Translatum forum – το forum που σας πληρώνει!

spiros · 48 · 63563

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εννοείς το βιβλίο «Ο φτωχούλης του Θεού», Άλεξ;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


vbd.

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 720
    • Gender:Male
Yes, Βίκυ.

Σπύρο, προφανώς, δεν συνάδει με τις επιστήμες μας η συστηματική ανάγνωση του Καζαντζάκη. Εν πάση περιπτώσει.

Το βρήκα, εδώ. Το έχω σε καλή ανάμνηση. Ίσως τώρα που είναι και Χριστούγεννα την βρεις διαβάζοντάς το.
At last, I have peace.



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854551
    • Gender:Male
  • point d’amour
Ευχαριστώ! Προς το παρόν τη «βρίσκω» με τις εκκρεμείς μεταφράσεις και τις υπόλοιπες δουλειές που γίνονται για τον ιστότοπο...


vbd.

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 720
    • Gender:Male
Λυπάμαι, Σπύρο. Σου εύχομαι αύριο να βρεις χρόνο να φας και να πιεις καλά και να το ευχαριστηθείς, χωρίς να έχεις το μυαλό σου στο ρολόι. Το ίδιο και σε εσένα, Βίκυ. Καληνύχτα σας.
At last, I have peace.




wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ευχαριστούμε, Αλέξανδρε. Κι εσύ να περάσεις καλά.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Vion

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 633
    • Gender:Male
  • Creative, Hardworking and Able!
Σας ευχαριστώ θερμά για τα καλά λόγια και τη μεγάλη τιμή που μας κάνατε. Σαν Newbie, ήταν έκπληξη να δω το όνομά μου δίπλα από την Frederique. Εύχομαι καλή δύναμη και καλή πρόοδο σε όλους στο Translatum and a great 2009.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Χρόνια πολλά, Vion.

Σ' ευχαριστούμε κι εμείς για την παρουσία σου στο Translatum.

Και κανόνισε να μεγαλώσεις γρήγορα μες στο 2009 ώστε να πάψεις να είσαι newbie.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854551
    • Gender:Male
  • point d’amour
Σας ευχαριστώ θερμά για τα καλά λόγια και τη μεγάλη τιμή που μας κάνατε. Σαν Newbie, ήταν έκπληξη να δω το όνομά μου δίπλα από την Frederique. Εύχομαι καλή δύναμη και καλή πρόοδο σε όλους στο Translatum and a great 2009.

Εμ, εσείς οι δύο πάτε πακέτο. Πίσω από τον ένα κρύβεται πάντα ο άλλος για πιο δυναμικό τελικό αποτέλεσμα, γιατί να είμαι εγώ αυτός που θα σας χωρίσει; -:)


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Ενημερώνω ότι τα χρήματα (10 Ευρώ) μόλις τα κατέθεσα στον φιλανθρωπικό οργανισμό "Κιβωτός του Κόσμου" (www.kivotostoukosmou.org), που εκτελεί πραγματικά αξιοθαύμαστο έργο... (και αποτέλεσε επίσης ένα μεγάλο μέρος της εργασίας μου για το ΕΑΠ). Επίσης, ο "Σύλλογος για την Προστασία του Αγέννητου Παιδιού" που αναφέρθηκε πιο πάνω είναι από τις αγαπημένους μου...

Καλή συνέχεια σε όλους:-)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση, Μίνα!

Να 'σαι πάντα καλά και «ζωντανή» όπως όταν σε πρωτογνώρισα. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854551
    • Gender:Male
  • point d’amour

Zazula

  • Λεξιλάγνος λογοπαίκτης
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1337
    • Gender:Male
  • Αθεράπευτος πομφολυγτόπιξ
Αγαπητέ Άγιε Βασίλη

Δεν είχα σκεφτεί να σου γράψω φέτος (όχι τόσο επειδή δεν έχω ανάγκη —ή, μακριά από μένα, επειδή σνομπάρω— έναν καλοπροαίρετο άγιο να μου εκπληρώσει τις επιθυμίες, αλλά μάλλον διότι δεν είχα καθόλου χρόνο όντας πνιγμένος στη δουλειά). Όμως, καθώς άκουγα το πλέον εμβληματικό άσμα πασών των ημερών (άρα και τούτων 'δώ), ήγουν το ακόλουθο:

έλαβα ειδοποίηση ότι έχω λαμβάνειν το χρηματικό ισοδύναμο τεσσάρων (4) σωληναρίων Θερμοαγώγιμης Πάστας Arctic Silver 5 (στην —επαγγελματική— συσκευασία των 12g) — ή δεκατριώνμισι (13,5) σωληναρίων των 3,5g (αλλά αυτά είναι για n00bs). Χάρηκα πολύ, όπως καταλαβαίνεις, ωστόσο η ευγενικότατη αυτή προσφορά του Translatum με ανάγκασε να πάρω κομπιούτερ και χαρτί και τελικά να σου γράψω. Όχι, Άγιε, δεν επιθυμώ επεξεργαστές iCore7 ή μητρικές για τέσσερις Xeon, προκειμένου να κάνω χρήση των προαναφερθέντων σωληναρίων. Ούτε κάρτες γραφικών σε μέγεθος κουτιού δημητριακών ή άλλα παρόμοια. Το μόνο που σου ζητώ να τοποθετήσεις στην καλτσούλα την οποία δεόντως και επιμελώς ανάρτησα δίπλα από το τζάκι μου, είναι να μου φέρεις μία χρονομηχανή ώστε να ταξιδέψω πίσω στο Γενάρη της χρονιάς αυτής που αποχαιρετούμε, ώστε να προλάβω την προθεσμία που έθεσε ο Σπύρος:

Η πληρωμή θα γίνει με τραπεζικό έμβασμα σε ελληνική τράπεζα (κατά προτίμηση Alpha) ή Moneybookers/Paypal. Οι χρήστες θα πρέπει να επικοινωνήσουν μέχρι τις 31 Ιανουαρίου 2008 αναγράφοντας το όνομά τους, όνομα τραπέζης και ΙΒΑΝ ή τη διεύθυνση Moneybookers/Paypal.

Σε ευχαριστώ πολύ (και Καλή Χρονιά σε όλους),

ο (φρόνιμος) παις Ζάζουλας


ΥΓ Ως ιδρυτής της φιλοκυνικής εταιρείας, να σε ενημερώσω, Άγιε, ότι τα χρήματα αυτά δεν θα τα κατευθύνω σε κάποια φιλανθρωπική οργάνωση. Φρονώ ότι η φιλανθρωπία είναι καλό να είναι γνωστή μόνο στον ενεργούντα αυτήν. Στο παρόν νήμα, όσον αφορά εμένα, θέση έχει μόνο η έκφραση της ευαρέσκειας και της ευχαρίστησης όσων βλέπουμε την ηθική αμοιβή του φόρουμ να λαμβάνει και υλική υπόσταση. Άλλωστε, εξαιτίας του χάρη στο Τρανσλάτουμ έχω μία υπέροχη σύντροφο να φροντίσω — και τι πιο καλό (και αρμόζον στην περίσταση) από ένα καλό κέρασμα που να προέρχεται από το φόρουμ που μας έφερε μαζί! Χρόνια σας πολλά και καλά.
Zazula: γλυφός και τσαγανός σαν κουτσουκέλα

WRITING STYLE GUIDELINES
1. Be more or less specific.
2. It's not O.K. to use ampersands & abbreviations.
3. Exaggeration is a million times worse than understatement.
4. Parenthetical remarks (however relevant) are to be avoided.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854551
    • Gender:Male
  • point d’amour
Αγαπητέ Άγιε Ζάζουλα,

Τόσο το δώρο, όσο και η χρονομηχανή, απαιτούν κάποια στοιχεία για να παραδοθούν εις τους παραλήπτας (δυστυχώς, οι υπηρεσίες πληροφοριών εις τον Βόρειον Πόλον δεν είναι από τις καλύτερες καθώς, ένεκα περικοπών, δεν μπορέσαμε να στείλουμε πράκτορες για μετεκπαίδευση εις την CIA  —ή έστω εις την ταπεινήν Μοσάντ —, γι' αυτό, εκτός από τας θερμότατας ευχάς μας δια το νέον έτος και των ευχαριστιών δια την υπεραγώγιμον λείανσην των λεκτικών δυσλειτουργιών πολυάριθμων χρηστών  —και την δια πληρεξουσίου μεταβιβαζόμενην ευγνωμοσύνη των— θα σας ικετεύαμε να προχωρήσετε εις την κοινοποίηση των ως άνω στοιχείων.

Μετά ταπεινότητος και ευτελείας διατελών,

ο εν Βορείω Πόλω αδελφός.
« Last Edit: 02 Jan, 2009, 18:42:08 by spiros »


vodkafil

  • Greek-Russian Translator
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 398
    • Gender:Male
  • Alexander Rogovoy
Κι εγώ, αν και με μια καθυστέρηση θα ήθελα θερμά να ευχαριστήσω το translatum.gr, και όλους εσάς για την τιμή, που μας κάνετε, ακόμα και για την βοήθεια. Χρόνια Πολλά και Ευτυχισμένο 2009!!!
Στην χώρα μου, στην Ουκρανία, όταν γιορτάζουμε την Πρωτοχρονιά, και όχι μόνο, εμείς πάντα λέμε ευχές.
Και θα ήθελα να σας κάνω μια ευχή:

Quote
Όλοι μας ξέρουμε, ότι στην Ιταλία υπάρχει πριν Πρωτοχρονιά να πετάξουνα από τα παράθυρα τα παλιά, άχρηστα πράγματα. Αν και δεν είμαστε στην Ιταλία, θα ήθελα να σας προσφέρω να πετάξουμε από το μυαλό μας όλα τα άχρηστα, τα κακά, αυτά που πας ενοχλούν, όλους τους καυγάδες που είχαμε, την ζήλεια. Αν το κάνουμε στο μυαλό μας θα μείνει μόνο τα καλά, ακόμα και μόνο θερμές αναμνήσεις για τον περασμένο χρόνο. Πρέπει να τον Θυμόμαστε έτσι, και τότε και ο καινούριος χρόνος θα μας φέρει μόνο τα καλά και θερμά πράγματα!!!

Χρόνια πολλά!!!


 

Search Tools