page on facebook

Buy from CreateSpace | Amazon US | Amazon UK | Amazon FR
Kindle versions: Amazon US | Amazon UK | Amazon FR

Cover illustrations: Tim Wilson
Copyediting: William Berg


« Last Edit: 30 May, 2019, 09:52:49 by spiros »


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Συγχαρητήρια Σπύρο για την νέα έκδοση. Κατά σύμπτωση, όταν έκανα μεταδιδακτορικές σπουδές στο Λονδίνο (LSE) το 1975-6, το μόνο θεατρικό έργο που είδα στο θέατρο του Aldwich ήταν το "No sex, please, were are British". Δυστυχώς, ως παντελώς άσχετος με τον κόσμο της τέχνης,  έχασα την ευκαιρία να παρακολουθήσω στο West End γίγαντες της ηθοποιίας όπως ο John Gielgud και άλλοι γνωστοί ηθοποιοί.



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Όλως τυχαίως το LSE αναφέρεται στο βιβλίο ως το τελευταίο πανεπιστήμιο στο Ηνωμένο Βασίλειο όπου έλαβε χώρα φοιτητική εξέγερση το 1969. Αυτό ως δείγμα της «επαναστατικότητας» των Βρετανών.
« Last Edit: 01 Apr, 2013, 00:01:51 by spiros »


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Προτιμότερη είναι αυτή η έλλειψη επαναστατικότητας παρά η παρ' ημίν,  που έχει διαλύσει τα ανώτατα δήθεν εκπαιδευτικά ιδρύματα. Η σύγκριση π.χ. της LSE με τα αντίστοιχα δικά μας πανεπιστήμια είναι καταλυτική εις βάρος μας. 



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Από τη σελίδα 124 του βιβλίου (αυτό που έλεγα πριν είναι στη σελίδα 115)

https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=342044.0
« Last Edit: 01 Apr, 2013, 00:02:52 by spiros »


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Σπύρο μου, συγχαρητήρια για το νέο βιβλίο σου! Το θέλω επειγόντως :-)
In dubio pro reo


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Προτιμότερη είναι αυτή η έλλειψη επαναστατικότητας παρά η παρ' ημίν,  που έχει διαλύσει τα ανώτατα δήθεν εκπαιδευτικά ιδρύματα. Η σύγκριση π.χ. της LSE με τα αντίστοιχα δικά μας πανεπιστήμια είναι καταλυτική εις βάρος μας.

Συμφωνώ απολύτως, Θωμά.
In dubio pro reo


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Σπύρο μου, συγχαρητήρια για το νέο βιβλίο σου! Το θέλω επειγόντως :-)

Μολών λαβέ :Ρ
Αν και, δεν έχω καθόλου αντίτυπα εκτός του δοκιμίου, τα παίρνω κι εγώ όπως όλοι μέσω Amazon. Από τη σελίδα του βιβλίου πάντως έχει δείγμα 24 σελίδες και στο Amazon έχει το Look Inside όπου μπορεί κανείς να δει κάποιο επιπλέον μέρος του περιεχομένου.

Όσο για το LSE και τα σχετικά, καλό είναι να τα δει κανείς στα συμφραζόμενα του βιβλίου, αποκτούν άλλη διάσταση. Υπάρχει μια διαφορά μεταξύ της έννοιας του νομοταγούς πολίτη/φοιτητή, και του προβάτου, το οποίο έχει εκπαιδευθεί να μη το νοιάζει τίποτα όσον αφορά την πολιτική κατάσταση της χώρας του και απλά να επικεντρώνει τις προσπάθειές του στην κατανάλωση περισσότερου αλκοόλ και ναρκωτικών.

Με τη λογική που αναφέρετε αμφότεροι, καλό θα ήταν ας πούμε να ήταν πρόβατα και οι φοιτητές του Πολυτεχνείου και να είχαμε ακόμη χούντα ;)


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Υπάρχει μια διαφορά μεταξύ της έννοιας του νομοταγούς πολίτη/φοιτητή, και του προβάτου, το οποίο έχει εκπαιδευθεί να μη το νοιάζει τίποτα όσον αφορά την πολιτική κατάσταση της χώρας του και απλά να επικεντρώνει τις προσπάθειές του στην κατανάλωση περισσότερου αλκοόλ και ναρκωτικών.

Με αυτή την έννοια, συμφωνούμε απολύτως! Ούτε εμένα μου αρέσουν τα πρόβατα. Αλλά θεωρώ το ίδιο επιβλαβή τα διαρκή και αναίτια "όχι".

Με τη λογική που αναφέρετε αμφότεροι, καλό θα ήταν ας πούμε να ήταν πρόβατα και οι φοιτητές του Πολυτεχνείου και να είχαμε ακόμη χούντα ;)

Έξυπνη ερώτηση, αλλά η απάντησή της εξαρτάται από το αν εξισώνει κανείς την αντίσταση των φοιτητών του Πολυτεχνείου με όλες τις υπόλοιπες "αντιστάσεις" φοιτητών στα χρόνια που ακολούθησαν μέχρι και σήμερα (και ποιος ξέρει μέχρι πότε...) ή αν θεωρεί τα δύο φαινόμενα διαμετρικά αντίθετα.

Επίσης, η απάντηση περιπλέκεται και από ένα άλλο επιχείρημα που μου έρχεται στο νου: Το ότι η αντίσταση είναι κάποτε καλή, σημαίνει ότι είναι πάντοτε καλή; Το ότι η υπακοή είναι κάποτε κακή, σημαίνει ότι είναι πάντοτε κακή; Άρα μήπως το ερώτημα δεν είναι "πρόβατα ή επαναστάτες", αλλά "συνειδητοποιημένοι ή μη συνειδητοποιημένοι" (ώστε σε κάθε περίπτωση να ενεργεί ο πολίτης με τον εκάστοτε ενδεδειγμένο τρόπο -που άλλοτε είναι η υπακοή, άλλοτε η αντίσταση); Μήπως, επίσης, είναι αδύνατο να βρεθεί απάντηση, διότι κάθε ομάδα θεωρεί τον εαυτό της "συνειδητοποιημένο" και όλους τους άλλους "μη συνειδητοποιημένους";

Αυτά δεν έχουν σχέση με το θαυμάσιο βιβλίο σου, ασφαλώς ;-) Απλώς προβληματίζομαι με αφορμή αυτά που διαβάζω, ως συνήθως!
In dubio pro reo


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Εκτός από το δίπτυχο «συνειδητοποιημένοι ή μη συνειδητοποιημένοι» εγώ θα προσέθετα και το «εγωικοί/ολιστικοί» με την έννοια του να μην προβάλλεται το συμφέρον μιας οποιασδήποτε υποομάδας αντί για το ευρύτερο συμφέρον της κοινωνίας.

Δυστυχώς όμως όλα αυτά, όπως είπες, επιδέχονται πολλές ερμηνείες και μπορούν να διαστρεβλωθούν.
« Last Edit: 01 Apr, 2013, 13:33:01 by spiros »


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Προτιμώ τα πρόβατα και όχι τα κατσίκια. Τα τελευταία έχουν, κυριολεκτικά, ρημάξει τις ραχούλες της απαράμιλλης ελληνικής φύσης. Όσο για το Πολυτεχνείο αυτό κάηκε λόγω επαναστατικής ανικανότητας των κρατούντων. Στην πτωχευμένη, οικονομικά αλλά, κυρίως, πολιτιστικά, χώρα μας ακόμη δεν έχουμε αντιληφθεί ότι η κατσικο-επαναστατικότητά μας μας έχει φέρει στην εξαθλίωση.


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Συμφωνώ και με τα δύο προηγηθέντα σχόλια, Σπύρο και Θωμά!
In dubio pro reo


Apparatus

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1620
    • Gender:Male
  • Ως ουδέν γλυκίων ης πατρίδος ουδέ τοκείων γίγνεται
Δεν με βοηθούν τα αγγλικά μου, η λέξη "Brutish" βγαίνει από "brutal + British". Άμα ισχύει αυτό, συμφωνώ 1000%.



Apparatus

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1620
    • Gender:Male
  • Ως ουδέν γλυκίων ης πατρίδος ουδέ τοκείων γίγνεται
Λαμβάνοντας υπόψη ότι το πρώτο γράμμα της λέξης "brutish" είναι κεφαλαίο και όχι μικρό, νομίζω κοντά έπεσα.


 

Search Tools