tavuk göğsü → ταούκ κιοκσού, ταβούκ γκιοκσού, ταούκ γκιοσού, ταβούκιοξου

fil · 5 · 3639

fil

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 543
    • Gender:Female
  • I Love Backgammon!!!
Ταβούκιοξου
(Κρέμα πιάτου με κοτόπουλο)

ΥΛΙΚΑ
(Ταψί 21x35 εκ.)

1 κιλό γάλα
3 φλιτζανάκια του καφέ αλεύρι
3 φλιτζανάκια του καφέ ρυζάλευρο
250 γρ. βούτυρο αγελάδος
200 γρ. στήθος κοτόπουλου βρασμένο και ψιλοκομμένο
2 βανίλιες
300 γρ. ζάχαρη
κανέλα τριμμένη

Σε μια αντικολλητική κατσαρόλα βάζουμε το μισό γάλα σε μέτρια φωτιά και διαλύουμε μέσα τη ζάχαρη και το βούτυρο. Στο υπόλοιπο γάλα (που είναι κρύο) διαλύουμε το αλεύρι και το ρυζάλευρο, το ρίχνουμε μέσα στο ζεστό γάλα και το ανακατεύουμε συνέχεια και γρήγορα μέχρι να πάρει 2-3 βράσεις και να πήξει. Το κατεβάζουμε από τη φωτιά και ρίχνουμε μέσα τις βανίλιες. Το αφήνουμε να κρυώσει για 45 λεπτά, το βάζουμε στο μίξερ και το χτυπάμε για 15 λεπτά. Στη συνέχεια, προσθέτουμε το κοτόπουλο και το χτυπάμε για 10 λεπτά. Ρίχνουμε το μίγμα στο ταψί (το οποίο έχουμε βρέξει με νερό για να ξεκολλάει εύκολα η κρέμα) και το βάζουμε στο ψυγείο. Για να σερβίρουμε το ταβούκιοξου χρειάζεται μαχαίρι και σπάτουλα: παίρνουμε το κομμάτι που θέλουμε με τη σπάτουλα και το σπρώχνουμε στο πιάτο με το μαχαίρι. Τέλος, ρίχνουμε από πάνω κανέλα και σερβίρουμε.

(από το βιβλίο της Μ. Σφακιανούδη-Λιοδήμου «Από την Πόλη έρχομαι και συνταγές σας φέρνω)

« Last Edit: 14 Jan, 2022, 18:54:48 by spiros »


λinaπ

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
    • Gender:Female
  • Love my dog, love me
Πολύ χαίρομαι, που βλέπω αυτή τη συνταγή! Ήταν το αγαπημένο γλυκό της προγιαγιάς μου, που αναγκάστηκε να φύγει από την Πόλη το 1927 (και της γιαγιάς μου, που ήρθε κι εκείνη στην Αθήνα μαζί της).

Έχω μια απορία, σχετικά με μια οδηγία, που υπάρχει σε όλες τις συνταγές των παλιών νοικοκυρών. Η προγιαγιά και η γιαγιά μου, δεν κατάφεραν να μου τη λύσουν: Πόσο κρατάει 'μια βράση'; Ξέρει κανείς να μου απαντήσει;
Λίνα Παπαδοπούλου



fil

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 543
    • Gender:Female
  • I Love Backgammon!!!
Στην ουσία, όπως το αντιλαμβάνομαι και το εφαρμόζω εγώ, με το που θα κοχλάσει το φαγητό ή θα φτάσει σε σημείο βρασμού, το αφήνουμε κανα 2-3λεπτο. Για 3 βράσεις π.χ. θα άφηνα κανα δεκάλεπτο να περάσει, κάπου εκεί, αν και συνήθως δεν υπολογίζω χρόνους, πιο πολύ με το μάτι.


λinaπ

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
    • Gender:Female
  • Love my dog, love me
Ευχαριστώ! Κάπως έτσι το φαντάζομαι κι εγώ!
Λίνα Παπαδοπούλου



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854558
    • Gender:Male
  • point d’amour
Tavuk göğsü (Turkish: tavuk göğsü, [taˈvuk ɟøːˈsu], "chicken breast") is a Turkish dessert pudding made with chicken and milk. It became one of the most famous delicacies served to the sultans in the Ottoman Topkapı Palace. It is today considered a 'signature' dish of Turkey.



 

Search Tools